ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"15" травня 2015 р. Справа № 809/1149/15
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
Суддя Остап'юк С.В.,
за участю секретаря Мельничука Є.С.,
представника відповідача Гундяка Т.Д.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 до відділу примусового виконання рішень управління Державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Івано-Франківські області, Управління Державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Івано-Франківській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - державний кадастровий реєстратор відділу Державного агентства земельних ресурсів у місті Яремчому Івано-Франківської області про скасування постанов від 10.03.2015 року №46777196, від 06.03.2015 року за №46772639, 46772791, 46772444, 46772139, -
ВСТАНОВИВ :
18.03.2015 року ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 (далі по тексту позивачі) звернулися з адміністративним позовом до відділу примусового виконання рішень управління Державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Івано-Франківські області про скасування постанов від 10.03.2015 року №46777196, від 06.03.2015 року за №46772639, 46772791, 46772444, 46772139.
Позивачами при зверненні до суду визначено третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - державний кадастровий реєстратор відділу Державного агентства земельних ресурсів у місті Яремчому Івано-Франківської області, якого судом залучено до участі в розгляді даної адміністративної справи.
Також, 21.04.2015 року ухвалою суду залучено до участі в розгляді даної адміністративної справи як другого відповідача Управління Державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Івано-Франківській області.
Заявлені позовні вимоги мотивовані тим, що державним виконавцем, оскаржуваними постановами в порушення права на справедливий суд, що включає в себе обов'язковість виконання судових рішень, гарантованого статтею 6 Конвенції про захист прав та основоположних свобод, протиправно та не обґрунтовано відмовлено позивачам у відкритті виконавчого провадження (відмовлено в прийнятті до виконання виконавчого документа) за виконавчими листами, виданими Івано-Франківським окружним адміністративним судом в адміністративній справі №809/3222/13-а.
Представник позивачів на адресу суду направив клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Відповідач - відділ примусового виконання рішень управління Державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Івано-Франківські області проти позову заперечив, на адресу суду направив письмові заперечення проти заявлених вимог, мотивовані тим, що відповідачем не допущено порушення жодних норм Закону, згідно виконавчих листів, поданих представником позивачів до примусового виконання боржником за ними вказано Державного кадастрового реєстратора відділу Держземагентства у м. Яремче Івано-Франківської області, код 38335659, вул. Свободи, 265, м. Яремча, при цьому вказаний код належить юридичні особі, тобто виконавчі документи не відповідали вимогам статті 18 Закону України «Про виконавче провадження», оскільки в них не зазначено повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, власне ім'я та по батькові) для фізичних осіб) та індивідуальний ідентифікаційний номер для боржника або номер і серія паспорта. Вказана невідповідність унеможливлює точну ідентифікацію боржника та відкриття виконавчого провадження, направлення йому копії постанови про відкриття виконавчого провадження для забезпечення права на добровільне виконання рішення суду, накладення на нього стягнення.
Представник відповідача проти позову заперечив з мотивів зазначених в письмовому запереченні відповідача.
Відповідач Управління Державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Івано-Франківські області свого представника в судове засідання не направив, правом подання письмових заперечень проти заявленого позову не скористався.
Третя особа в судове засідання не з'явилася, на адресу суду направила клопотання про направлення копії судового рішення, прийнятого за наслідками розгляду справи по суті.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши докази суд встановив наступне.
04.03.2015 року представник позивачів звернувся в інтересах ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, а 05.03.2015 року - в інтересах ОСОБА_2 до Відділу примусового виконання рішень Управління Державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Івано-Франківській області із заявами про прийняття до примусового виконання виконавчих листів, виданих Івано-Франківським окружним адміністративним судом в адміністративній справі №809/3222/13-а про зобов'язання Державного кадастрового реєстратора відділу Держземагентства у м. Яремче Івано-Франківської області вчинити певні дії.
06.03.2015 року за наслідками розгляду вказаних заяв та виконавчих листів поданих в інтересах ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 та 10.03.2015 року - поданих в інтересах ОСОБА_2 державним виконавцем винесено постанови про відмову у відкритті виконавчого провадження (відмову в прийнятті до виконання виконавчого документа) ВП№46772444, ВП№46772139, ВП№46772791, ВП№46772639 та ВП№46777196, відповідно.
Підставою для прийняття вказаних рішень слугував висновок про те, що представником стягувача подані до виконання виконавчі документи, що не відповідають вимогам статті 18 Закону України «Про виконавче провадження», оскільки в них не зазначено повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, власне ім'я та по батькові) для фізичних осіб) та індивідуальний ідентифікаційний номер боржника (для фізичних осіб - платників податків) або номер і серія паспорта боржника для фізичних осіб - громадян України, які через свої релігійні або інші переконання відмовилися від прийняття ідентифікаційного номера, офіційно повідомили про це відповідні органи державної влади та мають відмітку в паспорті громадянина (а.с.43, 50, 56, 62,68).
Відповідно до статті 124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.
Частинами 2 та 3 статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що постанови та ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання на всій території України. Невиконання судових рішень тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Згідно частині 1 статті 258 Кодексу адміністративного судочинства України за кожним судовим рішенням, яке набрало законної сили або яке належить виконати негайно, за заявою осіб, на користь яких воно ухвалено, видається один виконавчий лист.
В частині 4 статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що примусове виконання судових рішень в адміністративних справах здійснюється в порядку, встановленому Законом України «Про виконавче провадження».
Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку визначає Закон України «Про виконавче провадження».
Відповідно до статті 1 Закону України «Про виконавче провадження» (далі - Закон) виконавче провадження - як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які провадяться на підставах, в межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Статтею 18 Закону України «Про виконавче провадження» встановлені вимоги до виконавчого документа, пунктом 3 частини 1 якої визначено, що у виконавчому документі зазначаються повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, власне ім'я та по батькові) (для фізичних осіб) стягувача і боржника, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), ідентифікаційний код суб'єкта господарської діяльності стягувача та боржника (для юридичних осіб), індивідуальний ідентифікаційний номер стягувача та боржника (для фізичних осіб - платників податків) або номер і серія паспорта стягувача та боржника для фізичних осіб - громадян України, які через свої релігійні або інші переконання відмовилися від прийняття ідентифікаційного номера, офіційно повідомили про це відповідні органи державної влади та мають відмітку в паспорті громадянина України, а також інші дані, якщо вони відомі суду чи іншому органу, що видав виконавчий документ, які ідентифікують стягувача та боржника чи можуть сприяти примусовому виконанню, зокрема, дата народження боржника та його місце роботи (для фізичних осіб), місцезнаходження майна боржника, рахунки стягувача та боржника тощо.
Виконавчими листами №809/3222/13-а виданими 11.12.2015 року Івано-Франківським окружним адміністративним судом в адміністративній справі №809/3222/13-а боржником визначено Державного кадастрового реєстратора відділу Держземагентства у м. Яремче Івано-Франківської області, зазначено код 38335695 та адресу вул. Свободи, 265, м. Яремче.
Частиною 1 статті 7 Закону встановлено, що учасниками виконавчого провадження є державний виконавець, сторони, представники сторін, прокурор, експерти, спеціалісти, перекладачі, суб'єкти оціночної діяльності - суб'єкти господарювання.
У відповідності до частини 1 статті 8 Закону сторонами у виконавчому провадженні є стягувач і боржник. Боржником згідно частини 2 вказаної статті Закону є фізична або юридична особа, визначена виконавчим документом.
Згідно з пунктом 2.1.3 Інструкції про проведення виконавчих дій, затвердженої наказом Міністерства юстиції України за №74/5 від 15.12.1999 року з подальшими змінами, боржником у виконавчому провадженні є фізична або юридична особа, яка зобов'язана за рішенням учинити певні дії (передати майно, виселитись з приміщення, виконати інші обов'язки, передбачені рішенням) або утриматися від їх учинення.
Одночасно з цим, частина перша та третя статті 48 Кодексу адміністративного судочинства України визначають належність адміністративної процесуальної правоздатності та дієздатності не тільки фізичним і юридичним особам, але й органам державної влади, іншим державним органам, органам влади Автономної Республіки Крим, органам місцевого самоврядування, їхнім посадовим і службовим особами.
Судом встановлено, що виконавчі листи позивачам видано в адміністративній справі №809/3222/13а за їх позовом до Державного кадастрового реєстратора Відділу Держземагентства в Івано-Франківській області про зобов'язання вчинити певні дії.
Відповідно до частини 1 та 2 статті 9 Закону України «Про Державний земельний кадастр» внесення відомостей до Державного земельного кадастру і надання таких відомостей здійснюються державними кадастровими реєстраторами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин. Державний кадастровий реєстратор є державним службовцем.
Згідно пункту 5 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України за № 1051 від 17.10.2012 року до складу Держземагентства та його територіальних органів входять державні кадастрові реєстратори, які здійснюють внесення відомостей до Державного земельного кадастру і надання таких відомостей в межах повноважень, визначених Законом України «Про Державний земельний кадастр» та цим Порядком.
Постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 11.11.2013 року, залишеною в силі ухвалою Вищого адміністративного суду України від 18.11.2014 року зобов'язано Державного кадастрового реєстратора Відділу Держземагентства в Івано-Франківській області вчинити в інтересах позивача певні владні управлінські дії, на виконання вказаної постанови позивачам видано виконавчі листи, в яких не визначено інших ідентифікуючих ознак службової особи - боржника ніж ті, що зазначені у судовому рішенні.
Враховуючи вказані положення Кодексу адміністративного судочинства України, Закону України «Про Державний земельний кадастр», Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України за № 1051 від 17.10.2012 року суд зазначає, що боржником за поданими представником позивачів виконавчими листами є службова особа органу державної влади - Державний кадастровий реєстратор Відділу Держземагентства в Івано-Франківській області.
Висунення державним виконавцем вимог до виконавчих листів, виданих у відповідності до змісту рішення суду, складу учасників адміністративного процесу, шляхом покладення додаткових обов'язків на осіб, порушене право яких захищене в судовому порядку та зобов'язання їх надати виконавчі документи з відомостями про особу боржника, які відсутні в судовому рішенні, на думку суду, є створенням перешкод у доступі до суду та порушення права позивачів на справедливе судочинство. Оскільки, гарантії справедливого судочинства, що встановленні статтею 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод передбачають існування умов доступу до суду. При цьому, суд виходить з практики Європейського суду з прав людини, яким в справі «Хорнсбі проти Греції» визначено, що виконання рішення, ухваленого будь-яким судом, повинне, таким чином, розглядатися як невід'ємна частина «суду» у розумінні статті 6 Конвенції.
Посилання відповідача в своїх письмових запереченнях, а також представника відповідача в судовому засіданні на неможливість виконання судового рішення, внаслідок відсутності у виконавчих документах, виданих на виконання такого судового рішення повного найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, власне ім'я та по батькові) для фізичних осіб) та індивідуальний ідентифікаційний номер для боржника або номер і серія паспорта, в даному випадку, не обґрунтовують заперечень проти позову та не свідчать про неможливість здійснення заходів з примусового виконання судового рішення, оскільки боржник за даним виконавчим провадженням є службова особа органу державної влади, найменування якої вказано у виконавчому листі.
Крім того, державний виконавець у випадку встановлення обставин, що ускладнюють виконання судового рішення чи встановлення факту вибуття боржника наділений процесуальними повноваженнями на звернення до суду з відповідними поданнями в порядку статтей 263, 264 Кодексу адміністративного судочинства України.
За таких обставин постанови про відмову у відкритті виконавчого провадження (відмову в прийнятті до виконання виконавчого документа) ВП№46777196 від 10.03.2015 року, ВП№46772639 від 06.03.2015 року, ВП№46772791 від 06.03.2015 року, ВП№46772444 від 06.03.2015 року, ВП№46772139 від 06.03.2015 року, з примусового виконання виконавчих листів, виданих в Івано-Франківським окружним адміністративним судом 11.05.2015 року в адміністративній справі №809/3222/13-а стягувачам ОСОБА_2, ОСОБА_6, ОСОБА_5, ОСОБА_3, ОСОБА_4 є протиправними та такими, що підлягають до скасування, а позовні вимоги в цій частині є обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення.
Позовні вимоги звернені до відділу примусового виконання рішень управління Державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Івано-Франківські області задоволенню не підлягають, оскільки у відповідності до частини 3 статті 181 Кодексу адміністративного судочинства України відповідачем у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби є відповідний орган державної виконавчої служби, яким є Управління Державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Івано-Франківській області.
На підставі статті 124 Конституції України, статтями 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправними та скасувати постанови про відмову у відкритті виконавчого провадження (відмову в прийнятті до виконання виконавчого документа) ВП№46777196 від 10.03.2015 року, ВП№46772639 від 06.03.2015 року, ВП№46772791 від 06.03.2015 року, ВП№46772444 від 06.03.2015 року, ВП№46772139 від 06.03.2015 року, з примусового виконання виконавчих листів, виданих в Івано-Франківським окружним адміністративним судом 11.05.2015 року в адміністративній справі №809/3222/13-а стягувачам ОСОБА_2, ОСОБА_6, ОСОБА_5, ОСОБА_3, ОСОБА_4
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.
Суддя: Остап'юк С.В.
Постанова складена в повному обсязі 20.05.2015 року.
Суд | Івано-Франківський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 15.05.2015 |
Оприлюднено | 26.05.2015 |
Номер документу | 44287672 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Івано-Франківський окружний адміністративний суд
Остап'юк С.В.
Адміністративне
Львівський апеляційний адміністративний суд
Качмар Володимир Ярославович
Адміністративне
Івано-Франківський окружний адміністративний суд
Остап'юк С.В.