Рішення
від 26.05.2015 по справі 906/553/15
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ

cpg1251

УКРАЇНА

Господарський суд

Житомирської області



10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65, тел. (0412) 48-16-20,

E-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, веб-сайт: http://zt.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Від "26" травня 2015 р. Справа № 906/553/15

Господарський суд Житомирської області у складі:

судді Гансецького В.П.

за участю представників сторін:

від позивача: Стецюк В.М. - голова правління, Голонюх Д.М., дов. № 294 від 24.01.14р.

від відповідача: не з'явився

розглянув у відкритому судовому засіданні в м.Житомирі справу

за позовом Публічного акціонерного товариства "Страхова компанія "СКАЙД" (м.Київ)

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Дельта Фінанс" (м.Житомир)

про зобов'язання вчинення певних дій

Позивач звернувся з позовом про зобов'язання відповідача здати позивачу бланки договорів (полісів) обов'язкового страхування цивільно - правової відповідальності власників наземних транспортних засобів загальною кількістю 686 штук.

Представники позивача в судовому засіданні позов підтримали у повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві.

Ухвала господарського суду від 15.04.15р., яка направлялась відповідачу за адресою його реєстрації згідно витягу з ЄДРЮОФОП (м.Житомир, вул.Комерційна 4), повернулася до суду з відміткою поштового зв'язку "за закінченням терміну зберігання".

Відповідно до пункту 2.6.15 "Інструкції з діловодства в господарських судах України", затвердженої наказом Державної судової адміністрації України від 20.02.13р. № 28, на звороті у лівому нижньому куті оригіналу процесуального документа, який виготовляється судом та залишається у справі, проставляється відповідний штамп суду з відміткою про відправлення документа, що містить вихідний реєстраційний номер, загальну кількість відправлених примірників документа, дату відправлення, підпис працівника, який її здійснив, та може містити відмітку про отримання копії процесуального документа уповноваженим представником адресата.

Дана відмітка є підтвердженням належного надсилання копій процесуального документа сторонам та іншим учасникам судового процесу.

Факт неодержання процесуальних документів адресатом засвідчується поштовим повідомленням встановленого зразка, яке разом з неотриманими документами та конвертом оперативно передається відповідному судді для ознайомлення та приєднання до справи (п.2.6.18 Інструкції з діловодства в господарських судах України).

Відповідно до пп.3.9.1 та 3.9.2 постанови пленуму Вищого Господарського Суду України від 26.12.11р. № 18 "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції", особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце розгляду судом справи у разі виконання останнім вимог частини першої статті 64 та статті 87 ГПК... За змістом цієї норми, зокрема, в разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом... У випадку нез'явлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору.

Таким чином, відповідач у справі був належним чином повідомлений судом за адресою, вказаною у позовній заяві, про час та місце судового розгляду справи, а тому нез'явлення його представника не перешкоджає вирішенню спору.

У зв'язку з цим, господарський суд відповідно до ст.75 ГПК України розглянув справу та прийняв рішення на підставі наявних у справі документів.

Заслухавши представників позивача, дослідивши матеріали справи, господарський суд,-

ВСТАНОВИВ:

26.05.14р. між Публічним акціонерним товариством "Страхова компанія "СКАЙД" (далі - позивач/довіритель) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Дельта Фінанс" (далі - відповідач/повірений) укладений договір доручення № 431-90 (а.с.16-22).

Відповідно до пп.1.1 договору, довіритель доручає, а повірений зобов'язується за винагороду від імені, та за дорученням довірителя виконувати частину його страхової діяльності, а саме: укладати договори (поліси) страхування, одержувати страхові платежі (премії) від страхувальників, в порядку та на умовах, визначених цим договором.

Згідно з пп.1.2 договору, довіритель виключно на умовах, вказаних в додатку до цього договору: уповноважує повіреного укладати від імені довірителя договори (поліси) страхування за конкретними видами страхування; отримувати від страхувальників страхові платежі (премії) та перераховувати їх на розрахунковий рахунок довірителя.

Відповідно до пп.4.1 договору, повірений одержує бланки договорів (полісів) - бланки суворої звітності - у відповідального працівника довірителя на підставі акту прийому-передачі (накладної), в якому (якій) зазначаються найменування отриманих документів, їх кількість за кожними видом документа та номери, за умови відсутності дебіторської заборгованості повіреного щодо розрахунків з довірителем за попередній звітний період.

Згідно з пп.3.2.2 пп.3.2 договору, повірений зобов'язався своєчасно подавати звіти довірителю згідно умов розділу 5 цього договору.

Відповідно до пп.5.1 договору, звіт про укладені договори (поліси) страхування надається повіреним довірителю щодекадно до 18-00 кожного 12-го числа звітного місяця (за період з 1-го по 10-те число звітного місяця), кожного 22-го числа звітного місяця (за період з 11-го по 20-те число звітного місяця) та 2-го числа місяця, наступного за звітним (за період з 21-го по 31-ше число звітного місяця). Звіт про укладені договори (поліси) страхування надається повіреним навіть, якщо не було укладено жодного договору страхування.

Відповідно до пп.10.3 договору, у випадку систематичного несвоєчасного перерахування повіреним довірителю страхових платежів, отриманих від страхувальників, систематичного порушення повіреним терміну та умов оформлення договорів (полісів) страхування, систематичного порушення повіреним порядку надання звітів без поважних причин довіритель має право в односторонньому порядку призупинити дію даного договору на термін до 3-х місяців.

Згідно даних позивача, на виконання умов договору позивач в період з 30.07.14р. по 03.11.14р. передав відповідачу бланки полісів обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів та спеціальних знаків до них (стікерів) в загальній кількості 1351 шт., що підтверджується відповідними актами прийому-передачі бланків суворої звітності (а.с.37-42).

Згідно даних позивача, відповідач, починаючи з 25.11.14р. фактично припинив виконувати свої договірні зобов'язання, а саме: подавати звіти щодо реалізації бланків суворої звітності; вносити грошові кошти за реалізовані поліси обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів (а.с.9).

Також позивач зазначив, що не дивлячись на це, поліси обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів продовжують оформлятися та реалізовуватися громадянином Шубертом О.О. - директором ТОВ "Дельта Фінанс".

В обґрунтування вищевказаного позивачем також зазначено наступне.

26.11.14р. до позивача надійшла заява від Чечель Олексія Олексійовича, в якій зазначено, що 20.11.15р., його батько Чечель Олексій Анатолійович, придбав поліс обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів № АІ/4329128, при цьому страхувальником Чечель О.А. було сплачено страховий платіж у розмірі 341,22 грн., який був привласнений посадовими особами відповідача (а.с.43,44).

30.01.15р. від Товариства з обмеженою відповідальністю "Теєрс Асістанс" було отримане повідомлення про дорожньо-транспортну пригоду, яка сталася 26.01.15р. за участю автомобіля RENAULT Logan, держ. реєстр. номер АА 0603 ОЕ та автомобіля DAEWOO Lanos, держ. реєстр. номер АІ 3590 АР. З інформації, яка була надана ТОВ "Теєрс Асістанс", стало відомо, що під час оформлення зазначеної ДТП, водієм автомобіля DAEWOO Lanos, держ. реєстр. номер АІ 3590 АР було надано поліс ПАТ "СК "СКАЙД" № АІ/4324310 (а.с.45). Також позивач зазначив, що страховий платіж по зазначеному договору не було перераховано на рахунок ПАТ "СК "СКАЙД", а грошові кошти привласнені, чим позивачу було завдано матеріальної шкоди, як в сумі страхового платежу, так і в сумі страхового відшкодування, яке буде виплачено ПАТ "СК "СКАЙД" у подальшому.

Згідно звіту про оцінку вартості матеріальної шкоди завданої власнику автомобіля RENAULT Logan від 16.02.15р. № 17/02/15, матеріальний збиток, заподіяний власнику даного автомобіля складає 2152,40 грн. (а.с.47,48).

Позивач також вказав, що поліси обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів №№ АІ/4329128, АІ/4324310, як і багато інших, були і залишаються відсутніми у централізованій базі Моторного (транспортного) страхового бюро України, як на момент ДТП, так і на момент подання позовної заяви позивачем (а.с.46).

Позивач зазначив, що вказаного агента ТОВ "Дельта Фінанс" було виключено з реєстру страхових агентів через порушення законодавства про фінансові послуги (а.с.53).

Згідно даних позивача, 19.01.15р. в приміщенні центру обслуговування клієнтів ПАТ "СК "СКАЙД" за адресою: м.Київ, вул.Костянтинівська 22/17, офіс 18, директору ТОВ "Дельта Фінанс" - Шуберту О.О. було вручено під розпис, лист про призупинення дії договору доручення № 431-90 від 26.05.14р. відповідно до пп.10.3 даного договору, та з вимогою, у тому числі, відповідно до пп.пп.3.2.8, 7.4, 7.3 передати в ПАТ "СК "СКАЙД" протягом двох робочих днів всі бланки договорів (полісів) обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів (а.с.54).

Даний лист був залишений відповідачем без відповіді та задоволення.

Позивач вказав, що внаслідок невиконання відповідачем умов договору доручення № 431-90 від 26.05.14р. та вимог зазначеного листа, станом на день подачі позову у відповідача незаконно та неправомірно продовжують знаходитися бланки договорів (полісів) обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів загальною кількістю 686 шт. (а.с.23-36).

Згідно ч.1 ст.11 ЦК України, цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки.

Частиною 2 зазначеної статті передбачено, що підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Відповідно до ст.509 ЦК України, зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.

Відповідно ч.1 ст.626 ЦК України, договором є домовленість двох або більше осіб, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

Згідно ч.1 ст.1000 ЦК України, за договором доручення одна сторона (повірений) зобов'язується вчинити від імені та за рахунок другої сторони (довірителя) певні юридичні дії. Правочин, вчинений повіреним, створює, змінює, припиняє цивільні права та обов'язки довірителя.

Відповідно ч.1 ст.1004 ЦК України, повірений зобов'язаний вчиняти дії відповідно до змісту даного йому доручення.

Згідно п.1 ч.1 ст.1008 ЦК України, договір доручення припиняється на загальних підставах припинення договору, а також у разі відмови довірителя або повіреного від договору.

Відповідно до ст.193 ГК України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Згідно ст.627 ЦК України, відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Відповідно до ч.1 ст.628 ЦК України, зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

Згідно ст.629 ЦК України, договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Відповідно до ч.1 ст.173 ГК України, господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.

Відповідно до ст.610 ЦК України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Відповідно до ст.611 ЦК України, у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема: припинення зобов'язання внаслідок односторонньої відмови від зобов'язання, якщо це встановлено договором або законом, або розірвання договору.

Підпунктом 10.3 договору сторони передбачили, що у випадку систематичного несвоєчасного перерахування повіреним довірителю страхових платежів, отриманих від страхувальників, систематичного порушення повіреним терміну та умов оформлення договорів (полісів) страхування, систематичного порушення повіреним порядку надання звітів без поважних причин довіритель має право в односторонньому порядку призупинити дію даного договору на термін до 3-х місяців.

Згідно ст.ст.525 і 526 ЦК України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться; одностороння відмова від зобов'язання не допускається.

Таким чином, матеріалами справи підтверджується порушення відповідачем прийнятих на себе зобов'язань згідно умов договору доручення № 431-90 від 26.05.14р. в частині подання звітів щодо реалізації бланків суворої звітності та перерахування позивачу грошових коштів за реалізовані поліси обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів.

Станом на день прийняття рішення у справі відповідач вимогу позивача щодо здачі йому бланків договорів (полісів) обов'язкового страхування цивільно - правової відповідальності власників наземних транспортних засобів загальною кількістю 686 штук не виконав.

Відповідач позов не оспорив, своїм правом на участь в судовому розгляді справи не скористався.

Враховуючи викладене, господарський суд вважає позовні вимоги обґрунтованими, заявленими відповідно до чинного законодавства і укладеного договору та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі - ТОВ "Дельта Фінанс" зобов'язується судом протягом двох робочих днів здати ПАТ "СК "СКАЙД" бланки договорів (полісів) обов'язкового страхування цивільно - правової відповідальності власників наземних транспортних засобів загальною кількістю 686 штук.

Сплата судового збору покладається на відповідача.

Керуючись ст.ст. 49, 82-85 ГПК України, господарський суд,-

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю "Дельта Фінанс" (10019, м.Житомир, вул.Комерційна 4, ідентифікаційний код 39226035) протягом двох робочих днів здати Публічному акціонерному товариству "Страхова компанія "СКАЙД" (07353, с.Старі Петрівці Вишгородського району Київської області, вул.Дніпровська 4-а, оф.3, ідентифікаційний код 16295210) бланки договорів (полісів) обов'язкового страхування цивільно - правової відповідальності власників наземних транспортних засобів загальною кількістю 686 штук.

3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Дельта Фінанс", 10019, м.Житомир, вул.Комерційна 4, ідентифікаційний код 39226035:

- на користь Публічного акціонерного товариства "Страхова компанія "СКАЙД", 07353, с.Старі Петрівці Вишгородського району Київської області, вул.Дніпровська 4-а, оф.3, ідентифікаційний код 16295210 - 1218,00 грн. судового збору.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Апеляційна скарга подається на рішення місцевого господарського суду протягом десяти днів з дня його оголошення. У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення, зазначений строк обчислюється з дня підписання рішення, оформленого відповідно до статті 84 Господарського процесуального кодексу України.

Повне рішення складено: 26.05.15

Суддя Гансецький В.П.

Друк: 2 прим.:

1 - у справу,

2 - відповідачу (рек. з повід. про вруч.).

СудГосподарський суд Житомирської області
Дата ухвалення рішення26.05.2015
Оприлюднено29.05.2015
Номер документу44373391
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —906/553/15

Рішення від 26.05.2015

Господарське

Господарський суд Житомирської області

Гансецький В.П.

Рішення від 26.05.2015

Господарське

Господарський суд Житомирської області

Гансецький В.П.

Ухвала від 15.04.2015

Господарське

Господарський суд Житомирської області

Гансецький В.П.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні