Рішення
від 18.05.2015 по справі 903/483/15
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

cpg1251

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

18 травня 2015 р. Справа № 903/483/15

Господарський суд Волинської області, розглянувши матеріали по справі

за позовом публічного акціонерного товариства "АКЦЕНТ-БАНК"

до товариства з обмеженою відповідальністю інженерно-виробнича фірма "УКРАЇНСЬКА ТЕПЛОГЕНЕРУЮЧА КОМПАНІЯ"

про стягнення 46 626,52грн.

Суддя Філатова С. Т.

за участю представників сторін:

від позивача: Кузін Є.В., дов. від 02.08.2013р. №132-О

від відповідача: н/в

Відповідно до ст. 20 Господарського процесуального кодексу України роз'яснено право відводу судді. Відводу судді не заявлено. На підставі ст. 22 ГПК України роз'яснено процесуальні права та обов'язки сторін.

СУТЬ СПОРУ:

Публічне акціонерне товариство "АКЦЕНТ-БАНК" звернулося до господарського суду з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю інженерно-виробничої фірми "УКРАЇНСЬКА ТЕПЛОГЕНЕРУЮЧА КОМПАНІЯ" про стягнення 46 626,52грн., в тому числі 24 972,36 грн. заборгованості за кредитом згідно договору банківського обслуговування б/н від 29.07.2013р., 15 836,04грн. заборгованості по процентам за користування кредитом за період з 30.01.2014р. по 26.02.2015р. згідно п. 3.2.2.9.1 договору, 5 808,12грн. пені за несвоєчасне виконання зобов`язань за період з 30.01.2014р. по 26.02.2015р. згідно п. 3.2.2.10.1 договору.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на неналежне виконання відповідачем взятих на себе зобов'язань по поверненню кредиту та сплати процентів за користування кредитом у встановлені договором банківського обслуговування б/н від 29.07.2013р. та Умовами та правилами надання кредиту за послугою «Гарантовані платежі» строки.

Ухвалою суду від 05.05.2015р. порушено провадження у справі. Зобов'язано відповідача подати суду довідку про включення до ЄДРПОУ станом на день розгляду справи, пояснення (обґрунтовані доводи та заперечення) по суті позовних вимог.

Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав, викладених у позовній заяві.

Відповідачем всупереч вимогам ухвал суду не було представлено суду доводів та заперечень з приводу пред'явленого позову, письмових пояснень та інших витребуваних судом документів, ухвала суду від 05.05.2015р. повернута органами поштового зв'язку з відміткою «організація розформована».

У пункті 3.9.1. постанови пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011р. №18 "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" зазначено, що особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце розгляду судом справи у разі виконання останнім вимог частини першої статті 64 та статті 87 ГПК. В разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата , відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом.

Згідно витягу з ЄДР станом на 18.05.2015р. адреса відповідача - ТзОВ ІВФ "УКРАЇНСЬКА ТЕПЛОГЕНЕРУЮЧА КОМПАНІЯ": 43008, Волинська область, м. Луцьк, вул.Запорізька, буд. 37, куди і направлялася ухвала суду від 05.05.2015р. (а.с. 57).

Беручи до уваги приписи ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод стосовно розгляду справи упродовж розумного строку, враховуючи те, що відповідач належним чином був повідомлений про час та місце розгляду справи, явку відповідача не було визнано обов'язковою, господарський суд, заслухавши пояснення позивача, визнав зібрані докази достатніми для розгляду спору за наявними в справі матеріалами відповідно до ст. 75 ГПК України, -

ВСТАНОВИВ:

29.07.2013р. товариством з обмеженою відповідальністю інженерно-виробнича фірма "УКРАЇНСЬКА ТЕПЛОГЕНЕРУЮЧА КОМПАНІЯ" підписано заяву про приєднання до Умов та правила надання кредиту за послугою «Гарантовані платежі» (а.с. 32).

Згідно заяви відповідач приєднався до «Умов та правил надання кредиту по послузі «Гарантійний платіж», тарифів банку, які разом із заявою складають договір банківського обслуговування та взяв на себе зобов'язання виконувати умови договору (а.с. 33-39).

Відповідно до заяви відповідачу було відкрито поточний рахунок №26005010015910.

Відповідно до пунктів 3.2.2.1, 3.2.2.2 Умов банк за наявності вільних грошових коштів зобов'язується надати клієнту кредит у вигляді відновлюваної кредитної лінії, з лімітом та на цілі, зазначені в заяві (платіжному дорученні), якою клієнт приєднується до цих Умов (далі - договір, в обмін на зобов'язання клієнта щодо повернення кредиту, сплати процентів, винагороди, в обумовлені цим договором терміни. Відновлювана кредитна лінія надається банком для виконання клієнтом платежів за платіжними дорученнями з датою виконання у майбутньому за господарськими договорами шляхом перерахування банком кредитних коштів на рахунки покриття одержувачів грошей за господарськими договорами, далі одержувачі, з подальшим перерахуванням у дату виконання на поточний рахунок одержувачів, рахунки яких відкриті у банку.

Під датою виконання платежу сторони узгодили дату зарахування кредитних коштів на поточний рахунок одержувача, вказаного в платіжному дорученні клiєнта. Клієнт погашає заборгованість за кредитом в розмірі , зазначеному в платіжному дорученні клієнта, у строк до 30 днів з дати виконання платежу, зазначеному в платіжному дорученні. За користування кредитом в період з дати ініціювання клієнтом платіжного доручення до дати виконання платіжного доручення клієнт сплачує відсотки в розмірі 4 % річних від розміру заборгованості. У період з дати виконання заявки за рахунок кредитних коштів до 30.06.2014р. клієнт за користування кредитом сплачує банку відсотки в розмірі 28% річних, а починаючи з 01.07.2014р. клієнт за користування кредитом сплачує банку відсотки в розмірі 36% річних від суми заборгованості. У випадку зміни вартості кредитних ресурсів на ринку грошових ресурсів, зміни облікової ставки НБУ, зміни курсу гривні до іноземної валюти 1 групи класифікатору іноземних валют понад на 5 та більше процентів сторони на дату укладення цього договору узгодили про збільшення розміру процентної ставки за користування кредитом. При цьому, таке збільшення розміру процентів за користування кредитом не повинно перевищувати подвійного розміру процентної ставки, зазначеної в цьому пункті. Інформацію про розмір узгодженої зміненої процентної ставки за користування кредитом банк розміщує для клієнта одним з таких способів: в письмовій формі, через встановлені засоби електронного зв'язку банку та клієнта - системи клієнт-банк, інтернет клієнт-банк, "Приват 24", sms-повідомлення на останні відомі банку номери телефонів, наданих банку при ідентифікації та актуалізації відомостей про клієнта, або іншими засобами. Узгоджений сторонами змінений розмір процентів за користування кредитом є чинним з моменту розміщення його способом, зазначеним в цьому пункті, якщо інша дата не визначена в інформації про зміну розміру процентів. У разі не погашення заборгованості клієнтом за кредитом у строк до 30 днів, включно, на 31-й день - заборгованість по кредиту стає простроченою. При цьому за користування кредитом клієнт платить відсотки в розмірі 56% річних від суми заборгованості.

Позивач свої зобов'язання по проведенню гарантованих платежів виконав належним чином, що стверджується банківською випискою по поточному рахунку відповідача за період з 20.11.2013р. по 26.02.2015р., меморіальними ордерами за період з 25.11.2013р. по 30.12.2013р. (а.с.43-46); в свою чергу відповідач зобов'язання по внесенню чергових платежів не виконав, у зв'язку з чим станом на 26.02.2015р. виникла заборгованість в сумі 46 626,52грн., в тому числі 24 972,36 грн. заборгованості за кредитом, 15 836,04грн. заборгованості по процентам за користування кредитом, 5 808,12грн. пені; претензію №31120АN3VS05U від 03.02.2015 року залишив без відповіді та задоволення (а.с. 48), що спричинило звернення кредитора з позовом до суду.

Згідно ст.1066 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) за договором банківського рахунка банк зобов'язується приймати і зараховувати на рахунок, відкритий клієнтові (володільцеві рахунка), грошові кошти, що йому надходять, виконувати розпорядження клієнта про перерахування і видачу відповідних сум з рахунка та проведення інших операцій за рахунком.

Статтею 1067 ЦК України встановлено, що договір банківського рахунка укладається для відкриття клієнтові або визначеній ним особі рахунка у банку на умовах, погоджених сторонами. Банк зобов'язаний укласти договір банківського рахунка з клієнтом, який звернувся з пропозицією відкрити рахунок на оголошених банком умовах, що відповідають закону та банківським правилам.

Поточний рахунок - рахунок, що відкривається банком клієнту на договірній основі для зберігання коштів і здійснення розрахунково-касових операцій за допомогою платіжних інструментів відповідно до умов договору та вимог законодавства України.

Згідно ст.1069 ЦК України якщо відповідно до договору банківського рахунка банк здійснює платежі з рахунка клієнта, незважаючи на відсутність на ньому грошових коштів (кредитування рахунка), банк вважається таким, що надав клієнтові кредит на відповідну суму від дня здійснення цього платежу. Права та обов'язки сторін, пов'язані з кредитуванням рахунка, визначаються положеннями про позику та кредит (параграфи 1 і 2 глави 71 цього Кодексу), якщо інше не встановлено договором або законом.

Згідно з ч. 1 ст. 1054 ЦК України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти.

Статтею 1048 ЦК України визначено, що позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюються договором.

Відповідно до 193 ГК України, ст. 526 ЦК України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

У ст. 525 ЦК України передбачено, що одностороння відмова від виконання зобов'язань не допускається, а у відповідності до ст. 599 ЦК України зобов'язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.

Товариство з обмеженою відповідальністю інженерно-виробнича фірма "УКРАЇНСЬКА ТЕПЛОГЕНЕРУЮЧА КОМПАНІЯ" прийняті зобов'язання по договору банківського обслуговування б/н від 29.07.2013р. щодо вчасного внесення чергових платежів та сплати процентів за користування кредитними коштами належним чином не виконувало, про що свідчить банківська виписка по рахунку відповідача за період з 20.11.2013р. по 26.02.2015р. (а.с. 43).

Вимога позивача щодо стягнення 24 982,36грн. заборгованості за кредитом та 15 836,04 грн. процентів за користування кредитом за період з 30.01.2014р. по 26.02.2015р. стверджуються договором банківського обслуговування б/н від 29.07.2013р., заявою про відкриття поточного рахунку від 29.07.2013р. з Умовами та правилами надання кредиту по послузі «Гарантійний платіж» (а.с. 32-39), випискою з поточного рахунку відповідача за період з 20.11.2013р. по 26.02.2015р. (а.с. 43), меморіальними ордерами за період з 25.11.2013р. по 30.12.2013р. (а.с. 43-46), відповідачем не оспорена та підлягає до задоволення відповідно до ст.ст. 1048, 1054, 1069 ЦК України та ст.193 ГК України.

За порушення у сфері господарювання учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених ГК України, іншими законами та договором (частина друга статті 193, частина перша статті 216 та частина перша статті 218 ГК України).

В силу ст. 611 ЦК України та ст. 230 ГК України у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема сплата неустойки.

Неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання.

Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання (ч. 3 ст. 549 ЦК України).

Відповідно до ст.ст.1, 3 Закону України „Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань" платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін. Розмір пені, передбачений статтею 1 цього Закону, обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.

Відповідно до п.3.2.2.10.1 Умов у випадку порушення клієнтом будь-якого із зобов'язань зі сплати процентів за користування кредитом, передбачених п.п. 3.2.2.6.2, 3.2.2.9.1 - 3.2.2.9.3 цього договору, термінів повернення кредиту, передбачених п.п. 3.2.2.2, 3.2.2.6.3, 3.2.2.6.16, 3.2.2.7.2 цього договору, клієнт сплачує банку за кожен випадок порушення пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ, яка діяла у період, за який сплачується пеня, (у % річних) від суми простроченого платежу за кожен день прострочки платежу. Сплата пені здійснюється у гривні.

Позивач просить стягнути з відповідача 5 808,12грн. пені за період з 30.01.2014р. по 26.02.2015р. згідно п. 3.2.2.10.1 Умов (а.с. 42).

Частина 6 ст. 232 ГК України визначає, що нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано

Приписами ст. ст. 6, 628 ЦК України встановлено, що сторони в договорі можуть відступити від положень актів цивільного законодавства і врегулювати свої відносини на власний розсуд.

Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

Відповідно до п. 3.2.2.10.4 Умов сторонами погоджений інший строк нарахування пені, ніж передбачений ч. 6 ст. 232 ГК України, що не суперечить чинному законодавству.

Вказана правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 27.04.2012р. №3-27гс12.

Відповідно до ч. 1 ст. 111 28 ГПК України рішення Верховного Суду України, прийняте за наслідками розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначену норму права, та для всіх судів України.

Пунктом 3.2.2.10.7 Умов сторони обумовили збільшення терміну позовної давності по вимогах про стягнення кредиту, процентів за користування кредитом, неустойки, що не суперечить ч. 1 ст. 259 ЦК України, згідно якої позовна давність, встановлена законом, може бути збільшена за домовленістю сторін. Договір про збільшення позовної давності укладається у письмовій формі.

Нараховані позивачем 5 808,12грн. пені за період з 30.01.2014р. по 26.02.2015р. підставні та підлягають до стягнення в силу ст. ст. 230, 232 ГК України, ст. ст. 1,3 ЗУ "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань" та п.п. 3.2.2.10.1, 3.2.2.10.4, 3.2.2.10.7 Умов.

Оскільки спір до суду доведений з вини відповідача, витрати по сплаті судового збору в сумі 1 827,00 грн. слід віднести на нього відповідно до ст.49 ГПК України.

Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 174, 193, 216, 230-232 ГК України, ст.ст. 525, 526, 549, 599, 610, 628, 1048, 1054, 1066, 1067, 1069 ЦК України, ст.ст. 44, 49, 82-84 ГПК України , суд

ВИРІШИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити.

2. Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю інженерно-виробничої фірми "УКРАЇНСЬКА ТЕПЛОГЕНЕРУЮЧА КОМПАНІЯ", 43008, Волинська область, м. Луцьк, вул.Запорізька, буд. 37, код ЄДРПОУ 38339815

на користь публічного акціонерного товариства комерційний банк "АКЦЕНТ-БАНК", 49074, м.Дніпропетровськ, вул.Батумська, буд.11, код ЄДРПОУ 14360080

24 982,36 грн. заборгованості по кредиту, 15 836,04 грн. заборгованості по процентам за користування кредитом, 5 808,12 грн. пені, 1 827,00грн. витрат по сплаті судового збору. Всього: 48 453,52 грн.

3. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Повне рішення

складено 20.05.2015р.

Суддя С.Т. Філатова

СудГосподарський суд Волинської області
Дата ухвалення рішення18.05.2015
Оприлюднено25.05.2015
Номер документу44263597
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —903/483/15

Рішення від 18.05.2015

Господарське

Господарський суд Волинської області

Філатова Світлана Тимофіївна

Ухвала від 05.05.2015

Господарське

Господарський суд Волинської області

Філатова Світлана Тимофіївна

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні