cpg1251
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
09 червня 2015 р. Справа № 903/509/15
за позовом Луцької міської ради
до товариства з обмеженою відповідальністю "Оптимум"
про зобов'язання повернути земельну ділянку
Суддя Філатова С.Т.
за участю представників сторін:
від позивача: Лабінська Л.О., дов. від 06.05.2015р. №1.1-8/2456
від відповідача: н/в
Відповідно до ст. 20 Господарського процесуального кодексу України представнику позивача роз'яснено право відводу суддів. Відводу судді заявлено не було. В судовому засіданні на підставі ст. 22 ГПК України роз'яснено процесуальні права та обов'язки учасників судового процесу.
СУТЬ СПОРУ:
Луцька міська рада просить зобов'язати товариство з обмеженою відповідальністю «Оптимум» повернути земельну ділянку площею 137,00кв.м., кадастровий номер кварталу 33016, розташовану за адресою м. Луцьк, вул. Гордіюк, по акту приймання-передачі у стані, придатному для подальшого використання.
В обґрунтування позовних вимог вказує, що 27.07.2004р. між сторонами був укладений договір оренди земельної ділянки площею 137,00кв.м., що знаходиться за адресою м. Луцьк, вул. Гордіюк, 2.
Договір зареєстрований в Книзі записів державної реєстрації договорів оренди 27.07.2004р. за №212.
Згідно п. 8 договору останній укладався строком на 10 років, тобто, на теперішній час втратив чинність.
Пунктом 20 договору визначено, що в разі припинення дії договору орендар повертає орендодавцеві земельну ділянку у стані, не гіршому у порівнянні з тим, у якому він її одержав в оренду.
Водночас, п. 20 договору не встановлює строку повернення відповідачем земельної ділянки, а тому в порядку ч. 2 ст. 530 ЦК України позивачем на адресу відповідача був надісланий лист від 14.05.2014р. №1.1-16/2410 з вимогою звільнити та передати земельну ділянку.
В подальшому на адресу відповідача були направлені листи №1.1-16/4202 від 08.08.2014р. про заперечення у поновленні договору, №1.1-30/577 від 31.01.2015р. про повернення земельної ділянки шляхом підписання актів прийому-передачі земельної ділянки.
Таким чином, договір припинив свою дію 26.07.2014р., відповідач вимоги позивача про повернення йому земельної ділянки не виконав.
Позовні вимоги обґрунтовує посиланням на ст.ст. 31, 34 Закону України «Про оренду землі», ст.ст. 116, 152 Земельного кодексу України.
Ухвалою суду від 26.05.2015р. розгляд справи відкладався згідно ст. 77 ГПК України зважаючи на відсутність доказів належного повідомлення відповідача про час та місце судового розгляду за адресою реєстрації, необхідністю витребування додаткових доказів по справі. Зобов'язано подати суду: позивача - направити позовну заяву з доданими матеріалами відповідачу ТзОВ «Оптимум» на адресу м. Луцьк, вул. Федорова, буд. 8, кв. 82; докази надіслання подати суду до 29.05.2014р. (розрахункову поштову квитанцію та опис вкладень); відповідача - довідку про включення до ЄДРПОУ станом на день розгляду справи, пояснення (обґрунтовані доводи та заперечення) по суті позовних вимог.
На виконання вимог ухвали суду позивач клопотанням від 09.06.2015р. долучив до матеріалів справи квитанцію органу поштового зв'язку №6627 від 26.05.2015р. та опис вкладень у цінний лист від 26.05.2015р. в підтвердження відправлення позовної заяви з доданими матеріалами відповідачу на адресу реєстрації.
Звернувся до суду із заявою про виправлення описки в прохальній частині позовної заяви, згідно якої просив зобов'язати товариство з обмеженою відповідальністю «Оптимум» повернути Луцькій міській раді земельну ділянку площею 137,00 кв.м., кадастровий номер кварталу 33016, розташовану за адресою: вул. Гордіюк, 2 в м. Луцьку, по акту приймання-передачі у стані, придатному для подальшого використання.
У судовому засіданні 09.10.2015р. представник позивача позовні вимоги підтримав з підстав, викладених у позовній заяві, вказавши, що відповідно до ст. 42 Земельного кодексу України земельні ділянки, на яких розташовані багатоквартирні жилі будинки, а також належні до них будівлі, споруди та прибудинкові території державної або комунальної власності, надаються в постійне користування лише підприємствам, установам і організаціям, які здійснюють управління цими будинками, що унеможливлює передачу спірної земельної ділянки відповідачу.
Відповідачем всупереч вимогам ухвали суду від 26.05.2015р. не було представлено суду доводів та заперечень з приводу пред'явленого позову, письмових пояснень та інших витребуваних судом документів, ухвала суду від 26.05.2015р. повернута органами поштового зв'язку з відміткою "за закінченням встановленого строку зберігання".
У пункті 3.9.1. постанови пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011р. №18 "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" зазначено, що особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце розгляду судом справи у разі виконання останнім вимог частини першої статті 64 та статті 87 ГПК. В разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо , то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом.
Згідно витягу з ЄДР адреса відповідача - ТзОВ «Оптимум»: м. Луцьк, вул. Федорова, 8/82, куди і направлялася ухвала суду від 26.05.2015р.
Беручи до уваги приписи ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод стосовно розгляду справи упродовж розумного строку, враховуючи те, що відповідач належним чином був повідомлений про час та місце розгляду справи, явку відповідача не було визнано обов'язковою, господарський суд, заслухавши пояснення представника позивача, визнавши зібрані докази достатніми для розгляду спору за наявними в справі матеріалами відповідно до ст. 75 ГПК України, -
встановив:
27.07.2004р. між Луцькою міською радою та товариством з обмеженою відповідальністю «Оптимум» був укладений договір оренди земельної ділянки площею 137,00кв.м., що знаходиться за адресою м. Луцьк, вул. Гордіюк, 2 (а.с. 7-9).
Договір зареєстрований в Книзі записів державної реєстрації договорів оренди 27.07.2004р. за №212.
Відповідно до п. 42 договору останній набуває чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації.
Згідно п. 8 договору договір укладено строком на 10 років.
Згідно п.19 договору передача земельної ділянки орендарю здійснюється у 15-денний строк після державної реєстрації цього договору за актом її приймання-передачі.
27.07.2004р. між сторонами був підписаний акт прийому-передачі земельної ділянки (а.с. 9 на звороті).
Пунктом 20 договору визначено, що в разі припинення дії договору орендар повертає орендодавцеві земельну ділянку у стані, не гіршому у порівнянні з тим, у якому він її одержав в оренду.
В порядку ч. 2 ст. 530 ЦК України позивачем на адресу відповідача був надісланий лист від 14.05.2014р. №1.1-16/2410 з вимогою звільнити та передати земельну ділянку.
Зважаючи на те, що договір припинив свою дію 26.07.2014р., відповідач вимоги позивача про повернення йому земельної ділянки не виконав, це стало причиною для звернення до суду.
Відносини, пов'язані з орендою землі регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, Законом України "Про оренду землі", законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі (стаття 2 Закону України "Про оренду землі").
Відповідно до ч. 1 ст. 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.
Згідно з ч.1 ст. 93 Земельного кодексу України право оренди земельної ділянки -це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.
Відповідно до ст. 125 Земельного кодексу України право власності та право постійного користування на земельну ділянку виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації; право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації; приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж у натурі (на місцевості), одержання документа, що посвідчує право на неї, та державної реєстрації забороняється.
Згідно п. 8 термін дії договору оренди земельної ділянки від 27.07.2004р. (який був підставою для користування спірною земельною ділянкою) закінчився 26.07.2014р.
Відповідно до ст. 31 Закону України "Про оренду землі" договір оренди припиняється у разі закінчення строку, на який його було укладено.
Відповідно до ст. 34 Закону України "Про оренду землі" у разі припинення або розірвання договору оренди землі орендар зобов'язаний повернути орендодавцеві земельну ділянку на умовах, визначених договором. Орендар не має права утримувати земельну ділянку для задоволення своїх вимог до орендодавця; у разі невиконання орендарем обов'язку щодо умов повернення орендодавцеві земельної ділянки орендар зобов'язаний відшкодувати орендодавцю завдані збитки.
Пунктом 20 договору визначено, що в разі припинення дії договору орендар повертає орендодавцеві земельну ділянку у стані, не гіршому у порівнянні з тим, у якому він її одержав в оренду.
Оскільки в п. 20 договору сторони не визначили строк повернення земельної ділянки, то позивачем було надіслано відповідачеві лист від 14.05.2014р. №1.1-16/2410 з вимогою звільнити та передати земельну ділянку (а.с. 13-15).
Згідно ст.530 ЦК України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов'язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події. Якщо строк (термін) виконання боржником обов'язку не встановлений або визначений моментом пред'явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов'язок у семиденний строк від дня пред'явлення вимоги, якщо обов'язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.
Згідно п. "б" ч. 3 ст. 152 ЗК України захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом, зокрема, відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав.
Вищий господарський суд України у п. 2.3 постанови пленуму №6 від 17.05.2011р. "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" зауважив, що господарським судам слід враховувати, що способи захисту прав юридичних та фізичних осіб на земельні ділянки, визначені статтею 152 ЗК України, положення якої у відповідних правовідносинах підлягають переважному застосуванню перед нормами ЦК України та ГК України.
Матеріалами справи підтверджено, що після закінчення терміну дії договору оренди відповідач в порушення вимог Закону України "Про оренду землі" та умов договору не повернув спірну земельну ділянку, рішення орендодавця про поновлення (пролонгацію) договору відсутнє, а тому позовні вимоги позивача підлягають до задоволення.
Оскільки спір до суду доведений з вини відповідача, витрати по сплаті судового збору в сумі 1 218,00грн. слід віднести на нього згідно зі ст. 49 ГПК України.
Беручи до уваги викладене, керуючись ст.ст. 31, 34 Закону України «Про оренду землі», ст.ст. 116, 152 Земельного кодексу України, ст.ст. 44, 49, 82-85 ГПК України, господарський суд, -
вирішив:
1. Позовні вимоги задовольнити.
2. Зобов'язати товариство з обмеженою відповідальністю «Оптимум» (м. Луцьк, вул.Федорова, буд. 8, кв. 82, код ЄДРПОУ 32501456) повернути Луцькій міській раді (м. Луцьк, вул. Б. Хмельницького, 19, код ЄДРПОУ 34745204) земельну ділянку площею 137,00кв.м., кадастровий номер кварталу 33016, розташовану за адресою м. Луцьк вул. Гордіюк, 2 по акту приймання-передачі у стані, придатному для подальшого використання.
3. Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Оптимум» (м. Луцьк, вул.Федорова, буд. 8, кв. 82, код ЄДРПОУ 32501456) на користь Луцької міської ради (м. Луцьк, вул. Б. Хмельницького, 19, код ЄДРПОУ 34745204) 1 218,00грн. витрат по сплаті судового збору.
4. Видати накази після набрання рішенням законної сили.
Повне рішення складено
12.06.2015р.
Суддя С.Т.Філатова
Суд | Господарський суд Волинської області |
Дата ухвалення рішення | 09.06.2015 |
Оприлюднено | 16.06.2015 |
Номер документу | 44827295 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Волинської області
Філатова Світлана Тимофіївна
Господарське
Господарський суд Волинської області
Філатова Світлана Тимофіївна
Господарське
Господарський суд Волинської області
Філатова Світлана Тимофіївна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні