ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
======================================================================
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 травня 2015 року Справа № 915/507/15
Господарський суд Миколаївської області,
головуючий суддя Коваль С.М.,
при секретарі Сьяновій О.С.,
з участю представників сторін:
від позивача: представник не з‘явився;
від відповідача: представник не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу № 915/507/15
За позовом: Публічне акціонерне товариство “Акціонерний комерційний банк “КИЇВ” Тимчасова адміністрація, вул. Б. Хмельницького,16-22, м. Київ, 01601
до відповідача: Товариство з обмеженою відповідальністю “Гордій Фінанс” , вул. Декабристів, 1/1, м. Миколаїв, 54001
про: стягнення грошових коштів 6 165,19 грн.,-
В С Т А Н О В И В:
Публічне акціонерне товариство “Акціонерний комерційний банк “КИЇВ” Тимчасова адміністрація звернулось до господарського суду з позовом до Товариство з обмеженою відповідальністю “Гордій Фінанс” про стягнення 6165,19 грн., з яких сума основної заборгованості складає 5320,45 грн., 432,42 грн. пені, 43,70 грн. трьох відсотків річних,368,62 грн. інфляційних втрат.
Підставою позовних вимог є невиконання відповідачем своїх зобов'язань за договором оренди від 01.02.2013 № 16-01/2-034 в частині своєчасної та повної сплати орендної плати.
У судове засідання 12.05.2015 представник позивача не з'явився, про час та місце розгляду справи належним чином повідомлений.
Відповідач у судове засідання 12.05.2015 не з‘явився, відзив на позовну заяву не надав, позов не спростував. Ухвала господарського суду направлена на адресу відповідача: вул. Декабристів, 1/1, м. Миколаїв, 54001, повернута поштовою установою до суду з відміткою “із закінченням терміну зберігання”.
Відповідно до п. 4 Інформаційного листа Вищого господарського суду України "Про деякі питання практики застосування норм Господарського процесуального кодексу України, порушені у доповідних записках про роботу господарських судів у 2005 році" від 02.06.2006 року № 01-8/1228 з останніми змінами від 08.04.08 року до повноважень господарських судів не віднесено установлення фактичного місцезнаходження юридичних осіб або місця проживання фізичних осіб - учасників судового процесу на час вчинення тих чи інших процесуальних дій. Тому примірники повідомлень про вручення рекомендованої кореспонденції, повернуті органами зв'язку з позначками "адресат вибув", "адресат відсутній" і т. п., з урахуванням конкретних обставин справи можуть вважатися належними доказами виконання господарським судом обов'язку щодо повідомлення учасників судового процесу про вчинення цим судом певних процесуальних дій.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про вчинення усіх необхідних дій щодо повідомлення відповідача про розгляд справи та про достатність у матеріалах справи документальних доказів для вирішення спору по суті за відсутності повноважного представника відповідача.
Розглянувши матеріали справи, господарський суд встановив:
З матеріалів справи вбачається, що 01.02.2013 між Публічним акціонерним товариством (надалі- «орендодавець») та Товариством з обмеженою відповідальністю «Гордій Фінанс» (далі по тексту – «орендар») було укладено договір оренди нежитлового приміщення № 16-01/2-034 зі строком дії з 01.02.2013 по 31.12.2015 року, за умовами якого орендодавець зобов‘язався передати орендареві у тимчасове користування нежитлове приміщення, розташоване на першому поверсі будівлі, що знаходиться за адресою: м.Миколаїв, вул. Декабристів,1/1, загальною площею 46,8 кв.м., а орендар, згідноп.1.1 договору, зобов‘язався оплачувати орендодавцю плату за користування ним.
Строк оренди приміщення встановлюється з моменту підписання сторонами акту прийому-передачі приміщення і по 31.12.2015 року.
Пунктом 3.1 договору сторони визначили, що за користування приміщенням орендар сплачує орендну плату з розрахунку 60 грн. за 1 кв.м., в тому числі ПДВ, в місяць. Орендна плата за повний місяць оренди складає 2 340 (дві тисячі триста сорок) гривень 00 коп., крім того ПДВ - 468 (чотириста шістдесят вісім ) гривень 00 коп. Загальна сума орендної плати за повний місяць оренди з ПДВ складає 2 808 (дві тисячі вісімсот вісім ) гривень 00 коп.
У випадку, якщо орендна плата сплачується за період користування приміщенням, який менше календарного місяця, орендна плата сплачується орендарем пропорційно до розрахункового періоду користування.
У відповідності до п.3.3 договору, орендна плата вноситься один раз на місяць починаючи з моменту фактичної передачі приміщення орендареві по акту прийому-передачі не пізніше 25 числа кожного розрахункового місяця на поточний рахунок орендодавця № 361980006980 у ПАТ «АКБ «Київ», на підставі наданого орендодавцем рахунку.
Згідно з п.3.1.1 договору, розмір орендної плати за поточний місяць визначається з урахуванням її індексації шляхом коригування орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за попередній місяць. Таке коригування не застосовується в разі дефляції (зниження загального рівня цін) у відповідному місяці. Індекс інфляції для визначення орендної плати за перший місяць дії цього договору дорівнює 1.
Пунктом 3.2 договору сторони визначили, що в зазначений в п. 3.1 цього договору розмір орендної плати не входять витрати комунальних та експлуатаційних послуг, а саме: електропостачання, газопостачання та його технічне обслуговування, водопостачання, водовідведення, вивіз побутового сміття.
Орендар компенсує Орендодавцю вказані у цьому пункті витрати, які розраховуються та сплачуються додатково на підставі виставлених Орендодавцем рахунків, виходячи з обсягів спожитих Орендарем послуг пропорційно займаній площі орендованого Приміщення.
Позивач свої зобов‘язання, передбачені п.1.1, п.2.1 договору, виконав належним чином, а саме: передав відповідачу у тимчасове платне користування орендоване приміщення, що підтверджується актом прийому-передачі майна від 01.02.2013 року, складеного та підписаного уповноваженими представниками сторін, який є невід'ємною частиною договору.
Проте, відповідач порушуючи умови п. 3.1. договору, не сплатив орендну плату за користування орендованим приміщенням за жовтень-листопад 2014 р., у зв'язку з чим 30 листопада 2014 року між ПАТ «АКБ «КИЇ» та ТОВ «Гордій Фінанс» було підписано акт повернення нежитлового приміщення за адресою: м. Миколаїв, вул. Декабристів, 1/1, в порядку ст. 795 Цивільного кодексу України (а.с.15).
На виконання вимог п.3.3. договору, відповідачеві надавались акти наданих послуг щодо орендних платежів за жовтень - листопад 2014 р., підтвердженням чому є копії підписаних сторонами договору оренди актів наданих послуг від 31.10.2014 р., 30.11.2014 р. (а.с.16,17).
Таким чином, сума заборгованості відповідача перед ПАТ «АКБ «КИЇ» станом на 18.03.2015 року становить 5 320, 45 грн., що підтверджується розрахунком заборгованості. ( а.с.18).
Проаналізувавши наявні у справі докази та надавши їм правову оцінку, суд дійшов висновку про задоволення позову, виходячи з наступного.
Відповідно до ч.1 ст. 175 ГК України майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов'язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов'язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управнена сторона має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.
За ст. 509 ЦК України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Підставою виникнення цивільних прав та обов'язків є, зокрема, договори та інші правочини (п.1 ч.2 ст. 11 ЦК України).
Згідно з ч.1 ст. 759 ЦК України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.
Частинами 1,6 ст. 283 ГК України передбачено, що за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності. До відносин оренди застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до ст. 629 ЦК України договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Частиною 1 ст. 762 ЦК України встановлено, що за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму.
Відповідно до вимог ч.1, ч.7 ст. 193 ГК України, які кореспондуються з вимогами ст. 526 ЦК України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання – відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Не допускаються одностороння відмова від виконання зобов'язань, крім випадків, передбачених законом, а також відмова від виконання або відстрочка виконання з мотиву, що зобов'язання другої сторони за іншим договором не було виконано належним чином.
Згідно з ч.1 ст. 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Частиною 1 ст. 530 ЦК України встановлено, що якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
В силу вимог ст. 610, ч.2 ст. 615 ЦК України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання). Одностороння відмова від зобов'язання не звільняє винну сторону від відповідальності за порушення зобов'язання.
Господарським судом за наявними матеріалами справи встановлено, що відповідач не виконав своїх зобов'язань за договором оренди від 01.02.2013 № 16-01/2-034 в частині своєчасної та повної сплати орендної плати, у зв'язку з чим у нього виник борг перед позивачем у розмірі 5320,45 грн.
Іншого відповідачем не доведено.
Доказів погашення вказаного боргу відповідачем до суду не надано.
Враховуючи вищевикладене, є підставними та підлягають задоволенню позовні вимоги про стягнення з відповідача 5320,45 грн. основного боргу.
Позовні вимоги про стягнення з відповідача 432,42 грн. пені також підлягають задоволенню на підставі ст.ст. 546, 549-551 ЦК України, ст.ст. 230-232 ГК України, Закону України “Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань”.
При цьому господарський суд приймає до уваги розрахунки пені, надані позивачем до суду в додатках до позовної заяви, вважає їх обґрунтованими.
Окрім того, позивачем нараховано відповідачу 368,62 грн. індексу інфляції та 43,70 грн. трьох відсотків річних.
Відповідно до ч.2 ст. 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Господарський суд приймає до уваги розрахунки індексу інфляції та трьох відсотків річних, надані позивачем до суду в додатках до позовної заяви, вважає їх обґрунтованими.
Враховуючи вищевикладене, є правомірними та підлягають задоволенню позовні вимоги про стягнення з відповідача 368,62 грн. індексу інфляції та 43,70 грн. трьох відсотків річних.
За таких обставин господарський суд дійшов висновку про необхідність задоволення позовних вимог Публічного акціонерного товариства “Акціонерний комерційний банк “КИЇВ” Тимчасова адміністрація в повному обсязі.
Іншого відповідачем не доведено.
Відповідно до ст.ст. 44, 49 ГПК України судові витрати позивача по сплаті судового збору покладаються на відповідача.
Керуючись ст.ст. 32-34, 43, 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
В И Р І Ш И В:
1. Позов Товариства з обмеженою відповідальністю Публічного акціонерного товариства “Акціонерний комерційний банк “КИЇВ” Тимчасова адміністрація задовольнити повністю.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю “Гордій Фінанс”, (вул. Декабристів, 1/1, м. Миколаїв, 54001, код ЄДРПОУ 38170212) на користь Публічного акціонерного товариства “Акціонерний комерційний банк “КИЇВ” Тимчасова адміністрація ( вул. Б. Хмельницького,16-22, м. Київ, 01601, код ЄДРПОУ 14371869) 5320 (п‘ять тисяч триста двадцять) грн. 45 коп. боргу, 432 (чотириста тридцять дві) грн. 42 коп. пені, 43 (сорок три) грн. 70 коп. трьох відсотків річних, 368 (триста шістдесят вісім) грн. 62 коп. інфляційних втрат.
3.Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю “Гордій Фінанс”, (вул. Декабристів, 1/1, м. Миколаїв, 54001, код ЄДРПОУ 38170212), в дохід Державного бюджету України (ГУДКУ у Миколаївській області, МФО банку 826013, р/р 31218206783002, ЄДРПОУ 37992781, одержувач УК у м. Миколаїв /м.Миколаїв/ 22030001, код платежу 03499980, призначення платежу судовий збір) судовий збір у розмірі 1827 (одна тисяча вісімсот двадцять сім) грн. 00 коп.
Видати накази після набрання рішенням законної сили.
Згідно з ч.5 ст. 85 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Рішення може бути оскаржене протягом десяти днів з дня його підписання до Одеського апеляційного господарського суду через господарський суд Миколаївської області.
Повне рішення складено 18 травня 2015 року.
Суддя С.М. Коваль
Суд | Господарський суд Миколаївської області |
Дата ухвалення рішення | 12.05.2015 |
Оприлюднено | 22.05.2015 |
Номер документу | 44240432 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Миколаївської області
Коваль С.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні