cpg1251
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"04" червня 2015 р.Справа № 916/1768/15
За позовом Департамент комунальної власності Одеської міської ради;
до відповідача Громадська організація "ЕГІДА"
про стягнення 22728,79грн.
Суддя Гуляк Г.І.
Представники:
Від позивача: Добров Р.М. - за дорученням;
Від відповідача: -не з'явився;
СУТЬ СПОРУ: Департамент комунальної власності Одеської міської ради, звернуся з позовною заявою у якій просить стягнути із громадської організації «Егіда» заборгованість з орендної плати у сумі 3 545,96 грн., пені у сумі 463,75 грн. та неустойки 18 719,08 грн.
Ухвалою суду від 29 квітня 2015 року порушено провадження у справі №916/1768/15 та призначено до розгляду на 21 травня 2015 року.
Відповідач явку свого повноважного представника у судове засідання не забезпечив, про причини неявки суд не повідомив, про місце, день та час розгляду справи повідомлений належним чином, рекомендованою кореспонденцією.
Відповідач в засідання суду призначені на 21.05.2015 року та 04.06.2015 року, не з`явився, правом на відзив в порядку ст. 59 ГПК України не скористався. Ухвали господарського суду Одеської області направлялись Громадській організації "ЕГІДА" за належною адресою зазначеною в позовній заяві.
Як зазначено у третьому абзаці п.3.9.1. Постанови Пленуму ВГСУ № 18 від 26.12.2011р., в разі якщо ухвалу суду було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом.
Відповідно до п. 32 Інформаційного листа ВГСУ від 29 вересня 2009 року № 01-08/350 "Про деякі питання, порушені в доповідних записках господарських судів України у першому півріччі 2009 року щодо застосування норм Господарського процесуального кодексу України" викладена правова позиція, згідно якої відмітка про відправку процесуального документа суду на зворотньому аркуші у лівому нижньому куті першого примірника процесуального документа є підтвердженням розсилання процесуального документа сторонам у справі та іншим особам, які брали участь у справі, а коли йдеться про ухвалу, де зазначено про час і місце судового засідання, - підтвердженням повідомлення про час і місце такого засідання. При цьому, суд зазначає, що необґрунтоване затягування розгляду справи суперечить вимогам ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, учасником якої є Україна, стосовно права кожного на розгляд його справи судом упродовж розумного строку.
За результатами судового засідання справу було розглянуто за участю представника позивача, за наявними в ній матеріалами документів наданих позивачем. У судовому засіданні, в порядку ст. 85 Господарського процесуального кодексу України , оголошено вступну та резолютивну частину рішення. Фіксація судового процесу технічними засобами не проводилася.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників позивача, суд встановив.
11.06.2013р. між Департаментом комунальної власності Одеської міської ради (орендодавець, позивач) та Громадською організацією "Егіда" (орендар, відповідач) укладено договір оренди нежитлового приміщення №16/36, згідно з яким орендодавець передає, а орендар приймає у строкове платне користування нежилі приміщення підвалу, загальною площею 123,9кв.м., розташовані за адресою: м. Одеса, вул. Манежна, 16.
Згідно з умовами п.1.3. договору, строк дії договору оренди встановлений з 11.06.2013р. по 11.05.2016р., а відповідно до умов п.7.7. договору, після закінчення строку дії договору орендар має переважне право на його продовження у разі належного виконання ним умов договору.
У розділі 2 договору встановлені умови щодо порядку розрахунків, а саме, встановлено, що орендна плата визначається на підставі ст.19 Закону України „Про оренду державного та комунального майна". Методики розрахунку ті порядку використання плати за оренду державного майна, затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України 04.10.1995р. зі змінами та доповненнями. За орендоване приміщення орендар зобов'язується сплачувати орендну плату, що становить 1317,76грн. Орендар зобов'язується вносити орендну плату щомісячно до 15 числа поточного місяця, незалежно від результатів його господарської діяльності. Розмір орендної плати за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування розміру орендної плати за минулий місяць на щомісячний індекс інфляції, що друкується Мінстатом України.
Згідно п.4.1. договору приміщення передаються Орендарю виключно для використання, розміщення громадської організації - 85,3кв.м., продовольчий магазин - 38,6кв.м.
Умовами п. 5.2. договору передбачено, що за несвоєчасне внесення орендної плати орендар сплачує пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діяла у період, за який сплачується пеня, від суми простроченого платежу за кожен день прострочки.
Згідно з п.5.3. договору у разі невнесення орендарем орендної плати на протязі 3-х місяців з дати закінчення терміну платежу, договір підлягає розірванню у відповідності з чинним законодавством.
Так рішенням господарського суду Одеської області від 1 серпня 2014 року позов Департаменту комунальної власності Одеської міської ради, задоволено повністю, розірвано договір оренди №16/36 від 11.06.2013 р., укладений між Громадською організацією "Егіда" та Департаментом комунальної власності Одеської міської ради, виселено Громадську організацію "Егіда" з нежитлового приміщення підвалу, загальною площею 123,9 кв.м, що розташоване за адресою: м. Одеса, вул. Манежна 16 на користь Департаменту комунальної власності Одеської міської ради та стягнути з Громадської організації "Егіда" заборгованість з орендної плати у розмірі 17 203 грн. 66 коп. за період з 11.06.2013 р., по 17.06.2014р., пеню у розмірі 913 грн. 47коп. та судовий збір.
Згідно акту державного виконавця від 30 січня 2015 року - Громадську організацію "ЕГІДА" було примусово виселено з нежилого приміщення підвалу, загальною площею 123,9кв.м., розташованого за адресою: м. Одеса, вул. Манежна, 16..
13.02.2015р. Департамент комунальної власності Одеської міської ради звернулось на адресу Громадської організації "ЕГІДА" з претензією №01-13/995, згідно якої запропонувало в строк до 20 березня 2015 року оплатити заборгованість з орендної плати у сумі 3 545,95 гривень, пеню в сумі 463,75 гривень та неустойку в сумі 18719,08 гривень.
Не отримавши відповіді на надіслану претензію, Департамент комунальної власності Одеської міської ради звернувся до господарського суду Одеської області із даним позовом про стягнення з Громадської організації "ЕГІДА" заборгованості з орендної плати у розмірі 3 545,95 гривень. пеню у розмірі 436,75 гривень та неустойку в сумі 18 719,08 гривень.
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши норми чинного законодавства суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог з наступних підстав.
Відповідно до ст. 175 ГК України майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов'язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов'язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управнена сторона має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку. Майнові зобов'язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Згідно ст. 11 ЦК України підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.
У відповідності до ст. 626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Статтею 627 ЦК України передбачено, що відповідно до статті 6 ЦК України сторони є вільними в укладанні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог ЦК України, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Як свідчать матеріали справи, укладений між Департаментом комунальної власності Одеської міської ради та Громадською організацією "ЕГІДА" договір, за своєю правовою природою відноситься до договорів найму, різновидом якого є оренда. Приймаючи до уваги, що майно, яке виступає предметом договору, належить до державної власності, до спірних правовідносин застосовуються також норми Закону України "Про оренду державного та комунального майна".
Оцінюючи позовні вимоги про стягнення орендної плати, суд вказує наступне.
Відповідно до п. п. 1,2 ст. 193 ГК України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання -відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов'язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.
Згідно до п. п.1,2 ст. 762 ЦК України за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму. Плата за користування майном вноситься щомісячно, якщо інше не встановлено договором.
Крім того, відповідно до ч. 3 ст. 18 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" орендар зобов'язаний вносити орендну плату своєчасно і у повному обсязі.
Як вбачається із наданого позивачем розрахунку станом на 30 січня 2015 року (дата примусового виселення), у відповідача наявна заборгованість з орендної плати за період липень-серпень 2014р., яка складає 3 545,96 гривень. Доказів сплати зазначеної суми відповідачем, в порушення вимог ст. 33 ГПК України, суду не надано.
Враховуючи, що наявність заборгованості з орендної плати у сумі 3 545,96 гривень підтверджується матеріалами справи, суд доходить висновку щодо задоволення вимог позивача в цій частині.
Щодо вимог про стягнення пені суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Згідно п.4 ч.1 ст.611 Цивільного кодексу України у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.
Відповідно до п.5.2 цього договору, за несвоєчасне внесення орендної плати Орендар сплачує пеню у розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня, від суми простроченого платежу за кожен день прострочки Нарахування пені за прострочку виконання обов'язку припиняється через один рік з дня, коли обов'язок повинен був бути виконаний.
За приписами частини першої статті 230 Господарського кодексу України штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.
Згідно ч.3 ст.549 Цивільного кодексу України, пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожний день прострочення виконання. При цьому, відповідно до ст.ст.1, 3 Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань" від 22.11.1996р. платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін. Розмір пені, передбачений ст.1 вказаного Закону, обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.
Наданий позивачем розрахунок суд вважає, обґрунтованим та здійсненим відповідно до вимог діючого законодавства, у зв'язку з чим судом підлягає задоволенню пеня у розмірі 463,75 гривень за період з 16.07.2014р. по 10.02.2014р.
Що стосується вимоги позивача щодо стягнення неустойки за період з вересня 2014р по січень 2015р. включно у сумі 18 719,08 гривень, то дана вимога також підлягає задоволенню на підставі ч.2 ст.785 Цивільного кодексу України, відповідно до якої якщо наймач не виконує обов'язку щодо повернення речі, наймодавець має право вимагати від наймача сплати неустойки у розмірі подвійної плати за користування річчю за час прострочення.
Згідно ст. 32 ГПК України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом (ст. 43 ГПК України).
Наведенні позивачем докази у встановленому законом порядку відповідачем не спростовані.
Враховуючи вищезазначені обставини справи та перевіривши правильність наданого розрахунку сум заявлених до стягнення, позовні вимоги Департаменту комунальної власності Одеської міської ради про стягнення з Громадської організації "ЕГІДА" заборгованості з орендної плати в сумі 3 545,96 гривень, пеню в розмірі 463,75 гривень та неустойку в сумі 18 719,08 гривень є обґрунтованими, та підлягають судом задоволенню.
Згідно статей 44, 49 Господарського процесуального кодексу України слід стягнути з відповідача на користь позивача витрати по сплаті судового збору на суму 1827 гривень.
Керуючись ст.ст.32, 33, 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2.Стягнути з Громадської організації «ЕГІДА» (65017 місто Одеса вул.. Кибальчича 22, ідентифікаційний код юридичної особи: 35358311) на користь Департаменту комунальної власності Одеської міської ради (65039, м. Одеса, вул. Артилерійська, 1, рахунок № 37326027001909, МФО 828011 в ГУ ДКСУ в Одеській області, ідентифікаційний код юридичної особи: 26302595) заборгованість з орендної плати у розмірі 3 545 /три тисячі п'ятсот сорок п'ять/ гривень 96 копійок, пеню у розмірі 463 /чотириста шістдесят три/ гривни 75 копійок, неустойку у сумі 18 719 /вісімнадцять тисяч сімсот дев'ятнадцять/ гривень 08 копійок, витрати по сплаті судового збору в сумі 1827 /одна тисяча вісімсот двадцять сім/ гривень.
Рішення господарського суду Одеської області набирає чинності у порядку ст.85 ГПК України.
Наказ видати у порядку ст.116 ГПК України.
Повне рішення складено 05 червня 2015 р.
Суддя Г.І. Гуляк
Суд | Господарський суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 04.06.2015 |
Оприлюднено | 10.06.2015 |
Номер документу | 44665206 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Одеської області
Гуляк Г.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні