cpg1251
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 червня 2015 року Чернігів Справа № 825/1509/15-а
Чернігівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Соломко І.І.,
за участю секретаря Сугакової Т.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом Управління Пенсійного фонду України в Талалаївському районі Чернігівської області до Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Агрофірма «Горизонт» про стягнення заборгованості по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, -
В С Т А Н О В И В:
Управління Пенсійного фонду України в Талалаївському районі Чернігівської області (надалі - позивач) звернулося до суду з адміністративним позовом до Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Агрофірма «Горизонт» (надалі - відповідач), в якому просить суд стягнути з відповідача заборгованість по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій в розмірі 2329,28 грн.
Свої вимоги обґрунтовує тим, що відповідач в порушення вимог Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не відшкодував витрати на виплату і доставку пільгових пенсій за період з 02.03.2015 по 29.04.2015 року громадянам ОСОБА_1, ОСОБА_2, які отримують пенсію відповідно до п. «б»-«з» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення». У зв'язку з цим, за відповідачем утворилась заборгованість в сумі 2329,28 грн., яку позивач просить стягнути в судовому порядку.
Сторони в судове засідання не з'явились, про дату, час та місце судового розгляду повідомлені належним чином. Від представника позивача надійшла заява про розгляд справи за його відсутності, позов підтримує в повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився про дату, час та місце розгляду справи належним чином повідомлений, причини неявки суду не відомі, надав заперечення на адміністративний позов, в яких посилається на те, що через законодавчу колізію, сільськогосподарські підприємства, які перебували на обліку, як платники фіксованого сільськогосподарського податку, з 01.01.2015 фактично безпідставно змушені відшкодовувати Пенсійному фонду України суми понесених витрат на виплату і доставку пільгових пенсій, призначених працівникам цих підприємств, за рахунок власних обігових коштів, що створює значні фінансові навантаження. Крім того зазначив, що оскільки пенсія призначена гр. ОСОБА_1 з 13.01.2009 до набрання чинності Закон України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», тобто до 01.10.2011, то закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків коли вони пом'якшують або скасовують від повільність особи.
Частиною четвертою статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
За таких обставин, суд вважає за можливе розглянути справу у відсутності сторін за наявними в матеріалах справи доказами.
Відповідно до частини першої статті 41 Кодексу адміністративного судочинства України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до пунктів 1, 2 статті 1 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» від 26.06.1997 № 400/97-ВР, відповідач є платником єдиного внеску.
Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю «Агрофірма «Горизонт» є юридичною особою, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 06.02.2015 (а.с.14-19).
Як свідчать матеріали справи, відповідач заборгував Управлінню Пенсійного фонду України в Талалаївському районі Чернігівської області суму витрат на виплату та доставку пенсій за період за період з 02.03.2015 по 29.04.2015 року, призначеної на пільгових умовах громадянам ОСОБА_1, ОСОБА_2, в розмірі 2329,28 грн., які отримують пенсію відповідно до п. «б»-«з» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
На адресу відповідача направлені розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій за 2015 рік та отримані відповідачем 07.02.2015, про що свідчить копія рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с.13).
Обов'язок по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгової пенсії передбачений наступними нормами законодавства.
Згідно статті 5 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV) цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці правовідносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що йому не суперечить.
Відповідно до п. 2 Прикінцевих положень вказаного Закону пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди вищезазначеним особам пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України В«Про пенсійне забезпеченняВ» .
При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.
Згідно з абз. 4 пункту 1 статті 2, абз. 3 пункту 1 статті 4 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» фактичні витрати пенсійного органу на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів «б»-«з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення», підлягають відшкодуванню у розмірі 100 відсотків.
Порядок відшкодування підприємствами витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, визначається Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженою постановою Правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 року № 21-1 (далі - Інструкція).
Підпунктом 6.1 пункту 6 цієї Інструкції передбачено, що відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», зокрема, 100 відсотків фактичних витрат на виплату і доставку пенсій працівникам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Згідно з пп. 6.7 п. 6 Інструкції підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в розрахунках місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
У разі зміни розміру пенсії або настання обставин, які впливають на суму відшкодування (смерть пенсіонера, зміна місця проживання та ін.), органи Пенсійного фонду повідомляють про це підприємства в місячний термін з моменту виникнення цих обставин.
Суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з дати призначення пенсії до дати складання розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону, сплачуються одночасно із оплатою фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за перший поточний місяць.
Встановлено і повністю підтверджується матеріалами справи, що за період з 02.03.2015 по 29.04.2015 заборгованість Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Агрофірма «Горизонт» по фактичних витратах на виплату і доставку пенсії, призначеної громадянам ОСОБА_1, на пільгових умовах за Списком № 2 на підставі пунктів «ж» та ОСОБА_2 на пільгових умовах за Списком № 2 на підставі пунктів «в» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», становить 2329,28 грн.
На час розгляду судом цієї адміністративної справи зазначена заборгованість відповідачем не сплачена, доказів на спростування цієї обставини суду не надано.
Посилання відповідача на законодавчу колізію у зв'язку з чим він змушений відшкодовувати вказані витрати, суд вважає необґрунтованими з огляду на таке.
З 1 січня 2015 року набрав чинності Закон України від 28.12.2014 р № 71 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи». Зокрема, внесено зміни до Податкового кодексу України, а саме з переліку загальнодержавних податків і зборів виключено фіксований сільськогосподарський податок. Вказаним Законом сільськогосподарські товаровиробники віднесені до четвертої групи суб'єктів господарювання, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності.
Згідно з Законом України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» (із змінами) для підприємств, установ організацій об'єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів «б» - «з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Таким чином, платники єдиного податку відшкодовують Пенсійному фонду України фактичні витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, на загальних підставах.
Згідно із частино першою статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.
Починаючи з 28.04.2013 підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій до набуття відповідними особами права на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
З огляду на викладене, суд доходить висновку про правомірність звернення Управління Пенсійного фонду України в Талалаївському районі Чернігівської області з позовом щодо її стягнення у примусовому порядку.
Частиною 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до положень статей 11, 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (ст. 86 КАС України).
Вимоги позивача стосовно стягнення заборгованості з відповідача по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пільгової пенсії в сумі 2329,28 грн. є обґрунтованими та підтверджуються матеріалами справи, а відтак підлягають задоволенню у повному обсязі.
Згідно з частиною четвертою статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 122, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Агрофірма «Горизонт» (код ЄДРПОУ 30866222) на користь Управління Пенсійного фонду України в Талалаївському районі Чернігівської області (р/р 25600303102490, в ЧОУ ПАТ «Ощадбанк України», МФО 353553, код ЄДРПОУ 14255324) заборгованість по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах в сумі 2329 (дві тисячі триста двадцять дев'ять) грн. 28 коп.
Постанова суду набирає законної сили в порядку статей 167,186 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання її копії.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Суддя І.І. Соломко
Суд | Чернігівський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 12.06.2015 |
Оприлюднено | 22.06.2015 |
Номер документу | 45106284 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Чернігівський окружний адміністративний суд
Соломко І.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні