cpg1251
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"09" червня 2015 р.Справа № 924/455/15
за позовом публічного акціонерного товариства "Акціонерний комерційний промислово-інвестиційний банк", м. Київ
до товариства з обмеженою відповідальністю "Інтеравто СТ", м. Старокостянтинів Хмельницької області
про стягнення 337297,39 грн. заборгованості за кредитом, 14621,15 грн. заборгованості за процентами, 105443,95 грн. пені за простроченим кредитом, 131,2 грн. пені за простроченими процентами
Суддя Смаровоз М.В.
Представники:
позивача: Драгомерецький І.П. - за довіреністю від 11.08.2014р.;
відповідача: не з'явився.
У судовому засіданні 09.06.2015р. оголошено вступну та резолютивну частини рішення у справі.
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить суд стягнути з відповідача заборгованість, що склалась станом на 25.03.2015р.: 337297,39 грн. заборгованості за кредитом, 14621,15 грн. заборгованості за процентами, 105443,95 грн. пені за простроченим кредитом, 131,2 грн. пені за простроченими процентами на підставі укладених між сторонами договору про відкриття траншевої кредитної лінії № 20-0541/2-1 від 18.02.2014р. та договору про надання траншу в межах встановленого ліміту кредитування № 20-0542/2-1 від 18.02.2014р.
Обгрунтовуючи позовну заяву, позивач, зокрема, відзначив, що товариством з обмеженою відповідальністю "Інтеравто СТ" згідно з договором про відкриття траншевої кредитної лінії № 20-0541/2-1 від 18.02.2014р. та договору про надання траншу в межах встановленого ліміту кредитування № 20-0542/2-1 від 18.02.2014р. в межах ліміту кредитної лінії було отримано транш (кредит) в ПАТ „Промінвестбанк" в розмірі 400000 грн. для поповнення обігових коштів, терміном користування по 26.02.2014р. Факт отримання кредиту підтверджується меморіальним ордером ТОВ „Інтеравто СТ" № 185856 від 18.02.2014р. на суму 400000 грн. та випискою по рахунку відповідача. Однак, відповідач не виконав умови даних договорів в частині погашення кредиту та сплати процентів за користування кредитом. Тому, як стверджує позивач, станом на 25.03.2015р. заборгованість ТОВ "Інтеравто СТ" перед ПАТ „Промінвестбанк" по договору про відкриття траншевої кредитної лінії № 20-0541/2-1 від 18.02.2014р. та договору про надання траншу в межах встановленого ліміту кредитування № 20-0542/2-1 від 18.02.2014р. становить 457493,69 грн. Як зазначив позивач, про необхідність погашення заборгованості по кредитному договору відповідача було повідомлено згідно з листом ПАТ „Промінвестбанк" № 123-6/31 від 23.01.2015р.
Враховуючи вищевикладене та посилаючись на положення укладених між сторонами договорів, позивач просить суд задовольнити позов в повному обсязі.
09.06.2015р. представником відповідача подано клопотання про відкладення розгляду справи у зв'язку із неможливістю явки представника відповідача. З огляду на те, що надання повноважень на представництво сторони в процесі не обмежено певним колом осіб і відповідач не був позбавлений можливості направити в судове засідання свого представника, у задоволенні вищевказаного клопотання суд відмовляє.
Незважаючи на те, що відповідач, повідомлений належним чином про час та місце розгляду справи, відзив на позов не подав (незважаючи на те, що розгляд справи відкладався), повноважного представника для участі у судовому засіданні не направив, справу може бути розглянуто за наявними в ній матеріалами згідно зі ст. 75 ГПК України.
Розглядом наявних матеріалів справи встановлено таке.
18.02.2014р. між публічним акціонерним товариством "Акціонерний комерційний промислово-інвестиційний банк" (банком) та товариством з обмеженою відповідальністю "Інтеравто СТ" (позичальником) укладено договір відкриття траншевої кредитної лінії № 20-0541/2-1, відповідно до якого банк надає позичальнику кредит шляхом відкриття кредитної лінії зі встановленням максимального ліміту кредитної лінії у розмірі 400000 грн. (п. 2.1. договору).
Згідно з п. 2.2. договору кредитування відбувається шляхом надання позичальнику кредитних коштів в межах окремих траншів. Позичальник зобов'язується отримати кошти в межах траншу, виконати всі обов'язки, що витікають зі змісту цього договору і повністю погасити свої боргові зобов'язання у терміни (строки), встановлені відповідним договором про надання траншу в межах встановленого ліміту кредитування.
Як передбачено п. 2.3. договору, банк надає позичальнику кредит в межах окремого траншу шляхом перерахування коштів з кредитного рахунку на поточний рахунок позичальника, вказаний у договорі про надання траншу в межах встановленого ліміту кредитування. Перерахування кредиту здійснюється на підставі заяви позичальника не пізніше наступного робочого дня, за датою отримання заяви.
Відповідно до п. 2.4. договору датою видачі кредиту вважається дата списання коштів з кредитного рахунку. Кредит вважається наданий у тій самій сумі та валюті, в якій кошти були списані з кредитного рахунку, незалежно від того чи фактично використовував позичальник кредит, що перерахований на його поточний рахунок у повному розмірі чи ні.
Згідно з п. 2.5. договору строк дії ліміту кредитної ліній по 23.01.2015р. (включно). При цьому, строк кредитування, встановлений в межах кожного окремого траншу не повинен перевищувати 30 календарних днів.
Як передбачено п. 4.1. договору, за користування кредитом в рамках встановлених траншів, позичальник повинен сплачувати банку проценти. Проценти нараховуються до повного погашення заборгованості по кредиту. За користування кредитом в межах строку його погашення, позичальник сплачує проценти за користування кредитом. У випадку прострочення позичальником виконання зобов'язань по погашенню кредиту, банк надалі нараховує проценти за неправомірне користування кредитом на частину кредиту, що є простроченою до сплати та проценти за користування кредитом - на частину кредиту, строк сплати якої не настав.
Відповідно до п. 4.2. договору розмір процентів за користування кредитом і процентів за неправомірне користування кредитом встановлюється у договорах про надання траншу в межах встановленого ліміту кредитування. При цьому, сторони домовились, що розмір процентів не може перевищувати максимальний розмірі процентної ставки, який дорівнює 36,2% річних.
Згідно з п. 4.3. договору проценти нараховуються банком у розмірі, встановленому у договорі про надання траншу в межах встановленого ліміту кредитування, починаючи з дати першого списання коштів з кредитного рахунку по день повного погашення кредиту на суму щоденного залишку заборгованості за кредитом.
Розділом 8 договору визначені права та обов'язки сторін, де в п. 8.2. вказано, що позичальник зобов'язується, зокрема: належним чином виконувати умови договору; на вимогу банку, незалежно від настання кінцевого строку повернення кредиту, сплатити заборгованість за кредитом, усі нараховані проценти, комісійні винагороди, неустойку та інші платежі за цим договором, за умови настання обставин, визначених у п. 9.1. цього договору.
В свою чергу банк має право, зокрема, нараховувати постачальнику неустойку, у випадках та у розмірах, передбачених цим договором.
Розділом 10 договору встановлена відповідальність сторін, де в п. 10.1, 10.2. договору зазначено, що за невиконання або неналежне виконання прийнятих на себе згідно з умовами договору зобов'язань винна сторона сплачує іншій стороні неустойку, передбачену цим договором, а також відшкодовує збитки, понесені іншою стороною. При цьому, збитки відшкодовуються винною стороною понад неустойку, передбачену цим договором. За несвоєчасне повернення сум кредиту та/або несвоєчасну сплату плати за кредит позичальник сплачує банку пеню, яка обчислюється від суми простроченого платежу, у розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діє у період прострочення, за кожен день прострочення.
Цей договір набирає чинності з дати його підписання уповноваженими представниками сторін та скріплення печатками сторін (п. 11.1.).
Цей договір діє до повного повернення позичальником кредиту, сплати у повному обсязі процентів за користування кредитом та до повного виконання позичальником будь-яких інших грошових зобов'язань, прийнятих ним на себе згідно з умовами цього договору (п. 11.3.).
Договір скріплений підписами та печатками обох сторін.
Між публічним акціонерним товариством "Акціонерний комерційний промислово-інвестиційний банк" (банком) та товариством з обмеженою відповідальністю "Інтеравто СТ" (позичальником) укладено про надання траншу в межах встановленого ліміту кредитування № 20-0542/2-1 (далі договір). Відповідно до якого банк в межах ліміту кредитної ліній надає позичальнику транш (кредит) в розмірі 400000 грн. Банк надає позичальнику кредит шляхом перерахування коштів з кредитного на поточний рахунок позичальника (п. 1. договору).
Згідно з п. 2. договору проценти за користування кредитом нараховуються банком та сплачуються позичальником у розмірі 24,3% річних. проценти нараховуються та сплачуються у тій валюті, в якій надано кредит. Нарахування та сплата процентів, а також зміна розміру відсоткової ставки відбувається у порядку та на умовах, передбачених кредитним договором.
Як передбачено п. 3. договору, проценти за неправомірне користування кредитом сплачуються позичальником у випадку порушення строку повернення одержаного кредиту (його частини), на частину кредиту, що є простроченою до сплати, виходячи із процентної ставки у розмірі, що на 5 процентних пункти вище, ніж розмір процентів за користування кредитом. Сторони домовились, що обов'язок позичальника сплачувати проценти за неправомірне користування кредитом не потребує додаткового укладення угод про внесення змін і відбувається на підставі виключно цього договору. Після повернення (сплати) позичальником простроченого кредиту (або його частини), позичальник продовжує сплачувати за користування кредитом, строк сплати якого не є простроченим, проценти за користування кредитом.
Відповідно до п. 5 договору кінцевий термін повернення кредиту, наданого в межах цього траншу - 26.02.2014р.
Договір скріплений підписами та печатками обох сторін.
Як вбачається з копії меморіального ордеру № 185856 від 18.02.2014р., товариство з обмеженою відповідальністю "Інтеравто СТ" отримало від публічного акціонерного товариства "Акціонерний комерційний промислово-інвестиційний банк" 400000 грн. на період з 18.02.2014р. по 26.02.2014р. згідно з угодою 20-0541/2-1 від 18.02.2014р.
Як вбачається з банківської виписки по рахунку ТОВ "Інтеравто СТ" за період з 18.02.2014р. по 18.02.2014р. надійшло 400000 грн. згідно з договором про надання траншу № 20-0542/2-1 від 18.02.2014р.
У листі ПАТ "Акціонерний комерційний промислово-інвестиційний банк" № 123-6/31 від 23.01.2015р., адресованому директору ТОВ „Інтеравто СТ" Нараєвському О.Ю. повідомлено про те, що станом на 22.01.2015р. за ТОВ „Інтеравто СТ" обліковується заборгованість перед ПАТ „Промінвестбанк" по договору про відкриття траншевої кредитної лінії № 20-0541/2-1 від 18.02.2014р. та договору про надання траншу в межах встановленого ліміту кредитування № 20-0542/2-1 від 18.02.2014р. в розмірі 465221,92 грн. Враховуючи вищевикладене, ПАТ "Акціонерний комерційний промислово-інвестиційний банк" у своєму листі вимагав погасити в повному обсязі вказану заборгованість до 01.02.2015р.
Факт надіслання вказаного листа підтверджується копією рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення.
У зв'язку з неналежним виконанням умов договору відповідачем позивач звернувся до суду з позовом.
В матеріалах справи також наявні: розрахунок заборгованості; копія Виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підпрриємців від 02.03.2015р.; копія Статуту ПАТ "Акціонерний комерційний промислово-інвестиційний банк", затвердженого загальними зборами акціонерів протоколом № 32 від 16.08.2013р. тощо.
Досліджуючи надані докази, оцінюючи їх в сукупності, судом береться до уваги таке.
Ст. 526 Цивільного кодексу України визначено, що зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно зі ст.530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Якщо строк (термін) виконання боржником обов'язку не встановлений або визначений моментом пред'явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов'язок у семиденний строк від дня пред'явлення вимоги, якщо обов'язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.
Згідно зі ст.193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом. Не допускаються одностороння відмова від виконання зобов'язань, крім випадків, передбачених законом, а також відмова від виконання або відстрочка виконання з мотиву, що зобов'язання другої сторони за іншим договором не було виконано належним чином.
Відповідно до ч. 1 ст. 1054 Цивільного кодексу України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти.
Статтею 625 Цивільного кодексу України передбачено, що боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Відповідно до ч.ч.1, 3 ст.549 Цивільного кодексу України, неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.
Згідно з ч.ч.1, 2 ст.551 Цивільного кодексу України, предметом неустойки може бути грошова сума, рухоме і нерухоме майно. Якщо предметом неустойки є грошова сума, її розмір встановлюється договором або актом цивільного законодавства.
Відповідно до ст.3 Закону України „Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань" розмір пені, встановлений за згодою сторін, обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.
Частиною 6 ст.232 Господарського кодексу України визначено, що нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано.
Беручи до уваги наведені вище положення закону, враховуючи встановлені судом факти та зміст позовних вимог, положення укладених між сторонами договору про відкриття траншевої кредитної лінії № 20-0541/2-1 від 18.02.2014р. та договору про надання траншу в межах встановленого ліміту кредитування № 20-0542/2-1 від 18.02.2014р., суд вважає правомірними вимоги позивача щодо стягнення з відповідача існуючої станом на 25.03.2015р. та на час вирішення спору заборгованості у вигляді 337297,39 грн. заборгованості за кредитом, 14621,15 грн. заборгованості за процентами, 37435,62 грн. пені за простроченим кредитом, 131,2 грн. пені за простроченими процентами, що виникла внаслідок того, що відповідач не виконав належним чином свої зобов'язання, визначені умовами вищезазначених договорів, тому позовні вимоги підлягають задоволенню в цій частині. Відповідачем доказів на підтвердження добровільного погашення вказаної заборгованості не подано.
У решті позовних вимог (в частині стягнення 68008,33 грн. пені за простроченим кредитом) слід відмовити з огляду на їх безпідставність внаслідок помилкового (без урахування приписів ч. 6 ст.232 Господарського кодексу України) обрахування заявленої до стягнення суми пені за простроченим кредитом.
Судові витрати згідно зі ст. 49 ГПК України підлягають покладенню на сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись ст.ст.1, 2, 4 5 , 12, 13, 33, 43, 49, 82-85, 115, 116 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
ВИРІШИВ:
Позов публічного акціонерного товариства "Акціонерний комерційний промислово-інвестиційний банк", м. Київ до товариства з обмеженою відповідальністю "Інтеравто СТ", м. Старокостянтинів Хмельницької області про стягнення 337297,39 грн. заборгованості за кредитом, 14621,15 грн. заборгованості за процентами, 105443,95 грн. пені за простроченим кредитом, 131,2 грн. пені за простроченими процентами задовольнити частково.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Інтеравто СТ" (м. Старокостянтинів Хмельницької області, вул. Грушевського, буд. 2/2, ідентифікаційний код 37154509) на користь публічного акціонерного товариства "Акціонерний комерційний промислово-інвестиційний банк" (м. Київ, провулок Шевченка, буд. 12, ідентифікаційний код 00039002) 337297,39 грн. заборгованості за кредитом, 14621,15 грн. заборгованості за процентами, 37435,62 грн. пені за простроченим кредитом, 131,2 грн. пені за простроченими процентами, 7789,71 грн. відшкодування судового збору.
Видати наказ.
У решті позову відмовити.
Повний текст рішення складено 15.06.2015р.
Суддя М.В. Смаровоз
Віддрук. 2 прим.: 1 - до справи; 2 - відповідачу (31100, Хмельницька обл., м. Старокостянтинів, вул. Грушевського, буд. 2/2).
Суд | Господарський суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 09.06.2015 |
Оприлюднено | 22.06.2015 |
Номер документу | 45113475 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Хмельницької області
Смаровоз М.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні