cpg1251
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
33013 , м. Рівне, вул. Набережна, 26А
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 травня 2015 р. Справа № 918/428/15
Суддя Романюк Р.В. розглянувши матеріали справи
за позовом Публічного акціонерного товариства "Рівнеобленерго"
до Малого державного-комунального підприємства "Готель"Троянда"
про стягнення 39 059 грн. 21 коп.
За участю представників сторін:
від позивача: Родзяк Д.С. (довіреність 97 від 31.12.2014 року).
від відповідача: не з'явився.
Обставини справи: Публічне акціонерне товариство "Рівнеобленерго" звернулося до господарського суду з позовом до Малого державного-комунального підприємства "Готель"Троянда" про стягнення 11 618 грн. 89 коп.. заборгованості за спожиту електроенергію та 27 440 грн. 32 коп. двократної вартості, за понаддоговірне споживання електроенергії.
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що на підставі договору № 13 від 11.05.2012 року поставив відповідачу електричну енергію, вартість якої останнім сплачена лише частково. Крім того, зазначає позивач, що в період з грудня 2014 року по квітень 2015 року мало місце споживання відповідачем електричної енергії понад договірну величину, за що йому нараховано санкцію у вигляді двократної вартості різниці фактично спожитої і договірної величини, згідно ст. 26 Закону України "Про електроенергетику".
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги в повному обсязі з підстав зазначених в позовній заяві.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, хоча про день та час судового розгляду був повідомлений належним чином, що підтверджується поштовим повідомленням, яке наявне в матеріалах справи (а.с. 53).
Дослідивши зібрані у справі докази та заслухавши пояснення представника позивача, суд
ВСТАНОВИВ:
11.05.2012р. між закритим акціонерним товариством "Ей-І-Ес Рівнеенерго" (правонаступником якого є публічне акціонерне товариство "Рівнеобленерго") та Малим державно-комунальним підприємством "Готель"Троянда" укладено договір № 173 про постачання електричної енергії (Договір; а.с. 8-13), відповідно до умов якого, постачальник продає електричну енергію споживачу для забезпечення потреб електроустановок споживача з сумарною приєднаною потужністю 10 кВт, а споживач оплачує постачальнику вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно умов цього Договору (пункт 1 Договору).
У відповідності до пункту 2.2.2. Договору постачальник зобов'язався постачати споживачу електроенергію, як різновид товару в обсягах, визначених відповідно до розділу 5, та з урахуванням умов розділу 6 цього Договору (додаток № 1 "Обсяги постачання електричної енергії споживачу та субспоживачу").
Відповідно до пунктів 2.3.1. та 2.3.3. Договору споживач зобов'язався виконувати умови цього Договору та оплачувати постачальнику вартість електричної енергії згідно з умовами додатку № 4 "Порядок зняття показників засобів обліку електричної енергії та розрахунків".
За перевищення договірних величин споживання електричної енергії та потужності, визначених згідно із вимогами розділу 5 цього договору, споживач сплачує постачальнику двократну вартість різниці фактично спожитої та договірної величин (п. 4.2.2. договору).
Пунктом 5.1. Договору визначено, що для визначення договірних величин споживання електричної енергії та потужності на наступний рік відповідач не пізніше 01 листопада поточного року надає постачальнику відомості про розмір очікуваного споживання електричної енергії (додаток № 1 "Обсяги постачання електричної енергії споживачу та субспоживачу" та додаток № 2 "Обсяги постачання електричної потужності споживачу та субспоживачу"). У разі ненадання споживачем зазначених відомостей у встановлений термін розмір очікуваного споживання електричної енергії (потужності) на наступний рік установлюється постачальником на рівні відповідних періодів поточного року.
Згідно пункту 8.1. Договору, оплата електричної енергії та інших платежів здійснюється споживачем самостійно шляхом перерахування коштів на відповідні розрахункові рахунки позивача в терміни визначені Додатком № 4 "Порядок зняття показників засобів обліку електричної енергії та розрахунків".
Пунктом 3 Додатку № 4 "Порядок зняття показників засобів обліку електричної енергії та розрахунків" передбачено, що розрахунки за електроенергію проводяться споживачем виключно грошовими коштами на поточний розрахунок із спеціальним режимом використання постачальника.
Згідно пункту 4 Додатку № 4 "Порядок зняття показників засобів обліку електричної енергії та розрахунків", відповідно до визначеної згідно пункту 5 цього додатку величини коштів за фактично спожиту електроенергію постачальник виписує споживачу рахунок на оплату електричної енергії, який має бути оплачений протягом 5 операційних днів від дня отримання споживачем рахунку.
На виконання умов Договору Постачальник здійснив постачання електричної енергії Споживачу в період з грудня 2014 року по квітень 2015 року вартість якої останнім сплачена частково у зв'язку з чим утворилась заборгованість в сумі 11 618 грн. 89 коп.
Для оплати отриманої електроенергії відповідачу виставлено та направлено рахунки (а.с. 17-31).
Доказів оплати вартості спожитої в період з грудня 2014 року по квітень 2015 року електроенергії суду не подано.
Крім того, пунктом 4.2.2. Договору сторони передбачили, що за перевищення договірних величин споживання електричної енергії та потужності, визначених згідно із вимогами розділу 5 цього договору, споживач сплачує постачальнику двократну вартість різниці фактично спожитої та договірної величин
На підставі зазначеного пункту Договору, враховуючи, що відповідач припустився перевищення договірних величин споживання електричної енергії та потужності, позивачем виставлено до оплати двократну вартість електроенергії за 18 090 кВт. год., що є різницею між фактично спожитою і договірною величиною споживання електроенергії за період з грудня 2014 року по квітень 2015 року в сумі 27 440 грн. 32 коп.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем було допущено перевищення договірних величин споживання електроенергії, які встановлені додатком № 1 "Обсяги постачання електричної енергії Споживачу та Субспоживачу" (а.с.14, 16), що підтверджується звітами за використану електричну енергію за період з грудня 2014 року по квітень 2015 року (а.с. 33-35).
Відповідно до статті 509 ЦК України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматись від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Однією із підстав виникнення цивільних прав та обов'язків є договори та інші правочини.
Відповідно до частин 1 статті 530 ЦК України якщо у зобов'язані встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Згідно із статтею 526 Цивільного кодексу України та статтею 193 Господарського кодексу України - зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Статтею 714 ЦК України визначено, що за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов'язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов'язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання. До договору постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, положення про договір поставки, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин сторін. Законом можуть бути передбачені особливості укладення та виконання договору постачання енергетичними та іншими ресурсами.
У відповідності до статті 629 ЦК України договір є обов'язковим для виконання сторонами .
Статтею 26 Закону України «Про електроенергетику» та пунктом 11 Порядку постачання електричної енергії споживачам передбачена відповідальність споживача за перевищення договірних величин електроспоживання у розмірі двократної вартості різниці між фактично спожитою та скоригованою договірною величиною до рівня фактично оплаченої.
Згідно Правил, договірна величина споживання електричної енергії - це узгоджений в договорі між постачальником електричної енергії і споживачем обсяг електричної енергії, який може бути спожитий споживачем за відповідний розрахунковий період. Гранична величина обсягу споживання - обсяг споживання електричної енергії, який визначається для споживачів постачальником електричної енергії за регульованим тарифом відповідно до порядку, встановленого чинними нормативно-правовими актами.
Відповідно зі статтями 26, 27 Закону України «Про електроенергетику» та Правилами користування електричною енергією, у випадку перевищення договірних величин споживання електричної енергії, споживач сплачує повну вартість усієї спожитої електроенергії на поточний рахунок із спеціальним режимом використання, а також двократну вартість різниці між фактично спожитою і договірною величиною електричної енергії.
З огляду на зазначене, враховуючи, що постачання електроенергії відповідачу та наявність заборгованості за договором № 173 від 12.05.2012р. в сумі 11 618 грн. 89 коп. підтверджується зібраними у справі доказами, а факт перевищення відповідачем у визначеному періоді (грудень 2014р. по квітень 2015р.) договірної величини споживання на 18090 кВт/год підтверджується звітами про використану електроенергію, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог, з покладенням судових витрат на відповідача у справі, а тому керуючись ст.ст. 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Малого державно-комунального підприємства "Готель"Троянда" (35500, Рівненська область, м. Радивилів, вул Олександра Невського, 12, ідент. код 22584480) на користь Публічного акціонерного товариства "Рівнеобленерго" (33000, м. Рівне, вул. Кн. Володимира, буд. 71, код ЄДРПОУ 05424874) 11 618 грн. 89 коп. заборгованості за спожиту електроенергію, 27 440 грн. 30 коп. двократної вартості різниці між фактично спожитою і договірною величиною та 1 827 грн. 00 коп. витрат по сплаті судового збору.
3. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Повне рішення складено "28" травня 2015 року.
Суддя Романюк Р.В.
Суд | Господарський суд Рівненської області |
Дата ухвалення рішення | 27.05.2015 |
Оприлюднено | 03.06.2015 |
Номер документу | 44428045 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Рівненської області
Романюк Р.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні