cpg1251
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
14.05.2015 Справа № 907/403/15
Розглянувши матеріали справи
За позовом Публічного акціонерного товариства Комерційний банк „Приватбанк", м. Дніпропетровськ
До відповідача Приватного підприємства „Екотехнології", м. Ужгород
Про стягнення 26 230,24 грн.
Головуючий суддя Якимчук Л.М.
За участю представників сторін:
від позивача - Урумбаєва Л.В., довіреність від 29.04.2014 №1429-О;
від відповідача - не з'явився.
СУТЬ СПОРУ :
Позивач, Публічне акціонерне товариство Комерційний банк „Приватбанк", м. Дніпропетровськ, звернувся з позовом до суду до відповідача, Приватного підприємства „Екотехнології", м. Ужгород, про стягнення 26 230,24 грн.
Представник позивача підтримав позовні вимоги у повному обсязі з підстав, зазначених у позовній заяві.
Вказує, що заборгованість у розмірі 26 230,24 грн., з яких 13757,19 грн. - заборгованість за кредитом, 8919,14 грн. - заборгованість по відсотках за користування кредитом, 3553,91 грн. - пеня за несвоєчасність виконання зобов'язань за договором, підтверджена матеріалами справи, зокрема, копіями заяви про відкриття банківського (поточного) рахунку № б/н від 23.12.2013, виписками по рахунках відповідача, розрахунком заборгованості, претензією від 03.02.2015 Вих. №31223MKQ6S0CG тощо.
Відповідач явку уповноваженого представника у судові засідання 22.04.2015 та 14.05.2015 не забезпечив, хоча був належним чином повідомлений про час і місце розгляду справи, відзив на позов не надіслав, тому суд розглядає справу відповідно до ст. 75 Господарського процесуального кодексу України за наявними в ній матеріалами.
Вивчивши матеріали справи, заслухавши представника позивача, суд встановив:
Приватне підприємство „Екотехнології", м. Ужгород 23.12.2013 приєдналось до „Умов та правил надання банківських послуг" , тарифів банку, що розміщені в мережі Інтернет на сайті http://privatbank.ua, які разом складають договір банківського обслуговування № б/н від 23.12.2013 та взяло на себе зобов'язання виконувати умови договору.
Відповідно до ст. 3 Закону України „Про електронний цифровий підпис" - електронний підпис за правовим статусом прирівнюється до власноручного підпису (печатки). Електронний підпис не може бути визнаний недійсним лише через те, що він має електронну форму.
Таким чином, між Публічним акціонерним товариством Комерційний банк „Приватбанк", м. Дніпропетровськ (позивач у справі, банк за договором) та Приватним підприємством „Екотехнології", м. Ужгород (відповідач у справі, клієнт за договором) виникли договірні зобов'язання та відкрито відповідачу поточний рахунок 26002053907763.
Розділом 3.1.1, 3.2.2 зазначених Умов регламентований порядок надання кредиту за послугою „Гарантований платіж".
Послугу „Гарантований платіж" ПАТ КБ „Приватбанк" надає для виконання грошових зобов'язань за господарськими договорами, що укладаються між клієнтом та його контрагентами, а також між клієнтом та ПАТ КБ „Приватбанк". Послуга надається у вигляді виконання ПАТ КБ „Приватбанк" заявок на договірне списання коштів („гарантований платіж" або „заявка"), згідно якої клієнт-платник доручає ПАТ КБ „Приватбанк" зарахувати кошти на рахунок отримувача, в сумі і в дату, зазначені при створенні заявки. Послуга надається як за рахунок власних коштів платника, так і за рахунок кредитних коштів. Споживачами цієї послуги є платник і одержувач платежів за господарськими договорами (п. 3.1.1.73 Умов).
Відповідно до п.3.2.2.1 Умов кредит надається в обмін на зобов'язання клієнта щодо його повернення, сплати відсотків і винагороди.
Обов'язковими реквізитами заявки на договірне списання коштів є: номер і дата заявки (присвоюється автоматично), рахунок платника, рахунок одержувача, сума платежу, призначення платежу (із зазначення відомостей про господарський договір, на виконання оплати по якому подається заявка), дата зарахування коштів одержувачу (дата виконання заявки), вказівки за рахунок яких коштів (власник коштів клієнта/ кредитних/змішано) необхідно зарезервувати гроші для виконання гарантованого платежу (п.3.1.1.74 Умов). Всі зазначені реквізити вказані у виписках по рахунках.
Після отримання ПАТ КБ „Приватбанк" за допомогою системи дистанційного обслуговування заявки (системи Internet Banking Приват - 24 - офіційний канал зв'язку між банком та клієнтом відповідно до п. 1.1.1.91 Умов), ПАТ КБ „Приватбанк" розглядає її на предмет надання або відмови у наданні послуги, у разі відсутності у платника власник коштів та/або некредитоспроможності платника (п.3.1.1.75 Умов).
Відповідно до п. 3.2.2.2. Умов клієнт погашає заборгованість по кредиту в розмірі, зазначеному в заявці клієнта, в строк до 30 днів з дати виконання заявки. За користування кредитом у період з дати ініціювання клієнтом заявки до дати виконання заявки клієнт сплачує винагороду за надання фінансового інструменту в розмірі 4% річних (але не менше ніж 5 гривень) від розміру кредиту, зазначеного у черговій заявці клієнта. Винагорода за надання фінансового інструменту сплачується клієнтом в дату надання в банк чергової заявки. У період з дати виконання заявки за рахунок кредитних коштів до 30.06.2014 клієнт за користування кредитом сплачує ПАТ КБ „Приватбанк" відсотки в розмірі 36 % від суми заборгованості. У разі непогашення заборгованості клієнтом за кредитом у строк до 30 днів, включно, на 31 день - заборгованість по кредиту стає простроченою. При цьому за користування кредитом клієнт платить відсотки в розмірі 56 % річних від суми заборгованості.
Частиною 1 ст. 634 Цивільного кодексу України встановлено, що договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору.
Згідно ч. 2 ст. 639 Цивільного кодексу України якщо сторони домовилися укласти договір у певній формі, він вважається укладеним з моменту надання йому цієї форми, навіть якщо законом ця форма для даного виду договорів не вимагалася.
Свої зобов'язання за договором позивач виконав належним чином та у повному обсязі, своєчасним проведення гарантованих платежів, ініційованих клієнтом, в розмірі 13 757,19 грн., що підтверджується виписками по рахунках та розрахунками заборгованості.
Зі змісту виписок по рахунках та розрахунку заборгованості випливає, що відповідач користувався кредитом за послугою „Гарантований платіж" неодноразово з наданням відповідних заявок.
Прострочена заборгованість на рахунку відповідача з'явилася 30.01.2014 і не була погашена в момент, коли відповідач здійснив внесення чергового платежу на рахунок в погашення заборгованості, тобто відповідач порушив умови договору.
Відповідно до п. 3.2.2.2 Умов у разі непогашення заборгованості клієнтом за кредитом у строк до 30 днів, включно, на 31 день - заборгованість по кредиту стає простроченою. При цьому за користування кредитом клієнт платить відсотки в розмірі 56 % річних від суми заборгованості.
Пунктом 3.2.2.7.5 Умов передбачено, що банк має право при порушенні клієнтом будь-якого із зобов'язань, передбаченого Умовами, змінити умови кредитування, тобто вимагати від клієнта дострокового повернення кредиту, сплати відсотків за його користування, виконання інших зобов'язань за кредитом в повному обсязі.
Згідно п. 3.2.2.10.7 Умов строки позовної давності за вимогами про стягнення кредиту, відсотків за користування кредитом, винагороди, неустойки - пені, штрафів за цим договором встановлюється сторонами тривалістю 15 років.
За приписами п. 3.2.2.10.4 Умов нарахування неустойки за кожний випадок порушення зобов'язань, передбачених п.п.3.2.2.10.1-3.2.2.10.3 цього договору, здійснюється протягом 15 років з дня, коли відповідне зобов'язання мало бути виконано клієнтом.
У порушення зазначених норм закону та умов договору відповідач свої зобов'язання належним чином не виконав, тобто не сплатив необхідні кошти для погашення заборгованості, що призвело до виникнення заборгованості станом на 10.03.2015 у сумі 26 230,24 грн., з яких 13 757,19 грн. - заборгованість за кредитом, 8919,14 грн. - заборгованість по відсотках за користування кредитом, 3553,91 грн. - пеня за несвоєчасність виконання зобов'язань за договором.
У зв'язку з цим двадцять третього лютого 2015 року позивач на адресу відповідача направив відповідне повідомлення (претензію) від 03.02.2015 Вих. №31223MKQ6S0CG про наявність заборгованості та з вимогою про усунення допущеного порушення зобов'язання та погашення простроченої заборгованості за кредитним договором (рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення міститься у матеріалах справи). Однак, відповідач залишив зазначену претензію позивача без відповіді та задоволення, тому останній звернувся до суду за захистом свого порушеного права.
Оцінивши докази наявні у справі, перевіривши поданий позивачем розрахунок, суд дійшов висновку, що позовні вимоги належить задоволити повністю з наступних підстав.
Відповідно до ст. 509 Цивільного кодексу України зобов'язанням є правовідношення в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін) (п. 1 ст. 530 Цивільного кодексу України).
Згідно ст. 526 Цивільного кодексу України та ст. 193 Господарського кодексу України зобов'язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
У ст. 629 Цивільного кодексу України зазначено, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Відповідно до частини 1 ст. 612 Цивільного кодексу України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом, при цьому ст. 525 Цивільного кодексу України встановлено, що одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до ст. 1046 Цивільного кодексу України, за договором позики одна сторона (позикодавець) передає у власність другій стороні ( позичальникові) грошові кошти або інші речі, визначені родовими ознаками, а позичальник зобов'язується повернути позикодавцеві таку ж суму грошових коштів ( суму позики) або таку ж кількість речей того ж роду та такої ж якості.
Згідно частин 1,3 статті 1049 Цивільного кодексу України, позичальник зобов'язаний повернути позикодавцеві позику у строк та в порядку, що встановлені договором. Позика вважається повернутою в момент передання позикодавцеві речей, визначених родовими ознаками, або зарахування грошової суми, що позичалася, на його банківський рахунок.
Статтею 1054 Цивільного кодексу України встановлено, що банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених в договорі, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти.
Відповідно до ч. 2 ст. 1050 Цивільного кодексу України, якщо договором встановлений обов'язок позичальника повернути позику частинами (з розстроченням) , то в разі прострочення повернення чергової частини позикодавець має право вимагати дострокового повернення частини позики, що залишилась, та сплати процентів.
Згідно ч.1 ст. 1048 Цивільного кодексу України позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюється договором.
Відповідно до ст. 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Частиною 2 ст. 193 Господарського кодексу України визначено, що порушення зобов'язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим кодексом, іншими законами або договором.
Відповідно до п. 2 ст. 611 Цивільного кодексу України у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, зміна умов зобов'язання, сплата неустойки (пеня, штраф).
Статтею 216 Господарського кодексу України передбачено, що учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення в сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставі і в порядку , передбачених цим кодексом, іншими законами та договором.
Відповідно до ч. 1 ст. 230 Господарського кодексу України, штрафними санкціями у цьому кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.
Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Позивач належними та допустимими доказами довів наявність заявленої заборгованості, а відповідач вказане не спростував.
З огляду на викладене, вимога позивача про стягнення з відповідача суми 26 230,24 грн., з яких 13757,19 грн. - заборгованість за кредитом, 8919,14 грн. - заборгованість по відсотках за користування кредитом, 3553,91 грн. - пеня за несвоєчасність виконання зобов'язань за договором, підлягає задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається на відповідача і становить 1 827 грн.
Керуючись ст. ст. 33, 34, 43, 44, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд
В И Р І Ш И В:
1. Позов задоволити повністю.
2. Стягнути з Приватного підприємства „Екотехнології" (88000, м. Ужгород, вул. Гагаріна, буд. 30 кімн. 32, код ЄДРПОУ 33662398) на користь Публічного акціонерного товариства Комерційний банк „Приватбанк" (49094, м. Дніпропетровськ, вул. Набережна Перемоги, буд. 50, код ЄДРПОУ: 14360570) суму 26 230 (двадцять шість тисяч двісті тридцять) грн. 24 коп., з яких 13757,19 грн. - заборгованість за кредитом, 8919,14 грн. - заборгованість по відсотках за користування кредитом, 3553,91 грн. - пеня за несвоєчасність виконання зобов'язань за договором та суму 1827 (одна тисяча вісімсот двадцять сім) грн. у відшкодування витрат по сплаті судового збору.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Рішення набирає законної сили відповідно до ст. 85 Господарського процесуального кодексу України і може бути оскаржене до Львівського апеляційного господарського суду.
Повне рішення складено 15.05.2015.
Суддя Л. М. Якимчук
Суд | Господарський суд Закарпатської області |
Дата ухвалення рішення | 14.05.2015 |
Оприлюднено | 19.05.2015 |
Номер документу | 44182710 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Закарпатської області
Якимчук Л.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні