cpg1251 ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 червня 2015 р.м. ХерсонСправа № 821/1650/15-а
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Василяки Д.К.,
при секретарі: Леутській Н.І., за участю представників відповідача ОСОБА_1, ОСОБА_2, розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України в Верхньорогачицькому районі Херсонської області до Фермерського господарства "Обрій" про стягнення заборгованості з відшкодування витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах,
встановив:
Управління Пенсійного фонду України в Верхньорогачицькому районі Херсонської області (далі по тексту - позивач) звернулось до суду з адміністративним позовом до Фермерського господарства "Обрій" (далі по тексту - відповідач) про стягнення заборгованості з відшкодування витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що в травні 2015 року УПФУ проводилась виплата пільгових пенсій особам, які працювали в фермерському господарстві "Обрій".
Фермерське господарство "Обрій" використовувало працю найманих працівників, у тому числі за професіями, стаж роботи за яким зараховується до спеціального стажу, що надає право на призначення пенсії на пільгових умовах відповідно пункту В«жВ» ст. 13 Закону України В«Про пенсійне забезпеченняВ» від 05.11.1991 року № 1788. Так, на даному підприємстві працювала ОСОБА_3
Фермерське господарство "Обрій"" зазначені кошти не сплатило, в наслідок чого у нього перед УПФУ утворилась заборгованість за травень 2015 року у сумі 798 грн. 74 коп.
Від представника позивача надійшла заява про розгляд справи без його участі. Позовні вимоги просить задовольнити.
Відповідач в судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечував.
Заперечення обґрунтовані тим, що відповідно до Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", виплати особам, пенсії яким призначені відповідно до пунктів "в"-"е" та "ж" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", здійснюється до 1 січня 2005 року за рахунок коштів Пенсійного фонду, а з січня 2005 року - за рахунок коштів Державного бюджету України до досягнення пенсійного віку. На сьогоднішній день цю норму не скасовано. Також вказав, відповідач є платником єдиного податку 4 групи, що є правонаступником фіксованого сільськогосподарського податку. Крім того, представник відповідача зазначив, що наданий позивачем розрахунок не є належним доказом понесення Управлінням ПФУ витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, оскільки він не є розрахунковим документом, що підтверджує факт сплати органом ПФУ пільгових пенсій та витрат на їх доставку. В задоволенні адміністративного позову просив відмовити.
Заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні докази у їх сукупності, судом встановлено наступне: фермерське господарство "Обрій", як юридична особа, перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Верхньорогачицькому районі Херсонської області, як платник внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
З матеріалів справи вбачається, що у відповідача на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, працювали громадяни, які отримують пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пунктів "ж" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", а саме: ОСОБА_3.
Згідно ч. 2 розділу ХV "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", п. 6 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління ПФУ від 19.12.2003р. №21-1, на яких працівники вийшли на пенсію на пільгових умовах, здійснюють відшкодування коштів ПФУ на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
На підставі п. п. 6.8 п. 6 вказаної Інструкції підприємство щомісячно до 25 числа зобов'язане вносити до Фонду зазначену у повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах. Суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з дати призначення пенсії до дати складання розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону, сплачуються одночасно із оплатою фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за перший поточний місяць.
Згідно п. 6.9 вказаної Інструкції, у разі призначення пенсій на пільгових умовах особам, які мають необхідний стаж роботи не за місцем призначення цієї пенсії, орган Пенсійного фонду за місцем призначення пенсії надсилає повідомлення згідно з додатками, зазначеними у п. 6.4 цієї Інструкції для зазначених підприємств у двох примірниках через орган Пенсійного фонду за місцезнаходженням цього підприємства. Відшкодування сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, у таких випадках здійснюється підприємством на рахунки органу Пенсійного фонду за місцем його реєстрації.
Так, на адресу відповідача направлено розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пенсій призначених відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до п. "б"-"з" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", відповідно до яких, відповідач у травні 2015 року повинен був сплатити на адресу позивача кошти у розмірі 798,74 грн. за колишнього працівника ОСОБА_3
Судом встановлено, що платежів в рахунок сплати заборгованості відповідачем не здійснювалось, внаслідок чого виникла заборгованість в сумі 798, 74 грн. за травень 2015 р., яка підлягає стягненню.
Щодо заперечення представника відповідача щодо того, що ним обрано спрощений спосіб оподаткування, а тому він повинен відшкодовувати витрати на виплату та доставку пенсій призначених на пільгових умовах за списком № 2, враховуючи наступне: згідно з частиною другою розділу ХV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлено, що до запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення". При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", страховими внесками є кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Поняття відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій розкрито у п. 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та означає внесення підприємствами та організаціями з коштів, призначених на оплату праці до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України.
Системний аналіз вищезазначених положень законодавства дозволяє суду дійти висновку, що страхові внески до 2011 р. (тобто до введення єдиного соціального внеску) сплачувалися за працівників, які фактично працюють на підприємстві та які не вийшли на пенсію (застрахованих осіб), а відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій сплачується за осіб, для яких вже настав страховий випадок - непрацездатність у зв'язку з досягненням пільгового пенсійного віку.
Після настання страхового випадку сплата страхових внесків (або єдиного соціального внеску) за застраховану особу припиняється, натомість, якщо пенсіонер вийшов на пенсію на пільгових умовах, він втрачає статус застрахованої особи, а підприємство починає відшкодовувати витрати на виплату та доставку пільгової пенсії.
Отже, саме поняття "страховий внесок" не може застосовуватися до виплат, які здійснюються щодо пенсіонерів (в тому числі пільгових пенсій), оскільки для цих осіб вже настав страховий випадок у зв'язку з досягненням пільгового пенсійного віку, призначено виплату страхового відшкодування у вигляді пенсії, а тому вони втратили статус застрахованих осіб.
Відтак, за пенсіонерів не можуть сплачуватися страхові внески, оскільки страховий випадок для них вже настав, а обчислення страхового стажу припинилося, так само як за працюючих застрахованих осіб не може сплачуватися відшкодування на виплату та доставку пільгової пенсії, оскільки для них не настав страховий випадок, а відповідно й право на вихід на пільгову пенсію.
При цьому, на відмінну від страхових внесків, які нараховуються в процентному відношенні до заробітної плати працівника, підприємство відшкодовує пільгову пенсію пропорційно пільговому стажу пенсіонера на цьому підприємстві, тобто перебирає на себе зобов'язання Пенсійного фонду України з пенсійного забезпечення цих осіб.
Таким чином, поняття "страхові внески" та "відшкодування витрат на виплату та доставку пільгових пенсій" розрізняються як за своїм змістом та порядком обчислення, так і за особою, за яку ці внески сплачуються - страхові внески сплачуються за працездатну особу, а пільгові пенсії відшкодовуються за пенсіонера, який отримав право на вихід на такий вид пенсії, а тому ці поняття є відмінними за своєю правовою природою та взаємовиключними.
Суд також звертає увагу, що відповідно до ст.94 Закону України від 28.12.2014р. №71-VIII "Про внесення змін до Податкового кодексу та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи" внесено зміни до ст.281 Податкового кодексу України від 02.12.2012 р. № 2755-VI, а саме: у п.281.3 слова "фіксований сільськогосподарський податок" замінено словами "єдиний податок четвертої групи" .
Таким чином, у підприємств, які були платниками фіксованого сільськогосподарського податку, з 01 січня 2015 року виникає обов'язок відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
Отже, відповідно до частини другої розділу ХV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" відповідач зобов'язаний в порядку та розмірах, визначених статтями 3-5 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" відшкодовувати витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
Пунктом 6 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду №21-1 від 19 січня 2003 року та зареєстрованої Міністерством юстиції України за №64/8663, передбачено, що розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону, які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій. Підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах. У разі зміни розміру пенсії або настання обставин, які впливають на суму відшкодування (смерть пенсіонера, зміна місця проживання та ін.), органи Пенсійного фонду повідомляють про це підприємства в місячний термін з моменту виникнення цих обставин.
Отже, перелічене спростовує посилання представника відповідача про здійснення виплат по пільговим пенсіям за рахунок Державного бюджету.
Проаналізувавши викладене, суд приходить до висновку, що фермерське господарство "Обрій" повинно сплачувати пенсію, що призначено на пільгових умовах.
Крім того, суд зазначає, що отримані пенсії через відділення банку не спростовує виниклу заборгованість по пільговим пенсіям, яка виникла за травень 2015 року а розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до ч. 2 прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до п. "б" - "з" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" є належним доказом витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
Суд не приймає до уваги заперечення представників відповідача, оскільки вони ґрунтуються на помилковому тлумаченні законодавства України.
Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Суд, вважає, що позивачем доведено виниклу заборгованість відповідача щодо заявлених позовних вимог.
Таким чином, оскільки за відповідачем рахується заборгованість з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій призначених на пільгових умовах, тому суд приходить до висновку, що позовні вимоги про стягнення зазначеної заборгованості підлягають задоволенню.
За таких обставин, суд вважає доводи управління Пенсійного фонду України у Верхньорогачицькому районі Херсонської області обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України, судові витрати з відповідача не підлягають стягненню.
Керуючись ст. ст. 2, 12, 17, 18, 19, 158-163, 167 КАС України, суд -
постановив :
Адміністративний позов задовольнити.
Стягнути з фермерського господарства "Обрій" (код ЄДРПОУ 23137888) на користь управління Пенсійного фонду України в Верхньорогачинському районі Херсонської області (код ЄДРПОУ 21295034) заборгованість по пільгових пенсіях, що виникла за травень 2015 року у сумі 798 (сімсот дев'яносто вісім) грн. 74 коп.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 17 червня 2015 р.
Суддя Василяка Д.К.
кат. 10.2.4
Суд | Херсонський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 12.06.2015 |
Оприлюднено | 22.06.2015 |
Номер документу | 45105722 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Херсонський окружний адміністративний суд
Василяка Д.К.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні