47/53-09
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"10" серпня 2009 р. Справа № 47/53-09
вх. № 6281/5-47
Суддя господарського суду
при секретарі судового засідання
за участю представників сторін:
позивача - не з`явився
1-го відповідача - не з`явився
2-го відповідача - не з`явився
розглянувши справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Новосалтівський ринок", м. Харків
до 1. Товариства з обмеженою відповідальністю "Юральянс", м. Харків
2. Харківської міської ради, м. Харків
про визнання права власності
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальність «Новосалтівський ринок» звернулось до господарського суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Юральянс» про визнання за ним права власності на нежитлову будівлю літ. «Ж-1» по пр-ту П'ятдесятиріччя ВЛКСМ, буд. 64 у м. Харкові загальною площею 122,3 кв.м.
Позивач надав суду клопотання, яким підтримав позовні вимоги, просив суд позов задовольнити. Також позивач просив суд проводити розгляд у відсутності позивача. Суд дане клопотання задовольнив.
1-й відповідач у судове засідання не з'явився, надав суду клопотання, яким позовні вимог визнав, а також просив суд проводити розгляд справи у відсутності відповідача. Суд дане клопотання задовольнив.
2-й відповідач у судове засіданні не з`явився, про час та місце слухання справи був повідомлений належним чином, надав відзив на позовну заяву, в якому запречує проти позову, просить слухати справу без участі представника відповідача.
Розглянувши матеріали справи, перевіривши наявні у справі матеріали на предмет їх юридичної оцінки, дослідивши докази у їх сукупності, суд встановив наступне.
Позивач уклав з відповідачем договір купівлі-продажу нежитлових приміщень від «16» червня 2009 року. Відповідно до умов вказаного договору відповідач (продавець) передав у власність позивача (покупця) нерухоме майно – нежитлові приміщення № 1, 2, 3, 4, 7 в літ. «Ж-1» загальною площею 99,1 кв.м. та інші нежитлові будівлі по пр-ту П'ятдесятиріччя ВЛКСМ, буд. 64 у м. Харків. Придбані об'єкти нерухомого майна разом фактично складають цілісний майновий комплекс об'єкта торгівлі – ринка «Новосалтівський».
Право власності позивача зареєстроване.
Технічна інвентаризація нежитлової будівлі літ. «Ж-1» по пр-ту П'ятдесятиріччя ВЛКСМ, буд. 64 у м. Харків проводилась у вересні 2005 року при виготовленні технічного паспорту на будівлю.
Відповідно до вказаного технічного паспорта нежитлова будівля літ. «Ж-1» по пр-ту П'ятдесятиріччя ВЛКСМ, буд. 64 у м. Харків складається із нежитлових приміщень № 1, 2, 3, 4, 7 в літ. «Ж-1» загальною площею 99,1 кв.м. Інших приміщень у ході інвентаризації не виявлено.
Реєстрації права власності третіх осіб на частини нежитлової будівлі літ. «Ж-1» по пр-ту П'ятдесятиріччя ВЛКСМ, буд. 64 у м. Харків відсутні.
Таким чином, відповідач (продавець) був власником всіх приміщень, з яких складається нежитлова будівля літ. «Ж-1».
Вказані факти підтверджуються договором купівлі-продажу від «16» червня 2009 року, витягом про реєстрацію права власності на нерухоме майно від «16» червня 2009 року, технічним паспортом будівлі літ. «Ж-1» від «05» жовтня 2005 року.
Після придбання зазначених об'єктів нерухомого майна позивач почав здійснювати їх капітальний ремонт та реставрацію.
Позивач, ставши власником вказаних об'єктів нерухомого майна, маючи на меті переоформити землевпорядну документацію та отримати право на користування земельною ділянкою відповідно до норм діючого законодавства звернувся до Харківської міської ради з відповідною заявою.
Рішенням 34 сесії Харківської міської ради 5 скликання від 24.06.2009 року надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та проведення грошової оцінки.
У ході розробки проекту відведення земельної ділянки по пр-ту П'ятдесятиріччя ВЛКСМ, буд. 64 у м. Харків та підготовки усіх необхідних для відведення ділянки документів була проведена нова поточна інвентаризація об'єктів нерухомого майна, що знаходяться на вказаній ділянці для виготовлення нових технічних паспортів будівель.
Також позивач для отримання права використання земельної ділянки, як власник усіх приміщень нежитлової будівлі літ. «Ж-1», мав оформити право власності на нежитлову будівлю літ. «Ж-1» в цілому.
У ході проведеної КП «Харківське міське бюро технічної інвентаризації» поточної інвентаризації було встановлено, що дійсна загальна площа нежитлової будівлі літ. «Ж-1» по пр-ту П'ятдесятиріччя ВЛКСМ, буд. 64 у м. Харків складає 122,3 кв.м., що підтверджується технічним паспортом КП «Харківське міське бюро технічної інвентаризації» від 29.07.2009 року.
Під час інвентаризації нежитлової будівлі літ. «Ж-1» по пр-ту П'ятдесятиріччя ВЛКСМ, буд. 64 у м. Харків у вересні 2005 року та виготовленні технічного паспорту на будівлю не було проведено інвентаризацію частини приміщень будівлі, не було визначено загальну площу будівлі.
У зв'язку із вказаними помилками та неточностями, допущеними при інвентаризації у 2005 році, невідповідністю матеріалів існуючої інвентаризації фактичним обставинам справи, позивач як новий землекористувач та власник об'єктів нерухомого майна не має змоги оформити право власності на нежитлову будівлю літ. «Ж-1» в цілому та отримати правовстановлюючий документ.
Для підтвердження відповідності нежитлової будівлі вимогам Сніп та ДБН позивач за власний кошт звернувся до ТОВ «НТК ЕНЕРГО-ТАЙМ» (державна ліцензія серія АВ №458970), яким був зроблений Технічний висновок «Про стан будівельних конструкцій та можливість експлуатації самовільно реконструйованої з устроєм прибудови нежитлової будівлі літ. «Ж-1» по пр-ту П'ятдесятиріччя ВЛКСМ, буд. 64 у м. Харків».
Згідно вищезазначеного Технічного висновку застосовані матеріали і розміри конструктивних елементів наділені достатньою міцністю та відповідають вимогам норм по несучій здатності, технічний стан будівельних конструкцій задовільний, відсутні дефекти та пошкодження, що перешкоджають нормальній експлуатації або що знижують несучу здатність або довговічність будівлі, а також відхилення від архітектурно-будівельних норм.
Передбачена будівельним проектом конструктивна та розрахункова схема будівлі не порушені. Планування відповідає будівельно-технічним, санітарним та протипожежним нормам. Застосовані матеріали та розміри конструктивних елементів наділені достатньою міцністю та відповідають вимогам будівельних норм.
Врегулювання викладеної ситуації у загальному порядку діючим законодавством не передбачено. Звернення позивача до органів державної влади та місцевого самоврядування не призвели до вирішення питання про оформлення права власності.
Позивач вважає, що його право власності обмежене, тому що він не може на законних підставах володіти, користуватися та розпоряджатися фактично належною йому будівлею, не має змоги отримати належним чином оформлений правовстановлюючий документ, не має змоги використовувати об'єкт нерухомого майна для здійснення підприємницької діяльності, не має змоги виконати вимоги земельного законодавства та оформити належним чином право користування земельною ділянкою.
Позивач змушений звернутися до суду з позовом про визнання права власності, оскільки вважає це єдиним можливим способом захисту своїх прав.
Суд при вирішенні питання про задоволення позовних вимог застосовував наступні положення цивільного законодавства, що встановлюють засади набуття та захисту права власності.
Згідно ч. 1 ст. 316 ЦК України правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.
Згідно ч. 1 ст. 317 ЦК України власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном.
Згідно ч. 1, 2 ст. 319 ЦК України власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Усім власникам забезпечуються рівні умови здійснення своїх прав.
Згідно ч. 1 ст. 321 ЦК України право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.
Згідно ч. 1 ст. 391 ЦК України власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпоряджання своїм майном.
Згідно ч. 1 ст. 331 ЦК України право власності на нову річ, яка виготовлена (створена) особою, набувається нею, якщо інше не встановлено договором або законом.
Особа, яка виготовила (створила) річ зі своїх матеріалів на підставі договору, є власником цієї речі.
Згідно ч. 2 ст. 331 ЦК України право власності на новостворене нерухоме майно (житлові будинки, будівлі, споруди тощо) виникає з моменту завершення будівництва (створення майна).
Якщо договором або законом передбачено прийняття нерухомого майна до експлуатації, право власності виникає з моменту його прийняття до експлуатації.
Якщо право власності на нерухоме майно відповідно до закону підлягає державній реєстрації, право власності виникає з моменту державної реєстрації.
Згідно ч. 1 ст. 376 ЦК України житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без належного дозволу чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил.
Згідно ч. 1 ст. 392 ЦК України власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Згідно ч. 2 ст. 328 ЦК України право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Відповідно до ч. 2 ст. 16 Цивільного кодексу України одним із способів захисту цивільного права є його визнання.
Відповідно до вимог ст. 32 Господарського процесуального кодексу України: доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких грунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.
Згідно ст.43 Господарського процесуального кодексу України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
Таким чином, на підставі наведених норм законодавства, наявних у справі доказів, з урахуванням обставин справи, суд приходить до висновку, що наявні всі необхідні та достатні підстави для захисту прав позивача та визнання за позивачем права власності у судовому порядку. Позовні вимоги законі та обґрунтовані, а отже підлягають задоволенню.
Суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Згідно з ч. 1 ст. 4 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» та п. 1.5 Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженого Наказом Міністерства юстиції України від «07» лютого 2002 року № 7/5, обов'язковій реєстрації прав підлягає право власності на нерухоме майно фізичних та юридичних осіб.
Згідно п. 10 додатку 1 до п. 2.1 Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженого Наказом Міністерства юстиції України від «07» лютого 2002 року № 7/5, правовстановлюючими документами, на підставі яких проводиться реєстрація прав власності на нерухоме майно є, в тому числі, рішення суду про визнання права власності на об'єкти нерухомого майна.
Приймаючи до уваги, що позивач просить суд судові витрати залишити за позивачем, суд вважає, що витрати по сплаті державного мита та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу слід покласти на позивача.
Таким чином, відповідно до законодавства України, орган, який проводить державну реєстрацію прав власності на нерухоме майно, а саме КП «Харківське міське бюро технічної інвентаризації», зобов'язаний проводити реєстрацію судових рішень про визнання права власності на об'єкти нерухомого майна.
Керуючись ст. 44, 49, 82-85 ГПК України, суд –
ВИРІШИВ:
Клопотання позивача про розгляд справи без участі позивача - задовольнити.
Клопотання 1-го відповідача про розгляд справи без участі 1-го відповідача - задовольнити.
Позов задовольнити повністю.
Визнати за Товариством з обмеженою відповідальністю «Новосалтівський ринок» (ЄДРПОУ: 36456254, місцезнаходження: місто Харків, просп. П'ятдесятиріччя ВЛКСМ, 64) право власності на нежитлову будівлю літ. «Ж-1» по пр-ту П'ятдесятиріччя ВЛКСМ, буд. 64 у м. Харків загальною площею - 122,3 кв.м. (у тому числі приміщення № 1,2,3,4,5,6,7).
Суддя
рішення підписано 10.08.2009р.
Суд | Господарський суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 10.08.2009 |
Оприлюднено | 27.08.2009 |
Номер документу | 4432840 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Харківської області
Светлічний Ю.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні