Рішення
від 18.05.2015 по справі 905/5154/13
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

cpg1251 номер провадження справи 24/72/15

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18.05.2015 Справа № 905/5154/13

за позовом: товариство з обмеженою відповідальністю "РН-КАРТ Україна" (03110, м. Київ, вул. Солом'янська, буд. 11, ідентифікаційний код 32489155)

до відповідача : товариство з обмеженою відповідальністю "ДОНБАС-ІМЕКС" (83009, м. Донецьк, пр. Партизанський, буд. 1-Д, ідентифікаційний код 37135271)

про стягнення 31 983, 36 грн.

Суддя Азізбекян Т.А.

Представники сторін:

від позивача: Кривошеєва Г.О., довіреність від 01.01.2015р.

від відповідача: не прибув

СУТЬ СПОРУ:

19.03.2015р. до господарського суду Запорізької області звернулося товариство з обмеженою відповідальністю "РН-КАРТ Україна" з позовною заявою до товариства з обмеженою відповідальністю "ДОНБАС-ІМЕКС" про стягнення з відповідача 31 983, 36 грн., з яких: 31 260,10 грн. Основного боргу, 629,48 грн. 3% річних та 93,78 грн. інфляції.

Ухвалою від 19.03.2015р. судом порушено провадження у справі № 905/5154/13, присвоєно провадженню номер 24/72/15, справу призначено до розгляду на 27.04.2015р. У сторін витребувані документи, які необхідні для всебічного та об'єктивного розгляду і вирішення справи.

Ухвалою від 27.04.2015р. розгляд справи відкладений на 18.05.2015р.

Розгляд справи здійснювався без застосування засобів технічної фіксації судового процесу.

У засіданні суду 18.05.2015р. оголошено вступна та резолютивна частини рішення.

Позивач підтримав позовні вимоги, викладені у позовній заяві у повному обсязі та зазначив, 12.09.2012р. між сторонами укладено договір поставки № 02846К, на виконання умов якого позивач поставив та передав у власність відповідача товар на загальну суму 31 260,10 грн. Строк для оплати за поставлене паливо настав 13.11.2012 р., але відповідачем, зобов'язання щодо оплати не виконано. За прострочку платежу відповідачу нараховано 629,48 грн. - 3% річних та інфляційне збільшення суми боргу - 93,78 грн. Просить суд на підставі ст. ст. 193 Господарського кодексу України, ст. ст. 525, 526, 625 Цивільного Кодексу України, позов задовольнити.

Відповідач в жодне судове засідання не прибув, про визнання позову не заявив, відзив на позовну заяву, витребуваний ухвалами суду по справі документи і матеріали суду не надав, про поважність причин неявки уповноваженого представника суд не попереджав. Судом були вжиті достатні заходи для повідомлення відповідача про дату, час та місце розгляду справи № 905/5154/13.

У відповідності до ст. 22 ГПК України, сторони зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами, виявляти взаємну повагу до прав і охоронюваних законом інтересів другої сторони, вживати заходів до всебічного, повного та об'єктивного дослідження всіх обставин справи.

Згідно ст. 75 ГПК України, якщо відзив на позовну заяву і витребувані господарським судом документи не подано, справу може бути розглянуто за наявними в ній матеріалами.

З урахуванням викладеного, суд вирішив за доцільне розглянути справу за наявними матеріалами, яких достатньо для вирішення спору по суті, за відсутністю відповідача.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, суд -

ВСТАНОВИВ:

12 вересня 2012р. між товариством з обмеженою відповідальністю «ТНК-Транс» (Постачльник) та товариством з обмеженою відповідальністю «Донбас-Імекс» (Покупець) укладено Договір поставки № 02846К з додатками та Додатковою угодою № 1 від 09.10.2012р., за умовами якого (п. 2.1.) Постачальник протягом строку дії цього договору зобов'язується здійснювати постачання палива та/або надавати послуги Покупцю на умовах ЕХW за місцезнаходженням АЗС, а Покупець зобов'язується приймати такі паливо та/або послуги та оплачувати їх на умовах цього Договору.

Відповідно до рішення засновників ТОВ «ТНК-ТРАНС» було внесено зміни до Статуту Товариства щодо його найменування та 16 січня 2014 року зареєстровано змінену назву - ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «РН-КАРТ УКРАЇНА». При цьому код ЄДРПОУ, індивідуальний податковий номер, юридична та поштова адреси Товариства залишилися незмінними, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 16.01.2014року.

Згідно п. 2.2. договору Передача/отримання палива та/або надання/отримання послуг здійснюється виключно з використанням смарт-карток (п. 2.2. Договору).

Пунктом п. 2.3. договору обумовлено, що з метою визначення (уточнення) розмірів виконаних зобов'язань за Договором Сторони зобов'язані оформлювати видаткові накладні або акти приймання - передачі палива та/або послуг за звітний період. Фактична кількість, асортимент і ціна поставленого Покупцю палива та/або отриманих послуг визначається виходячи з даних, що міститься в електронних базах даних про використання відповідної смарт-картки, а саме в програмному апаратному комплексі Реtrol (виробником даного програмного забезпечення є «ДП центр автоматичної ідентифікації» дочірнє підприємство фірми «Нові комп'ютерні технології» м. Москва) та фіксується в інформаційних чеках наданих відповідною АЗС. В разі виникнення спірних моментів щодо положень відповідної видаткової накладної або акту приймання - передачі палива та/або послуг, сторони визнають і погоджуються з даними, що фіксуються вищезазначеним програмним забезпеченням, автентичність даних, яких гарантується компанією виробником зазначеного програмного забезпечення та/або даними, що міститься у інформаційних чеках наданих відповідною АЗС.

Відповідно до п. 4.1. Договору, Покупець зобов'язаний своєчасно сплачувати Постачальнику вартість палива/послуг на умовах, визначених цим договором.

Згідно п. 4.3. Договору, Покупець зобов'язаний не пізніше 5 робочих днів з моменту отримання двох оригінальних екземплярів видаткової накладної чи акта приймання - передачі палива та/або послуг у звітному періоді підписаного повноважною особою та скріпленого печаткою Постачальника підписати повноважною особою та скріпити печаткою Покупця та повернути один оригінальний примірник такої видаткової накладної чи акту приймання - передачі палива та/або послуг або вмотивовану відмову від їх підписання Постачальнику. Невиконання Покупцем зобов'язань з підписання та повернення Постачальнику видаткової накладної чи акту приймання - передачі палива та/або послуг у встановлені Договором строки, або неотримання Постачальником від Покупця мотивованої відмови від підписання зазначених документів, є згодою Покупця з даними, зазначеними у видатковій накладній чи відповідному акті приймання - передачі палива та/або послуг без додаткового оформлення такої згоди.

Пунктом 6.2. Договору передбачено, що Покупець зобов'язаний здійснювати попередню оплату палива/послуг. Сума та строки внесення попередньої оплати визначається Покупцем самостійно, виходячи з його потреб у паливі/послугах, з урахуванням того, що паливо/послуги можна отримати лише на суму передплати, що перевищує сигнальний поріг (розмір якого встановлено п. 1.6. Договору).

Згідно п. 6.10. Договору, в разі отримання Покупцем палива/послуг на суму, що перевищує суму передплати з урахуванням сигнального порогу, Покупець зобов'язаний погасити заборгованість, перерахувавши грошові кошти на поточний рахунок Постачальника протягом 2 (двох) календарних днів з моменту виставлення рахунку, а також перерахувати попередню оплату відповідно до п. 6.2. Договору.

Пунктом 6.4.2. Договору (в редакції Додаткової угоди) передбачено, що за отримані паливо/послуги протягом відповідного періоду, який складає 10 календарних днів, в межах ліміту, визначеного п. 6.4.3. Договору, Покупець зобов'язаний провести повний розрахунок за отримане паливо/послуги за зазначений період, не пізніше 2-го календарного дня, наступного за періодом в якому Покупець отримав паливо/послуги.

Розмір ліміту, що надається Покупцеві не може перевищувати 30 000,00 грн. (п. 6.4.3.).

В разі досягнення/перевищення розміру ліміту, Покупець зобов'язаний провести повний розрахунок за поставлене паливо/надані послуги протягом 1 (одного) банківського дня з моменту досягнення/перевищення визначеного в п. 6.4.3. ліміту (п. 6.4.4. Договору).

Судом встановлено, що на виконання умов Договору позивачем передано, а відповідачем отримано паливо на загальну суму 31 260,10 грн. Факт отримання продукції підтверджується видатковими накладними від 31.10.2012р. № 25713 на суму 23 550,10 грн. та № 25727 на суму 7 710,00 грн., які скріплені печатками підприємств.

Проте, відповідач у порушення умов договору не оплатив вартість поставленої продукції. На адресу ТОВ «ДОНБАС-ІМЕКС» була направлена претензія № 285 з вимогою про сплату заборгованості (вих. № 62/1 від 04.02.2013 р.). Однак, претензія залишена без задоволення, борг не сплачено.

Згідно з ч. 1 ст. 175 Господарського кодексу України (ГК України), майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов'язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов'язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утримуватись від певної дії, а управнена сторона має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку. Майнові зобов'язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України (ЦК України) з урахуванням особливостей, передбачених ГК України.

Відповідно до ст. ст. 525, 526 Цивільного кодексу України, зобов'язання повинні виконуватись належним чином відповідно до вимог закону, умов договору. Одностороння відмова від виконання зобов'язання не допускається крім випадків, передбачених законом.

Аналогічний припис містить Господарський кодекс України, п. п. 1, 7 ст. 193 якого встановлено, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору. Одностороння відмова від виконання зобов'язання не допускається крім випадків, передбачених законом.

Відповідно до ст. 712 Цивільного кодексу України, за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов'язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов'язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов'язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму. До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.

Згідно ст. 655 ЦК України за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов'язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов'язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.

За приписами ст. 692 ЦК України, покупець зобов'язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару.

Глава 50 ЦК України передбачає підстави та умови припинення зобов'язання, зокрема, статтею 599 ЦК України встановлено, що зобов'язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.

Зобов'язання відповідача оплатити поставлену продукцію не припинено.

Таким чином, відповідач порушив взяті на себе за умовами Договору поставки № 02846К від 12.09.2012р. зобов'язання та вимоги чинного законодавства, у зв'язку із чим за ним рахується заборгованість в сумі 31 260,10 грн.

Матеріалами справи доведено, що відповідач оплату за поставлену продукцію не здійснив, факт наявності заборгованості відповідача перед позивачем у розмірі 31 260,10 грн. підтверджується фактичними обставинами справи.

Враховуючи зазначене, вимога позивача про стягнення з відповідача 31 260,10 грн. основного боргу за договором поставки № 02846К від 12.09.2012р. пред'явлена до стягнення обґрунтовано та підлягає задоволенню.

У відповідності до положень чинного законодавства захист цивільних прав здійснюється, зокрема, шляхом стягнення з особи, яка порушила право, завданих збитків, а у випадках передбачених законодавством або договором, неустойки (штрафу, пені), а також інших засобів передбачених законодавством.

До інших засобів захисту цивільних прав, у відповідності до ст. 625 ЦК України, відносяться втрати від інфляції та 3 % річних.

Статтю 625 ЦК України встановлено, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

На підставі вказаної статті відповідачу нараховано 93,78 грн. інфляції та 629,48 грн. 3% річних за період з 02.11.2012р. по 04.07.2013р.

Вимоги в частині стягнення з відповідача 629,48 грн. 3 % річних та 93,78 грн. інфляційних витрат за порушення строків оплати за Договором заявлені до стягнення правомірно та підлягають задоволенню судом в заявленій сумі.

За приписами ст. 33 ГПК України обов'язок доказування і подання доказів віднесено на сторони. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Позивач надав всі необхідні докази в обґрунтування позовних вимог.

Відповідач своїм правом на участь у судовому розгляді справи не скористався, письмових пояснень не надіслав, доказів погашення заборгованості у повному обсязі суду не надав.

На підставі викладеного, суд вважає позовні вимоги документально підтвердженими, обґрунтованими, заснованими на законі та такими, що в цілому підлягають задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до ст. 49 ГПК України судові витрати присуджуються до стягнення з відповідача, оскільки спір доведено до суду з його вини.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 49, 75, 82-84 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "ДОНБАС-ІМЕКС" (83009, м. Донецьк, пр. Партизанський, буд. 1-Д, ідентифікаційний код 37135271) на користь товариства з обмеженою відповідальністю "РН-КАРТ Україна" (03110, м. Київ, вул. Солом'янська, буд. 11, ідентифікаційний код 32489155) -31 260 (тридцять одна тисяча двісті шістдесят) грн. 10 коп. основного боргу, 629 (шістсот двадцять дев'ять) грн. 48 коп. - 3% річних, 93 (дев'яносто три) грн. 78 коп. інфляції та 1 720 (одна тисяча сімсот двадцять) грн. 50 коп. судового збору.

Видати наказ.

Суддя Т.А. Азізбекян

Повне рішення складено 27.05.2015р.

СудГосподарський суд Запорізької області
Дата ухвалення рішення18.05.2015
Оприлюднено03.06.2015
Номер документу44427361
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —905/5154/13

Ухвала від 18.11.2015

Господарське

Господарський суд Запорізької області

Азізбекян Т.А.

Ухвала від 20.10.2015

Господарське

Господарський суд Запорізької області

Азізбекян Т.А.

Ухвала від 08.08.2013

Господарське

Господарський суд Донецької області

Н.В. Величко

Судовий наказ від 08.06.2015

Господарське

Господарський суд Запорізької області

Азізбекян Т.А.

Рішення від 18.05.2015

Господарське

Господарський суд Запорізької області

Азізбекян Т.А.

Ухвала від 27.04.2015

Господарське

Господарський суд Запорізької області

Азізбекян Т.А.

Ухвала від 19.03.2015

Господарське

Господарський суд Запорізької області

Азізбекян Т.А.

Ухвала від 16.06.2014

Господарське

Господарський суд Донецької області

Н.В. Величко

Ухвала від 20.05.2014

Господарське

Вищий господарський суд України

Сибіга О.М.

Ухвала від 17.03.2014

Господарське

Вищий господарський суд України

Сибіга О.М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні