cpg1251
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Кіровоградської області
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 травня 2015 рокуСправа № 912/1417/15 Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Н.В. Болгар розглянув у засіданні справу № 912/1417/15
за позовом: публічного акціонерного товариства "Кіровоградобленерго";
до відповідача: комунального підприємства "Енерговодоканал" Смолінської селищної ради Маловисківського району.
про стягнення 866 704 грн. 45 коп.
Представники:
позивача - юрисконсульт першої категорії Лисенко С.В., довіреність № 61/07 від 26.03.15 ;
відповідача - Штирбу О.В., довіреність № 10 від 05.01.15.
Публічне акціонерне товариство "Кіровоградобленерго" звернулося до господарського суду з позовною заявою, в якій просить стягнути з комунального підприємства "Енерговодоканал" Смолінської селищної ради Маловисківського району 653 365 грн. 95 коп. за спожиту активну електроенергію, 30 817 грн. 02 коп. заборгованості по компенсації за перетікання реактивної електроенергії на поточний рахунок із спеціальним режимом використання, 45 454 грн. 98 коп. пені за порушення термінів оплати, 131 562 грн. 19 коп. інфляційних втрат, 5 504 грн. 31 коп. річних у розмірі 3 процентів, всього - 866 704 грн. 45 коп.
У відзиві на позов відповідач вимоги заявника визнає частково, а саме в частині стягнення основного боргу в розмірі 653 365 грн. 95 коп. за спожиту активну електроенергію, 30 817 грн. 02 коп. компенсації за перетікання реактивної електроенергії, 3 % річних в розмірі 5 504 грн. 31 коп. та суми боргу з у рахуванням встановленого індексу інфляції в розмірі 131 562 грн. 49 коп., з рештою позовних вимог не погоджується з тих пістав, що причинами несвоєчасної оплати електричної енергії є несвоєчасна оплата споживачами послуг КП "Енерговодоканал".
При розгляді матеріалів справи, заслуховуванні пояснень представників у засіданні господарський суд встановив наступне.
Сторонами 02.09.03 р. укладений договір про постачання електричної енергії (далі - Договір 1), також 10.08.08 р. між позивачем в особі Новоархангельського РЕМ та відповідачем було укладено договір про постачання електричної енергії № 82 (далі - Договір 2).
За умовами Договору 1, постачальник електричної енергії постачає електричну енергію споживачу, а споживач оплачує постачальнику електричної енергії її вартість та здійснює інші платежі згідно з умовами Договору та додатками до Договору, що є його невід'ємними частинами.
Постачальник електроенергії зобов'язується, постачати споживачу електроенергію, як різновид товару, а споживач в свою чергу, зобов'язується оплачувати постачальнику електричної енергії вартість електричної енергії згідно з умовами додатків до Договору "Порядок розрахунків" та "Графік зняття показів засобів обліку електричної енергії" (п.п. 2.1.2., 2.2.3. Договору 1).
В п.1 Додатку до Договору 1 зазначено, що розрахунковим вважається період з 26 числа місяця до такого ж числа наступного місяця.
Відповідно до п. 1 Додатку до Договору 2, розрахунковим вважається період з 20 числа місяця до такого ж числа наступного місяця.
Пунктом 5 Додатку до Договору 1 передбачено, що остаточний розрахунок за активну електроенергію, за перевищення договірних величин споживання електричної енергії та потужності, оплата нарахувань по протоколах порушень при користуванні електричною енергією, рахунків за надання послуг з компенсації перетікання реактивної енергії, пеня, індекс інфляції та інші платежі, згідно з умовами Договору, здійснюються споживачем самостійно на протязі 5-ти днів після дати виписки рахунку.
Відповідно до п. 4.2.1. Договору 1 за внесення платежів, передбачених п.п. 2.2.3 - 2.2.4. цього Договору, з порушенням термінів визначених додатком "Порядок розрахунків", споживач сплачує постачальнику електричної енергії пеню у розмірі 0,8 % але не більше подвійної облікової ставки Національного банку України, яка діяла на той період, за кожний день прострочення платежу, враховуючи день фактичної оплати. Сума пені зазначається у розрахунковому документі окремим рядком.
За внесення платежів, передбачених п.п. 2.3.3. - 2.3.4. цього Договору, з порушенням термінів, визначених відповідним додатком, споживач сплачує постачальнику пеню у розмірі 0,8 процентів від суми боргу за кожний день прострочення платежу, але не більше подвійної облікової ставки НБУ, що діяла у період, за який нараховується пеня. Сума пені, 3 проценти річних та сума індексу інфляції зазначаються у розрахунковому документі окремим рядком (п. 4.2.1. Договору 2).
Договір є обов'язковим для виконання сторонами, що встановлено ст. 629 Цивільного кодексу України.
Згідно з ч. 2 ст. 509, ст. 526, ч. 1 ст. 530 Цивільного кодексу України зобов'язання, які виникають з підстав, встановлених ст. 11 цього Кодексу, зокрема з договорів, мають виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог такого Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться, і якщо у зобов'язанні встановлено строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Порядок розрахунків сторонами узгоджено у додатку № 1 до Договору 2, за п. 8 якого споживач самостійно на протязі 5 операційних днів після дати отримання рахунку здійснює остаточний розрахунок за активну електричну енергію шляхом оплати різниці між вартістю обороту електричної енергії, фактично спожитої протягом розрахункового періоду, та сумою коштів сплачених у відповідності з п.2 цього Додатку, оплату за перевищення договірних величин споживання електричної енергії та потужності, оплату нарахувань по протоколах порушень в користування електричною енергією, рахунків за надання послуг з компенсації перетікання реактивної енергії, пеню, індекс інфляції та інші платежі, згідно з умовами цього Договору.
Відповідно до п. 9 Додатку № 1 до Договору 2, у разі несвоєчасного виконання розрахунків, обумовлених цим додатком, постачальник електричної енергії здійснює нарахування на суму загального боргу пені у розмірі 0,8 процентів від боргу за кожний день прострочення платежу, але не більше подвійної облікової ставки НБУ, що діяла у період, за який нараховується пеня за весь час прострочення, пеня, проценти річних та індекс інфляції сплачуються на поточний рахунок постачальника електричної енергії, який вказується в рахунках.
Пеня, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення є неустойкою, якою забезпечується виконання відповідно до ч. 1 ст. 546, ч. 3 ст. 549 Цивільного кодексу України. Розмір пені визначений Законом України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань" і умови Договору в цій частині не суперечать цьому Закону.
За ч. 2 ст. 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Позивач, згідно наданого розрахунку, просить стягнути з відповідача пеню за період з квітня 2014 р. по березень 2015 р. - 9 277,77 грн., з червня 2014 р. по березень 2015 р. - 31 754,11 грн., з квітня 2014 р. по березень 2015 р. - 4 423,10 грн.
Вимоги ПАТ "Кіровоградобленерго" про сплату комунальним підприємством "Енерговодоканал" Смолінської селищної ради Маловисківського району ґрунтуються на умовах Договорів та нормах закону.
Відповідно до п. 3 ч.1 ст. 83 ГПК України господарський суд, приймаючи рішення, має право зменшувати у виняткових випадках розмір неустойки (штрафу, пені), яка підлягає стягненню зі сторони, що порушила зобов'язання.
Згідно ч. 3 ст. 551 Цивільного кодексу України, розмір неустойки може бути зменшений за рішенням суду, якщо він значно перевищує розмір збитків, та за наявності інших обставин, які мають істотне значення.
Пунктом 3.17.4 постанови пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.11 № 18 "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" визначено, що вирішуючи, в тому числі й з власної ініціативи, питання про зменшення розміру неустойки (штрафу, пені), яка підлягає стягненню зі сторони, що порушила зобов'язання (пункт 3 статті 83 ГПК), господарський суд повинен об'єктивно оцінити, чи є даний випадок винятковим, виходячи з інтересів сторін, які заслуговують на увагу, ступеню виконання зобов'язання, причини (причин) неналежного виконання або невиконання зобов'язання, незначності прострочення виконання, наслідків порушення зобов'язання, невідповідності розміру стягуваної неустойки (штрафу, пені) таким наслідкам, поведінки винної сторони (в тому числі вжиття чи невжиття нею заходів до виконання зобов'язання, негайне добровільне усунення нею порушення та його наслідків) тощо.
Зважаючи на вищевикладене, майнові інтереси обох сторін, враховуючи ступінь виконання грошових зобов'язань боржником та те, що однією з причин порушення строків платежів є несвоєчасна оплата споживачами послуг КП "Енерговодоканал", господарський суд вважає конкретний випадок винятковим, задовольняє клопотання комунального підприємства "Енерговодоканал" частково і зменшує суму пені до 4 545 грн., тобто на 10 відсотків.
Господарський суд задовольняє позов про стягнення пені частково у сумі 4 545 грн.
Вимоги ПАТ "Кіровоградобленерго" підлягають задоволенню частково у сумі 653 365 грн. 95 коп. заборгованості за спожиту електроенергію, 30 817 грн. 02 коп. заборгованості по компенсації за перетікання реактивної електроенергії, 131 562 грн. 19 коп. інфляційних витрат, 5 504 грн. 31 коп. річних, 4 545 грн. пені, всього - 825 794 грн. 47 коп
На підставі ст. 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати позивача покладаються на відповідача, внаслідок неправильних дій якого виник спір, повністю у сумі 17 334 грн. 50 коп.
У засіданні 20.05.15 господарським судом проголошено вступну і резолютивну частини рішення.
Керуючись ст. ст. 49, 82, 83 (п. 3 частини першої), 84, 85, 116 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
В И Р І Ш И В :
1. Позов задовольнити частково.
2. Стягнути з комунального підприємства "Енерговодоканал" Смолінської селищної ради Маловисківського району (адреса: 26223, Кіровоградська область, Маловисківський район, смт. Смоліне, вул. Козакова, 39; і. к. 24153091, п/р 26001013029379 в АТ "Сбербанк Росії", МФО 320627) на користь публічного акціонерного товариства "Кіровоградобленерго" (адреса: 25015, м. Кіровоград, пр. Комуністичний, 15; і. к. 23226362, п/р 26006001100865 у ПАТ "Перший інвестиційний банк" м. Київ, МФО 320627), 653 365 грн. 95 коп. за спожиту електроенергію, 30 817 грн. 02 коп. заборгованості по компенсації за перетікання реактивної електроенергії на поточний рахунок із спеціальним режимом використання № 260323011425 в філії - Кіровоградське облуправління "Ощадбанк", МФО 323475, код ЄДРПОУ 23226362, 131 562 грн. 19 коп. інфляційних витрат, 5 504 грн. 31 коп. річних та 4 545 грн. пені на поточний рахунок № 2600033865 у ПАТ "Перший Інвестиційний Банк" у м. Києві, МФО 300506, код 23226362, всього - 825 794 грн. 47 коп., 17 334 грн. 50 коп. судового збору.
3. Наказ видати позивачу після набрання рішенням законної сили.
4. У задоволенні позову в іншій частині відмовити.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи Дніпропетровським апеляційним господарським судом.
Апеляційна скарга на рішення подається через місцевий господарський суд, який розглянув справу, протягом десяти днів з дня підписання рішення, оформленого відповідно до ст. 84 Господарського процесуального кодексу України.
Повне рішення складено 22.05.15.
Суддя Н. В. Болгар
Суд | Господарський суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 20.05.2015 |
Оприлюднено | 27.05.2015 |
Номер документу | 44316251 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Кіровоградської області
Болгар Н.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні