cpg1251
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 червня 2015 року Справа № 925/831/15
Господарський суд Черкаської області в складі головуючого судді Грачова В.М., при секретарі Кадусі Н.В., без участі представників сторін, у відкритому судовому засіданні, в приміщенні суду в м. Черкаси, розглянувши за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Тандем ЛТД" до приватного підприємства "Торговий Дім Агропак" про стягнення 25353 грн. 80 коп.,
ВСТАНОВИВ:
Позивач - товариство з обмеженою відповідальністю "Тандем ЛТД" звернувся в господарський суд з позовом до приватного підприємства "Торговий Дім Агропак" (далі - відповідач) про стягнення, на підставі договору про постачання продукції № ТДА 11/03/13 від 11.03.2013 року, 17000 грн. основного боргу, 4097 грн. інфляційних втрат, 987 грн. 70 коп. 3% річних, 3269 грн. 10 коп. пені, що разом складає 25353 грн. 80 коп., та відшкодування судових витрат.
Відповідач письмовий відзив на позов не подав, проти позову не заперечував, явку свого представника в засідання суду не забезпечив, хоч про місце, дату і час судового засідання був повідомлений належним чином за правилами, передбаченими розділом 2.6. Інструкції з діловодства в господарських судах України, затвердженої наказом Державної судової адміністрації від 20 лютого 2013 року № 28.
В засідання суду позивач явку свого представника не забезпечив з поважних причин, 05.06.2015 року засобами поштового зв'язку подав клопотання, в якому просив суд розглянути справу за наявними матеріалами без участі його представника, для доручення до матеріалів справи надав витребувані судом документи, позов підтримав повністю.
Наявні у справі матеріали суд вважає достатніми для всебічного, повного і об'єктивного розгляду справи, тому, з урахуванням вимог ст.ст. 69, 75, 77 ГПК України, визнав за можливе розглянути справу у відсутності представників сторін за наявними в ній матеріалами.
Згідно зі ст. 85 ГПК України, у судовому засіданні оголошувались вступна та резолютивна частини рішення.
Дослідивши наявні в справі письмові докази та оцінивши їх у сукупності, суд позов задовольняє частково з наступних підстав.
11.03.2013 року позивач - товариство з обмеженою відповідальністю "Тандем ЛТД", як постачальник, і відповідач - приватне підприємство «Торговий Дім Агропак», як покупець, уклали договір № ТДА11/03/13, за умовами якого позивач зобов'язався виготовити та поставити відповідачу продукцію власного виробництва, в кількості та по ціні, зазначених у доданих до цього договору видаткових накладних, а покупець зобов'язався прийняти її та оплатити в термін та на умовах, зазначених у даному договорі (п. 1.1. договору). В пунктах 4.1., 5.1., 10.1. договору сторони погодили, що ціна кожної партії продукції встановлюється за узгодженням сторін та зазначається у видаткових накладних до даного договору, що є невід'ємними частинами даного договору, оплата покупцем замовленої партії продукції проводиться на підставі рахунків - фактур, виданих постачальником, шляхом оплати 100% вартості замовленої продукції на протязі 3-х банківських днів з моменту виставлення рахунку - фактури, за порушення термінів здійснення платежу покупець виплачує постачальнику пеню.
На виконання договірних зобов'язань 24.05.2013 року позивач виставив відповідачу рахунок - фактуру на оплату продукції, а саме - мішок тканий сітчатий МТС (о) розміром 50*100 в кількості 10 тис. шт. (десять тисяч) шт. на загальну суму 17000 грн., в т.ч. ПДВ 2 833,33 грн., а 27.05.2013 року, згідно з видатковою накладною № 700, за довіреністю № 69 від 27 травня 2013 року, позивач передав, а відповідач через Мальчик Л.М. отримав продукцію на загальну суму 17000 грн.
24.01.2014 року, 07.03.2014 року, 30.01.2015 року позивач звертався до відповідача з претензіями про сплату спірної заборгованості, пені, інфляційних втрат і 3% річних, зазначені претензії відповідачем залишені без задоволення.
Згідно з розрахунком позивача, наведеним у позовній заяві, за період прострочення боргу в сумі 17000 грн. з 27.05.2013 року по 06.05.2015 року, розрахунок пені складає 3269,10 грн., інфляційних втрат 4097 грн., 3% річних 987,70 грн.
Отже, спірні правовідносини сторін виникли із договору договору про постачання продукції №11/03/13 від 11.03.2013 року, вимоги позивача витікають із прав і обов'язків сторін за цим договором, за правовою природою віднесені до договірних зобов'язань купівлі-продажу, загальні положення про купівлю-продаж визначені параграфом 1 глави 54, особливості поставки - параграфом 3 глави 54 ЦК України, параграфом 1 глави 30 ГК України, загальні положення про правочини визначені розділом IV книги 1 ЦК України, про зобов'язання і договір - розділами І і ІІ книги 5 ЦК України, главами 19, 20 ГК України.
За змістом з ст.ст. 11, 15, 16 ЦК України, цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки; підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини; кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання; способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути, зокрема, відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди.
Статтями 13 і 14 ЦК України встановлено, відповідно, межі здійснення цивільних прав та загальні засади виконання цивільних обов'язків. Зокрема, і цивільні права і цивільні обов'язки здійснюються (виконуються) в межах, встановлених договором або актом цивільного законодавства.
Частинами 1, 2 ст. 712 ЦК України визначено, що за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов'язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов'язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов'язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму. До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.
Відповідно до ст. 265 ГК України за договором поставки одна сторона - постачальник зобов'язується передати (поставити) у зумовлені строки (строк) другій стороні - покупцеві товар (товари), а покупець зобов'язується прийняти вказаний товар (товари) і сплатити за нього певну грошову суму.
Частина 1 ст. 626 ЦК України визначає договір як домовленість двох або більше сторін, що спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Згідно з ч. 1 ст. 530 ЦК України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). У відповідності з ч. 2 ст. 530 ЦК України, якщо строк (термін) виконання боржником обов'язку не встановлений або визначений моментом пред'явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов'язок у семиденний строк від дня пред'явлення вимоги, якщо обов'язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.
Відповідно до ч. 1 ст. 692 ЦК України, покупець зобов'язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару.
Відповідно до ч. 1 ст. 611, ч. 1 ст. 612 ЦК України: у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, припинення зобов'язання внаслідок односторонньої відмови від зобов'язання, якщо це встановлено договором або законом, або розірвання договору; зміна умов зобов'язання; сплата неустойки; відшкодування збитків та моральної шкоди; боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
За змістом ст.ст. 173, 174, 193, 202 Господарського кодексу України (далі - ГК України), ст.ст. 509, 525, 526, 599 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), угода (договір) є підставою для виникнення цивільних прав та обов'язків (зобов'язань), зобов'язання повинні виконуватися належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться, одностороння відмова від виконання зобов'язання не допускається, припиняється на підставах, встановлених договором або законом, зокрема належним виконанням.
Наявність і розмір спірного грошового зобов'язання в сумі 17000 грн. позивачем обґрунтовані і доведені, відповідачем належними і допустимими доказами не спростовані, тому вимога позивача в цій частині підлягає задоволенню.
Виконання зобов'язання, згідно з ч. 1 ст. 546 ЦК України, може забезпечуватися неустойкою, порукою, гарантією, заставою, притриманням, завдатком. Неустойкою (штрафом, пенею), згідно з ч. 1 ст. 549 ЦК України, є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання.
Згідно з ч. 6 ст. 232 ГК України, нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано. Розрахунок пені позивачем проведено з порушенням вимог ч. 6 ст. 232 ГК України, згідно з розрахунком, проведеним судом, розмір пені на спірну суму богу за період прострочення з 28.05.2013 по 28.11.2013 року складає 1162 грн. 05 коп. і в такому розмірі також підлягає стягненню з відповідача на користь позивача.
Згідно з ч. 2 ст. 625 ЦК України, боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також 3% річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Розрахунок інфляційних втрат і 3% річних позивачем проведено не вірно. За розрахунком суду розмір інфляційних втрат і 3% річних за період з 28.05.2013 року по 06.05.2015 року складає, відповідно, 990,66 грн. 12195,74 грн. Проте, приймаючи до уваги неможливість вийходу за межі заявлених позивачем позовних вимог, задоволенню підлягають його вимоги про стягнення 987 грн. 70 коп. 3% річних та 4097 грн. інфляційних втрат.
Відповідно до ст.ст. 33, 34, 43 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, обставини справи повинні підтверджуватись лише належними і допустимими доказами, господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
Судом, відповідно до ст. 22 ГПК України, було запропоновано сторонам подати докази в обґрунтування позову і заперечень проти нього, брати участь в засіданнях суду, вони своїми правами скористались на свій розсуд, подали всі наявні у них докази і на їх підставі судом прийнято рішення у справі.
З урахуванням викладеного, відповідно до умов договору, обставин справи та вимог законодавства, суд вважає, що відповідач не виконав договірні зобов'язання щодо порядку розрахунків за поставлену продукцію, прострочив їх оплату, тому позовні вимоги про стягнення 17000 грн. основного боргу, 4097 грн. інфляційних втрат, 987 грн. 70 коп. 3% річних, 1162 грн. 05 коп. пені судом визнаються обґрунтованими, доведеними і підлягають задоволенню в такому розмірі.
На підставі статті 49 ГПК України з відповідача на користь позивача підлягають стягненню понесені позивачем судові витрати - сплачений судовий збір у розмірі 1827 грн.
Керуючись ст.ст. 49, 82-84 ГПК України, господарський суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Стягнути з приватного підприємства "Торговий Дім Агропак", місцезнаходження: вул. Смілянська, 149, оф. 205 м. Черкаси, ідентифікаційний код 37105823 на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Тандем ЛТД", місцезнаходження: вул. Козацька, буд. 120/4, м. Київ, ідентифікаційний код 21998913 - 17000 грн. основного боргу, 4097 грн. 00 коп. інфляційних втрат, 987 грн. 70 коп. 3% річних, 1162 грн. 05 коп. пені та 1827 грн. судових витрат.
У задоволенні решти позову в частині стягнення 2107 грн. 05 коп. пені - відмовити.
Рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного господарського суду через господарський суд Черкаської області протягом десяти днів з дня підписання.
Повний текст рішення складено і підписано 15.06.2015 року.
Суддя В.М. Грачов
Суд | Господарський суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 09.06.2015 |
Оприлюднено | 22.06.2015 |
Номер документу | 45113495 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Черкаської області
Грачов В.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні