Рішення
від 03.06.2015 по справі 903/500/15
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

cpg1251

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

03 червня 2015 р. Справа № 903/500/15 за позовом публічного акціонерного товариства комерційний банк "Приватбанк", м.Дніпропетровськ

до товариства з обмеженою відповідальністю "АМІНА", м.Ковель

про стягнення 343 361,99 грн.,

Суддя Якушева І.О.,

при секретарі судового засідання Хомич О.В.

за участю представників:

від позивача: Місюра І.В. - провідний юрисконсульт філії (дов. №2060-К-О від 26.06.2014р.),

від відповідача: н/з

Суть спору: позивач в позовній заяві просив стягнути з відповідача 343 361,99 грн., з них: 167698,45 грн. заборгованості за кредитом за договором б/н від 23.07.2013р. за період з 29.08.2013р. по 09.04.2015р., 118155,32 грн. заборгованості за процентами за користування кредитом за період з 13.08.2013р. по 09.04.2015р., 57508,22 грн. пені за несвоєчасне виконання договірних зобов'язань за період з 17.11.2014р. по 09.04.2015р.

На обґрунтування позовних вимог позивач посилався на неналежне виконання позичальником - товариством з обмеженою відповідальністю "АМІНА" взятих за договором б/н від 23.07.2013р. зобов'язань щодо повернення кредитних коштів та сплати процентів за користування кредитними коштами.

Представник позивача в судовому засіданні 20.05.2015р. позовні вимоги підтримала.

Представник відповідача в судове засідання 20.05.2015р. не з'явився, вимог ухвали суду від 06.05.2015р. щодо подачі обґрунтованих письмових пояснень на заявлений позов, доказів на їх підтвердження, належним чином завіреної копії Статуту ТзОВ "АМІНА", довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців не виконав.

Ухвалою суду від 20.05.2015р. розгляд справи було відкладено на 03.06.2015р., повторно було зобов'язано відповідача подати суду обґрунтовані письмові пояснення на заявлений позов, докази на їх підтвердження; належним чином завірену копію Статуту товариства з обмеженою відповідальністю "АМІНА"; довідку з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.

Відповідач в судове засідання 03.06.2015р.уповноваженого представника не направив, вимог ухвали суду від 20.05.2015р. щодо подачі суду обґрунтованих письмових пояснень на заявлений позов, доказів на їх підтвердження; належним чином завіреної копії Статуту товариства з обмеженою відповідальністю "АМІНА"; довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців не виконав.

Ухвалу суду від 20.05.2015р. було надіслано відповідачу за адресою місцезнаходження юридичної особи - товариства з обмеженою відповідальністю "АМІНА", що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, а саме: 45001, Волинська обл., місто Ковель, бульвар Лесі Українки, 11.

Згідно з електронним витягом із сайту Українського державного підприємства поштового зв'язку «Укрпошта» від 02.60.2015р. поштове відправлення №4301033204110 - ухвала суду передано на зберігання 30.05.2015р. об'єктом поштового зв'язку Ковель 1 з індексом 45001. Причина: через не запит.

Відповідно до ч.1 ст.64 ГПК України в редакції доповнень, внесених Законом України №2453-VІ від 7.07.2010р., ухвала про порушення провадження у справі надсилається сторонам за повідомленою ними господарському суду поштовою адресою. У разі ненадання сторонами інформації щодо їх поштової адреси, ухвала про відкриття провадження у справі надсилається за адресою місцезнаходження (місця проживання) сторін, що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців. У разі відсутності сторін за такою адресою, вважається, що ухвала про порушення провадження у справі вручена їм належним чином.

Згідно з п.11 інформаційного листа Вищого господарського суду України №01-8/123 від15.03.2007р. до повноважень господарських судів не віднесено встановлення фактичного місцезнаходження юридичних осіб або місця проживання фізичних осіб - учасників судового процесу на час вчинення тих чи інших процесуальних дій. Відповідні процесуальні документи надсилаються господарським судом згідно з поштовими реквізитами учасників судового процесу, наявними в матеріалах справи.

Відповідно до ст.75 ГПК України якщо відзив на позовну заяву і витребувані господарським судом документи не подано, справу може бути розглянуто за наявними в ній матеріалами.

З огляду на викладене, справу розглянуто за відсутності представника відповідача за наявними в ній матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, господарський суд

в с т а н о в и в:

як пояснила представник позивача, в жовтні 2010 року відповідачем ТзОВ "АМІНА" було підписано із позивачем - ПАТ "КБ "Приватбанк" заяву про відкриття поточного рахунку.

Як зазначено в тексті заяви, підписавши цю заяву, клієнт погоджується із Умовами та правилами надання банківських послуг, в тому числі з Умовами та правилами обслуговування за розрахунковими картками (розміщеними на сайті банку www.privatbank.ua, client-bank.privatbank.ua), Тарифами банку, які разом з цією заявою та карткою зі зразками підписів і відбитку печатки складають договір банківського обслуговування.

Відповідно до розділу 1 Умов та Правил, розміщених на web-сайті банку www.privatbank.ua, ці правила є публічною офертою, що містять умови та правила надання послуг банком його клієнтам.

Таким чином клієнт отримує доступ до всіх без виключення послуг банку.

23.07.2013 року відповідачем - ТзОВ "АМІНА" було підписано із позивачем - ПАТ "КБ "Приватбанк" заяву, відповідно до якої операції за цією заявою виконуються у відповідності з «Умовами і правилами надання банківських послуг» - розділ 3.1.1, 3.2.2 чи окремо укладених з клієнтом договорами, що регулюють надання послуги «Гарантовані платежі». В заяві зазначено, що у випадку, якщо виконання заяви відбувається з використанням наданих Приватбанком кредитних коштів, то заява, разом із Умовами та правилами надання банківських послуг, Тарифами Приватбанку складають кредитно-заставний договір

В заяві також вказано, що, підписавши цю заяву, клієнт приєднується і погоджується із умовами, викладеними в Умовах та правилах надання банківських послуг, тарифах «Приватбанку», що розміщені на офіційному сайті банку www.privatbank.ua.

Відповідно до п. 3.1.1.73. Умов ПАТ КБ "Приватбанк" надає послугу гарантованих платежів для виконання грошових зобов'язань за господарськими договорами, що укладаються між клієнтом та його контрагентами, а також між клієнтом і банком (далі - послуга). Послуга надається у вигляді виконання банком заявок на договірне списання коштів (далі - "гарантований платіж" або "заявка"), згідно якої клієнт-платник доручає банку зарахувати кошти на рахунок отримувача, в сумі і в дату, зазначені при створенні заявки. Послуга надається банком як за рахунок власних коштів платника, так і за рахунок кредитних коштів. Споживачами цієї послуги є платник і одержувач платежів за господарськими договорами.

Відповідно до п. 3.1.1.74. Умов у випадку необхідності отримання послуги, платник за допомогою системи дистанційного обслуговування інтернет-клієнт-банк «Приват24» подає до банку заявку на договірне списання коштів за встановленою формою, обов'язковими реквізитами заявки на договірне списання коштів є: номер і дата заявки (присвоюється автоматично), рахунок платника, рахунок одержувача, сума платежу, призначення платежу (із зазначенням відомостей про господарському договорі, на виконання оплати по якому подається заявка), дата зарахування коштів одержувачу (дата виконання заявки), вказівки за рахунок яких коштів (власних коштів клієнта/кредитних/змішано) необхідно зарезервувати гроші для виконання гарантованого платежу. Створені в Приват24 заявки в обов'язковому порядку підписуються ключами електронних підписів посадових осіб клієнтів-платників.

Відповідно до п. 3.1.1.75. Умов, після отримання банком за допомогою системи дистанційного обслуговування заявки (система Іntегnet Ваnкіng Приват-24 - офіційний канал зв'язку між банком та клієнтом відповідно до п. 1.1.1.91. Умов), банк розглядає її на предмет надання або відмови у наданні послуги, у разі відсутності у платника власних коштів та/або некредитоспроможності платника.

За приписами статті 184 Господарського кодексу України при укладенні господарського договору на основі вільного волевиявлення сторін проект договору може бути розроблений за ініціативою будь-якої із сторін у строки, погоджені самими сторонами. Укладення договору на основі вільного волевиявлення сторін може відбуватися у спрощений спосіб або у формі єдиного документа, з додержанням загального порядку укладення договорів, встановленого статтею 181 цього Кодексу.

У статті 181 Господарського кодексу України визначено, що господарський договір за загальним правилом викладається у формі єдиного документа, підписаного сторонами та скріпленого печатками. Допускається укладення господарських договорів у спрощений спосіб, тобто шляхом обміну листами, факсограмами, телеграмами, телефонограмами тощо, а також шляхом підтвердження прийняття до виконання замовлень, якщо законом не встановлено спеціальні вимоги до форми та порядку укладення даного виду договорів.

Згідно із статтею 180 Господарського кодексу України зміст господарського договору становлять умови договору, визначені угодою його сторін, спрямованою на встановлення, зміну або припинення господарських зобов'язань, як погоджені сторонами, так і ті, що приймаються ними як обов'язкові умови договору відповідно до законодавства. Господарський договір вважається укладеним, якщо між сторонами у передбачених законом порядку та формі досягнуто згоди щодо усіх його істотних умов. Істотними є умови, визнані такими за законом чи необхідні для договорів даного виду, а також умови, щодо яких на вимогу однієї із сторін повинна бути досягнута згода.

Відповідно до статті 638 Цивільного кодексу України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди. Договір укладається шляхом пропозиції однієї сторони укласти договір (оферти) і прийняття пропозиції (акцепту) другою стороною. Договір є укладеним з моменту одержання особою, яка направила пропозицію укласти договір, відповіді про прийняття цієї пропозиції (частина 1 статті 640 Цивільного кодексу України). За приписами статті 207 Цивільного кодексу України правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо його зміст зафіксований в одному або кількох документах, у листах, телеграмах, якими обмінялися сторони. Правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо воля сторін виражена за допомогою телетайпного, електронного або іншого технічного засобу зв'язку. Правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо він підписаний його стороною (сторонами). Використання при вчиненні правочинів факсимільного відтворення підпису за допомогою засобів механічного або іншого копіювання, електронного підпису або іншого аналога власноручного підпису допускається у випадках, встановлених законом, іншими актами цивільного законодавства, або за письмовою згодою сторін, у якій мають міститися зразки відповідного аналога їхніх власноручних підписів.

Пунктом 3.2.1.1.16. Умов та правил надання банківських послуг (надалі - Умов) передбачено, що при укладанні договорів і угод, або вчиненні інших дій, що свідчать про приєднання клієнта до цих Умов (або у формі "Заяви про відкриття поточного рахунку та картки із зразками підписів і відбитка печатки" або у формі авторизації кредитної угоди в системах клієнт-банк /Інтернет клієнт-банк, або у формі обміну паперовій або електронною інформацією, або в будь-якій іншій формі), банк і клієнт допускають використання підписів клієнта у вигляді електронно-цифрового підпису та/або підтвердження через пароль, спрямований банком через верифікований номер телефону, який належить уповноваженій особі клієнта з правом "першого" підпису. Підписання договорів і угод таким чином прирівнюється до укладання договорів та угод у письмовій формі.

Відповідно до ст. 3 Закону України "Про електронний цифровий підпис" електронний цифровий підпис за правовим статусом прирівнюється до власноручного підпису (печатки). Електронний підпис не може бути визнаний недійсним лише через те, що він має електронну форму.

Фактично в жовтні 2010 року між сторонами у справі було укладено договір банківського обслуговування, в тому числі щодо встановлення кредитного ліміту.

На підставі укладеного договору позивачем було встановлено відповідачу кредитний ліміт: з 03.03.2011р.- в розмірі 1000 грн., з 23.05.2011р. - в розмірі 18900 грн., з 17.08.2012р. - в розмірі 27000 грн., з 05.11.2012р. - в розмірі 46000 грн., з 04.02.2013р. - в розмірі 57500 грн.,з 01.03.2014р. - в розмірі 57500 грн., що підтверджується копією довідки №08.7.0.0.0/150519152150 від 19.05.2015р., що міститься в матеріалах справи (а.с. - 59).

Як встановлено судом, свої зобов'язання позивач на підставі укладеного договору та поданих відповідачем заявок на гарантований платіж №518 від 23.07.2013р. на суму 90 000 грн., №535 від 13.08.2013р. на суму 70 000 грн., №554 від 04.10.2013р. на суму 100 000 грн., №559 від 10.10.2013р. на суму 50 000 грн., №571 від 11.11.2013р. на суму 50 000 грн., №572 від 11.11.2013р. на суму 50 000 грн., №573 від 11.11.2013р. на суму 50 000 грн., №577 від 21.11.2013р. на суму 19 000 грн. виконав належним чином своєчасним проведенням гарантованих платежів, ініційованих клієнтом, на загальну суму 479 000 грн., що підтверджується розрахунком заборгованості та виписками по рахунках відповідача (а.с. 44-45).

Розділом 3.2.2 Умов та Правил передбачено надання послуги «Гарантовані платежі».

Відповідно до п.3.2.2.1 Умов банк за наявності вільних грошових коштів зобов'язується надати клієнту кредит у вигляді відновлювальної кредитної лінії, з лімітом та на цілі, зазначені, в заявці (платіжному дорученні), якою клієнт приєднується до цих Умов, надалі договору, в обмін на зобов'язання клієнта по поверненню кредиту, сплаті відсотків, винагороди в обумовлені цим договором строки. Відновлювана кредитна лінія (далі -"кредит") надається банком для виконання клієнтом платежів за платіжними дорученнями з датою виконання в майбутньому за господарськими договорами, шляхом перерахування банком кредитних коштів на рахунки покриття отримувача коштів за господарськими договорами, надалі - отримувачі, рахунки яких відкриті в банку.

Крім цього, згідно з п.3.2.2.2 Умов термін повернення кредиту зазначений в заявці (платіжному дорученні). Згідно зі ст. 212, 651 Цивільного кодексу України у разі порушення клієнтом будь-якого із зобов'язань, передбачених цим договором, банк на свій розсуд, починаючи з 91-го дня порушення будь-якого із зобов'язань, має право змінити умови цих Умов, встановивши інший термін повернення кредиту. При цьому банк направляє клієнту письмове повідомлення із зазначенням дати терміну повернення кредиту. У разі не погашення клієнтом заборгованості за цими Умовами у строк, зазначений у повідомленні, вся заборгованість, починаючи з наступного дня дати, зазначеної у повідомленні, вважається простроченою. У разі погашення заборгованості в період до закінчення 30 днів (включно) з моменту порушення будь-якого із зобов'язань, кінцевим терміном повернення кредиту є дата, зазначена в заявці.

Під датою виконання платежу сторони погодили дату зарахування кредитних коштів на поточний рахунок одержувача, зазначеного у заявці клієнта. Клієнт погашає заборгованість по кредиту в розмірі, зазначеному в платіжному дорученні клієнта, в строк до 30 днів з дати здійснення платежу, зазначеному в платіжному дорученні. За користування кредитом у період з дати ініціювання клієнтом платіжного доручення до дати виконання платіжного доручення клієнт сплачує проценти в розмірі 4% річних від розміру заборгованості. В період з дати виконання заявки за рахунок кредитних коштів до 30.06.2014р. клієнт за користування кредитом сплачує банку проценти в розмірі 28% річних, а починаючи з 01.07.2014р. клієнт за користування кредитом сплачує банку відсотки в розмірі 36% річних від суми заборгованості.

У разі не погашення заборгованості клієнтом за кредитом у строк до 30 днів включно, на 31-й день - заборгованість по кредиту стає простроченою. При цьому за користування кредитом клієнт платить відсотки в розмірі 56% річних від суми заборгованості.

Позивач звертався до відповідача з претензією № 30723DO2MS0H0 від 16.03.2015р. про перерахування суми заборгованості. Факт надіслання претензії підтверджується копією опису вкладення до цінного листа, копією списку згрупованих поштових відправлень №6165, копією фіскального чеку від 05.04.2015р.

Всупереч п. 3.2.2.2 Умов внаслідок неналежного виконання відповідачем договірних зобов'язань за ним станом на 09.04.2015р. утворилась заборгованість за послугою «Гарантований платіж» в розмірі 167 698,45 грн.

У відповідності із ст.193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства.

Відповідно до ст.ст. 526, 599 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства.

Зобов'язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.

Відповідно до ст. 610 Цивільного кодексу України порушення зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання.

Відповідно до п.1 ст. 1054 Цивільного кодексу України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти.

Статтею 1049 Цивільного кодексу України визначено, що позичальник зобов'язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором.

У відповідності із ч.1 ст.1048 Цивільного кодексу України позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюються договором. Якщо договором не встановлений розмір процентів, їх розмір визначається на рівні облікової ставки Національного банку України.

Факт наявності 167 698,45 грн. заборгованості за кредитом, 118155,32 грн. заборгованості за процентами за користування кредитом підтверджується матеріалами справи (розрахунки знаходяться в матеріалах справи, а.с. 44).

У зв'язку з невиконанням відповідачем своїх договірних зобов'язань вимога позивача про стягнення з відповідача 167 698,45 грн. заборгованості за кредитом, 118155,32 грн. заборгованості за процентами за користування кредитом за період з 13.08.2013р. по 09.04.2015р. підлягає до задоволення.

Відповідно до пункту 3.2.2.10.1 Умов у разі порушення клієнтом будь-якого із зобов'язань по сплаті відсотків за користування кредитом, передбачених п.п. 3.2.2.6.2, 3.2.2.9.1-3.2.2.9.3 цього договору, термінів повернення кредиту, передбачених п.п. 3.2.2.2, 3.2.2.6.3, 3.2.2.6.16, 3.2.2.7.2 цього договору, винагороди, передбаченого п.п.3.2.2.6.5, 3.2.2.9.4-3.2.2.9.6 цього договору, клієнт сплачує банку за кожний випадок порушення пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діяла у період, за який сплачується пеня (у % річних) від суми простроченого платежу за кожний день прострочення платежу. А в разі реалізації банком права, передбаченого п. 3.2.2.2 цього договору, клієнт сплачує банку пеню в розмірі, зазначеному в заявці, від суми заборгованості за кожен день прострочення. Сплата пені здійснюється у гривні.

У відповідності із ст.ст. 610, 611, ч.1 ст. 612 Цивільного кодексу України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

У разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, сплата неустойки.

Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Відповідно до п.6 статті 232 Господарського кодексу України, нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано.

Проте, відповідно до п.п.3.2.2.10.4., 3.2.2 Умов нарахування неустойки за кожний випадок порушення зобов'язань, передбачених п.п.3.2.2.10.1.-3.2.2.10.3 цього договору здійснюється протягом 15 років з дня, коли відповідне зобов'язання мало бути виконано клієнтом.

Згідно з п.3.2.2.10.7. Умов строки позовної давності за вимогами про стягнення кредиту, відсотків за користування кредитом, винагороди, неустойки - пені, штрафів за цим договором встановлюються сторонами тривалістю 15 років.

У зв'язку із неповерненням кредиту в строки, встановлені Умовами і правилами надання банківських послуг, несвоєчасною сплатою процентів до стягнення з відповідача підлягає пеня в розмірі 57508,22 грн. за період з 17.11.2014р. по 09.04.2015р.

У зв'язку із задоволенням позову судові витрати по справі на підставі ст. ст. 44,49 Господарського процесуального кодексу України покладаються на відповідача.

Керуючись ст.ст.193, 232 Господарського кодексу України, ст.ст.212, 526, 599, 610, 611, 612, 634, 639, 651, 1048, 1049, 1054 Цивільного кодексу України, ст. 3 Закону України "Про електронний цифровий підпис", ст.ст. 33, 34, 44, 49, ст.ст. 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

в и р і ш и в :

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "АМІНА" (45001, Волинська обл., місто Ковель, бульвар Лесі Українки, будинок 11, код ЄДРПОУ 37364793) на користь публічного акціонерного товариства комерційний банк "Приватбанк" (49094, м. Дніпропетровськ, вул. Набережна Перемоги, 50, код ЄДРПОУ 14360570) 167698 грн. 45 коп. заборгованості за кредитом, 118155 грн. 32 коп. заборгованості за відсотками за користування кредитом, 57508 грн. 22 коп. пені за несвоєчасне виконання зобов'язань за договором, 6867 грн. 24 коп. витрат, пов'язаних з оплатою судового збору.

Повне рішення складено: 08.06.2015р.

Суддя І. О. Якушева

СудГосподарський суд Волинської області
Дата ухвалення рішення03.06.2015
Оприлюднено11.06.2015
Номер документу44675177
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —903/500/15

Судовий наказ від 06.07.2015

Господарське

Господарський суд Волинської області

Якушева Інна Олександрівна

Рішення від 03.06.2015

Господарське

Господарський суд Волинської області

Якушева Інна Олександрівна

Ухвала від 20.05.2015

Господарське

Господарський суд Волинської області

Якушева Інна Олександрівна

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні