ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 червня 2015 р.м. ХерсонСправа № 821/1275/15-а
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Гомельчука С.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до гаражно-будівельного кооперативу "Восток" про стягнення адміністративно - господарських санкцій та пені,
встановив:
Херсонське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів (далі- позивач, Фонд) звернулося до суду з позовом до гаражно-будівельного кооперативу "Восток" (далі - відповідач, підприємство, ГБК "Восток") про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені.
Адміністративний позов мотивований тим, що згідно з даними звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2014 рік, поданого відповідачем, середньооблікова чисельність його штатних працівників складає 12 осіб, з цього розрахунку установлений норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів становить 1 робоче місце. Відповідачем не працевлаштовано осіб з обмеженими фізичними можливостями. За 1 робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте ним, гаражно-будівельний кооператив "Восток" до 16 квітня 2015 року повинно було самостійно сплатити позивачу адміністративно-господарські санкції у розмірі 7704 грн. 17 коп. Пеня за порушення терміну сплати цих санкцій нараховує 69 грн. 30 коп. На момент пред'явлення позову до суду борг зі сплати адміністративно-господарських санкцій та пені на загальну суму 7773 грн. 47 коп. відповідачем не погашений, а тому підлягає стягненню.
Від представника позивача надійшла заява щодо розгляду справи в порядку письмового провадження. Позов просить задовольнити.
Відповідачем надано до суду клопотання про розгляд справи в письмовому провадженні та письмове заперечення проти позову, в якому зазначено, що ГБК "Восток" діє на підставі статуту, є неприбутковою організацією та утримується за кошти членів кооперативу. Посилаючись на положення ст. 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", відповідачем вказано, що сплату адміністративно-господарських санкцій і пені підприємства, які використовують найману працю, проводять відповідно до закону за рахунок прибутку, який залишається в їх розпорядженні після сплати всіх податків і зборів (обов'язкових платежів), проте у кошторисі ГБК "Восток" таких витрат не передбачено.
Згідно з ч. 4 ст. 122 КАС України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Виходячи з викладеного, суд вважає за можливе розглянути адміністративну справу в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, суд доходить висновку, що позов Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів підлягає задоволенню з наступних підстав.
Зі змісту ч.1 ст. 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" (далі - Закон № 875-ХІІ) слідує, що для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.
Так, підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (ч.3 ст. 18 Закону № 875-ХІІ).
При цьому, частиною 3 ст. 14 Закону "Про зайнятість населення" від 05 липня 2012 року № 5067-VI (далі - Закон № 5067-VI) визначено, що роботодавці можуть звернутися за сприянням для працевлаштування даної категорії громадян до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції.
Роботодавці зобов'язані: своєчасно та в повному обсязі у порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, за погодженням з центральним органом виконавчої влади із забезпечення реалізації державної політики у галузі статистики, подавати територіальним органам центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, інформацію про попит на робочу силу (вакансії) (пункт 4 частини третьої статті 50 Закону № 5067-VI ).
Пунктом 2.1.Порядку подання форми звітності № 3-ПН "Інформація про попит на робочу силу (вакансії)", затвердженого Наказом Міністерства соціальної політики України 31 травня 2013 року № 316, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17 червня 2013 року за № 988/23520, визначено, що форма подається за наявності у роботодавця попиту на робочу силу (вакансії) не пізніше 10-ти робочих днів з дати відкриття вакансії(й). Датою відкриття вакансії є наступний день після створення робочого місця чи припинення трудових відносин з працівником, робоче місце якого стає вакантним, або дата, починаючи з якої може бути укладений трудовий договір з найманим працівником.
За приписами ч.1, ч.2 ст. 20 Закону № 875-ХІІ встановлено, що підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю. Положення цієї частини не поширюється на підприємства, установи і організації, що повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів.
Таким чином, обов'язок щодо щорічної сплати адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу працевлаштування інвалідів законом покладено на всі підприємства, установи і організації, окрім бюджетних, які створені органами державної влади чи органами місцевого самоврядування у встановленому порядку та фінансуються виключно з бюджетів усіх рівнів.
Згідно з п. 5.1. Положення про Реєстр неприбуткових установ та організацій, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України 24.01.2013 № 37 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14 лютого 2013 р. за № 267/22799 (далі - Положення) органи державної влади України, органи місцевого самоврядування та створені ними установи або організації, що утримуються за рахунок коштів відповідних бюджетів (підпункт "а" пункту 157.1 статті 157 розділу III Податкового кодексу) мають наступні ознаки неприбутковості:(0001);(0002); (0003);(0004).
Натомість, відповідач - гаражно-будівельний кооператив "Восток" згідно звіту форми № 10-ПІ від 12 січня 2015 року є підприємством колективної форми власності та відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців має статус юридичної особи. За рішенням податкового органу № 169 від 07 травня 2013 року ознака неприбутковості відповідача 0018 - садівничі та гаражні кооперативи або товариства, утворені в порядку, визначеному законом ( п.5.11 Положення).
Діяльність кооперативів регулюється Законом України "Про кооперацію" від 10 липня 2003 року № 1087-IV, де кооператив визначений як юридична особа, утворена фізичними і юридичними особами, які добровільно об'єдналися на основі членства для ведення спільної господарської або іншої діяльності в цілях задоволення своїх економічних, соціальних і інших потреб на принципах самоврядування (ст. 2).
Держава не відповідає за зобов'язаннями кооперативних організацій, а кооперативні організації не відповідають за зобов'язаннями держави. Забороняється втручання органів державної влади і органів місцевого самоврядування у фінансово-господарську та іншу діяльність кооперативних організацій, крім випадків, прямо передбачених законом (ст. 37 Закону України "Про кооперацію").
При цьому, відповідно до абз. 4 п. 2 Порядку подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування постановою Кабінету Міністрів України від 31 січня 2007 р. № 70 підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, які повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів, також подають (надсилають) копію довідки органу державної податкової служби про включення їх до реєстру неприбуткових установ. Оригінал довідки пред'являється під час подання звіту про зайнятість і працевлаштування інвалідів. У разі надсилання звіту поштою копія довідки засвідчується нотаріально.
Така довідка не була подана ГБК "Восток" до Фонду, оскільки відповідач не є бюджетною установою та, відповідно, не звільнений від сплати адміністративно-господарських санкцій та пені. Відповідачем підтверджено, що кооператив утримується за кошти його членів.
Як вбачається з матеріалів справи, 12 січня 2015 року ГБК "Восток" надано до Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів Звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2014 рік (вх. № 14/03-05), відповідно до якого середньооблікова чисельність його штатних працівників складає 12 осіб. Установлений норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів згідно з нормами ст. 19 Закону України №875-ХІІ становить 1 місце.
Як відображено у звіті, протягом вищезазначеного періоду підприємством не працевлаштовано жодного інваліда. Звіти за формою № 3-ПН "Інформація про попит на робочу силі (вакансії)" щодо наявності вакансій для інвалідів відповідачем до Херсонського міського центу зайнятості не подавались.
Таким чином, ГБК "Восток" у 2014 році не виконано обов'язку роботодавця, визначеного ч.3 ст. 18 Закону України № 875-ХІІ, а саме не виділено та не створено робоче місце для працевлаштування інваліда та не надано державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування осіб з інвалідністю.
У зв'язку з невиконанням нормативу працевлаштування інвалідів до відповідача застосовано адміністративно-господарські санкції в розмірі 7704 грн. 17 коп.
За приписами ст. 238 Господарського Кодексу України адміністративно-господарські санкції застосовуються до суб'єктів господарювання за порушення ними встановлених законодавчими актами правил, тобто за вчинення правопорушення у сфері господарювання.
Учасник господарських відносин відповідає, зокрема, за порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним ужито всіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення (ч. 2 ст. 218 ГК України).
За частиною 2 ст. 20 Закон у № 875-ХІІ порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.
Оскільки ГБК "Восток" не вжито заходів щодо своєчасного погашення адміністративно-господарських санкцій, йому нарахована пеня на суму 69 грн. 30 коп. Листом від 02 лютого 2015 року № 03-05/14 відповідача повідомлено про обов'язкову сплату адміністративно-господарських санкцій внаслідок невиконання нормативу працевлаштування інваліда. Станом на 24 квітня 2015 року відповідно до розрахунку Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів заборгованість гаражно-будівельного кооперативу "Восток" зі сплати адміністративно-господарських санкцій та пені складає 7773 грн. 47 коп.
Доказів вжиття інших залежних від роботодавця заходів для працевлаштування громадян з обмеженими фізичними можливостями та недопущення господарського правопорушення відповідачем до суду не пред'явлено.
Згідно з ч.1 ст. 69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ч.1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. При цьому, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (ч.1 ст. 86 КАС України).
Оцінюючи подані сторонами докази та враховуючи те, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень, суд приходить до висновку, що застосування до відповідача адміністративно-господарських санкцій та нарахування пені є правомірним, оскільки ГБК "Восток" не виконано нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю та не доведено суду, що ним ужито всіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення. Наявність статусу неприбуткової організації колективної форми власності та не включення до кошторису ГБК "Восток" витрат на сплату адміністративно-господарських санкцій та пені не є підставою для недотримання підприємством вимог чинного законодавства по підтриманню державної політики у сфері зайнятості інвалідів.
Відтак, суд вважає, що позовні вимоги Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів підлягають задоволенню.
Відповідно до ч.4 ст.94 КАС України судові витрати з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 94, 122, 158-163, 167 КАС України, суд,-
постановив:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з гаражно-будівельного кооперативу "Восток", код ЄДРПОУ 22756514, на користь Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів, адміністративно-господарські санкції в розмірі 7704 (сім тисяч сімсот чотири) грн. 17 коп. та пеню за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій в сумі 69 (шістдесят дев'ять) грн. 30 коп.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення. В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Гомельчук С.В.
кат. 10.3.4
Суд | Херсонський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 16.06.2015 |
Оприлюднено | 26.06.2015 |
Номер документу | 45200517 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Херсонський окружний адміністративний суд
Гомельчук С.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні