Рішення
від 19.05.2015 по справі 922/2406/15
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

cpg1251

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41


РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"19" травня 2015 р.Справа № 922/2406/15

Господарський суд Харківської області у складі:

судді Лавровой Л.С.

при секретарі судового засідання Омельченко К.А.

розглянувши справу

за позовом Публічного акціонерного товариства "НАК "Нафтогаз України" м. Київ до Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Наш дім 108", м. Харківм. Х-в про стягнення коштів в розмірі 7 763,83грн. за участю представників сторін:

позивача - Єфременко О.О.,

відповідача - Гарькавець В.І.,

ВСТАНОВИВ:

Публічне акціонерне товариство "НАК "Нафтогаз України" м. Київ (надалі - позивач) звернувся до господарського суду Харківської області з позовом до Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Наш дім 108", м. Харків (надалі - відповідач) про стягнення заборгованості в розмірі 4 763,83 грн., а саме: пені в розмірі 3 411,07 грн., інфляційні витрати в розмірі 449,00 грн. та 3% річних в розмірі 903,75 грн.

Судові витрати в розмірі 1827,00грн. просить суд покласти на відповідача.

В обґрунтування позову позивач посилається на неналежне виконання відповідачем своїх зобов'язань за договором № 13/3136-ТЕ-32 від 28 грудня 2012 року про купівлю - продажу природного газу, що призвело до виникнення заборгованості у розмірі 4 763,83 грн.

Ухвалою господарського суду Харківської області від 15.04.2015 року було прийнято позовну заяву до розгляду, порушено провадження у справі та призначено її розгляд у відкритому судовому засіданні на 28.04.2015 року о 11:00 годині.

Ухвалою господарського суду Харківської області від 28.04.2015 року розгляд справи було відкладено у зв'язку з неявкою відповідача в судове засідання на 19.05.2015 року.

19.05.2015 року до суду від відповідача надійшов супровідний лист, в якому він просить суд долучити до матеріалів справи, витребувані ухвалою суду документи. Надані документи долучено судом до матеріалів справи.

Представник позивача у судовому засіданні 19.05..2015 року підтримав заявлений позов та просив суд його задовольнити.

Представник відповідача проти позову заперечував, відзив на позов не надав.

Дослідивши матеріали справи, вислухавши пояснення представників сторін, повністю, всесторонньо, за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом, оцінивши надані сторонами докази та надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам справи з урахуванням фактичних та правових підстав позовних вимог учасників судового процесу, користуючись принципом об'єктивної істини, принципами добросовісності, розумності та справедливості суд, виходить з наступного.

28 грудня 2012 року між ПАТ "НАК "Нафтогаз України" (далі - Продавець) та Об'єднанням співвласників багатоквартирного будинку "Наш дім 108" (далі - Покупець) був укладений договір купівлі-продажу природного газу № 13/3136-ТЕ-32 (надалі - Договір).

Відповідно до п.1.1. Договору Продавець зобов'язався передати у власність Покупцю у 2013 році природний газ, виключно для виробництва теплової енергії, яка споживається населянням, релігійними організаціями та національними творчими спілками і їх регіональними осередками, а Покупець зобов'язався приймати та оплачувати газ на умовах цього Договору.

Пунктом 1.2. Договору передбачено, що газ, який продається за цим договором, використовується відповідачем виключно для виробництва теплової енергії, яка споживається населянням, релігійними організаціями та національними творчими спілками і їх регіональними осередками.

Згідно п. 6.1. Договору передбачено порядок розрахунків, які здійснюються відповідачем виключно грошовими коштами шляхом 100% поточної оплати вартості обсягів газу в термін до 14 числа місяця, наступного за місяцем поставки газу.

Відповідно до п. 3.3. Договору приймання-передача газу, переданого продавцем покупцеві у відповідному місяці продажу оформлюється актом приймання-передачі газу. Обсяг споживання газу відповідачем у відповідному місяці поставки встановлюється шляхом складання добових обсягів, визначених на підставі показів комерційного вузла/вузлів обліку газу відповідача.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач передав у власність відповідачу протягом січня - грудня 2013 року природний газ загальною вартістю 65 809,55 грн., що підтверджується відповідними актами прийому - передачі природного газу, копії яких наявні в матеріалах справи (а.с. 17 - 23). Зазначені документи підписані уповноваженими представниками сторін та скріпленими печатками обох підприємств. Факт отримання природного газу на вищевказану суму відповідачем не заперечується.

Надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам, з урахуванням фактичних та правових підстав позовних вимог, суд виходить з наступного.

У відповідності зі статтею 173 Господарського кодексу України (далі - ГК України) та статтею 509 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утримуватися від певних дій, а інший суб'єкт (управлена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконати її обов'язку.

Господарські зобов'язання можуть виникати, зокрема, з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать (ст. 174 ГК України).

Відповідно до частини 7 статті 179 ГК України, господарські договори укладаються за правилами, встановленими Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим кодексом.

Згідно ст. 655 ЦК України, за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов'язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов'язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.

Відповідно до частини 1 статті 525 ЦК України, одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Частиною 1 статті 526 ЦК України встановлено, що зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 530 ЦК України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Відповідно до частини 1 статті 610 ЦК України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Відповідач в повному обсязі сплатив заборгованість за спожитий ним природний газ, що не заперечується позивачем, проте з порушенням строків, визначених п. 6.1. Договору, що стало підставою для нарахування підприємству штрафних санкцій та зверненням до суду з цим позовом.

Правові наслідки порушення зобов'язання встановлені статтею 611 Цивільного кодексу України, зокрема, щодо сплати неустойки. Неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання.

Штрафними санкціями, відповідно до частини 1 статті 230 Господарського кодексу України, визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.

Надаючи правову оцінку позовним вимогам в частині стягнення з відповідача суми пені в розмірі 3411,07 грн. суд виходить із наступного.

Пунктом 7.2 Договору передбачено, що у разі невиконання покупцем умов пункту 6.1 цього договору покупець зобов'язується, крім суми заборгованості, сплатити пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діяла в період, за який сплачується пеня, від суми простроченого платежу за кожен день простроченого платежу.

Позивачем до матеріалів справи наданий обґрунтований розрахунок пені за весь період прострочення виконання відповідачем грошового зобов'язання по кожній поставці природного газу, відповідно до якого належною до сплати сумою пені є 3411,07грн.

Враховуючи викладене, позовні вимоги щодо стягнення з відповідача суми пені в розмірі 3411,07 грн. є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Що стосується позовних вимог в частині стягнення з відповідача 3 % річних в сумі 903,75 грн., а також втрат від інфляційних процесів в розмірі 449,00 грн., суд зазначає наступне.

Згідно ст. 625 ЦК України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Аналіз зазначеної статті вказує на те, що наслідки прострочення боржником грошового зобов'язання у вигляді інфляційного нарахування на суму боргу та 3% річних не є санкціями, а виступають способом захисту майнового права та інтересу, який полягає у відшкодуванні матеріальних втрат кредитора від знецінених грошових коштів внаслідок інфляційних процесів та отриманні компенсації (плати) від боржника за користування утримуваними ним грошовими коштами, належними до сплати кредиторові, а тому ці кошти нараховуються незалежно від вини боржника та незалежно від сплати ним неустойки (пені) за порушення виконання зобов'язання.

Таким чином, позовні вимоги щодо стягнення з відповідача 3% річних в сумі 903,75 грн. та інфляційних втрат в розмірі 449,00 грн. підлягають задоволенню.

Суд, вирішуючи питання розподілу судових витрат, встановивши сторону, з вини якої справу було доведено до суду, керується ст.ст. 44, 49 ГПК України, відповідно до яких судовий збір покладається на Відповідача.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 6, 8, 19, 124, 129 Конституції України, ст.ст. 1, 4, 12, 22, 33-34, 38, 43, 47-49, 75, ст. 82-85, Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Наш дім 108" (61017, м. Харків, вул.Котлова,108, код ЄДРПОУ 37189002) на користь Публічного акціонерного товариства "НАК "Нафтогаз України" (01001, м. Київ, вул. Богдана Хмельницького, 6, код ЄДРПОУ 20077720) пеню в розмірі 3411,07 грн., 3 % річних в розмірі 903,75 грн., інфляційні втрати в розмірі 449,00 грн., а також витрати зі сплати судового збору в сумі 1 827грн.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Повне рішення складено 21.05.2015 р.

Суддя Л.С. Лаврова

СудГосподарський суд Харківської області
Дата ухвалення рішення19.05.2015
Оприлюднено26.05.2015
Номер документу44292638
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —922/2406/15

Рішення від 19.05.2015

Господарське

Господарський суд Харківської області

Лаврова Л.С.

Ухвала від 28.04.2015

Господарське

Господарський суд Харківської області

Лаврова Л.С.

Ухвала від 15.04.2015

Господарське

Господарський суд Харківської області

Лаврова Л.С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні