cpg1251
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 травня 2015 року Справа № 925/711/15
Господарський суд Черкаської області в складі
головуючого - судді Єфіменка В.В.,
з секретарем судового засідання Макарченко Н.П.,
за участю представників сторін:
від позивача - Зборовська С.Є. за довіреністю;
від відповідача - не з'явився;
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні господарського суду Черкаської області в м. Черкаси справу
за позовом публічного акціонерного товариства комерційного банку "Приватбанк", м. Дніпропетровськ,
до товариства з обмеженою відповідальністю "Технофінансавто", м.Черкаси,
про стягнення коштів, -
ВСТАНОВИВ:
Заявлено позов про стягнення з відповідача на користь позивача 9938,84 грн. заборгованості за кредитом, 4784,41 грн. заборгованості по процентам за користування кредитом та 1761,21 грн. пені за невиконання грошових зобов'язань по договору банківського обслуговування від 18.07.2013.
Також позивач просить суд стягнути з відповідача 1827 грн. витрат по сплаті судового збору.
Представник позивача позовні вимоги підтримав повністю, просив суд заявлені ним вимоги задовольнити з підстав, викладених в позовній заяві.
Відповідач відзиву на позов не подав, його представник в судове засідання повторно не з'явився, про причини нез'явлення суд не повідомив. Витребуваних судом документів відповідач не надав.
З Витягу із Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців вбачається, що місцезнаходження відповідача: 18008, вул. Вернигори, буд. 18, кв. 107, м. Черкаси.
Копія позовної заяви з доданими до неї матеріалами та ухвали суду від 21.04.2015, 29.04.2015 надсилалися відповідачу за адресою, вказаною в позовній заяві та у витягу із Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців: 18008, вул. Вернигори, буд. 18, кв. 107, м. Черкаси.
За змістом ст.64 ГПК України, зокрема, в разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом.
Справа розглядається за наявними матеріалами в порядку визначеному ст.75 ГПК України.
Суд, вислухавши представника позивача, дослідивши матеріали справи та подані позивачем докази, приходить до наступного.
18.07.2013 між товариством з обмеженою відповідальністю (далі-ТОВ) "Технофінансавто" (далі - відповідач, клієнт) та публічним акціонерним товариством комерційним банком (далі-ПАТ КБ) "Приватбанк" було підписано заяву про відкриття поточного рахунку (а.с.31).
Із дослідженої в судовому засіданні вищевказаної заяви вбачається, що відповідач приєднався до «Умов та правил надання банківських послуг» (далі - Умови), Тарифів Банку, що розміщені в мережі Інтернет на сайті http:privatbank.ua, які разом і з заявою складають договір банківського обслуговування від 18.07.2013 (далі - договір) (а.с.32-39).
Частиною 1 ст. 193 Господарського кодексу України встановлено, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до ст.ст. 525, 526 Цивільного кодексу України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту.
У ст. 629 Цивільного кодексу України зазначено, що договір є обов'язковим для виконання.
Згідно з ст. 1054 Цивільного кодексу України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти.
Статтями 1066, 1067 Цивільного кодексу України встановлено, що за договором банківського рахунка банк зобов'язується приймати і зараховувати на рахунок, відкритий клієнтові (володільцеві рахунка), грошові кошти, що йому надходять, виконувати розпорядження клієнта про перерахування і видачу відповідних сум з рахунка та проведення інших операцій за рахунком. Договір банківського рахунка укладається для відкриття клієнтові або визначеній ним особі рахунка у банку на умовах, погоджених сторонами. Банк зобов'язаний укласти договір банківського рахунка з клієнтом, який звернувся з пропозицією відкрити рахунок на оголошених банком умовах, що відповідають закону та банківським правилам.
Кредитування банківського рахунку передбачено ст. 1069 Цивільного кодексу України, відповідно до якої банк здійснює платежі з рахунка клієнта, незважаючи на відсутність на ньому грошових коштів (кредитування рахунка), банк вважається таким, що надав клієнтові кредит на відповідну суму від дня здійснення цього платежу. Права та обов'язки сторін, пов'язані з кредитуванням рахунка, визначаються положеннями про позику та кредит (параграфи 1 і 2 глави 71 цього Кодексу), якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до п. 3.1.1.73 "Умов та правил надання банківських послуг" (далі-Умови) банк надає послугу гарантованих платежів для виконання грошових зобов'язань за господарськими договорами, що укладаються між клієнтом та його контрагентами, а також між клієнтом і банком (далі - послуга). Послуга надається у вигляді виконання банком заявок на договірне списання коштів (далі - "гарантований платіж" або "заявка"), згідно з якою клієнт-платник доручає банку зарахувати кошти на рахунок отримувача, в сумі і в дату, зазначені при створенні заявки. Послуга надається банком як за рахунок власних коштів платника, так і за рахунок кредитних коштів. Споживачами цієї послуги є платник і одержувач платежів за господарськими договорами.
Пунктом 3.2.2.1 Умов встановлено, що кредит надається в обмін на зобов'язання клієнта щодо його повернення, сплати процентів і винагороди.
Згідно з п. 3.1.1.74 Умов обов'язковими реквізитами заявки на договірне списання коштів є: номер і дата заявки (присвоюються автоматично), рахунок платника, рахунок одержувача, сума платежу, призначення платежу (із зазначенням відомостей про господарський договір, на виконання оплати по якому подається заявка), дата зарахування коштів одержувачу (дата виконання заявки), вказівки за рахунок яких коштів (власних коштів клієнта / кредитних / змішано) необхідно зарезервувати гроші для виконання гарантованого платежу.
Відповідно до п. 3.2.2.2. Умов клієнт погашає заборгованість по кредиту в розмірі, зазначеному в заявці клієнта, в строк до 30 днів з дати виконання заявки. За користування кредитом у період з дати ініціювання клієнтом заявки до дати виконання заявки клієнт сплачує винагороду за надання фінансового інструменту в розмірі 4% річних (але не менш ніж 5 гривень) від розміру кредиту, зазначеного у черговій заявці клієнта. Винагорода за надання фінансового інструменту сплачується Клієнтом в дату надання в Банк чергової заявки. У період з дати виконання заявки за рахунок кредитних коштів до 30.06.2014 клієнт за користування кредитом сплачує банку відсотки в розмірі 28% річних, а починаючи з 01.07.2014 року клієнт за користування кредитом сплачує банку відсотки в розмірі 36% річних від суми заборгованості. У разі не погашення заборгованості клієнтом за кредитом у строк до 30 днів включно, на 31-й день заборгованість по кредиту стає простроченою. При цьому за користування кредитом клієнт платить відсотки в розмірі 56% річних від суми заборгованості.
Згідно з п. 3.2.2.7.5 Умов в разі порушення клієнтом строків виконання любого із грошових зобов'язань банк має право змінити умови кредитування - вимагати від клієнта дострокового повернення кредиту, сплати відсотків за його користування, виконання інших зобов'язань за кредитом в повному обсязі.
Відповідно до п. 3.2.2.10.4 Умов нарахування неустойки за кожен випадок порушення зобов'язань, передбачених п.п.3.2.2.10.1- 3.2.2.10.3 договору, здійснюється протягом 15 років з дня, коли відповідне зобов'язання повинно було бути виконано клієнтом.
Позивач за заявою відповідача від 18.07.2013 про відкриття рахунку відкрив відповідачу поточний рахунок №26004051511761 і провів за рахунок кредитних коштів гарантований платіж 10000,00 грн. (а.с.41-42).
Відповідач свої зобов'язання перед позивачем за договором банківського обслуговування від 18.07.2013 щодо своєчасного повернення позивачу кредиту та сплати процентів за користування кредитом не виконав.
Станом на 30.01.2015 борг відповідача перед позивачем за кредитом становить 9938 грн. 84 коп., за процентами по користування кредитом - 4784 грн. 41 коп., що підтверджується розрахунком позивача і банківською випискою із особового рахунку відповідача №26004051511761, дослідженому у судовому засіданні (а.с.43).
Згідно з ст. 611 Цивільного кодексу України у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки встановлені договором або законом, зокрема, сплата неустойки.
Відповідно до ст. 549 Цивільного кодексу України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.
Згідно ч. 4 ст. 231 ГК України, у разі якщо розмір штрафних санкцій законом не визначено, санкції застосовуються в розмірі, передбаченому договором. При цьому розмір санкцій може бути встановлено договором у відсотковому відношенні до суми невиконаної частини зобов'язання або у певній, визначеній грошовій сумі, або у відсотковому відношенні до суми зобов'язання незалежно від ступеня його виконання, або у кратному розмірі до вартості товарів (робіт, послуг).
За несвоєчасне повернення суми кредиту та сплату процентів за користування ним позивач станом на 30.01.2015 нарахував відповідачу 1761 грн. 21 коп. пені передбаченої Умовами.
Відповідач вказані суми заборгованості за кредитом, процентами за користування кредитом і пеню позивачу не сплатив.
З огляду на викладені вище обставини та норми законодавства, господарський суд прийшов до висновку, що відповідач не виконав належним чином зобов'язання перед позивачем, а тому позовні вимоги підлягають до повного задоволення, і з відповідача на користь позивача необхідно стягнути 9938,84 грн. боргу за кредитом; 4784,41 грн. боргу по процентам за користування кредитом та 1761,21 грн. пені.
Відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України
з відповідача на користь позивача необхідно стягнути 1827 грн. витрат по сплаті судового збору.
Керуючись ст.ст. 49, 82-85 ГПК України, суд -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги задовольнити повністю.
Стягнути 9938,84 грн. боргу за кредитом; 4784,41 грн. боргу по процентам за користування кредитом та 1761,21 грн. пені, а також 1827 грн. витрат по сплаті судового збору з товариства з обмеженою відповідальністю "Технофінансавто" (код 38764545, вул. Вернигори, буд. 18, кв.107, м. Черкаси, 18008) на користь публічного акціонерного товариства комерційний банк "Приватбанк" (код 14360570, вул. Набережна Перемоги,50, м. Дніпропетровськ).
Рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного господарського суду в порядку, визначеному ГПК України після складення і підписання повного тексту рішення.
Повне рішення складено і
підписано 27.05.2015.
Суддя В.В.Єфіменко
Суд | Господарський суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 25.05.2015 |
Оприлюднено | 02.06.2015 |
Номер документу | 44400884 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Черкаської області
Єфіменко В.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні