Постанова
від 15.05.2015 по справі 821/1152/15-а
ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД


ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 травня 2015 р.м. ХерсонСправа № 821/1152/15-а Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Хом'якової В.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Цюрупинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Херсонській області до Приватного підприємства "Енергоукрпродукт" про накладення арешту на банківські рахунки,

встановив:

Цюрупинська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Державної фіскальної служби у Херсонській області (далі - Цюрупинська ОДПІ, позивач) звернулась до суду з позовом до приватного підприємства "Енергоукрпродукт" (далі - ПП "Енергоукрпродукт", підприємство, відповідач), в якому просить в якому просить накласти арешт на кошти та інші цінності, що знаходяться у банках боржника. Обґрунтовуючи свої вимоги, позивач посилається на те, що зазначений податковий борг виник у зв'язку з несплатою відповідачем узгоджених грошових зобов'язань, частково визначених контролюючи органом податковими повідомленнями-рішеннями, а частково - самим позивачем, шляхом подання податкової декларації, та за рахунок пені, що була нарахована за несвоєчасну сплату зобов'язань. Згідно бази даних Цюрупинської ОДПІ ПП "Енергоукрпродукт" має відкритий розрахунковий рахунок у АТ "Укрсиббанк", інші активи або майно у відповідача відсутні, що дає право податковому органу з метою погашення боргу, відповідно до пп.20.1.33 п.20.1 ст.20 ПКУ звернутись до суду з вимогою про накладення арешту на кошти та інші цінності, що знаходяться у банках відповідача. Представник позивача подав суду заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.

Представник відповідача "Енергоукрпродукт" до суду не прибув. Судова кореспонденція надіслана за адресою згідно витягу з ЄДР: вул. Першотравнева, буд 180в, кв.3, м. Цюрупинськ. До суду повернулась поштова кореспонденція з відміткою "за закінченням терміну зберігання". На час розгляду справи у суду відсутні відомості щодо іншої адреси відповідача.

Відповідно до ч. 11 ст. 35, ч. 6 ст. 128 КАС України, суд вважає можливим розглянути справу у порядку письмового провадження на підставі наявних у справі матеріалів.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд встановив наступне.

З матеріалів справи судом вставлено, що податковий борг приватного підприємства "Енергоукрпродукт" станом на 7 квітня 2015 року складає 83134,86 грн., в тому числі:

1) 74467,02 грн. - з податку на додану вартість, який виник:

- через несплату грошових зобов'язань у сумі 70258,87 грн., визначених контролюючим органом податковим повідомленням-рішенням від 28.11.2014 № 0003692200;

- нарахування пені у сумі 4208,15 грн.;

2) 8667,84 грн. - з податку на прибуток приватних підприємств, який виник:

- через несплату грошових зобов'язань у сумі 8656,00 грн., визначених відповідачем в податковій декларації за 2014 рік;

- нарахування пені у сумі 11,84 грн.

Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 14.05.2015 у справі № 821/1153/15-а за позовом Державної податкової інспекції у м. Херсоні Головного управління Міндоходів у Херсонській області до приватного підприємства "Енергоукрпродукт" про стягнення з рахунків відповідача у банках, що його обслуговують, та за рахунок готівки податковий борг у сумі 83134,86 грн. позовні вимоги задоволені. Разом з тим, вказана сума відповідачем не сплачена.

Суд зазначає, що відповідачем не надано суду доказів сплати боргу в сумі 83134,86 грн.

За приписами пунктів 36.1, 36.3 ст. 36 ПК України податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи. Податковий обов'язок є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обов'язків платника податків, крім випадків, передбачених законом.

Поняття податкового боргу, відповідно до пп. 14.1.175 п.14.1 ст.14 ПК України, включає в себе грошове зобов'язання, яке самостійно узгоджене платником податків, або узгоджене в порядку оскарження, але не сплачене у встановлений ПК України строк.

За приписами п. 87.1.та 87.2 ст.87 ПКУ джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів. Сплата грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків з відповідного платежу може бути здійснена також за рахунок надміру сплачених сум такого платежу (без заяви платника) або за рахунок помилково та/або надміру сплачених сум з інших платежів (на підставі відповідної заяви платника) до відповідних бюджетів. Джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.

Право податкового органу на звернення до суду з вимогою про накладення арешту на кошти та інші цінності такого платника податків, що знаходяться в банку, у разі, якщо у платника податків, який має податковий борг, відсутнє майно та/або його балансова вартість менша суми податкового боргу, та/або таке майно не може бути джерелом погашення податкового боргу, передбачено пп. 20.1.33 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України (далі - ПК України).

З матеріалів адміністративної справи вбачається, що позивачем з метою встановлення наявності активів у відповідача направленні запити до державних органів реєстрації. Так, згідно інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно щодо суб'єкта від 04.02.2015 та інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна від 04.02.2015 у вищевказаних реєстрах відомості відсутні; відповідно листа Центру надання послуг, пов'язаних з використанням автотранспортних засобів з обслуговування Цюрупинського району УМВС України в Херсонській області управління державтоінспекції від 04.02.2015 №6/47-167 за 1111 "Енергоукрпродукт" автотранспортні засоби не зареєстровані; згідно листа відділу Держземагенства у Цюрупинському районі від 11.02.2015р. за ПП "Енергоукрпродукт" земельні ділянки на території Дюрупинського району не зареєстровані.

Враховуючи наведене, суд зазначає, що у відповідача відсутнє майно та інші майнові активи для погашення податкового боргу в сумі 83134,86грн.

Згідно п. 5 ст. 89 Податкового Кодексу України у разі якщо на момент складення акта опису майно відсутнє або його балансова вартість менша від суми податкового боргу, право податкової застави поширюється на інше майно, на яке платник податків набуде право власності у майбутньому до погашення податкового боргу в повному обсязі.

Відповідно до акту опису майна № 19/23-2015 від 23.03.2015 в податкову заставу описано майно, на яке ПП "Енергоукрпродукт" набуде право власності в майбутньому.

Згідно бази даних Цюрупинської ОДПІ ПП "Енергоукрпродукт" має відкритий розрахунковий рахунок у АТ "Укрсиббанк"

Крім цього, суд зазначає, що постановою Національного Банку України № 22 від 21.01.2004 р. затверджено Інструкцію про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті (далі - Інструкція).

Вимоги цієї Інструкції поширюються на всіх учасників безготівкових розрахунків, а також на стягувачів та є обов'язкові для виконання ними (пункти 1.1. та 1.3 Інструкції).

Главою 10 Інструкції визначено порядок виконання банками заходів щодо арешту коштів на рахунках клієнтів.

Пункт 10.2 Інструкції передбачає, що арешт за постановою державного виконавця або за рішенням суду (далі - документ про арешт коштів) накладається на кошти, що обліковуються за рахунками, відкритими клієнтами в банку, відповідно до нормативно-правових актів Національного банку, що регулюють порядок відкриття та використання рахунків.

Арешт на підставі документа про арешт коштів може бути накладений на всі кошти, що є на всіх рахунках клієнта банку, без зазначення конкретної суми, або на суму, що конкретно визначена в цьому документі. Якщо в документі про арешт коштів не зазначений конкретний номер рахунку клієнта, на кошти якого накладений арешт, але обумовлено, що арешт накладено на кошти, що є на всіх рахунках, то для забезпечення суми, визначеної цим документом, арешт залежно від наявної суми накладається на кошти, що обліковуються на всіх рахунках клієнта, які відкриті в банку, або на кошти на одному/кількох рахунку/ах. (пункт 10.3 Інструкції).

До арешту суми в розмірі, який визначений документом про арешт коштів, банк продовжує арештовувати кошти, що надходять на рахунок клієнта, та виконує платіжні вимоги/інкасові доручення (розпорядження) щодо списання коштів з урахуванням тієї суми, яку раніше частково списано на підставі платіжних вимог/інкасових доручень (розпоряджень) за тим виконавчим документом, для забезпечення якого було накладено арешт на кошти на рахунку клієнта.

Банк після списання за платіжною вимогою/інкасовим дорученням (розпорядженням) суми в розмірі, який визначений документом про арешт коштів, списує цей документ з відповідного позабалансового рахунку та, якщо немає на обліку за позабалансовим рахунком інших документів про арешт коштів, проводить операції за рахунком клієнта.

З аналізу зазначених вище норм вбачається, що у разі визначення конкретного розміру заборгованості у документі, яким накладено арешт, банк без порушення прав платника та одночасно клієнта банка в частині обмеження користування належними такому платнику коштами або цінностями, у разі повного виконання рішення про арешт та списання визначеної суми у визначеному розмірі, продовжує безперешкодно виконувати завдання по списанню або перерахуванню коштів платника за його бажанням.

17 січня 2015 року Цюрупинською ОДПІ сформовано податкову вимогу № 49-23 та в цей же день направлено відповідачу, який отримав її 20 січня 2015 року, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.

Проте вжиті контролюючим органом заходи не привели до погашення податкової заборгованості.

Відтак, вимога щодо накладення арешту на кошти та цінності, які знаходяться в банку та належать платнику податків у сумі 83134,86 грн., який має несплачений податковий борг на вказану суму, є правомірною та обґрунтованою.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає позовні вимоги обгрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Керуючись ст. ст. 11, 86, 94, 128, 159-163, 167, 254 КАС України, суд, -

постановив :

Задовольнити позов.

Накласти арешт на кошти та інші цінності приватного підприємства «Кнергоукриродукт» (ЄДРПОУ 38044657, вул. Першотравнева, 180-в, кв.3, м. Цюрупинськ, Херсонська область) на суму 83134 грн. 86 коп., що знаходяться у банку платника податків на рахунку: №26003450887200 в АТ «Укрсиббанк», МФО 351005.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення. В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Хом'якова В.В.

кат. 8.2.2

СудХерсонський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення15.05.2015
Оприлюднено29.05.2015
Номер документу44371978
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —821/1152/15-а

Ухвала від 23.07.2015

Адміністративне

Херсонський окружний адміністративний суд

Хом'якова В.В.

Постанова від 15.05.2015

Адміністративне

Херсонський окружний адміністративний суд

Хом'якова В.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні