Дата документу 13.05.2015
Справа № 320/7495/15-ц
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
«13» травня 2015 року м. Мелітополь
Мелітопольський міськрайонний суд Запорізької області у складі:
головуючого - судді Редько О.В.,
при секретарі - Кудря В.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Мелітополі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Релігійного громади «Мелітопольська громада іудейського віровизнання» про визнання загальних зборів такими, що не відбулися та визнання недійсним протоколу загальних зборів,
ВСТАНОВИВ:
До Мелітопольського міськрайонного суду Запорізької області звернувся ОСОБА_1 з цивільним позовом до Релігійного громади «Мелітопольська громада іудейського віровизнання» про визнання загальних зборів такими, що не відбулися та визнання недійсним протоколу загальних зборів.
Свої позовні вимоги обґрунтовує наступним.
Розпорядженням Представника Президента України у Запорізькій області від 20.06.1994р. № 281 було зареєстровано статут та створено Мелітопольську іудейську ортодоксальну релігійну громаду.
За зверненням цієї громади виконавчий комітет Мелітопольської міської ради народних депутатів Запорізької області прийняв рішення від 01.08.1994р. № 228 про повернення релігійній громаді культової споруди, а саме - будівлі синагоги, що заходиться за адресою: м. Мелітополь, вул. Дзержинського, 45.
10.10.1997 року було видано свідоцтво про право власності, в якому також зазначено, що будівля розташована за адресою: м. Мелітополь, вул. Дзержинського, 45 належить Мелітопольській іудейській релігійній громаді.
Як зазначає позивач, через помилку зроблену під час його оформлення вказаного вище рішення, назва релігійної громади, зазначена у її статуті, не відповідає назві релігійної громади, що вказана в даному рішенні виконкому та свідоцтві на право власності, а саме - пропущено слово «ортодоксальна».
В зв'язку з тим, що керівництво та всі члени громади, після її заснування виїхали за межі України, як вказує позивач, фактично вказану будівлю синагоги (молитовного дому для євреїв, які сповідують іудаїзм), незаконно зайняла громадська організація «Мелітопольська міська єврейська община» (код ЄДРПОУ 20516859), здійснила в ній ремонт, розмістила свої підрозділи, а частину приміщень передала у «безоплатну» оренду єврейському благодійному фонду «Хесед Велвеле» та іншим організаціям, які провадять в цій будівлі комерційну діяльність.
В 2008 році після надання необхідних документів, позивач отримав в Запорізькій обласній державній адміністрації дублікат втраченого статуту цієї громади та свідоцтва про реєстрацію її статуту.
09.04.2008 року на загальних зборах громади всіх присутніх учасників (28 осіб) за їх клопотанням було прийнято в члени Мелітопольської іудейської ортодоксальної релігійної громади, а також прийнято рішення про брання позивача керівником (головою) цієї громади.
27.06.2008 року за зверненням позивача державний реєстратор виконавчого комітету Мелітопольської міської ради Запорізької області Альохіна Н.П. здійснила реєстраційну дію, а саме внесла до ЄДР відомості про юридичну особу (релігійній громаді було присвоєно код ЄДРПОУ 35923871), включила до ЄДР відомості про те, що ОСОБА_1 (тобто позивач) є керівником Мелітопольської іудейської ортодоксальної релігійної громади, видала йому свідоцтво про державну реєстрацію Мелітопольської іудейської ортодоксальної релігійної громади.
У відповідь на запит Департамент культури, туризму, національностей та релігій Запорізької обласної державної адміністрації листами від 26.06.2014р. № 01-02-28/993 та від 03.07.2014р. № 01-02-28/1032 надав позивачу копії документів, які знаходяться в реєстраційній справі цієї релігійної громади, зокрема, копію оскаржуваного протоколу № 2 загальних зборів Мелітопольської іудейської ортодоксальної релігійної громади від 25.02.2009р.
Позивач зазначає, що вказаний протокол № 2 загальних зборів Мелітопольської іудейської ортодоксальної релігійної громади від 25.02.2009р. є недійсним оскільки: в ньому не зазначено хто саме приймав учать у зборах громади в кількості 37 осіб, на час складання цього протоколу) дійсним керівником (головою) Мелітопольської іудейської ортодоксальної релігійної громади був ОСОБА_3, а не ОСОБА_4 Крім того позивач вказує, що підписи голови та секретаря зборів на цьому протоколі не скріплені печаткою цієї громади. На ньому стоїть печатка іншої громади, а саме Мелітопольської іудейської релігійної громади, члени якої не мають ніякого відношення до Мелітопольської іудейської ортодоксальної релігійної громади. Крім того, це не відповідає роз'ясненню наведеному в листі Міністерства юстиції України від 07.10.2004 року №31-32/1761 згідно якого протоколи зборів засновників юридичної особи повинні бути скріплені печаткою цієї юридичної особи
Згідно протоколу зборів засновників Мелітопольської іудейської ортодоксальної релігійної громади № 1 від 26.02.1994р. на цьому засіданні були присутні 14 осіб згідно переліку.
Однак, відповідне рішення Правління про включення осіб вказаних в оскаржуваному протоколі Мелітопольської іудейської ортодоксальної релігійної громади № 2 від 25.02.2009р. до членів цієї громади - відсутнє.
Як зазначає позивач, вищенаведене свідчить про те, що вищевказані особи, які є фактично членами інших релігійних громад та громадських об'єднань та не мають жодного відношення до Мелітопольської іудейської ортодоксальної релігійної громади. В наслідок цього вони протиправно склали протокол № 2 загальних зборів цієї громади від 25.02.2009р., затвердили зміни до її статуту, переобрали її керівника.
Таким чином, на думку позивача, вказані загальні збори Мелітопольської іудейської ортодоксальної релігійної громади 25.02.2009р. фактично не відбулись, і тому рішення прийняті на ньому, що оформлені протоколом № 2 - є недійсними.
На підставі вищевикладеного, враховуючи уточнені позовні вимоги, позивач просить суд визнати загальні збори Мелітопольської іудейської ортодоксальної релігійної громади від 25.02.2009р. такими, що не відбулися та визнати недійсним всі рішення загальних зборів Мелітопольської іудейської ортодоксальної релігійної громади, які оформлені протоколом № 2 від 25.02.2009р.
В судове засідання з'явилися позивач, його представник та представник відповідача.
В судовому засіданні позивач та його представник підтримали вимоги викладені в заяві, та пояснили, що в наданій відповідачем довідці про склад членів громади станом на 25.02.2009 року вказано, що членів громади було всього 47 осіб. Проте, з аналізу наданих відповідачем на виконання ухвали суду від 19.12.2014 року копій протоколів про прийняття осіб у члени громади (виключення з членів громади) за період з 1997 року по 2008 рік вбачається, що: членів громади станом на 25.02.2009 року за арифметичним підрахунком мало бути не менше 57 осіб (за вирахуванням виключених 18 осіб); рішення про виключення членів громади (18 осіб), що оформлені протоколами засідання Правління є нелегітимними, оскільки згідно Статуту громади це питання не відноситься до повноважень Ради громади, а не Правління (п. 4.7. Статуту). Це рішення також потребує окремого затвердження Загальними зборами громади (п. 4.2. Статуту) - однак, цього проведено не було. За таких умов, загальна кількість членів громади становить - 75 осіб (57+18). Таким чином, на зборах 25.02.2015 року були присутні менше половини загальної кількості членів (більше половини від 75 осіб це 38); ці протоколи завірені печаткою Мелітопольської іудейської релігійної громади, яка не має ніякого відношення до Мелітопольської іудейської ортодоксальної релігійної громади. відповідачем не надано копії заяв про прийняття у члени громади від 10 осіб, які зазначені в цих протоколах як прийняті; наданий відповідачем протокол Загальних зборів № 3 від 11.03.1997 року Мелітопольської іудейської ортодоксальної релігійної громади суперечить за змістом протоколу зборів Мелітопольської іудейської релігійної громади № 6 від 11.03.1997р. завірений аналогічної печаткою (копія є у матеріалах справи). Це, на думку позивача та його представника, свідчить про підробку та фальсифікацію відповідачем протоколів наданих на виконання ухвали суду від 19.12.2014 року.
Крім того позивач та його представник, в судовому засіданні зазначили, що з доданого до позовної заяви протесту Мелітопольського міжрайонного прокурора від 18.02.2009 р. вбачається, що культова будівля синагоги, яка заходиться за адресою: м. Мелітополь, вул. Дзержинського, 45, вже тривалий час незаконно використовується у комерційних цілях ГО «Мелітопольська міська єврейська община» (код ЄДРПОУ 20516859), яку очолює ОСОБА_5 (вона ж вказана членом правління РО «Мелітопольська громада іудейського віровизнання» в інформації наданої представником відповідача та була зазначена в протоколі № 2 від 25.02.2009р.). Ця організація незаконно передала приміщення синагоги в оренду єврейському благодійному фонду «Хесед Велвеле» та іншими організаціями та підприємцям (в т.ч. ПП ОСОБА_6, який є родичем ОСОБА_7 - вказаний членом правління РО «Мелітопольська громада іудейського віровизнання» в інформації наданої представником відповідача та був зазначений в протоколі № 2 від 25.02.2009р.).
На підставі вищевикладеного та з підстав зазначених в позовній заяві, позивач та його представник просять суд задовольнити позовні вимоги.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти задоволення позовних вимог, вважає їх безпідставними, необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Суд, вислухавши пояснення представників позивача та відповідача, дослідивши матеріали справи, вважає, що в позові слід відмовити з наступних підставах.
Відповідно до ч.1 ст.16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Згідно ст. 13 Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації» передбачено, що релігійна організація є юридичною особою, у зв'язку з чим користується правами і несе обов'язки згідно чинного законодавства і статуту.
Також, у відповідності до ст. ст. 7, 8, 12, 13 Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації» (далі - Закон) релігійні організації в Україні утворюються з метою задоволення релігійних потреб громадян сповідувати і поширювати віру і діють відповідно до своєї ієрархічної та інституційної структури, обирають, призначають і замінюють персонал згідно із своїми статутами (положеннями). Статут (положення) релігійної організації, який відповідно до цивільного законодавства визначає її правоздатність, підлягає реєстрації у порядку, встановленому статтею 14 цього Закону. Статут (положення) релігійної організації приймається на загальних зборах віруючих громадян або на релігійних з'їздах, конференціях. Релігійна організація як юридична особа користується правами і несе обов'язки відповідно до чинного законодавства і свого статуту (положення).
Відповідно до ч. 1 ст. 18 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, були внесені до нього, то такі відомості вважаються достовірними і можуть бути використані в спорі з третьою особою, доки до них не внесено відповідних змін.
Відповідно до п. 4.1 Статуту Мелітопольської іудейської ортодоксальної релігійної громади вищим органом громади є загальні збори громади. Збори проводяться не менш ніж 1 раз на три роки. Загальні збори громади скликаються за ініціативою не менш 1/3 частини членів Ради громади.
Відповідно до п. 4.2 цього Статуту загальні збори громади мають повноваження щодо: виборів голови громади, затвердження змін та доповнень статуту, прийняття рішень щодо реорганізації та ліквідації громади тощо.
Відповідно до п. 4.9 до компетенції Правління громади входить прийняття нових членів, скликання Ради громади тощо.
Розпорядженням Представника Президента України у Запорізькій області від 20.06.1994р. № 281 було зареєстровано статут та створено Мелітопольську іудейську ортодоксальну релігійну громаду, що підтверджується копією статуту/а.с.9/ та випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та ФОП №АВ545058 (ідентифікаційний код юридичної особи 35923871, керівник - ОСОБА_8) /а.с.29/
Згідно виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та ФОП № АВ 345082 20.06.1994 року зареєстрована Релігійна організація «Мелітопольська громада іудейського віровизнання» (ідентифікаційний код юридичної особи 35923871, керівник - ОСОБА_8)/а.с.30/
Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та ФОП № АА 601689 зареєстрована Мелітопольська іудейська ортодоксальна релігійна громада (ідентифікаційний код юридичної особи 35923871, керівник - ОСОБА_1)/а.с.21/
Як вбачається зі змісту протоколу № 1 від 26.02.1994 року, який був складений Мелітопольською іудейською ортодоксальною релігійною громадою в присутності 14 осіб, до складу яких не входив позивач ОСОБА_1, була утворена Мелітопольська іудейська ортодоксальна релігійна громада, затверджено статут громади та обрану головою громади ОСОБА_9, членами правління ОСОБА_10 та ОСОБА_11, обрано правління громади в кількості 3 осіб: ОСОБА_9, ОСОБА_10 та ОСОБА_11, обрано раду громади в кількості 5 осіб: ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12 та ОСОБА_13Л./а.с.40-41/
Згідно списку осіб, які затвердили іудейську ортодоксальну релігійну громаду, було включено 14 громадян, до складу яких не входив позивач ОСОБА_1./а.с.42-43/
Як вбачається зі змісту протоколу № 4 від 15.08.2007 року, який був складений Мелітопольською іудейською релігійною громадою, головою громади був обраний ОСОБА_4 замість ОСОБА_10./а.с.39/
Як вбачається зі змісту протоколу № 2 від 25.02.2009 року, який був складений Мелітопольською іудейською ортодоксальною релігійною громадою в кількості 37 осіб, змінено юридично адресу на 72312, Запорізька область м. Мелітополь, вул. Дзержинського 45, затверджено нове найменування громади - Релігійна організація «Мелітопольська громада іудейського віровизнання», затверджено нову редакцію статуту Релігійної організації «Мелітопольська громада іудейського віровизнання» та обрано голову правління, членів правління, голову ревізійної комісії та членів ревізійної комісії./а.с.38/
Згідно з витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та ФОП за наступним критерієм пошуку - «Код ЄДРПОУ 35923871», знайдено 1 запис: Релігійна організація «Мелітопольська громада іудейського віровизнання» (ідентифікаційний код юридичної особи 35923871, керівник - ОСОБА_8, дата державної реєстрації 20.06.1994 року)./а.с.73-74/
Розпорядженням голови Запорізької обласної державної адміністрації від 09.06.2008р. №211 зареєстровані зміни та доповнення до статуту Мелітопольської іудейської ортодоксальної релігійної громади (зміна юридичної адреси на 72312, Запорізька обл.., м. Мелітополь, вул. Дзержинського буд 45, назва статуту на: Статут релігійної організації «Мелітопольська громада іудейського віровизнання ортодоксального напрямку» та викладення тексту статуту в новій редакції).//
Як вбачається з наданої суду копії довідки з єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (ЄДРПОУ), 01.07. 2008р. відповідачем по справі здійснені відповідні дії: включення до ЄДР та державна реєстрація змін до установчих документів.
Проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи передбачено ст. 29 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців».
04.09.2008р. прокурором Запорізької області принесено протест на п. 4 розпорядження голови Запорізької обласної державної адміністрації «Про реєстрацію статутів, змін і доповнень до статутів релігійних організацій» від 09.06.2008. №211./а.с.108/
В протесті зазначено, що проведеною прокуратурою області перевіркою встановлено, що, 09.04.2008р. відбулися збори громадян у кількості 28 осіб, які не були членами Мелітопольської іудейської ортодоксальної релігійної громади, всіх учасників зборів за їх клопотанням прийнято до членів Мелітопольської іудейської ортодоксальної релігійної громади, обрано її голову ОСОБА_1., правління громади, ревізійну комісію та прийнято рішення про звернення до обласної державної адміністрації з проханням зареєструвати зміни та доповнення до статуту «Іудейської ортодоксальної релігійної громади м. Мелітополя».
На виконання рішення вищезазначених загальних зборів Мелітопольської іудейської ортодоксальної релігійної громади, 17.04.2008р. ОСОБА_1 до Запорізької облдержадміністрації направлено заяву про реєстрацію змін та доповнень д Статуту «Іудейської ортодоксальної релігійної громади м. Мелітополя».
За результатами розгляду зазначеної заяви п. 4 розпорядження голови Запорізької облдержадміністрації від 09.06.2008р. №211 зареєстровані зміни та доповнення до статуту «Мелітопольської іудейської ортодоксальної релігійної громади».
Таким чином, вказаним розпорядженням зареєстровані зміни до Статуту іншої релігійної громади ніж вказувалось у заяві ОСОБА_1, представники якої з таким зверненням до облдержадміністрації не звертались.
Розпорядженням голови Запорізької обласної державної адміністрації №342 від 15.09.2008р. протест прокурора задоволено, скасовано п. 4 розпорядження голови облдержадміністрації від 09.06.2008 №211 «Про реєстрацію статутів, змін і доповнень до статутів релігійних організацій». /а.с.110/
23 травня 2011 року Запорізьким окружним адміністративним судом був розглянутий адміністративний позов Релігійної організації «Мелітопольська громада іудейського віровизнання» до Державного реєстратора виконавчого комітету Мелітопольської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - ОСОБА_1, в результаті чого суд прийшов до висновку, що включення до ЄДР та державна реєстрація змін до установчих документів проведена за документами, які було подано особою, яка не має на це повноважень, тобто ОСОБА_1, що не відповідає вимогам ст. ст. 25 та 29 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», а відтак позовні вимоги в частині зобов'язання відповідача скасувати реєстраційну дію від 1 липня 2008р. №11011070002002223 по включенню до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців релігійної організації «Мелітопольська громада іудейського віровизнання ортодоксального напрямку» ЄДРПОУ 35923871 підлягають задоволенню./а.с.103-106/
Також, згідно відповіді відділу у справах національностей та релігій Запорізької обласної державної адміністрації № 01-20/344 від 15.11.2010 року ОСОБА_1 не мав права подавати документи від імені Мелітопольської іудейської ортодоксальної релігійної громади, так як не був членом вказаної організації./а.с.114/
Представником відповідача було надано до суду пойменований список осіб, які були присутні на загальних зборах 25.02.2009 року, згідно якого з'явилися 37 осіб з 47 членів громади, тобто 79% від загальної кількості./а.с.139-142/. Крім того слід зауважити, що до складу 37 осіб, які з'явилися на вищезазначені загальні збори, входили особи які були прийняті у члени релігійної громади протягом 1997-2007 років, в тому числі рішення про прийняття цих членів приймалося засновниками «Мелітопольської іудейської ортодоксальної релігійної громади».
Також відповідачем на спростування тверджень позивача, що нібито Мелітопольська іудейська ортодоксальна релігійна громада після своєї організації фактично не існувала, оскільки зі слів позивача більша частина членів цієї громади виїхала за межі України, були надані протоколи загальних зборів цієї громади та заяви осіб щодо прийняття їх в члени Мелітопольської іудейської ортодоксальної релігійної громади датовані протягом 1996-2007 років./а.с.143-187/
За таких обставин, суд приходить до висновку про безпідставність позову ОСОБА_1. до Релігійної громади «Мелітопольська громада іудейського віровизнання», оскільки позивач не брав участі в заснуванні цієї громади та ніколи не входив до складу цієї громади, що було підтверджено копіями заяв інших членів щодо прийняття цих осіб членами громади та відповідними списками, які були затверджені керівництвом Мелітопольської іудейської ортодоксальної релігійної громади відповідно до її статуту. Крім того, постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 23 травня 2011 року було визнано, що ОСОБА_1. не мав повноважень щодо реєстрації змін до установчих документів релігійної громади, та скасовано реєстраційну дію від 1 липня 2008р. №11011070002002223 по включенню до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців релігійної організації «Мелітопольська громада іудейського віровизнання ортодоксального напрямку» ЄДРПОУ 35923871, на яку посилається відповідач в обґрунтуванні своїх позовних вимог.
На підставі вищевикладеного суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 до Релігійного громади «Мелітопольська громада іудейського віровизнання» про визнання загальних зборів такими, що не відбулися та визнання недійсним протоколу загальних зборів безпідставні та не обґрунтовані, а тому не підлягають задоволенню.
Керуючись ст. 10,11, 60, 61, 174, 209, 212-215, 218, 224 ЦПК України, ст. ст. 7, 8, 12, 13 Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації», суддя
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову ОСОБА_1 до Релігійного громади «Мелітопольська громада іудейського віровизнання» про визнання загальних зборів такими, що не відбулися та визнання недійсним протоколу загальних зборів - відмовити в повному обсязі.
Апеляційну скаргу на рішення може бути подано до апеляційного суду Запорізької області через Мелітопольський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня його проголошення.
Особи, які брали участь у справі, але не були присутні в судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя Мелітопольського
міськрайонного суду О.В. Редько
Суд | Мелітопольський міськрайонний суд Запорізької області |
Дата ухвалення рішення | 13.05.2015 |
Оприлюднено | 27.05.2015 |
Номер документу | 44329604 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Мелітопольський міськрайонний суд Запорізької області
Редько О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні