cpg1251
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
36000, м. Полтава, вул.Зигіна, 1, тел. (0532) 610-421, факс (05322) 2-18-60, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19.05.2015 р. Справа №917/934/15
За позовом Прокурора Пирятинського району, пл.Борців Революції, 2а, м. Пирятин, 37000 в інтересах держави
до: 1. Грабарівської сільської ради Пирятинського району, с. Грабарівка, Пирятинського району, 37013;
2. Фізичної особи-підприємця Скриннік Надії Григорівни, вул. Карла Маркса, 13, м. Пирятин, 37000
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів - Грабарівський дошкільний навчальний заклад "Малятко", вул. Щорса, 14, с. Грабарівка, Пирятинський район, Полтавська область
про визнання договору оренди нежитлового приміщення недійсним та зобов'язання звільнити його з поверненням власнику
Суддя О. А. Киричук
Представники:
від позивача: не з'явився,
від відповідача: не з'явився,
від третьої особи: не з'явився,
від прокурора: Черновська О. О., посв.013321, видане 27.11.2012 р.
Розглядається позовна заява про визнання недійсним договору оренди №1 нерухомого майна спільної власності територіальних громад Пирятинського району від 01.12.2013 р. та зобов'язання звільнити орендоване приміщення.
Прокурором через канцелярію суду надано клопотання про долучення до матеріалів справи копій документів (вх. № 7355 від 19.05.2015 р.), а саме: заяв від відповідача 1 - Виконавчого комітету Грабарівської сільської ради, відповідача 2 - Фізичної особи-підприємця Скриннік Надії Григорівни, та третьої особи -Грабарівського дошкільного навчального закладу "Малятко", відповідно до яких вони не заперечують проти задоволення позовних вимог та просять розглянути справу у відсутність їх представників.
06.05.2015 р. ухвалою суду залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів - Грабарівський дошкільний навчальний заклад "Малятко".
В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши представника прокурора, суд встановив:
19.09.2013 р. Грабарівською сільською радою Пирятинського району Полтавської області було прийнято рішення про прийняття приміщення Грабарівської загальноосвітньої школи у власність територіальної громади с. Грабарівка, у зв'язку з чим було складено та підписано акт прийняття-передачі основних засобів від 19.12.2013 р.
01.12.2013 року між Грабарівською сільською радою (далі - відповідач 1, орендодавець) та приватним підприємцем Скринник Надією Григорівною (далі - відповідач 2, орендар) укладено договір оренди №1 нерухомого майна спільної власності територіальних громад Пирятинського району (далі - договір).
Відповідно до довідки Виконавчого комітету Грабарівської сільської ради (від 23.04.2015 р. № 135), питання щодо затвердження договору оренди № 1 нежилої будівлі за адресою с. Грабарівка, вул. Щорса, 14 на пленарному засіданні сесії не розглядалось, договір заключений відповідно рішення комісії по передачі комунального майна в оренду. В оренду приватному підприємцю Скринник Надії Григорівні було передано частину (16,5 кв. м.) приміщення школи, яке знаходиться за адресою: с. Грабарівка, вул. Щорса, 14. За адресою: с. Грабарівка, вул. Щорса, 14 знаходяться та здійснюють свою діяльність дитячий садок та приватний підприємець Скринник Н. Г.
Відповідно до п. 1.1 договору орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування частину майна спільної власності територіальної громади Грабарівської сільської ради, а саме: приміщення нежитлової будівлі за адресою: с. Грабарівка, вул. Щорса, 14, загальною площею 16,5 кв.м. (далі - майно).
Згідно з п. 1.3 договору, майно передається в оренду з метою налагодження в орендованому приміщенні роздрібної торгівлі продовольчими (крім товарів підакцизної групи) та канцелярськими товарами
Розмір орендної плати за базовий місяць (грудень 2013 р.) відповідно до п. 3.2 договору складає 143,60 грн. на місяць. Розмір орендної плати за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування розміру місячної орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції.
Зазначений об'єкт оренди передано орендарю 01.12.2013 року, що підтверджується актом приймання-передачі .
Відповідно до висновку про вартість майна, ринкова вартість об'єкту оцінки станом на 05.12.2013 р. становить 17 235,00 грн.
Прокурор прохає визнати даний договір недійсним, оскільки він суперечить законодавству - Закону України «Про дошкільну освіту», яким заборонено передавати в оренду приміщення дошкільних навчальних закладів.
Відповідно до статті 215 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу. Недійсним є правочин, якщо його недійсність встановлена законом (нікчемний правочин).
Відповідно до ч. 1 ст. 203 ЦК України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також його моральним засадам суспільства.
Згідно з ч. 1 ст. 759 ЦК України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.
За ч. 1 ст. 760 ЦК України законом можуть бути встановлені види майна, що не можуть бути предметом договору найму.
Частиною п'ятою ст. 16 Закону України від 11 липня 2001 року N 2628-III «Про дошкільну освіту» встановлено, що вивільнені приміщення ліквідованих державних та комунальних дошкільних навчальних закладів використовуються виключно для роботи з дітьми. Майно, яке є державною або комунальною власністю (земельні ділянки, будівлі, споруди, обладнання тощо), придбання чи відокремлення якого призначене для здобуття дітьми дошкільної освіти, використовується виключно із зазначеною метою.
В частині шостій ст. 16 Закону України «Про дошкільну освіту» визначено, що засновник (власник) державного чи комунального дошкільного навчального закладу не має права безпідставно ліквідувати його, зменшувати в ньому площу території, кількість груп, а також здавати в оренду приміщення (будівлі).
Частина 3 ст. 38 Закону України «Про дошкільну освіту» визначає, що джерелами фінансування дошкільного навчального закладу є кошти: засновника (власника); відповідних бюджетів (для державних і комунальних дошкільних навчальних закладів); батьків або осіб, які їх замінюють; добровільні пожертвування і цільові внески фізичних і юридичних осіб; інші кошти, не заборонені законодавством України.
З огляду на викладене, договір оренди №1 нерухомого майна спільної власності територіальних громад Пирятинського району від 01.12.2013 р. слід визнати недійсним, оскільки він суперечить законодавству, а саме ст. 16 Закону України «Про дошкільну освіту».
Відповідно до ч. 1 ст. 216 ЦК України у разі недійсності правочину кожна із сторін зобов'язана повернути другій стороні у натурі все, що вона одержала на виконання правочину.
З огляду на викладене, вимоги прокурора про зобов'язання фізичну особу-підприємця Скриннік Н. Г. звільнити орендоване приміщення та передати вказане приміщення Грабарівській сільській раді є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
За ст. 236 ЦК України нікчемний правочин або правочин, визнаний судом недійсним, є недійсним з моменту його вчинення.
Якщо за недійсним правочином права та обов'язки передбачалися лише на майбутнє, можливість настання їх в майбутньому припиняється.
Відповідно до ч. 3 ст. 207 Господарського кодексу України виконання господарського зобов'язання, визнаного судом недійсним повністю або в частині, припиняється повністю або в частині з дня набрання рішенням суду законної сили як таке, що вважається недійсним з моменту його виникнення. У разі якщо за змістом зобов'язання воно може бути припинено лише на майбутнє, таке зобов'язання визнається недійсним і припиняється на майбутнє.
В п.2.7 постанови пленуму Вищого господарського суду України від 29.05.2013 № 11 «Про деякі питання визнання правочинів (господарських договорів) недійсними» роз'яснено, що частиною третьою статті 207 ГК України передбачена і можливість припинення господарського зобов'язання лише на майбутнє. Отже, якщо зі змісту господарського договору випливає, що зобов'язання за цим договором може бути припинено лише на майбутнє, оскільки неможливо повернути усе одержане за ним (наприклад, вже здійснене користування за договором майнового найму (оренди), користування електроенергією, спожиті послуги, зберігання, здійснене за відповідним договором, тощо), то господарський суд одночасно з визнанням господарського договору недійсним (за наявності підстав для цього) зазначає в резолютивній частині рішення, що зобов'язання за договором припиняється лише на майбутнє.
В п.2.12 постанови пленуму Вищого господарського суду України від 29.05.2013 № 12 «Про деякі питання практики застосування законодавства про оренду (найм) майна» визначено, що з урахуванням змісту статті 236 ЦК України і частини третьої статті 207 ГК України зобов'язання за визнаним недійсним договором оренди припиняються на майбутнє.
Оскільки спірний договір є договором оренди, зобов'язання сторін за цим договором припиняються на майбутнє з моменту набрання рішенням законної сили.
В п. 4.6 постанови пленуму Вищого господарського суду України від 21.02.2013 р. № 7 «Про деякі питання практики застосування розділу VI Господарського процесуального кодексу України» роз'яснено, що приймаючи рішення зі справи, провадження в якій порушено за заявою прокурора, господарський суд у разі повного або часткового задоволення позову стягує судовий збір з відповідача.
Належна до стягнення сума судового збору 2 436,00 грн. на підставі ст. 49 ГПК України покладається на відповідачів порівну.
Керуючись ст.ст. 49, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Визнати недійсним договір оренди №1 нерухомого майна спільної власності територіальних громад Пирятинського району від 01.12.2013 р., укладеного між Грабарівською сільською радою та фізичною особою-підприємцем Скриннік Н. Г. з моменту його укладення.
Встановити, що зобов'язання за визнаним недійсним договором оренди від 01.12.2013 року припиняються на майбутнє.
3. Зобов'язати фізичну особу-підприємця Скриннік Надію Григорівну (вул. Карла Маркса, 13, кв. 2, м. Пирятин, Полтавська область, ідентифікаційний номер 2221416424) звільнити орендоване нежитлове приміщення школи, загальною площею 16,5 кв. м., що знаходиться за адресою: вул. Щорса, 14, с. Грабарівка, Пирятинський район, Полтавська область, що було передане за договором оренди від 01.12.2013 року, та передати вказане приміщення Грабарівській сільській раді.
4. Стягнути з Грабарівської сільської ради Пирятинського району Полтавської області (вул. Щорса, 4, с. Грабарівка, Пирятинський район, Полтавська область, 37013, ідентифікаційний код 21046199) в дохід Державного бюджету України (за реквізитами: одержувач: УДКСУ у м. Полтаві Полтавської області (м. Полтава), 22030001, код ЄДРПОУ одержувача 38019510, рахунок № 31214206783002, банк одержувача: ГУДКСУ у Полтавській області, МФО 831019) 1 218,00 грн. витрат по сплаті судового збору.
5. Стягнути з Фізичної особи-підприємця Скриннік Надії Григорівни (вул. Карла Маркса, 13, кв. 2, м. Пирятин, Полтавська область, ідентифікаційний номер 2221416424) в дохід Державного бюджету України (за реквізитами: одержувач: УДКСУ у м. Полтаві Полтавської області (м. Полтава), 22030001, код ЄДРПОУ одержувача 38019510, рахунок № 31214206783002, банк одержувача: ГУДКСУ у Полтавській області, МФО 831019) 1 218,00 грн. витрат по сплаті судового збору.
Видати накази після набрання рішенням законної сили.
Повний текст рішення складено
Суддя О. А. Киричук
Суд | Господарський суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 19.05.2015 |
Оприлюднено | 27.05.2015 |
Номер документу | 44316499 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Полтавської області
Киричук О.А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні