cpg1251
ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"08" червня 2015 р. Справа № 920/338/15
Колегія суддів у складі: головуючий суддя Могилєвкін Ю.О., суддя Пушай В.І., суддя Потапенко В.І.
при секретарі Крупа О.О.
за участю представників сторін:
прокурора - Омельченко О.С.
позивача - не з'явився
відповідача - не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного господарського суду апеляційну скаргу відповідача (вх.№3012С/3) на рішення господарського суду Сумської області від 05.05.15 року у справі № 920/338/15
за позовом Прокурора Сумського району в інтересах держави в особі Верхньосироватської сільської ради, с. Верхня Сироватка, Сумський район, Сумська область;
до Товариства з обмеженою відповідальністю Агрокомбінат «Маяк», с. Верхня Сироватка, Сумський район, Сумська область;
про внесення змін до договору оренди земельної ділянки
ВСТАНОВИЛА:
В березні 2015 року прокурор звернувся до господарського суду Сумської області, з позовною заявою, в якій з рахуванням заяви про уточнення позовних вимог просив суд змінити умови договору оренди землі від 05.01.2009 р., укладеного між Верхньосироватською сільською радою і Товариством з обмеженою відповідальністю Агрокомбінат "Маяк", зареєстрованого у Сумському районному реєстраційному відділі Сумської регіональної філії ДП "Центр Державного земельного кадастру" при Держкомземі України від 02.03.2009 р. за №040961300437, щодо земельної ділянки площею 0,2000 га (кадастровий номер 5924782900:01:007:0347), яка знаходиться за адресою: Сумська область, Сумський район, с. Верхня Сироватка, виклавши пункти Договору в наступній редакції:
1.Пункт 5 договору викласти в наступній редакції: " 5. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки складає 205460 грн. 00 коп., починаючи з дня набрання законної сили судовим рішенням, яким внесені зміни."
2.Пункт 9 договору викласти в наступній редакції: " 9. Орендна плата вноситься Орендарем в грошовій формі у розмірі 6163 грн. 80 коп. (шість тисяч сто шістдесят три гривні 80 копійок) за рік, що складає 3% від нормативної грошової оцінки, починаючи з дня набрання законної сили судовим рішенням, яким внесені зміни".
Рішенням господарського суду Сумської області від 05.05.2015 року по справі №920/338/15 (суддя Коваленко О.В.) в задоволенні клопотання представника Товариства з обмеженою відповідальністю Агрокомбінат "Маяк" про залишення позову без розгляду відмовлено. Позов задоволено, змінено умови договору оренди землі від 05.01.2009 р., укладеного між Верхньосироватською сільською радою і Товариством з обмеженою відповідальністю Агрокомбінат "Маяк", зареєстрованого у Сумському районному реєстраційному відділі Сумської регіональної філії ДП "Центр Державного земельного кадастру" при Держкомземі України від 02.03.2009 р. за №040961300437, щодо земельної ділянки площею 0,2000 га (кадастровий номер 5924782900:01:007:0347), яка знаходиться за адресою: Сумська область, Сумський район, с. Верхня Сироватка, виклавши пункти Договору в редакції зазначеної в позовній заяві; стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю Агрокомбінат "Маяк" в доход Державного бюджету України 1218 грн. 00 коп. судового збору.
Відповідач з рішенням господарського суду першої інстанції не погодився, звернувся до Харківського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального і процесуального права та неповне з'ясування обставин справи при його прийнятті, просить задовольнити клопотання відповідача про залишення позову без розгляду та скасувати рішення господарського суду повністю, та прийняти нове рішення у справі, яким відмовити в позові в повному обсязі чи залишити позов без розгляду.
В апеляційній скарзі зазначив, що судом в рішенні не наведено доказів існування обов'язку відповідача укласти спірну додаткову угоду до відповідного договору оренди землі.
Розпорядженням секретаря третьої судової палати від 05.06.15 року, у зв'язку з хворобою судді Плужника О.В., для розгляду даної справи сформовано колегію суддів у складі: головуючий суддя Могилєвкін Ю.О., суддя Пушай В.І., суддя Потапенко В.І.
Представники позивача та відповідача в судове засідання не з'явилися, хоча належним чином повідомлені про час та місце розгляду справи.
Верхньосироватська сільська рада надала клопотання, в якому просить розглядати апеляційну скаргу без участі її представника, проти апеляційної скарги заперечує, вважає її необгрунтованою та просить відхилити апеляційну скаргу ТОВ Агрокомбінат "Маяк".
Відповідач надав клопотання про відкладення розгляду справи у зв'язку з неможливістю направлення своїх представників у судове засідання.
Колегія суддів вважає, що клопотання про відкладення розгляду справи не підлягає задоволенню, так як явка представника відповідача не визнана обов'язковою, правова позиція відповідача викладена у апеляційній скарзі, нез'явлення представника відповідача не перешкоджає розгляду справи.
Судова колегія, повторно розглянувши справу, перевіривши законність та обґрунтованість рішення встановила, що 05 січня 2009 року між Верхньосироватською сільською радою Сумського району Сумської області та Товариством з обмеженою відповідальністю агрокомбінат «Маяк» було укладено Договір оренди землі, відповідно до умов якого позивач передав, а відповідач прийняв у строкове платне користування земельні ділянки сільськогосподарського призначення (під господарськими будівлями і дворами), які розташовані за адресою: Сумська область, Сумський район, с. Верхня Сироватка, площею 0,2000 га (кадастровий номер 5924782900:01:007:0347) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Договір зареєстровано в Сумському районному реєстраційному відділі Сумської регіональної філії ДП «Центр Державного земельного кадастру» при Держкомземі України від 02.03.2009 р. за №040961300437.
Пунктом 5 договору встановлено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 25 626, 56 грн. , а у п. 8 договору зазначено, що його укладено на 10 років.
Пунктом 20 договору встановлено, що передача земельної ділянки відповідачу здійснюється у тижневий строк після державної реєстрації цього договору за актом її приймання-передачі.
Судом першої інстанції встановлено, що спірна земельна ділянка передана позивачем відповідачу згідно Акту про передачу та прийом земельних ділянок від 21.01.2009 р. (а.с. 13).
У п. 9 договору зазначено, що орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та у розмірі 512,53 грн. за рік, що складає 2% від нормативної грошової оцінки землі. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням коефіцієнту індексації (п. 10).
Пунктом 11 договору передбачено, що орендна плата вноситься відповідачем на рахунок Верхньосироватської сільської ради щомісячно рівними частинами до 30 числа звітного місяця.
У п. 13 договору зазначено, що розмір орендної плати переглядається кожного року у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі в наслідок інфляції; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до ч. 8 ст. 93 Земельного кодексу України визначено, що відносини, пов'язані із орендою землі регулюються законом.
Згідно з ст. 18 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів, незалежно від їх цільового призначення проводиться не рідше ніж один раз на 5-7 років.
Статтею 21 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Відповідно до п.п. 288.5.1. та 288.5.2. ст. 288 Податкового кодексу України розмір орендної плати за земельні ділянки встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки та не може бути більшою 12% від нормативної грошової оцінки землі.
Таким чином, орендна плата за договорами оренди землі несільськогосподарського призначення не може бути меншою ніж 3 % та не може перевищувати 12 % від нормативної грошової оцінки.
Судом першої інстанції встановлено, що відповідач продовжує користуватися земельною ділянкою відповідно до умов договору в редакції 2009 р.
Згідно з ч. 1 статті 632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, визначених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Статтею 142 Конституції України закріплено, що матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, земля, природні ресурси, що є у власності територіальних громад сіл, селищ, міст.
Пунктами 34, 35 частини 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування» до виключної компетенції сільської ради належить вирішення на пленарних засіданнях питань регулювання земельних відносин; затвердження відповідно до закону ставок земельного податку, розмірів плати за користування природними ресурсами, що є у власності відповідних територіальних громад.
Рішенням 17 сесії 6 скликання Верхньосироватської сільської ради від 17.01.2012р. «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель населених пунктів Верхньосироватскої сільської ради (с. Верхня Сироватка, с.Залізняк, с. Новоселиця, с. Стінка, с. Захарівське) Сумського району Сумської області» затверджено нову нормативно-грошову оцінку земель Верхньосироватської сільської ради.
На виконання даного рішення позивач надіслав на адресу відповідача лист №2-27/854 від 02.07.2014 р. з пропозицією внести відповідні зміни до Договору та укласти додаткову угоду у зв'язку із зміною нормативної грошової оцінки земель населених пунктів, проте відповідач у листі №210 від 21.08.2014р. надіслав позивачу свій проект додаткової угоди до договору з визначенням орендної плати з урахуванням нормативної грошової оцінки спірної земельної ділянки діючої до 01.02.2012р. В подальшому листуванні між позивачем і відповідачем сторони не досягли згоди щодо визначення належного розміру орендної плати у зв'язку з чим прокурор був змушений звернутись до суду за захистом порушеного права позивача.
Рішення Верхньосироватської сільської ради від 17.01.2012 року «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель населених пунктів Верхньосироватської сільської ради є діючим, не скасоване та не оскаржене в судовому порядку, нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати.
Аналогічна позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 03.12.2013 р. № 3-34гс13.
Відповідно до статті 96 Земельного кодексу України землекористувачі зобов'язані своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату.
Згідно з частиною 1 статті 15 Закону України «Про оренду землі» однією з істотних умов договору оренди землі є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
За змістом частин 1, 2 статті 21 Закону України «Про оренду землі» орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди, крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Статтею 2 Закону України «Про оренду землі» закріплено, що відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Зміна розміру коефіцієнту індексації відбувається щорічно на підставі статті 289 Податкового кодексу України. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує політику у сфері земельних відносин щорічно інформує про індексацію нормативної грошової оцінки земель, де вказує індекси, що повинні застосовуватись при обчисленні розміру нормативної грошової оцінки земель на кожен поточний рік.
Суд першої інстанції обґрунтовано встановив, що складовими частинами розрахунку орендної плати (в тому числі при щорічній зміні) є розмір відсотку від нормативної грошової оцінки землі та сама нормативна грошова оцінка землі.
Отже, відповідно до умов Договору, - орендна плата, а саме: розмір відсотку від нормативної грошової оцінки землі та сама нормативна грошова оцінка землі - підлягають щорічній зміні.
Частиною 3 статті 6 Цивільного кодексу України передбачено, що сторони в договорі не можуть відступити від положень актів цивільного законодавства, якщо в цих актах прямо вказано про це, а також у разі, якщо обов'язковість для сторін положень актів цивільного законодавства випливає з їх змісту або із суті відносин між сторонами.
Статтею 632 Цивільного кодексу України зміна ціни договору в процесі його виконання цілком допускається. Заборонена лише зміна ціни договору, який повністю виконано.
Відповідно до ст. 30 Закону України «Про оренду землі» зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін.
Згідно ст.188 Господарського кодексу України сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це.
Частиною 4 статті 188 Господарського кодексу України встановлено, що у разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду. Також, згідно статті 11 ГПК України у разі недосягнення згоди щодо зміни Договору заінтересована сторона має право передати спір на вирішення господарського суду.
Відповідно до статті 651 Цивільного кодексу України, - договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення умов договору, а також в інших випадках, встановлених договором або законом.
Згідно з приписами статті 144 Конституції України органи місцевого самоврядування, в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Отже, в разі прийняття відповідним органом рішення про внесення змін щодо ставок орендної плати за земельні ділянки та затвердження нових коефіцієнтів, які застосовуються в розрахунку орендної плати за земельні ділянки, ці обставини можуть бути не взяті судом до уваги лише у разі скасування такого рішення органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку.
Суд першої інстанції обґрунтовано встановив, що зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати по договору, розмір орендної плати за землю законодавчо був змінений, про що орендар був повідомлений належним чином, але ухилявся від вчинення дій, спрямованих на внесення відповідних змін до договору оренди землі.
В зв'язку з чим суд першої інстанції обґрунтовано задовольнив позовні вимоги, змінивши умови договору оренди землі від 05.01.2009 р.
Пунктом 1. ч.1 ст. 81 ГПК України передбачено, що господарський суд залишає позов без розгляду, якщо позовну заяву підписано особою, яка не має права підписувати її, або особою, посадове становище якої не вказано.
Згідно ч.2 ст. 35 ГПК України обставини, визнані судом загальновідомими, не потребують доказування.
Колегія суддів вважає, що суд першої інстанції обґрунтовано відмовив в задоволенні клопотання про залишення позову без розгляду у зв'язку з тим, що прокурором Сумського району Сумської області О. Ткаленко не подано доказів на підтвердження повноважень на підписання даної позовної заяви, оскільки Ткаленка О.В. призначено на посаду прокурора Сумського району Сумської області наказом Генерального прокурора України від 01.08.2014р., про що зазначено на офіційному сайті Прокуратури Сумської області.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що позивачем доведено наявність обставин, з якими закон пов'язує можливість примусового внесення зміни у спірний договір, та правові підстави існування обов'язку відповідача щодо укладення спірної додаткової угоди про зміну розміру орендної плати за договором оренди землі, а також відповідність пропонованої додаткової угоди вимогам Закону.
Відповідно до ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог та заперечень, що відповідачем не виконано.
Таким чином, висновки викладені в рішенні господарського суду, відповідають нормам матеріального та процесуального права та фактичним обставинам справи, а мотиви відповідача не можуть бути підставою для його скасування, керуючись ст.ст.15,21,30 Закону України «Про оренду землі», ст.ст. 632, 651 ЦК України, ст.ст. 101-105 ГПК України колегія суддів,-
ПОСТАНОВИЛА:
Апеляційну скаргу залишити без задоволення
Рішення господарського суду Сумської області від 05.05.2015 року по справі №920/338/15 залишити без змін.
Дана постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена протягом двадцяти днів до касаційної інстанції: Вищого господарського суду України.
Повний текст постанови складено 11.06.15
Головуючий суддя Могилєвкін Ю.О.
Суддя Пушай В.І.
Суддя Потапенко В.І.
Суд | Харківський апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 08.06.2015 |
Оприлюднено | 18.06.2015 |
Номер документу | 44876476 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Харківський апеляційний господарський суд
Могилєвкін Ю.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні