ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 травня 2015 р.м.ОдесаСправа № 523/13964/14-а
Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Аліна С.С.
Судова колегія Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:
Головуючого: Градовського Ю.М.
суддів: Кравченко К.В.
Лук'янчук О.В.
при секретарі: Паламарчук Н.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Одесі апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Суворовському районі м.Одеси на постанову Суворовського районного суду від 19 лютого 2015р. по справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Суворовському районі м.Одеси про визнання дій протиправними та про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії,-
В С Т А Н О В И Л А :
У вересні 2014р. ОСОБА_2 (уточнюючи в процесі розгляду справи свої позовні вимоги) звернувся в суду із позовом до Управління Пенсійногог фонду України в Суворовському районі м. Одеси (далі УПФУ) в якому просив:
- визнати Рішення УПФУ №1402 від 27.10.2014р. про утримання сум пенсій, надміру виплачених пенсіонеру внаслідок зловживання з його сторони, якеприйнято на заміну Рішення №1191 від 26.08.2014р., яким з позивача, вирішено утримувати з пенсії надмірно виплачені суми пенсії у розмірі 82935,69грн. шляхом щомісячного відрахування до повного погашення 20% розміру пенсії, що належить до виплати - протиправним;
- скасувати Рішення №1402 від 27.10.2014р. про утримання сум пенсій, надміру виплачених пенсіонеру внаслідок зловживання з його сторони, яке винесено на заміну Рішення №1191 від 26.08.2014р., яким з позивача вирішено утримувати з пенсії надміру виплачені суми пенсії у розмірі 82935,69грн. шляхом щомісячного відрахування до повного погашення 20% розміру пенсії, що належить до виплати; зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Суворовському районі м.Одеси провести доплату пенсії ОСОБА_2 починаючи з липня 2014р. до повного розміру пенсії;
- стягнути з Управління Пенсійного фонду України у Суворовському районі м.Одеси на користь ОСОБА_2 недоплачені суми пенсії.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що з серпня 2002р. отримував пенсію за Списком №1 у розмірі 2500грн. за віком на пільгових умовах. Між тим, за липень 2014р. йому було виплачено пенсію в значно меншому розмірі - 1232,90грн. Не погоджуючись із таким розміром пенсії ОСОБА_2 звернувся до УПФУ із заявою про надання інформації стосовно зменшення розміру пенсії, у зв'язку із чим, йому надано рішення №1191 про утримання сум пенсій, надмірно виплачених пенсіонеру внаслідок зловживання з його сторони, згідно до якого з ОСОБА_2, комісією з питань відмови у призначені (перерахунку) пенсій, припинення та поновлення виплати пенсій, з питань утримання сум пенсій, надміру виплачених пенсіонеру внаслідок зловживання з його сторони, та скасування рішення про утримання сум пенсій надміру виплачених пенсіонеру внаслідок зловживання з його сторони, було прийнято рішення про стягнення з нього переплати пенсії в розмірі 181842,92грн., яка була переплачена за період з 2 серпня 2002р. по 30 червня 2014р., шляхом щомісячного відрахування до повного погашення 20% розміру пенсії, що належить до виплати.
Підставою такого рішення є зловживання з боку позивача, а саме наданні в 2002р. недостовірні дані - довідка №59 від 17 травня 2002р., яка була видана підприємством «Вітчизна».
Позивач 03.02.2015р. отримав від УПФУ лист, в якому зазначається, що Постанова №1191 від 26.08.2014р., є недійсною, оскільки на її заміну прийнято рішення за №1402 від 27.10.2014р., де сума надміру переплачених сум складає 82935грн.69к. Підставою для прийняття такого рішення стали недостовірні відомості щодо ТОВ «Вектор».
Позивач зазначає, що на засідання комісії його не запрошували, пояснення від нього не брали, а в матеріалах пенсійної справи відсутні будь-які докази того, що він не працював на підприємстві. Тому, такі дії відповідача ОСОБА_2 вважає протиправними, такими, що порушують його законні права та інтереси. Посилаючись на зазначені обставини просить позов задовольнити.
Постановою Суворовського районного суду від 19 лютого 2015р. адміністративний позов задоволено, визнано Рішення Управління пенсійного фонду України в Суворовському районі м.Одеси №1402 від 27 жовтня 2014р. про утримання з ОСОБА_2 сум пенсій, надміру виплачених пенсіонеру внаслідок зловживання з його сторони протиправним.
Скасовано Рішення Управління пенсійного фонду України в Суворовському районі м.Одеси №1402 від 27 жовтня 2014р. про утримання з ОСОБА_2 сум пенсій, надмірно виплачених пенсіонеру внаслідок зловживання з його сторони.
Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України у Суворовському районі м.Одеси провести доплату пенсії ОСОБА_2 починаючи з липня 2014р. до повного розміру пенсії.
Стягнути з Управління Пенсійного фонду України у Суворовському районі м. Одеси на користь ОСОБА_2 недоплачені суми пенсії з липня 2014р.
В апеляційній скарзі апелянт просить постанову суду скасувати, ухвалити нове рішення, яким відмовити у задоволені позову, посилаючись на порушення норм права.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідь судді-доповідача, доводи апеляційних скарг, перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційних скарг, колегія суддів дійшла до висновку про задоволення скарги, з ухваленням по справі нового рішення, з наступних підстав.
Задовольняючи адміністративний позов, суд першої інстанції виходив з того, що ОСОБА_2 надана трудова книжка, а також усі необхідні документи, які дають підстави для призначення йому відповідної пенсії. Посилання в рішенні УПФУ на не підтвердження розміру заробітної плати по ТОВ «Вектор» не дає підстави для висновку про те, що пенсіонер допустив зловживання при наданні відповідної довідки.
Проте, з таким висновком суду першої інстанції не може погодитись судова колегія, оскільки вказаного висновку суд дійшов без належного з'ясування усіх обставин по справі та належної оцінки доказів.
За правилами ст.159КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.
Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених такими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Судова колегія вважає, що вказані порушення норм права призвели до неправильного вирішення справи по суті, а тому апеляційний суд на підставі ст.198КАС України, постанову суду скасовує та приймає нову постанову про відмову у позові, з наступних підстав.
Так, судом апеляційної інстанції встановлено та підтверджено матеріалами справи і не спростовано сторонами, що 02.08.2002р. позивачу, на підставі представлених документів призначено пенсію за віком на пільгових умовах за списком №1. Після досягнення 50 років, ОСОБА_2 30.12.2003р. звернувся до УПФУ із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням довідки про роботу за сумісництвом у ТОВ «Вектор» в період з 17.11.1981р. по 28.04.1987р. На підставі поданої заяви, позивачу з 01.01.2004р. було здійснено перерахунок пенсії у відповідності до вимог діючого пенсійного законодавства.
З метою перевірки правильності надання довідки по заробітній платі для призначення пенсії, виданої ТОВ «Вектор», відділом з призначення пенсії до УПФ в Суворовському районі м.Одеси направлений відповідний запит. У відповіді на запит зазначено, що ТОВ «Вектор» було зареєстровано 20.12.1995р. та ліквідовано 08.05.2002р. В зв'язку із цим, Комісією УПФУ 27.10.2014р. прийнято рішення за №1402 (а.с.157) про утримання сум пенсії, надміру виплачених пенсіонеру внаслідок зловживання з його сторони у розмірі 82935грн. 69коп. шляхом щомісячного відрахування до повного погашення 20% розміру пенсії.
Підставою для прийняття такого рішення та визначення надміру виплачених коштів пенсіонеру, стала довідка про те, що ТОВ «Вектор» було зареєстровано тільки 20.12.1995р., а тому ОСОБА_2 не міг працювати на цьому підприємстві в період з 1981р. по 1987р.
Перевіряючи правомірність прийняття вказаного рішення про утримання сум пенсії, надміру виплачених, судова колегія виходить з наступного.
За правилами ст.62 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Як зазначено в п.п.1,2 «Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій» Затвердженого Постановою КМУ №637 від 12.08.1993р. за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.
В п.20 Постанови Кабінету міністрів України №637 визначено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
Таким чином, надання уточнюючої довідки підприємств, установ, організації або їх правонаступників потрібно виключно у разі відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній.
Згідно з пунктом другим Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, які мали право на пенсію за віком на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди, пенсії призначаються за нормами Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за умови досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення».
Відповідно до п. «а» ст.13 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Положеннями ст.13 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» чітко визначені умови призначення пенсії за віком на пільгових умовах, а саме: робота з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, віднесених до Списку №1, затверджених Кабінетом міністрів України; проведення атестації робочих місць; досягнення 50-річного віку; наявність загального стажу роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на роботах з шкідливими умовами праці.
Виключно Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим Постановою Правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25.11.2005р. регулюються питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Як вбачається з матеріалів справи, і підтверджено представником пенсійного фонду у судовому засіданні суду апеляційної інстанції, складовою базою для призначення розміру пенсії ОСОБА_2 на пільгових умовах стала довідка ТОВ «Вектор» від 09.03.2002р. (а.с.70) та довідка про розмір заробітної плати за період з 1982р. по 1986р. по цьому підприємству (а.с.71), яку представив до фонду позивач.
В подальшому, під час перевірки фондом правомірності надання відомостей щодо місця роботи та періоду роботи, з'ясовано, що надані відомості по періоду роботу ОСОБА_2 є невірними, оскільки зазначене в довідці підприємство ТОВ «Вектор» було зареєстровано тільки 20.12.1995р., а тому ОСОБА_2 не міг працювати на цьому підприємстві в період з 1981р. по 1987р.
За правилами ст.50ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживання з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного Фонду чи в судовому порядку.
Отже, наведена норма визначає, що у разі надання страхувальником недостовірних даних, щодо періоду роботи та розміру заробітної плати, а також у разі зловживання з боку пенсіонера, пенсійний форм має право на прийняття рішення про стягнення надміру виплачених коштів пенсіонеру.
В суді апеляційної інстанції позивач не довів того факту, що він дійсно працював на визначеному в довідці підприємстві, в той час, як пенсійний фонд надав усі необхідні документи, які підтверджують, що ТОВ «Вектор» було зареєстровано тільки у 1995р., а тому позивач не міг працювати на ньому.
Вирішуючи спір по суті, суд першої інстанції на ці обставини уваги не звернув, належної оцінки не дав, та дійшов помилкового висновку про те, що пенсійний фонд прийняв помилкове рішення про стягнення надміру сплачених коштів пенсіонеру.
За таких обставин, судова колегія вважає, що постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню, з ухваленням по справ нової постанови про відмову у позові.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.198, 202, 207 КАС України, колегія
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Суворовському районі м. Одеси - задовольнити.
Постанову Суворовського районного суду від 19 лютого 2015р. - скасувати.
Прийняти по справі нову постанову, якою у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Суворовському районі м.Одеси про визнання дій протиправними та про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії - відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення, однак може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий: Ю.М. Градовський
Судді: К.В. Кравченко
О.В. Лук'янчук
Суд | Одеський апеляційний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 20.05.2015 |
Оприлюднено | 29.05.2015 |
Номер документу | 44376005 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Одеський апеляційний адміністративний суд
Градовський Ю.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні