Рішення
від 26.05.2015 по справі 904/3501/15
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

cpg1251

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

21.05.15р. Справа № 904/3501/15

За позовом Публічного акціонерного товариства "ДТЕК Дніпрообленерго", м. Дніпропетровськ

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Комунальник-Нікополь", м. Нікополь Дніпропетровської області

про стягнення 2 136,41 грн.

Суддя Бєлік В.Г.

Представники:

від позивача: Козак Т.В., - дов. № 181/1001 від 12.05.2015р., провідний юрисконсульт відділу з правового забезпечення.

від відповідача: не з"явився

СУТЬ СПОРУ:

Публічне акціонерне товариство "ДТЕК Дніпрообленерго" звернулось до господарського суду з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "Комунальник-Нікополь" про стягнення заборгованості у загальному розмірі 2 136,41 грн. вартості активної електроенергії, недоврахованої в результаті порушення ПКЕЕ.

Позовні вимоги мотивовані тим, що проведеною плановою перевіркою стану електричних приладів обліку та електроустановок позивачем виявлено порушення відповідачем п.п. 3.3., 3.31. Правил користування електроенергії, а саме: відсутня пломба електропередавальної організації, яка була встановлена на двері шафи обліку електроенергії, про що складений акт № 100127 від 29.07.2014 р. За вказане правопорушення, згідно п.2.5 по формулі п. 2.4 Методики визначення обсягу і вартості електричної енергії, недоврахованої внаслідок порушення споживачем Правил користування електроенергією, позивач нарахував відповідачу вартість недоврахованої електроенергії в розмірі 2 136,41 грн.

Відповідач відзив на позов не надав, явку повноважного представника в судові засідання, призначені для розгляду справи, не забезпечив, про дату, час і місце проведення судових засідань відповідач повідомлений належним чином.

Статтею 64 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що ухвала про порушення провадження у справі надсилається зазначеним особам за повідомленою ними господарському суду поштовою адресою. У разі ненадання сторонами інформації щодо їх поштової адреси, ухвала про відкриття провадження у справі надсилається за адресою місцезнаходження сторін, що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (а.с.39-41). У разі відсутності сторін за такою адресою, вважається, що ухвала про порушення провадження у справі вручена їм належним чином.

Від відповідача ухвала суду про порушення провадження по справі повернулася на адресу господарського суду з відміткою поштового відділення "за місцем обслуговування" (а.с. 37-38).

Таким чином, судом у повному обсязі виконано приписи Господарського процесуального кодексу України щодо повідомлення сторін про дату та час судового засідання у справі шляхом направлення ухвал рекомендованими листами на адресу відповідача, погоджену ним в договорі іпотеки. При цьому ухилення боржника від одержання на підприємстві зв'язку ухвали суду (відмова від прийняття, нез'явлення до поштового відділення після одержання повідомлення про надходження рекомендованого або цінного листа), не дає суду підстав вважати що відповідач не був належним чином повідомлений про розгляд справи в господарському суді.

Статтею 22 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що сторони зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами, виявляти взаємну повагу до прав і охоронюваних законом інтересів другої сторони, вживати заходів до всебічного, повного та об'єктивного дослідження всіх обставин справи.

Враховуючи неявку відповідача в судове засідання, господарський суд вважає, що відповідач не скористався своїм правом на участь представника у судовому засіданні.

Відповідно до ст. 75 ГПК України справа розглядається за наявними в ній матеріалами.

Клопотання про використання засобів технічної фіксації судового процесу при розгляді цієї справи представниками сторін не заявлялись.

Відповідно до ст. 85 Господарського процесуального кодексу України, 21.05.2015 р. в судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача , дослідивши надані докази, господарський суд, -

ВСТАНОВИВ:

Згідно ст. 1 Закону України "Про електроенергетику" (далі - Закон) електрична енергія є товарною продукцією, призначеною для купівлі-продажу.

Відповідно до ст. 26 цього ж закону та п. 1.3 Правил користування електричною енергією (далі - Правила/ПКЕЕ), дія яких поширюється на всіх юридичних та фізичних осіб - підприємців, споживання енергії можливе лише на підставі договору з енергопостачальником.

29.07.2014 р. було здійснено перевірку дотримання споживачем Правил користування електричною енергією (далі - ПКЕЕ) на об'єкті позивача "виробнича база" за адресою : м. Нікополь, вул. Лапінська, 49.

За результатами перевірки складено акт про порушення № 100127 від 29.07.2014 р. (далі - Акт), в якому зазначено, що споживачем порушено, в тому числі, ст. 27 Закону України "Про електроенергетику", п.п. 3.3., 3.31. ПКЕЕ, а саме: відсутність пломби електропередавальної організації, яка була встановлена на двері шафи обліку електроенергії.

Названий Акт був складений інженером Публічного акціонерного товариства "ДТЕК Дніпрообленерго" Дудою С.М., в присутності споживача (уповноваженої особи) - електрика КП "МЖТІ" Клен В.О. (а.с.10-11).

Відповідно до п. 3.31. ПКЕЕ, розрахунковий засіб обліку електроенергії має бути опломбований на кріпленні кожуха лічильника пломбою з тавром Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики, а на затискній кришці -пломбою електропередавальної організації.

Пломби з тавром електропередавальної організації мають бути встановлені також на пристроях, що закривають первинні і вторинні кола живлення засобу обліку, приводи і кнопки управління комутаційних апаратів та кришки автоматів, встановлених у цих колах, двері комірок трансформаторів напруги, кришки на зборах і колодках затискачів, випробувальних блоках, лінії зв'язку автоматизованих систем обліку та всі інші пристрої і місця, що унеможливлюють доступ до струмоведучих частин схеми обліку.

Відповідно до п. 3.3. ПКЕЕ, відповідальність за збереження і цілісність розрахункових засобів обліку електроенергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування покладається на власника (користувача) електроустановки або організацію, на території (у приміщенні) якої вони встановлені.

Актом про пломбування засобів обліку від 15.11.2012 підтверджено факт пломбування та передачі на збереження Споживачеві лічильника типу Дельта 8010-11 заводський номер 26045 у стані, придатному для належної експлуатації. Також, зазначеним актом підтверджено факт пломбування дверей шафи обліку, які унеможливлювали доступ споживача до струмоведучих частин схеми обліку, зрив якої було зафіксовано в акті про порушення № 100127.

Підпунктом 2 пункту 2.1 Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами ПКЕЕ, затверджених постановою НКРЕ України від 4 травня 2006 р. № 562 (далі - Методика), передбачено, що вона застосовується у разі виявлення у споживача такого порушення, як пошкодження або відсутності пломб з відбитками тавр енергопостачальника чи інших заінтересованих сторін, індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, складеному в порядку, визначеному ПКЕЕ, або в іншому документі, який підтверджує факт пломбування і передачу на збереження приладів обліку, установлених пломб та індикаторів.

Взаємовідносини, які виникають в процесі продажу і купівлі електричної енергії між виробниками або постачальниками електричної енергії та споживачами (на роздрібному ринку електричної енергії) регулюються Законом України "Про електроенергетику" та Правилами користування електричною енергією (надалі - Правила).

Статтею 26 Закону України "Про електроенергетику" та пунктом 1.3. Правил користування електричною енергією встановлено, що споживання електричної енергії можливе лише на підставі договору з енергопостачальником.

Згідно ч.1 п. 6.41 Правил користування електричною енергією, у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником постачальника електричної енергії, від якого споживач одержує електричну енергію, або електропередавальної організації порушень цих Правил або умов договору на місці виявлення порушення у присутності представника споживача оформляється двосторонній акт порушень.

Відповідно до п. 6.42 Правил на підставі акта порушень уповноваженими представниками постачальника електричної енергії (електропередавальної організації) під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг недоврахованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків.

Комісія з розгляду актів порушень створюється постачальником електричної енергії (електропередавальною організацією) і має складатися не менше ніж з трьох уповноважених представників постачальника електричної енергії.

Споживач має бути повідомлений про час і дату засідання комісії не пізніше ніж за 5 робочих днів до призначеного дня засідання і має право бути присутнім на засіданні комісії.

В Акті № 100127 про порушення споживачем Правил користування електричною енергією та/або умов договору від 29.07.2014 р. зазначено, що комісія постачальника електроенергії з розгляду по складеному акту порушень буде проводити засідання 06.08.2014 р. На засідання запрошується уповноважена особа споживача для участі у розгляді питань по складеному акту порушень. У разі неявки уповноваженої особи Споживача на засідання комісії, цей акт розглядається без участі Споживача.

З Актом № 100127 про порушення споживачем Правил користування електричною енергією та/або умов договору від 29.07.2014 р. відповідач був ознайомлений, що підтверджується відміткою про ознайомлення.

06.08.2014 р. відбулося засідання комісії по розгляду акта про порушення споживачем правил користування електричною енергією споживачем - юридичною особою, на якій розглянуто Акт про порушення споживачем ПКЕЕ № 100127 від 29.07.2014 р. з метою визначення обсягу та вартості електроенергії, недорахованої внаслідок порушення споживачем ПКЕЕ, яка підлягає оплаті споживачем, про що складений протокол № 542.

На засіданні комісії прийнято рішення провести про розрахунок обсягу та вартості недоврахованої електричної енергії згідно пункту 2.5 за формулою 2.4 Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами ПКЕЕ.

Згідно розрахунку відповідачу нараховано 2 136,41 грн. (а.с.9).

На оплату активної електроенергії по акту № 100127 від 29.07.2014 р. на суму 2 136, 41 грн. позивачем виставлений рахунок №221/1999/8/6 акт № 1002127 від 13.08.2014 р.

Пунктом 1.3. Правил передбачено, що постачання електричної енергії для забезпечення потреб електроустановки здійснюється на підставі договору про постачання електричної енергії, що укладається між власником цієї електроустановки (уповноваженою власником особою) та постачальником електричної енергії за регульованим тарифом, або договору про купівлю-продаж електричної енергії, що укладається між власником цієї електроустановки (уповноваженою власником особою) та постачальником електричної енергії за нерегульованим тарифом.

З частин 1 та 2 пункту 5.1. Правил вбачається, що договір про постачання електричної енергії є основним документом, який регулює відносини між постачальником електричної енергії за регульованим тарифом, що здійснює свою діяльність на закріпленій території, і споживачем та визначає зміст правових відносин, прав та обов'язків сторін. Споживання електричної енергії без договору не допускається.

Пунктом 10.2. Правил також передбачений обов'язок споживача електричної енергії користуватись електричною енергією виключно на підставах договору.

Вимогами ст. 224 Господарського кодексу України передбачено, що учасник господарських відносин, який порушив установлені вимоги щодо здійснення господарської діяльності, повинен відшкодувати завдані цим збитки суб'єкту, права або законні інтереси якого порушено.

Пунктом 10.2. Правил визначено, що споживач електричної енергії зобов'язаний оплачувати обсяг спожитої електричної енергії, а також здійснювати інші платежі відповідно до умов договору та рахунків, виставлених на підставі актів про порушення цих Правил та умов договору.

Частинами 1 та 2 ст. 1212 Цивільного кодексу України передбачено, що особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події. За правилами ч. 2 ст. 1213 Цивільного кодексу України, у разі неможливості повернути в натурі потерпілому безпідставно набуте майно відшкодовується його вартість, яка визначається на момент розгляду судом справи про повернення майна.

Доказів оскарження (визнання недійсним) рішення комісії по розгляду акта № 100127 про порушення споживачем правил користування електричною енергією споживачем - юридичною особою, оформленого протоколом № 542 від 06.08.2014р. суду не надано.

В силу положень ст. 16 Цивільного кодексу України та ст. 20 Господарського кодексу України, держава забезпечує захист прав і законних інтересів суб'єктів господарювання та споживачів, зокрема, шляхом присудження до відшкодування завданих збитків.

Згідно з ч. 1 ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Приписами ст. 34 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що Господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Суд обґрунтовує своє рішення лише тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

За викладеного, є правомірними та такими, що підлягають задоволенню позовні вимоги про стягнення з відповідача на користь позивача суми в розмірі 2 136,41 грн.

Відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, судовий збір покладаються на відповідача.

Керуючись ст.ст. 4, 32-33, 43, 44, 45, 49, 75, 82-85, 87, 116 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Комунальник-Нікополь" (53219, Дніпропетровська область, м. Нікополь, вул. Шевченка, буд. 79-А, ЄДРПОУ 37006584) на користь Публічного акціонерного товариства "ДТЕК Дніпрообленерго" (49000, м. Дніпропетровськ, вул. Запорізьке шосе, буд. 22, ідентифікаційний код ЄДРПОУ 23359034) 2 136, 41 грн. (дві тисячі сто тридцять шість грн. 41 коп.) - вартість недоврахованої електроенергії, 1 827,00 грн. (одна тисяча вісімсот двадцять сім грн. 00 коп.) - витрати по сплаті судового збору.

Видати наказ.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня підписання рішення, оформленого відповідно до ст.84 ГПК України.

Рішення суду може бути оскаржене протягом десяти днів з дня підписання рішення шляхом подання апеляційної скарги до Дніпропетровського апеляційного господарського суду.

Повне рішення складено

26.05.2015р.

Суддя В.Г. Бєлік

СудГосподарський суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення26.05.2015
Оприлюднено29.05.2015
Номер документу44373250
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —904/3501/15

Рішення від 26.05.2015

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Бєлік Вікторія Геннадіївна

Ухвала від 24.04.2015

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Бєлік Вікторія Геннадіївна

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні