Рішення
від 02.06.2015 по справі 922/1649/15
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

cpg1251

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41


РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"02" червня 2015 р.Справа № 922/1649/15

Господарський суд Харківської області у складі:

судді Інте Т.В.

при секретарі судового засідання Федоровой К.О.

розглянувши справу

за позовом Публічного акціонерного товариства "Укргазвидобування" в особі Філії Управління з переробки газу та газового конденсату ПАТ "Укргазвидобування", с. Базилівщина до Товариства з обмеженою відповідальністю "Строй-Система", м. Харків про стягнення коштів за участю представників сторін:

позивача - Плужник В.В., дов. № 2-66д від 25.12.14 р.;

відповідача - не з'явився,

ВСТАНОВИВ:

Позивач - Публічне акціонерне товариство "Укргазвидобування" в особі Філії Управління з переробки газу та газового конденсату ПАТ "Укргазвидобування", звернувся до господарського суду Харківської області з позовом, в якому просить стягнути з відповідача - Товариства з обмеженою відповідальністю "Строй-Система" заборгованість з переробки газу та газового конденсату в сумі 124932,65 грн. та судовий збір в сумі 2498,65 грн., мотивуючи свої вимоги неналежним виконанням відповідачем його грошових зобов'язань за договором № 399/6-П/Ш від 21.08.12 р.

Представник позивача в судовому засіданні надав додаткові письмові пояснення, позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просив позов задовольнити.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, вимоги суду не виконав, відзив не надав.

На адресу суду повернулась копія ухвали господарського суду Харківської області про порушення провадження по даній справі, яка була направлена на адресу відповідача, з відміткою "за закінченням терміну зберігання".

Вищезазначена ухвала була направлена на адресу: 61001, м. Харків, майдан Повстання, 7/8, оф. 61, відповідно до відомостей, зазначених у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.

У пункті 3.9.1 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011 №18 "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" зазначено, що в разі, якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом.

У пункті 11 інформаційного листа Вищого господарського суду України від 15.03.2007р. N 01-8/123 "Про деякі питання практики застосування норм Господарського процесуального кодексу України, порушені у доповідних записках про роботу господарських судів у 2006 році" зазначено, що до повноважень господарських судів не віднесено установлення фактичного місцезнаходження юридичних осіб або місця проживання фізичних осіб - учасників судового процесу на час вчинення тих чи інших процесуальних дій. Тому відповідні процесуальні документи надсилаються господарським судом згідно з поштовими реквізитами учасників судового процесу, наявними в матеріалах справи.

Водночас, законодавство України, в тому числі Господарський процесуальний кодекс України (надалі - ГПК України), не зобов'язує й сторону у справі, зокрема позивача, з'ясовувати фактичне місцезнаходження іншої сторони (сторін) у справі (якщо воно не співпадає з її місцезнаходженням, визначеним згідно із статтею 93 Цивільного кодексу України (надалі - ЦК України) та зазначати таке фактичне місцезнаходження в позовній заяві чи інших процесуальних документах.

Беручи до уваги, що відповідно до статті 33 ГПК України обов'язок доказування і подання доказів покладено на сторони, суд згідно за статтею 75 ГПК України розглядає справу за наявними матеріалами.

З'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, всебічно і повно дослідивши матеріали справи та вислухавши пояснення представника позивача, суд встановив наступне.

21 серпня 2012р. між Дочірньою компанією "Укргазвидобування" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" в особі Управління з переробки газу та газового конденсату та Товариством з обмеженою відповідальністю "Строй-Система" був укладений договір № 399/6-П/Ш по наданню послуг по переробці вуглеводневої сировини (а.с. 10-15)(далі - договір).

Кабінетом Міністрів України було прийнято Розпорядження від 13.06.2012р. №360-р "Про реорганізацію дочірніх компаній Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України", в внаслідок чого було вирішено перетворити дочірні компанії Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" у 2012 році в публічні акціонерні товариства.

ПАТ "Укргазвидобування" є правонаступником усіх майнових та немайнових прав і обов'язків Дочірньої компанії "Укргазвидобування" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України".

Відповідно до п. 1.1 договору, замовник доручає, а виконавець приймає на себе виконання наступних послуг:

- по прийманню та переробці на Шебелинському відділенні з переробки газового конденсату та нафти (ШВПГКН) на давальницьких умовах, стабільного газового конденсату і нафти, що належать замовнику, далі - "сировина" (пп. 1.1.1 договору надання послуг);

- по виготовленню продуктів переробки (далі - "готової продукції") із сировини замовника в асортименті та обсягах відповідно до матеріальних балансів вироблення (згідно п. 2.3.2 договору) (пп. 1.1.2 договору);

- по відвантаженню залізничним транспортом готової продукції та (або) нафтопродуктів, отриманих від третьої сторони (згідно п. 4.2.2 договору), які разом або окремо при відвантаженні далі іменуються "продукція", за адресами, наданими замовником (п. 1.1.3 договору);

- по зберіганню сировини та продукції замовника у сховищах виконавця (п. 1.1.4 договору).

Пунктом 2.3.1 сторони погодили, що переробка сировини здійснюється після проведення замовником оплати у відповідності з розділом 3 даного договору.

Згідно п. 2.4.1 договору, відвантаження продукції здійснюється тільки після проведення замовником оплати у відповідності з розділом 3 даного договору.

Відповідно до п. 3.1 договору, розрахунки за послуги по переробці сировини, оформленню та відвантаженню продукції замовника залізничним транспортом проводяться шляхом 100% попередньої оплати грошовими коштами на розрахунковий рахунок виконавця. Ціна на послуги по переробці на кожний окремий вид сировини визначається додатком, який є невід'ємною частиною цього договору.

Як стверджує позивач, відповідач попередньої оплати послуг по переробці сировини не здійснив, у зв'язку з чим надання відповідних послуг позивачем не здійснювалось, сировина у готову продукцію (нафтопродукти) не перероблялась.

Пунктом 2.1.1 договору, сторони погодили, що кількість сировини, яка приймається на переробку у звітному місяці, визначається актом приймання-передачі сировини в переробку та наданих послуг, складеним уповноваженими представниками сторін на дату закінчення звітного місяця.

Постачання сировини залізницею здійснюється у станцію призначення Шебелинка, Південної залізниці, код станції 444106, одержувачем є Управління з переробки газу та газового конденсату, код одержувача 2234, поштова адреса: 39420, с. Базилівщина, Машівський р-н, Полтавська обл., вул. Польова, 6 (п. 2.1.3 договору).

Відповідно до п. 2.2.1 договору, кількість поставленої сировини по конденсатопроводу виконавця визначається балансом надходження сировини по конденсатопроводу "ТЦСК Базилівщина - Шебелинське ВПГКН". Кількість поставленої сировини залізничним транспортом визначається на підставі залізничних накладних. Але у випадку, коли обсяг сировини в цистерні не збігається з даними відповідної залізничної накладної, приймання сировини по кількості проводиться по фактично поставленому обсягу у відповідності з Інструкцією "Про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і в організаціях України", затвердженої наказом Міністерства палива та енергетики України, Міністерства економіки України, Міністерства транспорту та зв'язку України, Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 20.05.2008 р. № 281/171/578/155, та зареєстровані в Міністерстві юстиції України 02.09.2008 р. за № 805/15496 (далі - "Інструкція № 281").

За змістом п. 2.2.3 договору, складання актів приймання вуглеводневої сировини за кількістю проводиться по мірі її надходження на Шебелинське ВПГКН у відповідності з інструкцією № 281.

31 серпня 2012 р. на адресу Управління з переробки газу та газового конденсату надійшов лист від TOB "Строй-Система" з проханням прийняти на зберігання з наступною переробкою газовий конденсат в кількості 3000 тон.

13 вересня 2012 року відповідач направив на адресу структурного підрозділу позивача Шебелинське відділення з переробки газового конденсату і нафти сировину - конденсат газовий в кількості 26,649 тон, що підтверджується товарно-транспортною накладною № 00052 від 13.09.2012 р. (а.с. 95).

14 вересня 2012 року на підставі п. 2.2.1 договору надання послуг та р. 5 п. 5.4 Інструкції № 281, у складі комісії за участю представника відповідача, при прийманні вуглеводневої сировини - конденсату газового - по договору надання послуг від відповідача було проведено зважування поставленої відповідачем за вказаною вище товарно-транспортною накладною сировини, внаслідок якого було встановлено, що кількість партії сировини наданої відповідачем в цистернах фактично становить 26716,00 кг, що підтверджується актом № 1/09 від 14.09.2012 р. (а.с. 96).

14 вересня 2012 року Шебелинське ВПГКН прийняло сировину в кількості 26720,00 кг., що підтверджується накладною на прийом сировини № 52 від 14.09.2012 р. (а.с. 97).

Вказані обставини та досягнуті сторонами у п.п. 1.1.4, 2.5.1-2.5.2 договору надання послуг домовленості, свідчать, що позивач прийняв від відповідача на зберігання сировину, обумовлену договором.

Відповідно до п. 3.1 договору, розрахунки за послуги по переробці сировини, оформленню та відвантаженню продукції відповідача залізничним транспортом проводяться шляхом 100% попередньої оплати грошовими коштами на розрахунковий рахунок позивача.

Як вже було зазначено, сировина в кількості 26,720 тон не була перероблена у готову продукцію (нафтопродукти) по причині невиконання умов договору щодо оплати послуг по переробці з боку відповідача і позивач до теперішнього часу надає послуги по зберіганню сировини.

Згідно п. 2.5.1 договору надання послуг послуги по зберіганню не надаються на кількість сировини, що була поставлена замовником протягом календарного місяця.

Договором надання послуг (п. 2.6.2) сторони погодили, що на залишок проставленої сировини, не взятий у переробку, що був визначений сторонами на останню дату звітного місяця зі складанням уповноваженими представниками сторін актів звірки руху сировини та готової продукції, виконавець нараховує послуги зі зберігання по цінам, визначених договором, починаючи з першого числа місяця, наступного за звітним.

По п. 3.2 договору від 21.08.2012р. № 399/6-П/Ш розрахунки за послуги по зберіганню сировини проводяться шляхом 100% попередньої оплати грошовими коштами на розрахунковий рахунок позивача. Ціна на послуги з зберігання сировини складає:

- починаючи з шостої по десяту добу включно - 0,60грн./тн. на добу (без ПДВ), крім того ПДВ - 0,12грн. Разом ціна складає 0,72 грн./тн. на добу;

- починаючи з одинадцятої доби - 9,00грн./тн. на добу (без ПДВ), крім того ПДВ - 1,80грн. Разом ціна складає 10,80 грн./тн. на добу.

На виконання умов договору, ПАТ "Укргазвидобування" надало послуги TOB "Строй-Система" по зберіганню газового конденсату (сировини) з 01.01.2014р. по 09.03.2015р. на загальну суму 124932,65 грн. (січень місяць 2014р. на суму 8944,37 грн.; лютий місяць 2014р. на суму 8078,78 грн.; березень місяць 2014р. на суму 8944,37 грн.; квітень місяць 2014р. на суму 8655,84 грн.; травень місяць 2014р. на суму 8944,37 грн.; червень місяць 2014р. на суму 8655,84 грн.; липень місяць 2014р. на суму 8944,37 грн.; серпень місяць 2014р. на суму 8944,37 грн.; вересень місяць 2014р. на суму 8655,84 грн.; жовтень місяць 2014р. на суму 8944,37 грн.; листопад місяць 2014р. на суму 8655,84 грн.; грудень місяць 2014р. на суму 8944,37 грн.; січень місяць 2015р. на суму 8944,37 грн.; лютий місяць 2015р. на суму 8078,78 грн.; з 01.03.2015р. по 09.03.2015р. на суму 2596,77 грн.), що підтверджується відповідними актами про надання послуг по зберіганню вуглеводневої сировини (а.с. 18-32).

ПАТ "Укргазвидобування", після оформлення вищезазначених актів про надання послуг по зберіганню вуглеводневої сировини, направляв їх по пошті цінними листами з описом на адресу відповідача для підписання (опис від 08.02.2014р., від 23.07.2014р., від 27.08.2014р., від 25.09.14р., від 10.10.2014р., 12.11.2014р.)(а.с. 33-38).

Проте, відповідач ніяким чином на вказані листи не відреагував, жодного акту не підписав.

Оскільки в спірному договорі чіткі строки оплати послуг зберігання не визначені, позивач 27.02.15 р. та 10.03.15 р. направив на адресу відповідача вимоги про сплату заборгованості на загальну суму 124932,65 грн. (а.с. 98, 100), що підтверджується відповідними описами (а.с. 99, 101). Вказані вимоги були залишені відповідачем без уваги, що і стало причиною звернення з даним позовом до господарського суду Харківської області.

Надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам, суд виходить з наступного.

Стаття 11 Цивільного кодексу України вказує, що цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки, й серед підстав виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, передбачає договори та інші правочини.

Як зазначено в ст. 174 Господарського кодексу України, господарські зобов'язання можуть виникати, зокрема, із господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.

Частина 1 статті 626 ЦК України визначає договір як домовленість двох або більше сторін, що спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

Відповідно до положень частини 1 ст. 901 ЦК України, за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.

Частиною 1 ст.903 ЦК України встановлено, що якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов'язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.

Згідно зі ст. 629 ЦК України, договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Стаття 525 ЦК України встановлює, що одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Згідно з ч.1 ст. 612 ЦК України, боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Як вже було зазначено, строки оплати послуг зберігання за спірним договором чітко визначені не були.

Частиною 2 статті 530 Цивільного кодексу України передбачено, що якщо строк (термін) виконання боржником обов'язку не встановлений або визначений моментом пред'явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов'язок у семиденний строк від дня пред'явлення вимоги, якщо обов'язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.

27.02.15 р. та 10.03.15 р. позивач направив на адресу відповідача вимоги про сплату заборгованості на загальну суму 124932,65 грн. (а.с. 98, 100), що підтверджується відповідними описами (а.с. 99, 101).

Проте, станом на момент розгляду справи, відповідач 124932,65 грн. заборгованості не сплатив та не надав суду жодних доказів, які б спростовували суму заявленого боргу чи підтверджували б оплату заборгованості.

Отже, враховуючи вищевикладене, відповідач визнається судом таким, що прострочив виконання зобов'язання з оплати наданих позивачем послуг за спірним договором.

Згідно з ч.1 ст. 625 ЦК України, боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання.

Враховуючи викладене, а також те, що відповідно до ст. 526 ЦК України, ст. 193 ГК України, зобов'язання повинні виконуватись належним чином і у встановлений строк відповідно до умов і порядку укладеного між сторонами договору та згідно з вимогами закону, суд визнає вимогу позивача щодо стягнення з відповідача 124932,65 грн. заборгованості, належно обґрунтованою, доведеною матеріалами справи та такою, що підлягає задоволенню.

Відповідно до вимог ст. 49 ГПК України, судовий збір відшкодовується за рахунок відповідача.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 6, 8, 19, 124, 129 Конституції України, ст. ст. 1, 4, 12, 33, 43, 44-49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Строй-Система" (61001, Харківська обл., місто Харків, майдан Повстання, будинок 7/8, офіс 61, код ЄДРПОУ 37576523) на користь Публічного акціонерного товариства "Укргазвидобування" (04053, м. Київ, Вулиця Кудрявська, будинок 26/28, код ЄДРПОУ 30019775) в особі Філії Управління з переробки газу та газового конденсату Публічного акціонерного товариства "Укргазвидобування" (39420, Полтавська область, Машівський район, с. Базилівщина, вул. Польова, 6, код ЄДРПОУ 25976423) заборгованість за послуги по зберіганню в розмірі 124932,65 грн. та судовий збір в сумі 2498,65 грн.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його прийняття, оформленого відповідно до вимог ст. 84 Господарського процесуального кодексу України.

Повне рішення складено 05.06.2015 р.

Суддя Т.В. Інте

СудГосподарський суд Харківської області
Дата ухвалення рішення02.06.2015
Оприлюднено15.06.2015
Номер документу44732016
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —922/1649/15

Рішення від 02.06.2015

Господарське

Господарський суд Харківської області

Інте Т.В.

Ухвала від 13.05.2015

Господарське

Господарський суд Харківської області

Інте Т.В.

Ухвала від 28.04.2015

Господарське

Господарський суд Харківської області

Інте Т.В.

Ухвала від 06.04.2015

Господарське

Господарський суд Харківської області

Інте Т.В.

Ухвала від 23.03.2015

Господарське

Господарський суд Харківської області

Інте Т.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні