№ 2-4558-15
(№ 760-9579-15-ц)
З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08. 06. 2015 року Солом'янський районний суд м. Києва
в складі: головуючого судді Бобровника О. В.
при секретарі: Мурга Н. В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні, в залі суду, в м. Києві, цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Приватного підприємства «Спортенерджі-Ком», ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 - про визнання правочинів недійсним,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Приватного підприємства «Спортенерджі-Ком», ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 - про визнання правочинів недійсним.
Позивач мотивував свої вимоги тим, що 07.02.2014 року між Приватним підприємством «Спортенерджі-Ком» та громадянами ОСОБА_2, ОСОБА_3 та ОСОБА_4 було укладено договори дарування цінних паперів посвідчених приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Левченком Є.В. та зареєстрованих в реєстрі за номерами №257, №252 та №247 відповідно.
Позивач зазначає, що під час укладання спірних договорів ПП «Спортенерджі-Ком» було допущено порушення норм чинного законодавства України, які свідчать про недійсність укладених правочинів.
Позивач переконаний в наявності передбачених Законом підстав визнання договору недійсним.
У зв'язку із зазначеним позивач просив суд визнати договори дарування цінних паперів укладений 07.02.2014 року між Приватним підприємством «Спортенерджі-Ком» та громадянами ОСОБА_2, ОСОБА_3 та ОСОБА_4, недійсними.
Позивач в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином.
Від представника позивача до суду надійшла заява про розгляд справи у його відсутність, в якій також зазначено, що представник позивача позов підтримує в повному обсязі та просить суд про задоволення позову.
Відповідач ПП «Спортенерджі-Ком» в судове засідання свого представника не направили, надавши до суду заперечення та клопотання, в якому просили у позові відмовити та розглядати справу за відсутності представника відповідача.
Відповідачі: ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 також до суду не з`явилися, через канцелярію подали свої заперечення і просили слухати справу у їхню відсутність.
Суд, вивчивши та дослідивши матеріали справи, приходить до висновку про задоволення позову в повному обсязі, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що 07 лютого 2014 року між Приватним підприємством «Спортенерджі-Ком» та громадянами ОСОБА_2, ОСОБА_3 та ОСОБА_4 було укладено договори дарування цінних паперів посвідчених приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Левченком Є.В. та зареєстрованих за номерами №257, №252 та №247 відповідно.
Відповідно до вказаних вище договорів дарування ПП «Спортенерджі-Ком» подарувало ОСОБА_2, ОСОБА_3 та ОСОБА_4 прості іменні акції емітентом яких є Приватне акціонерне товариство «Центр Світло» (код ЄДРПОУ 35509048, код ISN UA4000022115), форма випуску бездокументарна.
Зокрема ОСОБА_2 було подаровано 835 акцій вартістю 75 985 грн. 00 коп., ОСОБА_3 - 1295 акцій вартістю 119 140 грн. 00 коп., а ОСОБА_4 370 акцій вартістю 33 300 грн. 00 коп.
Договори дарування зі сторони ПП «Спортенерджі-Ком» були підписані директором підприємства ОСОБА_6. Обдаровані прийняли дар та на сьогоднішній день є власниками цих цінних паперів.
Згідно зі ст. 202 ЦК України правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Згідно з ч.ч. 1-5 ст. 203 ЦК України зміст правочину не може суперечити цьому кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства. Особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності. Волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі. Правочин має вчинятися у формі, встановленій законом.
У відповідності до ч. 1, 2 ст. 215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього кодексу. Недійсним є правочин, якщо його недійсність встановлена законом (нікчемний правочин). У цьому разі визнання такого правочину недійсним судом не вимагається.
Судом також встановлено, що ПП «Спортенерджі-Ком» не є власником (розпорядником) свого майна, оскільки відповідно до п. 5.4 статуту ПП «Спортенерджі-Ком» власником майна підприємства є власник (засновник), тобто власником майна ПП «Спортенерджі-Ком» є саме позивач.
Згідно з положеннями ч. 1 та 2 ст. 203 Цивільного кодексу України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам, а Особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності.
Відповідно до ст. 92 Цивільного кодексу України юридична особа набуває цивільних прав та обов'язків і здійснює їх через свої органи, які діють відповідно до установчих документів та закону.
Згідно п. 7.1 статуту ПП «Спортенерджі-Ком» Управління діяльністю підприємства здійснюється безпосередньо Засновником або призначеним ним Директором.
Відповідно до п. 7.3 статуту ПП «Спортенерджі-Ком» до виключної компетенції власника (засновника) ПП «Спортенерджі-Ком» належить в тому числі і вирішення питання про участь підприємства в інших підприємствах та/або об'єднаннях підприємств.
Таким чином відчуживши цінні папери на користь обдарованих, директором ПП «Спортенерджі-Ком» від імені підприємства було одноособово, тобто без годи на це власника підприємства, вирішено питання про припинення участі в підприємстві, а саме в ПАТ «Центр Світло», що є грубим порушенням положень статуту (п. 7.3).
Зазначене свідчить про те, що під час укладання спірних договорів дарування ПП «Спортенерджі-Ком» не набуло необхідного обсягу цивільної дієздатності передбаченої статутом підприємства.
Також судом встановлено, що під час укладання спірних договорів було здійснено розпорядження правом власності на майно, яке належало позивачу.
З суті правовідносин дарування є очевидним, що дарування майна може здійснюватися виключно власником цього майна.
Приватне підприємство є особливою форма організації юридично особи, особливість якого полягає в тому, що в залежності від статуту приватне підприємств, як юридична особа, може бути власником свого майна, або може бути не власником майна, в такому випадку власником (розпорядником) майна є власник (засновник) приватного підприємства.
Дослідивши статут ПП «Спортенерджі-Ком» є очевидним те, що воно не є власником (розпорядником) свого майна, оскільки відповідно до п. 5.4 статуту ПП «Спортенерджі-Ком» власником майна підприємства є власник (засновник).
Таким чином, цінні папери, які були подаровані фізичним особам були власністю позивача, тобто ПП «Спортенерджі-Ком» уклавши договори дарування без згоди позивача розпорядилося власністю іншої особи без належних на це підстав.
Отже з вищевикладеного можливо зробити висновок, що під час укладання спірних договорів ПП «Спортенерджі-Ком» було не дотримано вимог щодо дійсності правочину передбачених ст. 203 Цивільного кодексу України, а також здійснено розпорядженням майном право власності (розпорядження) на яке належить позивачу.
Суд не приймає до уваги доводи представника ПП «Спортенерджі-Ком» щодо наявності у директора підприємства повноважень від імені підприємства укладати оскаржувані договори дарування без згоди власника. Оскільки з аналізу чинного законодавства України та положень статутних документів ПП «Спортенерджі-Ком» є очевидним, що відповідно до п.5.4 та п.7.3 статуту підприємства виключне право щодо вирішення питань про участь підприємства в інших підприємствах та розпорядження майном підприємства належить виключно його власнику.
Виходячи з вищенаведеного, оцінивши представлені сторонами докази, керуючись чинним законодавством, суд приходить до висновку про обґрунтованість тверджень позивача про наявність підстав для визнання недійсними оскаржуваних договорів дарування а тому приходить до висновку про задоволення позову.
Згідно ч. 1 ст. 88 ЦПК України, стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати.
Таким чином суд приходить до висновку, про солідарне стягнення з відповідачів на користь позивача витрат по оплаті судового збору в сумі 3056 грн.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст.. 92, 202, 203, 215 ЦК України, ст. ст. 10, 11, 57-60, 88, 208, 209, 212-215, 218, 224-226, 228 Цивільного процесуального кодексу України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 до Приватного підприємства «Спортенерджі-Ком», ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 - про визнання правочинів недійсним - задовольнити.
Визнати недійсним з моменту укладення 07 лютого 2014 року договір дарування цінних паперів (835 простих іменних акцій ПАТ «Центр Світло» вартістю 75 985 грн. 00 коп.) укладений між Приватним підприємством «Спортенерджі-Ком» та ОСОБА_2, посвідчений приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Левченком Є.В. та зареєстрованим за номером №257.
Визнати недійсним з моменту укладення 07 лютого 2014 року договір дарування цінних паперів (1295 простих іменних акцій ПАТ «Центр Світло» 119 140 грн. 00 коп.) укладений між Приватним підприємством «Спортенерджі-Ком» та ОСОБА_3, посвідчений приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Левченком Є.В. та зареєстрованим за номером №252.
Визнати недійсним з моменту укладення 07 лютого 2014 року договір дарування цінних паперів (370 простих іменних акцій ПАТ «Центр Світло» 33 300 грн. 00 коп.) укладений між Приватним підприємством «Спортенерджі-Ком» та ОСОБА_4, посвідчений приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Левченком Є.В. та зареєстрованим за номером №247.
Стягнути солідарно з Приватного підприємства «Спортенерджі-Ком», ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 3056 грн.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Рішення може бути переглянуто судом, який його постановив, за письмовою заявою відповідача, яка має бути подана протягом десяти днів з дня отримання його копії
Суддя:
Суд | Солом'янський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 08.06.2015 |
Оприлюднено | 18.06.2015 |
Номер документу | 45021251 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Солом'янський районний суд міста Києва
Бобровник О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні