cpg1251
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"18" травня 2015 р. Справа № 926/504/15
За позовом Публічного акціонерного товариства комерційний банк «Приватбанк»
до товариства з обмеженою відповідальністю "Мінеральна вода "Буковинська"
про стягнення заборгованості 15 395,68 грн.
Суддя Паскарь А. Д.
за участю представників сторін:
від позивача - Зюлковська Л. В., довіреність № 64-О від 09.01.2014;
від відповідача - не з'явився.
СУТЬ СПОРУ: Публічне акціонерне товариство комерційний банк "Приватбанк" звернулося з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю "Мінеральна вода "Буковинська" про стягнення 15 395,68 грн. - заборгованості та штрафних санкцій за несвоєчасне повернення кредиту, отриманого відповідно до заяви про відкриття поточного рахунку від 19.02.2014.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що 19.02.2014 відповідачем було підписано заяву про відкриття поточного рахунку. Згідно заяви, відповідач приєднався до "Умов та правил надання банківських послуг", тарифів банку, які разом із заявкою складають договір банківського обслуговування, та взяв на себе зобов'язання виконувати умови договору.
Згідно з договором відповідачу було встановлено послугу «Гарантований платіж» на поточний рахунок 26001051610518. Дана послуга надається у вигляді виконання ПАТ КБ „ПриватБанк" заявок на договірне списання коштів гарантований платіж" або „заявка"), згідно якої клієнт - платник доручає ПАТ КБ „ПриватБанк" зарахувати кошти па рахунок отримувача, в сумі і в дату, зазначені при створенні заявки. При цьому така послуга надається банком як за рахунок власних коштів платника, так і за рахунок кредитних коштів. Споживачами цієї послуги є платник і одержувач платежів за господарськими договорами (п. 3.1.1.73 Умов).
До того ж позивач вказує, що після укладання договору відповідач активно почав користуватись послугою „Гарантований платіж", що надавалась ПАТ КБ „ПриватБанк" для виконання грошових зобов'язань за господарськими договорами, укладеними з контрагентами, що підтверджується виписками по рахунках та розрахунком заборгованості. Однак, відповідач не здійснив внесення чергового платежу на рахунок погашення заборгованості, чим порушив умови договору, внаслідок чого у останнього з 13.05.2014 року виникла прострочена заборгованість.
Відповідач позов не визнає та вважає, що приблизно у травні-серпні 2014 року, банк уже зняв спірні кошти в сумі 18000,00грн. з їхнього кредитного рахунку, . Крім того, позивач протягом року не надсилав жодних претензій чи повідомлень на паперових носіях про наявність у підприємства заборгованості по кредиту
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала в повному обсязі та зазначила, що заявлена відповідачем у відзиві сума 18000,00 грн. є голослівною та нічим не підтвердженою, оскільки банком було винесено на прострочку суму кредиту в розмірі 10000,00грн . Так, за ствердженнями позивача, загальна заборгованість за послугою „Гарантований платіж" склала суму заборгованості за виконаними платежами, що відображено в розрахунку заборгованості та виписками по рахунках, яка станом на 26.01.2015 становить 15395,68 грн., у т.ч. 10000,00 грн. - заборгованість за кредитом; 3959,50 грн. - заборгованість по процентам за користування кредитом; 1436,18 грн. - пеня за несвоєчасність виконання зобов'язань за договором.
Заслухавши пояснення представника позивача, розглянувши матеріали справи, встановивши фактичні обставини у справі, дослідивши та оцінивши в сукупності надані докази, проаналізувавши законодавство, що регулює спірні правовідносини між сторонами, суд дійшов висновку про обґрунтованість позову з наступних підстав.
19 лютого 2014 року фізична особа-підприємець "Мінеральна вода "Буковинська" приєдналась до "Умов та правил надання банківських послуг" (надалі - Умови), тарифів Банку, що розміщені в мережі Інтернет на сайті http://privatbank.ua, які разом із заявою складають договір банківського обслуговування № б/н (далі - Договір) та взяла на себе зобов'язання виконувати умови договору.
Відповідно до ст. 3 Закону України "Про електронний цифровий підпис" - електронний цифровий підпис за правовим статусом прирівнюється до власноручного підпису (печатки).
Згідно ч. 2 ст. 639 Цивільного кодексу України , якщо сторони домовилися укласти договір у певній формі, він вважається укладеним з моменту надання йому цієї форми, навіть якщо законом ця форма для даного виду договорів не вимагалася.
Розділом 32.2 зазначених Умов регламентований порядок надання кредиту за послугою "Гарантований платіж".
Послугу "Гарантований платіж" Позивач надає за господарськими договорами, що укладаються між клієнтом та його контрагентами, а також між клієнтом і Позивачем (далі по тексту - послуга). Послуга надається у вигляді виконання Позивачем заявок на договірне списання коштів (далі по тексту - "гарантований платіж" або "заявка"), згідно якої клієнт-платник доручає Позивачу зарахувати кошти на рахунок отримувача, в сумі і в дату, зазначені при створенні заявки. Послуга надається Позивачем як за рахунок власних коштів платника, так і за рахунок кредитних коштів. Споживачами цієї послуги є платник і одержувач платежів за господарськими договорами (п. 3.1.1.74 Умов).
Обов'язковими реквізитами заявки на договірне списання коштів є: номер і дата заявки (присвоюються автоматично), рахунок платника, рахунок одержувача, сума платежу, призначення платежу (із зазначенням відомостей про господарський договір, на виконання оплати по якому подається заявка), дата зарахування коштів одержувачу (дата виконання заявки), вказівки за рахунок яких коштів (власних коштів клієнта / кредитних / змішано) необхідно зарезервувати гроші для виконання гарантованого платежу (п. 3.1.1.75 Умов).
Після отримання Позивачем за допомогою системи дистанційного обслуговування Заявки (система Internet Ваnking Приват-24 - офіційний канал зв'язку між Банком та клієнтом відповідно до п. 1.1.1.91. Умов), Позивач розглядає її на предмет надання або відмови у наданні Послуги, у разі відсутності у платника власних коштів та/або некредитоспроможності платника (п. 3.1.1.76. Умов).
Відповідач почав користуватись кредитом за послугою "Гарантований платіж", який надавався ПАТ КБ „Приватбанк" для виконання грошового зобов'язання за договором.
На виконання умов укладеного між сторонами Договору позивач своєчасно проводив Гарантовані платежі ініційовані клієнтом, що підтверджується копією виписки по рахунках (а.с. 44-47).
Відповідно до п. 3.2.2.2. Умов клієнт погашає заборгованість по кредиту в розмірі, зазначеному в заявці Клієнта, в строк до 30 днів з дати виконання заявки. За користування кредитом у період з дати ініціювання клієнтом заявки до дати виконання заявки клієнт сплачує винагороду за надання фінансового інструменту в розмірі 4% річних (але не менш ніж 5 гривень) від розміру кредиту, зазначеного у черговій заявці клієнта. Винагорода за надання фінансового інструменту сплачується клієнтом в дату надання в банк чергової заявки. У період з дати виконання заявки за рахунок кредитних коштів до 30.06.2014 клієнт за користування кредитом сплачує позивачу відсотки в розмірі 28% річних, а починаючи з 01.07.2014 клієнт за користування кредитом сплачує позивачу відсотки в розмірі 36% річних від суми заборгованості. У разі не погашення заборгованості клієнтом за кредитом у строк до 30 днів, включно, на 31-й день - заборгованість по кредиту стає простроченою. При цьому за користування кредитом клієнт платить відсотки в розмірі 56% річних від суми заборгованості.
Відповідно до ст. 526 Цивільного кодексу України зобов'язання повинні виконуватися належним чином, відповідно до умов договору та вимог Цивільного кодексу , інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту, або інших вимог, що звичайно ставляться.
Зобов'язання щодо повернення грошових коштів у повному обсязі відповідачем виконано неналежним чином.
Доказів погашення заборгованості по простроченому кредиту в сумі 10000, 00 грн. на момент розгляду спору відповідач не надав, в зв'язку з чим вимоги позивача щодо стягнення зазначеної вище суми основного боргу слід визнати обґрунтованими і такими що підлягають задоволенню.
Згідно наданому розрахунку позивача, прострочена заборгованість зі сплати процентів складає 3959,50 грн., яка і підлягає до примусового стягнення.
Згідно статті 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Статтею 611 Цивільного кодексу України встановлено, що у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема сплата неустойки.
Відповідно до п.3.2.2.10.1 Умов при порушенні клієнтом будь-якого із зобов'язань по сплаті відсотків за користування кредитом, передбачених Умовами п.п. 3.2.2.6.2, 3.2.2.9.1 - 3.2.2.9.3 цього Договору, термінів повернення кредиту, передбачених п.п. 3.2.2.2, 3.2.2.6.3, 3.2.2.6.16, 3.2.2.7.2, винагороди, передбаченої п.п. 3.2.2.6.5,3.2.2.9.4-3.2.2.9.6 , клієнт сплачує банку за кожний випадок порушення пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ, яка діяла в період, за який сплачується пеня, (у % річних) від суми простроченого платежу за кожний день прострочення платежу. У випадку реалізації банком права на встановлення іншого строку повернення кредиту, клієнт сплачує банку пеню у розмірі, зазначеному в п. 3.2.2.2 від суми заборгованості за кожен день прострочення. Сплата пені здійснюється у гривні.
За приписами п.3.2.2.10.4 Умов нарахування неустойки за кожний випадок порушення зобов'язань, передбачених п.п. 3.2.2.10.1 -3.2.2.10.3 цього Договору, здійснюється протягом 15 років з дня, коли відповідне зобов'язання мало бути виконано клієнтом.
Згідно наданому розрахунку, позивачем нарахована пеня за період з 17.11.2014 по 26.01.2015 в сумі 1436, 18 грн. Заперечень проти правильності нарахування пені відповідач суду не надав. Розрахунок пені зроблено вірно.
З огляду на викладене, вимоги позивача підлягають задоволенню в повному обсязі.
На підставі викладеного, керуючись статтями 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
В И Р І Ш И В :
1.Позов задовольнити.
2.Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Мінеральна вода "Буковинська" (590305, с. Буденець, Сторожинецький район, Чернівецької області, код 35479574) на користь Публічного акціонерного товариства комерційний банк "Приватбанк" (49094, м. Дніпропетровськ, вул. Набережна Перемоги, 50; код 14360570) заборгованість в сумі 15 395,68 грн. . , у т.ч.: заборгованості за кредитом - 10000,00 грн. , заборгованості за процентами - 3959,50 грн. , пені - 1436,18 грн. та судовий збір в сумі 1827 грн.
Суддя А. Д. Паскарь
Суд | Господарський суд Чернівецької області |
Дата ухвалення рішення | 18.05.2015 |
Оприлюднено | 22.05.2015 |
Номер документу | 44240976 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Чернівецької області
Паскарь Авель Дмитрович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні