22-ц/775/485/2015(м)
Головуючий першої інстанції Подліпенець Є.О.
Доповідач Зайцева С.А.
Категорія 2
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
«14» травня 2015 року Апеляційний суд Донецької області у складі:
головуючого судді: Зайцевої С.А.
суддів: Мальцевої Є.Є., Осипчук О.В.
при секретарі: Брежнєві Д.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Маріуполі апеляційні скарги ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3,ОСОБА_4 ,представника ОСОБА_5 -ОСОБА_6 на ухвалу судді Володарського районного суду Донецької області від 18 березня 2015 року у справі за позовом ОСОБА_1,ОСОБА_2,ОСОБА_3,ОСОБА_4,представника ОСОБА_5 ОСОБА_7 до ОСОБА_8 про визнання права власності на прості іменні без документарні акції приватного акціонерного товариства « Агропромпостач» ,-
В С Т А Н О В И В:
Ухвалою судді Володарського районного суду Донецької області від 18 березня 2015 року у відкритті провадження по цивільній справі за позовом ОСОБА_1,ОСОБА_2,ОСОБА_3,ОСОБА_4, представника ОСОБА_5- ОСОБА_6 до ОСОБА_8 про визнання права власності на прості іменні бездокументарні акції ПрАТ «Агропромпостач» - відмовлено.
Не погодившись з ухвалою судді позивачами подані апеляційні скарги, в яких просили ухвалу скасувати та направити справу для продовження розгляду справи до суду першої інстанції,посилаючись на порушення судом норм процесуального права. Зокрема зазначили,що з огляду на зміст позовних вимог (визнання права власності на акції ) між сторонами у даній справі існує спір про право щодо акцій як речей в розумінні ст.177 ЦК України,а не з приводу реалізації корпоративних прав, посвідчених акціями.
У судовому засіданні апеляційного суду представник ОСОБА_1,що діє за довіреністю ОСОБА_9 підтримав доводи апеляційної скарги .
Представник відповідачки ОСОБА_8 ,що діє за довіреністю ОСОБА_10 просив апеляційну скаргу відхилити ,ухвалу судді залишити без змін.
У судове засідання апеляційного суду апелянти ОСОБА_1, ОСОБА_2,ОСОБА_3,ОСОБА_4,представник ОСОБА_5-ОСОБА_6,представник апелянтів ОСОБА_11 не з*явилися, належним чином були повідомлені про час і місце розгляду справи , надали суду заяви про можливість розгляду справи у їхню відсутність (а.с.119-123,148,166). Відповідачка ОСОБА_8 у судове засідання апеляційного суду не з*явилася,належним чином була повідомлена про час і місце розгляду справи,шляхом отримання телеграми (а.с.165,169).
Відповідно ч.2.ст.305 ЦПК України неявка сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про час і місце розгляду справи , не перешкоджає розглядові справи.
Заслухавши суддю - доповідача,пояснення представників сторін , дослідивши матеріали справи, перевіривши доводи скарг, апеляційний суд вважає, що скарги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.
Ухвалою судді Володарського районного суду Донецької області від 18 березня 2015 року у відкритті провадження по цивільній справі за позовом ОСОБА_1,ОСОБА_2,ОСОБА_3,ОСОБА_4, представника ОСОБА_5- ОСОБА_6 до ОСОБА_8 про визнання права власності на прості іменні бездокументарні акції ПрАТ «Агропромпостач» - відмовлено.
Відмовляючи у відкритті провадження по справі ,суддя посилався на п.1ч.2.ст.122 ЦПК України та виходив із того,що спір між сторонами даного позову не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства,а має розглядатися за правилами господарського судочинства.
Між тим, погодитися з ухвалою неможливо, оскільки вона не ґрунтується на законі та матеріалах справи, постановлена з порушенням норм процесуального права.
З матеріалів справи вбачається, що у березні 2015 року позивачі звернулися до суду з позовом до відповідачки ОСОБА_8 відповідно якого просили визнати право власності на прості іменні бездокументарні акції ПрАТ « Агропромпостач» за ОСОБА_1 в кількості 24 325 акцій; ОСОБА_5 в кількості 79 961 акцій ; ОСОБА_2 в кількості 12 297 акцій; ОСОБА_3 в кількості 12 297 акцій ; ОСОБА_4 в кількості 87 095 акцій, оскільки вони на підставі шести договорів купівлі-продажу придбали у АТЗТ «Харківська агропромислова спілка» та ОСОБА_12 акції ПрАТ «Агропромпостач» в загальній кількості 215 975 на суму 99 977,30 грн., чим набули на них право власності, що також встановлено рішеннями господарських судів. Проте, за наслідками розгляду господарських спорів за відповідачкою ОСОБА_8, яка є спадкоємцем після смерті її чоловіка ОСОБА_13, і який в свою чергу був акціонером ПрАТ «Агропромпостач» в обліковому реєстрі власників цінних паперів філії «СТОК СЕРВІС» ПрАТ «ЕКСПЕРТ КЕПІТАЛ» внесено відомості щодо належності зазначених акцій саме їй, і на даний час, враховуючи, що господарські спори в апеляційній інстанції ще тривають, вона незаконно передала вищезазначені належні їм акції в кількості 215 975 штук третій особі, чим порушила їх права.
Відповідно до п.1.ч.2.ст.122 ЦПК України суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду в судах у порядку цивільного судочинства.
Згідно п.3 постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 01 березня 2013 року № 3 « Про деякі питання юрисдикції загальних судів та визначення підсудності цивільних справ « вирішуючи питання про відкриття провадження у справі, суди повинні виходити з того,що відповідно до статей 15,16 ЦПК у порядку цивільного судочинства суди розглядають справи про захист порушених,невизнаних або оспорюваних прав,свобод чи інтересів ,що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин, а також з інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ за КАС (стаття 17) або ГПК (статті 1, 12),КПК або КУпАП віднесено до компетенції адміністративних,господарських судів,до кримінального провадження чи до провадження в справах про адміністративні правопорушення. Законом може бути передбачено розгляд інших справ за правилами цивільного судочинства.
У зв*язку з наведеним суди мають виходити з того,що критеріями відмежування справ цивільної юрисдикції від інших є, по-перше,наявність у них спору про право цивільне (справи за позовами ,що виникають із будь-яких правовідносин, крім випадків,коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства ),по-друге, суб*єктний склад такого спору (однією зі сторін у спорі є,як правило,фізична особа ).
Згідно п. 13 постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 01 березня 2013 року № 3 « Про деякі питання юрисдикції загальних судів та визначення підсудності цивільних справ « згідно з частиною третьою статті 167 Господарського кодексу України (далі - ГК) під корпоративними відносинами маються на увазі відносини, що виникають, змінюються та припиняються щодо корпоративних прав.
Визначаючи, чи є спір таким, що виникає з корпоративних відносин та не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства (пункт 4 частини першої статті 12 ГПК, стаття 15 ЦПК), слід враховувати роз'яснення, надані у постанові Пленуму Верховного Суду України від 24 жовтня 2008 року № 13 "Про практику розгляду судами корпоративних спорів".
Наприклад, у порядку цивільного судочинства підлягають розгляду справи, пов'язані зі створенням, діяльністю, управлінням інших суб'єктів господарювання, які не є господарськими товариствами (кооперативи, приватні, колективні підприємства тощо), якщо стороною у спорі є фізична особа. При цьому положення пункту 4 частини першої статті 12 ГПК, враховуючи її імперативний характер, не підлягає застосуванню за аналогією щодо спорів, пов'язаних з діяльністю інших суб'єктів господарювання (споживчих, садових товариств тощо), а також стосовно справ, пов'язаних зі створенням, діяльністю, управлінням та припиненням діяльності господарського товариства, якщо однією зі сторін не є учасник (засновник, акціонер) господарського товариства, у тому числі такий, який вибув. Це стосується і спорів за участю спадкоємців учасників господарських товариств, які ще не стали їх учасниками. Наприклад, спір між спадкоємцем учасника господарського товариства та товариством щодо розміру належної йому до передачі у грошовій формі частки у майні товариства, яка належала спадкодавцю; спір між сторонами з приводу виконання цивільно-правового договору (зокрема, виконання договору купівлі-продажу частки статутного фонду господарського товариства), оскільки він виник не з корпоративних відносин.
Згідно п.3 постанови Пленуму Верховного Суду України від 24 жовтня 2008 року № 13 « Про практику розгляду судами корпоративних спорів» не підлягає розширеному тлумаченню пункт 4 частини першої статті 12 ГПК також щодо справ,пов'язаних зі
створенням, діяльністю, управлінням та припиненням діяльності
господарського товариства, якщо однією зі сторін у справі не є
учасник (засновник, акціонер) господарського товариства, у тому
числі такий, що вибув. Зокрема, спори за участю спадкоємців
учасників господарського товариства, які ще не стали його
учасниками, не є підвідомчими (підсудними) господарським судам.
За змістом ст. ст. 1, 12, 21 Господарського процесуального кодексу України до підвідомчості господарських судів відносяться справи, сторонами в яких є підприємства, установи організації, інші юридичні особи, громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності у спорах, що виникають при укладенні, зміні, розірванні і виконанні господарських договорів та з інших підстав.
Отже, господарським судам підвідомчі справи, коли склад учасників спору відповідає статті 1 ГПК України, а правовідносини носять господарський характер.
З матеріалів справи вбачається,що позивачі при купівлі-продажу простих іменних акцій виступали стороною угод як фізичні особи (а.с.26-31). З рішення господарського суду Запорізької області від 18 грудня 2014 року вбачається,що відповідач - спадкоємець ОСОБА_8 не включено до складу акціонерів ПрАТ «Агропромпостач» (а.с.59).
Виходячи зі змісту позовної заяви,долучених до неї документів, суддя не розрізнив правовідносини щодо акцій як речей і правовідносини з приводу реалізації корпоративних прав, посвідчених акціями,не з*ясував у повній мірі предмет і підстави позову та дійшов передчасного висновку про відмову у відкритті провадження у справі.
Враховуючи, що ухвала судді першої інстанції постановлена не у відповідності до обставин спору та вимог закону, остання підлягає скасуванню, а позовна заява - направленню до того ж суду на новий розгляд для вирішення питання про відкриття провадження у відповідності з вимогами процесуального законодавства.
Відповідно до ч.3 ст. 312 ЦПК України апеляційний суд скасовує ухвалу і передає питання на новий розгляд до суду першої інстанції, якщо останній порушив порядок, встановлений для його вирішення.
Керуючись ст.ст. 307, 312, 315 ЦПК України, апеляційний суд -
У Х В А Л И В:
Апеляційні скарги ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3,ОСОБА_4 ,представника ОСОБА_5 -ОСОБА_6 - задовольнити частково .
Ухвалу судді Володарського районного суду Донецької області від 18 березня 2015 року скасувати, передати питання на новий розгляд до суду першої інстанції.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та оскарженню не підлягає.
Судді :
Суд | Апеляційний суд Донецької області (м. Маріуполь) |
Дата ухвалення рішення | 14.05.2015 |
Оприлюднено | 19.05.2015 |
Номер документу | 44159625 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Апеляційний суд Донецької області (м. Маріуполь)
Зайцева С. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні