cpg1251
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21.05.15р. Справа № 904/2772/15 За позовом: Публічного акціонерного товариства «ФІДОБАНК», м. Київ
До : Товариство з обмеженою відповідальністю «Мирний», м. Дніпропетровськ
Про : стягнення 1 165 737, 06 грн.
Суддя Васильєв О.Ю.
ПРЕДСТАВНИКИ:
Від позивача: Коніка К.Є. (дов. №1418 від 06.10.14р.);
Від відповідача : не з'явився
СУТЬ СПОРУ:
ПАТ «ФІДОБАНК» ( позивач ) звернувся з позовом до ТОВ «Мирний» ( відповідач ) про стягнення 1 165 737, 06 грн. ( заборгованість за кредитним договором №011-05/1176 від 26.08.09р. в розмірі 760 942,00 грн. станом на 16.01.15 р. , в т.ч. : 560 000, 00 грн. - борг з несплаченої (простроченої) частини кредиту ; 38 414, 01 грн. - прострочені нараховані відсотки; 162 527, 99 грн. - пеня за несвоєчасну сплату кредиту та несвоєчасну сплату процентів, розрахована за період з 16.07.13 р. по 16.01.15 р. включно; та заборгованість за договором овердрафту №015/6.8.1.4.0/61 від 25.08.10р. в розмірі 404 795,06 грн. станом на 16.01.15 р. , в т. ч. : 371 911, 70 грн. - борг за несплачену (прострочену) частину кредиту по договору ; 32 883, 36 грн. - прострочені нараховані проценти) , укладених в рамках кредитної угоди №010-05/1175 від 26.08.09р. Позовні вимоги обґрунтовані посиланням позивача на порушення відповідачем своїх обов'язків за кредитними договором в частині своєчасного та повного повернення кредиту та сплати відсотків за користування кредитом.
ТОВ «Мирний» ( відповідач) відзив на позов та витребувані судом документи не надав , до судових засідань тричі не з'явився, не зважаючи на ту обставину, що про час та місце судових засідань був своєчасно повідомлений судом на адресу, зазначену в позовній заяві, кредитному договорі №011-05/1176 від 26.08.09р. та Спеціальному витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців станом на 06.05.15р., що підтверджується відповідними поштовим повідомленням, повернутим органами зв'язку з позначкою: « адресат на розшуканий», а.с.185, 186-187). Як зазначено в п.4 Інформаційного листа ВГСУ від 02.06.2006 р. № 01-8/1228 «Про деякі питання практики застосування норм Господарського процесуального кодексу України, порушені у доповідних записках про роботу господарських судів у 2005 році»: до повноважень господарських судів не віднесено установлення фактичного місцезнаходження юридичних осіб або місця проживання фізичних осіб - учасників судового процесу на час вчинення тих чи інших процесуальних дій. Тому примірники повідомлень про вручення рекомендованої кореспонденції, повернуті органами зв'язку з позначками «за закінченням терміну зберігання» і т. інш., з урахуванням конкретних обставин справи можуть вважатися належними доказами виконання господарським судом обов'язку щодо повідомлення учасників судового процесу про вчинення цим судом певних процесуальних дій». Враховуючи вищезазначене, суд вважає можливим розглянути справу за відсутністю відзиву на позов та представника відповідача - за наявними в справі доказами.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи , господарський суд, -
ВСТАНОВИВ:
26.08.09р. між ВАТ «Ерсте Банк» ( правонаступник - ПАТ «ФІДОБАНК» , кредитор) та ТОВ «Мирний» (позичальник) укладено генеральну кредитну угоду №010-05/1175 (ГКУ), відповідно до п.п. 1.1., 1.2, 1.3, 2.1, 2.2., 2.4 якої кредитор взяв на себе зобов'язання надавати позичальнику кредитні кошти в національній валюті для поновлення обігових коштів, в порядку та на умовах, визначених у кредитних договорах, укладених в рамках цієї генеральної кредитної угоди, які є її невід'ємними чистинами. Загальний розмір (ліміт) кредитної заборгованості позичальника за наданими в рамках цієї ГКУ кредитами не повинен перевищувати 1 030 000, 00 грн. Кредитні кошти в рамках цієї ГКУ надаються на строки, встановлені окремими кредитним договорами, однак зазначені строки не можуть перевищувати 36 (тридцять шість) місяців, з моменту підписання ГКУ сторонами. Кінцевий термін повернення кредитних коштів, наданих в рамках цієї угоди , не може перевищувати 23.08.12 р. Кредитор надає позичальнику кредитні кошти на умовах їх забезпечення, цільового використання, строковості, повернення та плати за користування. Сторонами встановлено, що в рамках цієї ГКУ можуть надаватися кредити в національній валюті в межах строку, встановленого п.1.3. ГКУ, в межах загального ліміту заборгованості, передбаченого п.1.2 ГКУ із сплатою відсотків та комісій з користування кредитом банку в розмірах, які будуть передбачені кожним окремим кредитним договором, що будуть укладатися в рамках цієї ГКУ. Відсотки будуть нараховуватися на суму виданого кредиту, виходячи з календарної кількості днів користування кредитом і повинні сплачуватися позичальником щомісячно не пізніше останнього робочого дня місяця платіжним дорученням на відповідний рахунок кредитора. Конкретні строки користування кредитними коштами, відсоткові ставки, комісії, плати за користування кредитними коштами, інші платежі, об'єкти кредитування визначаються сторонами окремо в кожному кредитному договорі, укладеному в рамках ГКУ.
Згідно до п.5.1, 5.2, 5.5, 5.6 ГКУ позичальник зобов'язувався використати отримані кредитні кошти на зазначені в кредитних договорах цілі і забезпечити повернення одержаних кредитів та сплату нарахованих відсотків, комісій, інших платежів, у тих валютах в яких вони будуть видані відповідно до умов та в термін, визначені кредитними договорами, укладеними в рамках ГКУ. За порушення строків повернення кредитів, сплати відсотків, комісій за користування кредитними коштами, встановлених згідно умов кредитних договорів, використання кредитних коштів не за цільовим призначенням, порушення позичальником інших умов кредитних договорів та цієї ГКУ сплачувати кредитору, додатково до встановленої відсоткової ставки, комісії за кредит, штрафні санкції, передбачені п. 10 ГКУ. Письмово повідомляти кредитора про внесення змін в установчі документи позичальника, зміни його юридичної і фактичної адреси, номерів контактних телефонів, зміни реквізитів, про відкриття (закриття) поточних рахунків в інших банках не пізніше 5 днів з часу настання таких змін. З дня підписання ГКУ і в подальшому до повного виконання власних зобов'язань за ГКУ та укладеними в її рамках кредитними договорами підтримувати щомісячні обороти по поточних рахунках, в розмірі 3 600 000, 00 (три мільйони шістсот тисяч гривень 00 копійок).
Відповідно до п. 9.1, 10.1, 10.2 ГКУ вона набуває чинності з моменту її підписання сторонами та діє до повного погашення позичальником кредитної заборгованості (суми кредиту, відсотків, комісій за користування, штрафів, пені та відшкодування збитків, в разі їх нанесення) за всіма отриманими кредитами в рамках даної ГКУ. У разі несвоєчасного повернення кредитів позичальником у визначені терміни кожного окремо укладеного кредитного договору в рамках цієї угоди, останній відшкодовує кредитору завдані цим збитки в повній сумі понад неустойку (штраф, пеню), які передбачені ГКУ та окремими кредитними договорами. За порушення строків повернення кредитів, відсотків, комісій за користування кредитами передбачених кредитними договорами укладеними в рамках ГКУ, позичальник сплачує кредитору пеню від суми простроченого платежу у розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діяла на час виникнення заборгованості, за кожен день прострочення. (а.с.16-23)
26.08.09р. між ВАТ «Ерсте Банк» ( правонаступник - ПАТ «ФІДОБАНК» , кредитор) та ТОВ «Мирний» ( позичальник ) укладено кредитний договір №011-05/1176 (відновлювана кредитна лінія).
Відповідно до п. 1.1 цього кредитного договору кредитор відкриває позичальнику відновлювальну (револьверну) кредитну лінію (надалі кредит) у сумі 1 030 000, 00 грн. (ліміт кредитування), зі строком користування кредитними коштами (кредитною лінією) до 25.08.10 р. зі сплатою 25 відсотків річних. Під терміном «відновлювальна (револьверна) кредитна лінія» розуміється кредитна лінія, при якій ліміт кредитування визначається у вигляді ліміту основної (позичково) заборгованості за кредитом. У разі часткового або повного погашення кредиту, позичальник може повторно отримати кредит в межах зазначеного ліміту на протязі строку дії кредитного договору.
Відповідно до п.п. 3.1, 3.2, 3.5 договору кредит наданий на умовах його забезпечення, цільового використання, строковості, повернення та плати за користування. Сторони встановили, що обчислення строку надання кредиту, нарахування відсотків та штрафних санкцій по кредитному договору, здійснюється за фактичну кількість календарних днів користування кредитом, виходячи з кількості календарних днів у році, при цьому, день отримання кредиту та день його повернення позичальником кредитору вважаються одним днем. Крім того, виконання позичальником умов цього договору забезпечується всім належним позичальнику майном та коштами, на які може бути звернено стягнення в порядку встановленому чинним законодавством України.
Відповідно до п. 5.1 кредитного договору кредитором було відкрито позичальнику рахунок № 20625233, з якого кредитор надавав позичальнику у безготівковій формі кредитні кошти в межах ліміту відкритої кредитної лінії за умови оформлення відповідного забезпечення Кредитні кошти надаються кредитором на підставі відповідної письмової заяви позичальника шляхом їх перерахування на поточний рахунок позичальника №2600484.
Згідно до п. п. 6.1, 6.2, 6.5 кредитного договору позичальник взяв на себе зобов'язання використання кредиту на зазначені у договорі цілі і забезпечити повернення одержаного кредиту та сплату нарахованих відсотків на умовах, передбачених цим договором. Відсотки позичальник сплачує щомісяця на рахунок кредитора не пізніше останнього робочого дня кожного місяця та остаточно при поверненні кредиту. Основна заборгованість за кредитом (позичкова заборгованість) погашається позичальником у відповідно до графіка погашення заборгованості (додаток №1 до цього договору), а у випадку, якщо такий не був укладений не пізніше останнього дня користування кредитним коштами, зазначеного в п. 1.2 цього договору. Сплачувати кредитору, додатково до встановленої відсоткової ставки за кредит, неустойку , передбачену п. 10 цього договору, за порушення строків повернення кредиту, сплати відсотків за кредит, використання кредитних коштів не з цільовим призначенням, порушення інших умов цього договору. Письмово повідомляти кредитора про внесення змін в установчі документи, зміни юридичної та фактичної адреси, номера контактного телефону, зміни реквізитів, про відкриття (закриття) поточних рахунків в інших банках не пізніше п'яти днів з часу настання таких змін.
Пунктом 7.2 кредитного договору сторони встановили, що у разі виникнення простроченої заборгованості по кредиту, прострочення сплати відсотків по ньому, порушення позичальником інших обов'язків за кредитним договором , кредитор має право стягувати неустойку, що передбачена п. 10 договору.
Відповідно до п. п. 9.1, 10.2 договір набуває чинності з дати його укладання та діє до часу повного погашення позичальником заборгованості за кредитом (позичкової заборгованості, відсотків за користування кредитом, штрафів та пені). За порушення строків повернення кредиту (в тому числі частково), сплати нарахованих відсотків, інших платежів, що передбачені цим договором, позичальник сплачує кредитору: пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діяла на час виникнення заборгованості, від суми простроченого платежу за кожний день прострочення, а також штраф в розмірі 0,1 %від суми наданого кредиту за кожний факт порушення строків повернення кредиту (його частини), сплати нарахованих відсотків, інших платежів. (а.с.28-34)
25.08.10 р. між ПАТ «Ерсте Банк» ( правонаступник - ПАТ «ФІДОБАНК» , кредитор) та ТОВ «Мирний» (позичальник) укладено договір овердрафта №015/6.8.1.4.0/61. Відповідно до п. 1.1 цього договору кредитором надано право позичальнику для фінансування власної господарської діяльності здійснювати перерахування грошових коштів в обсягах, що перевищують реальні залишки коштів на поточному рахунку №2600484 з виникненням при цьому дебетового сальдо за зазначеним поточним рахунком , в межах ліміту, передбаченого цим договором.
Відповідно до п. п. 1.2, 1.3, 1.4, 1.4.1, 1.4.2 договору овердрафта в рамках ГКУ банком надано ТОВ «Мирний» ліміт овердрафту в розмірі 420 000, 00 грн. (санкціонованй овердрафт). Строк користування овердрафтом встановлено сторонами до 23.08.11 р. (включно). За користування овердрафтом позичальник сплачує: за користування санкціонованим овердрафтом 21% річних; за користування несанкціонованим овердрафтом - 26 % річних.
Згідно до п. 1.6 договору овердрафту, в день підписання цього договору, але в будь - якому випадку, до видачі кредиту, позичальник за відкриття овердрафту сплачує комісію у розмірі 0,1 % від ліміту, вказаного в п. 1.2 договору овердрафту.
Відповідно до пунктів 2.1, 2.2, 2.3 договору овердрафту кредитор надає позичальнику кредитні кошти на умовах їх повернення, забезпечення, строковості та плати за користування. Моментом (днем) надання/отримання овердрафту вважається момент (день) виникнення дебетового сальдо за поточним рахунком. Моментом (днем) погашення овердрафту вважається момент (днем) остаточного погашення дебетового сальдо а поточним рахунком, нарахованих процентів, комісій, неустойки, визначених цим договором, якщо інше не впливає з умов цього Договору.
Відповідно до п. п. 2.4, 2.5 договору овердрафту погашення наданого кредиту на умовах цього договору здійснюється за рахунок будь - яких надходжень грошових коштів на поточний рахунок позичальника автоматично, шляхом погашення дебетового сальдо. З урахуванням п. 2.7 цього договору сума нарахованих процентів за користування овердрафтом сплачується щомісячно в останній робочий день місяця та остаточно - в день повного погашення овердрафту у т.ч. й шляхом капіталізації нарахованих процентів до встановленого ліміту овердрафту, що передбачає збільшення розміру заборгованості за основною (позичковою) заборгованістю на суму нарахованих процентів. У випадку, якщо за рахунок капіталізації нарахованих процентів матиме місце перевищення ліміту овердрафту, вказаного в п. 1.2 договору овердрафту, сума капіталізованих процентів складатиме несанкціонований овердрафт.
Відповідно до п. п. 2.6, 2.9, 2.10 договору овердрафту сплата позичальником передбачених цим договором комісій, неустойки (пені, штрафів) та інших платежів здійснюється на підставі договірного списання кредитором коштів у сумі необхідних платежів з поточного рахунку позичальника в такому ж порядку як це передбачено п. 2.5.1 договору овердрафту для сплати процентів за користування овердрафтом. Нарахування процентів за користування овердрафтом здійснюється щоденно. У разі прострочення погашення овердрафту проценти нараховуються на суму заборгованості за овердрафтом ( в т.ч. несанкціонованим овердрафтом) і за період прострочення до моменту повного погашення овердрафту.
Виконання позичальником умов договору овердрафту забезпечується також всім належним позичальнику майном та коштами, на які може бути звернено стягнення (п. 2.11 Договору овердрафту).
У разі виникнення простроченої заборгованості по овердрафту, прострочення сплати процентів по ньому, порушення позичальником інших обов'язків за договором стягувати неустойку (пеню, штрафи), що передбачена ст. 7 цього договору (п. 4.2.2 договору овердрафту).
Відповідно до п. п. 5.1.1, 5.1.2 договору овердрафту позичальник зобов'язувався забезпечити повернення одержаного кредиту та сплату нарахованих процентів, комісійної винагороди на умовах, передбачених цим договором. Сплачувати кредиту, додаткового до встановленої процентної ставки за користування овердрафтом, неустойку (пеню, штрафи), передбачену ст. 7 цього договору, за порушення строків повернення сум за овердрафтом, сплати процентів та комісійної винагороди, порушення інших умов договору.
Згідно до п. 7.1 договору овердрафту за порушення строків повернення кредиту, сплати нарахованих процентів, інших платежів, що передбачені цим договором, позичальник сплачує кредитору: неустойку (пеню) в розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діяла на час виникнення заборгованості, від суми простроченого платежу за кожний день прострочення, а також штраф в розмірі 0,1 (нуль цілих дна десята) % від суми надано кредиту за кожний факт порушення строків повернення кредиту, сплати нарахованих процентів, інших платежів.
Відповідно до п. 9.3 договору овердрафту цей договір укладений в рамках ГКУ та з моменту його підписання стає невід'ємною частиною ГКУ. У випадках виявлення розбіжностей між положеннями ГКУ та цим договором, перевага надається останньому. Якщо положення ГКУ доповнюють умови Договору, але не суперечать їм, положення цього договору та ГКУ вважаються положеннями єдиного документу рівними по значенню. (а.с.48-58).
В подальшому між сторонами укладалися додаткові угоди до вищенаведених договорів , якими змінювалися певні умови кредитування .
Факти використання відповідачем ліміту кредитування за кредитним договором та договором овердрафту підтверджуються виписками по рахунку та розрахунками (а.с.122, 123-147).
В зв'язку з невиконання ТОВ «Мирний» взятих на себе за кредитним договором та договором овердрафту зобов'язань банком були направлені в порядку досудового врегулювання повідомлення - вимоги про усунення порушення зобов'язання за кредитним договором від 25.07.2012 р. за вих. №К6.12/1088 та від 02.08.2012 р. за вих. №К6.12/1150 на адресу юридичної особи та особисто директора ТОВ «Мирний» - Азарова С.А. , повідомлення - вимогу про усунення порушення зобов'язання за кредитним договором від 25.07.2012 р. за вих. №К6.12/1093 та від 02.08.2012 р. за вих. №К6.12/1148 ( а.с. 98-113).
Проте відповідач свої зобов'язання за вищезазначеними договорами не виконав, що призвело до накопичення простроченої заборгованості та нарахування штрафних санкцій; у зв'язку з чим ( відповідно до наданого позивачем розрахунку та акут звірки розрахунків ), станом на 16.01.15 р. у відповідача існує заборгованість за кредитним договором №011-05/1176 від 26.08.2009 р. у розмірі 760 942, 00 грн. ( яка складається з: прострочених нарахованих відсотків у розмірі 38 414, 01 гривня; пені за несвоєчасну сплату кредиту та несвоєчасну сплату процентів, розрахована за період з 16.07.2013 р. по 16.01.2015 р. включно, у розмірі 162 527, 99 гривень; боргу за несплаченою (простроченою) частиною кредиту станом на 16.01.2015 р. у розмірі 560 000, 00 гривень ); та за договором овердрафту №015/6.8.1.4.0/61 від 25.08.2010 р. у розмірі 404 795, 06 грн. ( які складається з: прострочених нарахованих процентів у розмірі 32 883, 36 грн. ; боргу за несплаченою (простроченою) частиною кредиту по договору станом на 16.01.2015 р. у розмірі 371911, 70 гривень ) (а.с.174-181) . На час прийняття рішення у справі відповідач доказів погашення заборгованості не надав.
Відповідно до приписів ст. 1054 Цивільного Кодексу України за кредитним договором банк або інша фінансова установа ( кредитодавець ) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти. За договором позики одна сторона (позикодавець) передає у власність другій стороні (позичальникові) грошові кошти або інші речі, визначені родовими ознаками, а позичальник зобов'язується повернути позикодавцеві таку ж суму грошових коштів (суму позики) або таку ж кількість речей того ж роду та такої ж якості. Договір позики є укладеним з моменту передання грошей або інших речей, визначених родовими ознаками ( ст.1046 ЦК України) У відповідності зі ст.526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст.525 ЦК України).
Відповідно до вимог ст.33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. Відповідачем жодних доказів на спростування обставин, викладених в позовній заяві, не надано.
На підставі вищевикладеного, керуючись вимогами ст.ст.525,526,1046,1048 , 1050, 1054 ЦК України; ст.ст. 33, 49, 75, 82-85 ГПК України ,господарський суд ,-
ВИРІШИВ :
1. Позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
2. Стягнути з відповідача - Товариства з обмеженою відповідальністю «Мирний» (49044, м. Дніпропетровськ; вул. Клари Цеткін, буд. 6А; код ЄДРПОУ 31009087) на користь позивача - Публічного акціонерного товариства «ФІДОБАНК» ( 01000, м. Київ, вул. Червоноармійська,10; код ЄДРПОУ 14351016): 760 942,00 грн. заборгованості за кредитним договором №011-05/1176 від 26.08.09р. ( в т.ч.: 560 000, 00 грн. - боргу з несплаченої (простроченої ) частини кредиту; 38 414, 01 грн. - прострочених нарахованих відсотків; 162 527, 99 грн. - пені за несвоєчасну сплату кредиту та несвоєчасну сплату процентів) .
3. Стягнути з відповідача - Товариства з обмеженою відповідальністю «Мирний» (49044, м. Дніпропетровськ; вул. Клари Цеткін, буд. 6А; код ЄДРПОУ 31009087) на користь позивача - Публічного акціонерного товариства «ФІДОБАНК» ( 01000, м. Київ, вул. Червоноармійська,10; код ЄДРПОУ 14351016) 404 795,06 грн. заборгованості за договором овердрафту №015/6.8.1.4.0/61 від 25.08.10 р. ( в т.ч.: 371 911, 70 грн. - боргу з несплаченої (простроченої) частини кредиту по договору станом на 16.01.2015 року; 32 883, 36 грн. - прострочених нарахованих процентів ) та 26 968, 76 грн. - витрат по сплаті судового збору.
Видати відповідний наказ після набрання рішенням чинності .
Суддя Васильєв О.Ю.
25.05.15р.
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 25.05.2015 |
Оприлюднено | 28.05.2015 |
Номер документу | 44341803 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Васильєв Олег Юрійович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні