Справа №442/2229/15-ц
Провадження №2/442/907/2015
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 квітня 2015 року Дрогобицький міськрайонний суд Львівської області
в складі:
головуючого - судді Івасівки А.П.
при секретарі - Нестір А.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Дрогобичі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Дрогобицької міської ради, ОСОБА_3, Приватного підприємства «Концептеріа» про встановлення факту постійного проживання, визнання права власності на спадкове майно, -
ВСТАНОВИВ :
Позивачка звернулася до суду з позовом до відповідачів, в якому просить встановити факт постійного проживання з спадкодавцем, його матір'ю - ОСОБА_4, на час відкриття спадщини; визнати право власності на автомобіль марки - SKODA OCTAVIA AMBIENTE 1.6., тип -легковий комбі -В, номер шасі (кузова, рами) - НОМЕР_1, колір сірий, реєстраційний номер - НОМЕР_2, 2008 року випуску в порядку спадкування за законом після смерті матері, ОСОБА_4; визнати за ним право власності на корпоративні права Приватного підприємства - «Концептеріа», АДРЕСА_1, в порядку спадкування за законом після смерті матері, ОСОБА_4.
В обґрунтування позову покликається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його мати ОСОБА_4. Спадщину після її смерті прийняв він, так як фактично спільно проживав з нею, на час відкриття спадщини та є спадкоємцем першої черги. Крім цього, він доглядав за своєю матір'ю, так як вона була важко хвора, перебувала на лікуванні у м. Львові. Разом з тим, його матері належав вищевказаний автомобіль, що підтверджується свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_3 від 15.05.2012 року. Разом з тим, мати була засновником приватного підприємства «Концептеріа» (код 34572983, місцезнаходження АДРЕСА_1) поряд з ОСОБА_6 в рівних частках.
Нотаріусом йому було роз'яснено, що його батько як чоловік його матері має право на 1/2 частку у праві власності на вказане майно, так як таке виникло у період перебування з батьком у шлюбі. Проте, хоч таке майно і набуте його матір'ю в шлюбі, однак особисто за її кошти.
Разом з тим, нотаріус вказав, що він не зможе отримати свідоцтво про право на спадщину на корпоративні права, оскільки оформити таке не можливо, так як статутом ПП. «Концептеріа» не передбачено формування статутного капіталу та не зазначено його розмір, порядок спадкування корпоративних прав. На момент відкриття спадщини не сформовано статутний капітал. Провести заміну померлого засновника підприємства за одноосібним рішенням засновника ОСОБА_6 та внесення змін до установчих документів, не можливо, так як для правомочності такого рішення необхідно - 50 % +1 голосів, а ОСОБА_6 володіє лише 50%. Поряд з цим, відсутність одного з співзасновників повністю унеможливила діяльність П.П. «Концептеріа».
Таким чином він позбавлений можливості оформити спадщину та отримати свідоцтво на неї, в нотаріальному порядку.
Позивач та його представник ОСОБА_7 позовні вимоги підтримали, дали пояснення, які по суті та змісту, відповідають викладеному у позовній заяві. Разом з тим, позивач допитаний в якості свідка пояснив, що його матір ОСОБА_4 тяжко захворіла і протягом останніх чотирьох місяців до дня її смерті він постійно проживав з нею, доглядав її.
Представник відповідача Дрогобицької міської ради ОСОБА_8 відносно задоволення позову, поклалась на думку суду.
Відповідач ОСОБА_3 позовні вимоги визнав та будучи допитаним в якості свідка пояснив, що позивач є його сином та постійно здійснював догляд за покійною ОСОБА_3 та проживав разом з нею. Він та його син, брат для позивача, ОСОБА_9 не претендують на спадкове майно ОСОБА_4.
Представник відповідача ПП. «Концептеріа» в судове засідання подав заяву про розгляд справи без його участі, відносно задоволення позову, покладається на думку суду.
Перевіривши матеріали справи, суд вважає, що позов є підставним та підлягає до задоволення, виходячи з наступних міркувань.
Матеріалами справи встановлено, ІНФОРМАЦІЯ_1 померла мати позивача ОСОБА_1 - ОСОБА_4. яка на випадок своєї смерті заповіту не залишила.
Відповідно до п. 1 постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30.05.2008 року "Про судову практику у справах про спадкування" спадкові відносини регулюються Цивільним кодексом України, якщо спадщина відкрилася не раніше 1 січня 2004 року.
Згідно із ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Згідно вимог ст. 1220 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи і часом її відкриття є день її смерті, а згідно вимог ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинялися внаслідок смерті.
Стаття 1272 ЦК України визначає, що якщо спадкоємець протягом строку, встановленого ст. 1270 ЦК України, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її.
Відповідно до ч. 3 ст. 1268 ЦК України, відповідно до якої спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого ст. 1270 ЦК України, він не заявив про відмову від неї.
Відповідно до ст. 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки. Отже, враховуючи зазначені норми цивільного законодавства, позивач має право на отримання тієї частки спадщини, яку не прийняв його брат та батько, в порядку спадкування за законом.
Відповідно до п. 23 Постанови Пленуму Верховного суду України від 30.05.2008 року №7, якщо постійне місце проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, спадкоємець має право звернутись до суду із заявою про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, а не про встановлення факту прийняття спадщини.
Разом з тим, абз. 31-32 п.2 Листа Вищого Спеціалізованого суду з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16.05.2013 року №24-753/04-13 «Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування» допускає звернення з позовом про встановлення факту постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, а не з позовом про надання додаткового строку для прийняття спадщини, оскільки є наявний спір щодо спадкового майна.
Дослідивши копію будинкової книги на квартиру АДРЕСА_1, встановлено про наявність реєстрації спадкодавця ОСОБА_4, та відсутність реєстрації спадкоємця -позивача ОСОБА_1.
Поряд з цим, згідно медичної документації за датою обстеження листопад 2013 року, вбачається ОСОБА_4 хворіла за діагнозом лімфіома центральної нервової системи із ураженням обох півкуль ГМ, лівої півкулі мозочка та остеологічними змінами потиличної кістки ліворуч Розімкнутість валізієвого кола (ТОВ «Абсолют Мед» та протокол 9724 Медичного центру Святої Параскеви).
Крім цього, виходячи з наведего та пояснень позивача та відповідача допитаних у якості свідків, суд приходить, до висновку, що позивач здійснював постійний догляд за хворою матір'ю, а від так постійно проживав на час відкриття спадщини після смерті матері.
При цьому, суд виходить із положень ст. 33 Конституції України, ст. 29 ЦК України, які закріплюють право фізичної особи на вільний вибір місця проживання, в тому числі постійного, і вважає, що місце реєстрації особи за певним місцем проживання саме по собі не вказує, на це місце проживання особи, як постійне.
Встановлення факту постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини суд здійснює для забезпечення права заявника отримати право на спадкове майно.
Відтак, вимоги позивача щодо встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, суд знаходить обґрунтованими та доведеними, вважає за можливе задоволити такі. Встановлення цього факту не суперечить чинному законодавству і не порушує чиїх - не будь прав або охоронюваних законом інтересів.
Згідно свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_3, виданого Дрогобицьким ВРЕР ДАІ ГУМВС України від 15.05.2012 року автомобіль марки - SKODA OCTAVIA AMBIENTE 1.6., тип -легковий комбі -В, номер шасі (кузова, рами) - НОМЕР_1, колір сірий належав ОСОБА_4 (а.с.6). Разом з тим, згідно довідки Центру з надання послуг, пов'язаних з використанням автотранспортних засобів, з обслуговування м. Дрогобич, Трускавець, Борислав та Дрогобицького району станом на 01.04.2015 року вказаний автомобіль зареєстрований за ОСОБА_4 (а.с.22).
Крім цього, згідно статуту Приватного підприємства «Концептеріа» від 2008 року, з проведенням реєстрації змін до установчих документів 09.02.2009 року (а.с.27-31), згідно якого вказане підприємство засноване, на власності ОСОБА_4 та ОСОБА_6, без визначення часток у корпоративних правах, тому нотаріус не може видати свідоцтво про право власності на такі. Також, Статутом не передбачено перехід таких прав.
З огляду на наведене, зібрані по справі докази, оцінені судом належним чином кожен окремо на їх достовірність та допустимість, а також їх достатність та взаємний зв'язок у сукупності, встановлені судом обставини свідчать про те, що позивач, як спадкоємець за законом І черги, фактично вступив в управління і володіння спадковим майном, інші спадкоємці відмовились від своєї частки у спірному спадковому майні в користь позивача, з урахуванням черговості спадкування, суд приходить до висновку, що право власності на спірне спадкове майно перейшло у порядку спадкування до позивача, а тому є підстави для визнання за ним права власності на таке.
Таким чином, визнання відповідачем пред'явленого позову не суперечить закону та не порушує, права свободи чи інтереси інших осіб.
Враховуючи вище наведене та керуючись ст. ст. 10, 11, 60, 174, 209, 212, 214-215, ЦПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задоволити.
Встановити факт постійного проживання ОСОБА_1, із спадкодавцем, його матір'ю ОСОБА_4, на час відкриття спадщини, ІНФОРМАЦІЯ_1.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на автомобіль марки SKODA OCTAVIA AMBIENTE 1.6., тип -легковий комбі -В, номер шасі (кузова, рами) - НОМЕР_1, колір сірий, реєстраційний номер - НОМЕР_2, 2008 року випуску, порядку спадкування за законом після смерті матері, ОСОБА_4, яка сталася, ІНФОРМАЦІЯ_1.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на корпоративні права Приватного підприємства «Концептеріа» (ІПН 34572983), місцезнаходження АДРЕСА_1, належних ОСОБА_4, в порядку спадкування за законом після смерті матері, ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до апеляційного суду Львівської області через Дрогобицький міськрайонний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня проголошення рішення, а особами, які не були присутні у судовому засіданні під час його проголошення -з дня отримання такого.
Суддя А.П. Івасівка
Суд | Дрогобицький міськрайонний суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 28.04.2015 |
Оприлюднено | 26.05.2015 |
Номер документу | 44304096 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Дрогобицький міськрайонний суд Львівської області
Івасівка А. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні