cpg1251
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"12" травня 2015 р.Справа № 921/208/15-г/1
Господарський суд Тернопільської області
у складі судді Чопко Ю.О.
Розглянув справу
про зобов'язання вчинити дії.
За участю представників сторін:
Позивача: Жарський Ігор Романович, представник за довіреністю
Відповідача: не з'явився
Суть справи:
ПАТ КБ "ПриватБанк" звернулося в господарський суд Тернопільської області з позовом до Приватного підприємства "Скалатагротранссервіс" в особі ліквідаційної комісії з про зобов'язання визнати грошові вимоги та включити їх до реєстру кредиторів.
Заявлені вимоги, підтримані в судовому засіданні уповноваженим представником, мотивовані порушенням відповідачем вимог ч.3 ст. 60 ГК України щодо повідомлення банківської установи, як явного кредитора, про ліквідацію підприємства, у зв'язку з чим позивач був позбавлений можливості у встановлені чинним законодавством строки, звернутись із відповідною заявою до ліквідаційної комісії про визнання його кредитором.
Відповідач явки свого представника в судове засідання не забезпечив, хоча був належним чином повідомлений про дату, час і місце розгляду справи. За таких обставин справа розглядається за наявними в ній матеріалами у відповідності до ст. 75 Господарського процесуального кодексу України.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення учасника судового процесу, оцінивши представлені докази в їх сукупності та дослідивши норми чинного законодавства, судом встановлено наступне.
Між Закритим акціонерним товариством комерційним банком "ПриватБанк" (після зміни найменування - Публічним акціонерним товариством комерційний банк "ПриватБанк") та ПП "Скалатагротранссервіс" укладено договір про надання овердрафту-мікрокредиту №ТЕ1GР4М від 26.06.2008 року (надалі - Договір). За умовами Договору (п.1.1) банк взяв на себе зобов'язання, за наявності вільних грошових ресурсів, здійснювати овердрафтне обслуговування клієнта, яке полягає в проведенні його, клієнта, платежів понад залишок засобів на поточному рахунку клієнта. В свою чергу, клієнт зобов'язався сплатити проценти за весь час фактичного користування кредитом (п.2.2.2 Договору) і провести погашення кредиту не пізніше встановленого Договором періоду безперервного користування кредитом (п.2.2.3. Договору).
Банк свої зобов'язання по Договору виконав повністю.
В порушення умов Договору боржник свої зобов'язання не виконував. Заборгованість перед банком станом на 15.01.2015р. становила: за тілом кредиту - 24 515 грн. 58 коп., за відсотками - 40 586 грн. 38 коп., за пенею - 39349 грн. 01 коп.
Як стверджує позивач, йому із даних ЄДРЮОФОП стало відомо, що юридична особа - ПП "Скалатагротранссервіс" - знаходиться в стані припинення.
У зв'язку із наявністю заборгованості банк 17.01.2015р. звернувся до ліквідаційної комісії із претензією-вимогою про зобов'язання визнання грошових вимог та включення їх до реєстру кредиторів.
На претензію-вимогу відповіді не було.
За умовами ч. 3 ст. 112 ЦК України разі відмови ліквідаційної комісії у задоволенні вимог кредитора або ухилення від їх розгляду кредитор має право протягом місяця з дати, коли він дізнався або мав дізнатися про таку відмову звернутися до суду із позовом до ліквідаційної комісії.
Згідно з ч. 1 ст. 110 ЦК України, приписи якої кореспондуються з положеннями ч. 1 ст. 59 ГК України, юридична особа ліквідується, зокрема, за рішенням її учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, в тому числі у зв'язку із закінченням строку, на який було створено юридичну особу, досягненням мети, для якої її створено, а також в інших випадках, передбачених установчими документами.
Відповідно до ст. 60 ГК України, орган (особа), який прийняв рішення про ліквідацію суб'єкта господарювання, встановлює порядок та визначає строки проведення ліквідації, а також строк для заяви претензій кредиторами, що не може бути меншим, ніж два місяці з дня оголошення про ліквідацію.
Ліквідаційна комісія або інший орган, який проводить ліквідацію суб'єкта господарювання, вміщує в друкованих органах відповідно до закону повідомлення про його ліквідацію та про порядок і строки заяви кредиторами претензій, а явних (відомих) кредиторів повідомляє персонально у письмовій формі у встановлені цим Кодексом чи спеціальним законом строки.
Одночасно ліквідаційна комісія вживає необхідних заходів щодо стягнення дебіторської заборгованості суб'єкта господарювання, який ліквідується, та виявлення вимог кредиторів, з письмовим повідомленням кожного з них про ліквідацію суб'єкта господарювання.
Аналогічні приписи щодо вжиття ліквідаційною комісією необхідних заходів щодо виявлення заборгованості та оцінки наявного майна містяться у ст.111 ЦК України.
З аналізу наведених вище правових норм вбачається обов'язок ліквідаційної комісії опублікувати оголошення про припинення (ліквідацію) суб'єкта господарювання та персонально письмово повідомляти кожного явного (відомого) кредитора про припинення підприємницької діяльності, вживати всіх можливих заходів щодо виявлення кредиторів та розрахунку з ними.
Однак, відповідач не довів виконання ним вимог вказаних статей.
Як стверджує позивач, ліквідаційною комісією не здійснено жодних заходів щодо проведення з позивачем розрахунків та повідомлення останнього у письмовій формі про припинення (ліквідацію) підприємства. Доказів на підтвердження протилежного відповідачем не надано, а судом не здобуто.
В матеріалах справи відсутні докази дотримання ліквідатором (ліквідаційною комісією) вимог статей 105, 111 ЦК України та статтею 60 ГК України, з метою виявлення явних кредиторів, вимоги яких включаються в проміжний ліквідаційний баланс.
Зокрема, у відповідності до статті 10 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" підприємства зобов'язані проводити інвентаризацію активів та зобов'язань, під час якої перевіряється їх наявність, стан і оцінка.
Частина 3 ст. 111 ЦК України вимагає від ліквідаційної комісії (ліквідатора), зокрема, закрити рахунки, відкриті у фінансових установах, крім рахунка, який використовується для розрахунків з кредиторами під час ліквідації юридичної особи.
Частиною 8 зазначеної статті встановлено, що ліквідаційна комісія (ліквідатор) після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами складає проміжний ліквідаційний баланс, що включає відомості про склад майна юридичної особи, що ліквідується, перелік пред'явлених кредиторами вимог та результат їх розгляду. Проміжний ліквідаційний баланс затверджується учасниками юридичної особи, судом або органом, що прийняв рішення про ліквідацію.
Таким чином, вказаними нормами законодавства встановлюється коло обов'язків, які покладаються на комісію з припинення юридичної особи, тобто порядок та строки проведення ліквідаційних заходів.
Отже, виходячи з приписів вищенаведеного законодавства, на переконання суду, саме після проведення усіх заходів щодо виявлення усього майна юридичної особи, його оцінки та встановлення дебіторської та кредиторської заборгованості, а також за результатом розглянутих ліквідаційною комісією заявлених вимог кредиторів ліквідаційна комісія складає проміжний ліквідаційний баланс, який затверджується головою органу, що прийняв рішення про ліквідацію юридичної особи.
З огляду на наведене, суд констатує, що відповідачем в порушення вищенаведених норм не було дотримано усієї процедури ліквідації юридичної особи, не вжито всіх заходів щодо виявлення, та, окрім іншого, персонально не повідомлено позивача як явного (відомого) кредитора про ліквідацію суб'єкта господарювання, у зв'язку з чим останній був позбавлений можливості вчасно звернутись із заявою про включення його кредиторських вимог до проміжного ліквідаційного балансу підприємства.
Слід також зазначити, що частиною 5 ст.112 ЦК України визначено вичерпний перелік підстав за яких вимоги кредиторів, які не визнані ліквідаційною комісією вважаються погашеними, зокрема, якщо кредитор у місячний строк після одержання повідомлення про повну або часткову відмову у визнанні його вимог не звертався до суду з позовом, вимоги, у задоволенні яких за рішенням суду кредиторові відмовлено, а також вимоги, які не задоволені через відсутність майна юридичної особи, що ліквідується.
Водночас, ч.4 ст.112 ЦК України передбачено задоволення вимог кредиторів, які заявлені після спливу строку, встановленого ліквідаційною комісією для їх пред'явлення, з майна юридичної особи, яку ліквідовують, що залишилося після задоволення вимог кредиторів, заявлених своєчасно.
Таким чином, зважаючи на наявність у відповідача заборгованості по Договору, яка відповідачем у встановленому порядку не заперечується, заявлені вимоги про зобов'язання визнати грошові вимоги та включити їх до реєстру кредиторів підлягають до задоволення, оскільки підтвердженні матеріалами справи та ґрунтуються на вимогах чинного законодавства.
У відповідності до вимог ст.ст. 44, 49 Господарського процесуального кодексу України, витрати по сплаті судового при задоволенні позову відшкодовуються позивачу за рахунок відповідача.
На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 11, 15, 16, 110-112, 509, 525, 526, 530, 610 Цивільного кодексу України; ст. ст. 60, 61, 173, 174, 193 Господарського кодексу України; ст. ст. 22, 32, 33, 34, 43, 44, 49, 54-55, 75, 82-85, 115-117 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
ВИРІШИВ:
1.Позов задовольнити.
2.Визнати вимоги Публічного акціонерного товариства комерційний банк "ПриватБанк", вул. Набережна Перемоги, 50, м. Дніпропетровськ (код 14360570) до Приватного підприємства "Скалатагротранссервіс", Тернопільська область, Підволочиський район, м.Скалат, вул. Л.Українки, 8 (код 34040601) в особі ліквідаційної комісії зі сплати заборгованості за Договором про надання овердрафт-мікрокредиту №ТЕ1GР4М від 26.06.2008 року, яка станом на 15.01.2015 року складає 104 450 (сто чотири тисячі чотириста п"ятдесят) грн. 97 коп., включивши її до проміжного ліквідаційного балансу та реєстру кредиторів Приватного підприємства "Скалатагротранссервіс".
3.Стягнути з Приватного підприємства "Скалатагротранссервіс", Тернопільська область, Підволочиський район, м.Скалат, вул. Л.Українки, 8 (код 34040601) на користь Публічного акціонерного товариства комерційний банк "ПриватБанк", вул. Набережна Перемоги, 50, м. Дніпропетровськ (код 14360570) 2 089 (дві тисячі вісімдесят дев'ять) грн. 02 коп. судового збору.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Протягом десяти днів з дня складення повного тексту цього рішення сторони мають право подати апеляційну скаргу до Львівського апеляційного господарського суду через господарський суд Тернопільської області.
Повний текст рішення виготовлено 18 травня 2015р.
Суддя Ю.О. Чопко
Суд | Господарський суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 12.05.2015 |
Оприлюднено | 26.05.2015 |
Номер документу | 44291786 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Тернопільської області
Чопко Ю.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні