Рішення
від 08.06.2015 по справі 910/6757/15-г
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА

cpg1251 ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08.06.2015Справа №910/6757/15-г

За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Райффайзен Лізинг Аваль»

До Малого приватного підприємства «Нікон'с Прайд Інтернешнл»

Про стягнення 139 947,65 грн.

Суддя Мельник В.І.

Представники:

від позивача Студенніков Д.М., довіреність № 23-12/14-1 від 23.12.2014

від відповідача не з'явився

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Райффайзен Лізинг Аваль» (далі-позивач) подало на розгляд господарського суду міста Києва позов до Малого приватного підприємства «Нікон'с Прайд Інтернешнл» (далі - відповідач) про стягнення 139 947,65 грн.

Позовні вимоги позивача мотивовані тим, що відповідачем не виконуються умови договору № LC6178-02/12 від 20.02.2012р.

Ухвалою суду від 23.03.2015р. порушено провадження у справі № 910/6757/15-г та призначено розгляд на 27.04.2015 р.

27.04.2015р. представник позивача надав пояснення по справі, підтримав свої позовні вимоги у повному обсязі.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, вимог ухвали суду про порушення провадження у справі не виконав, про причини своєї відсутності суд не повідомив.

Суд відклав розгляд справи на 08.06.2015р., у зв'язку з відсутністю представника відповідача.

08.06.2015р. представник позивача у судовому засіданні підтримав свої позовні вимоги у повному обсязі, надав додаткові пояснення по справі.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, вимог ухвали суду про порушення провадження у справі не виконав, про причини своєї відсутності суд не повідомив.

Суд вирішив задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Згідно ст.87 Господарського процесуального кодексу України повне рішення та ухвали надсилаються сторонам, прокурору, третім особам, які брали участь в судовому процесі, але не були присутні у судовому засіданні, рекомендованим листом з повідомленням про вручення не пізніше трьох днів з дня їх прийняття або за їх зверненням вручаються їм під розписку безпосередньо у суді.

Розглянувши подані документи та матеріали, заслухавши пояснення представника позивача, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд міста Києва, -

ВСТАНОВИВ:

20 лютого 2012 року між Позивачем (Товариство з обмеженою відповідальністю «Райффайзен Лізинг Аваль») та Відповідачем (Малим приватним підприємством «Нікон'С Прайд Інтернешнл») було укладений договір фінансового лізингу №LC6178-02/12 (далі - «Договір»), згідно з п. 1.1 якого Лізингодавець (Позивач) зобов'язася передати на умовах фінансового лізингу, без надання послуг з управління та технічної експлуатації, у тимчасове володіння та користування за плату майно, найменування, технічний опис, модель, рік випуску, ціна одиниці, кількість і загальна вартість якого визначаються в Специфікації (Додаток №2 до Договору), а Лізингоодержувач (Відповідач) зобов'язується прийняти предмет лізингу та сплачувати лізингові платежі на умовах цього Договору.

Лізингодавець (Позивач) свої зобов'язання виконав - згідно акту приймання-передачі від 28.05.2014р. Предмет лізингу передав, а Лізингоодержувач (Відповідачу) прийняв Предмет лізингу.

Згідно з п.4.3 договору, відповідач протягом строку лізингу щомісяця має сплачувати позивачу авансом поточні лізингові платежі, які розраховуються на перший робочий день кожного лізингового періоду за поточний місяць та складаються з суми, що ставиться в погашення вартості Предмета лізингу та комісії Лізингодавця.

Пунктом 4.4 договору передбачено, що розмір комісії для кожного періоду лізингу розраховується за ставкою, визначеною в п. 4.2 цього договору, від заборгованості відопвідача у грошовому еквіваленті іноземної валюти для відповідного періоду лізингу згідно Графіку (Додаток 1 до Договору). Розрахована таким чином сума комісії перераховується у гривні за Курсом продажу з дотриманням умов частини другої цього пункту.

Комісія Лізингодавця розрахована у гривнях, не може бути менше різниці між поточним лізинговим платежем у гривні та граничною сумою, яка ставиться в погашення заборгованості Лізингоодержувача згідно даних колонки «Б» Графіку (Додаток 1 до Договору).

Перерахунок лізингових платежів, розрахованих у грошовому еквіваленті іноземної валюти, здійснюється Лізингодавцем за Курсом розрахунку платежів плюс ставка збору до Пенсійного фонду з купівлі іноземної валюти, що діє на момент виставлення рахунку, та комісія АТ «Райффайзен Банк Аваль» з купівлі валюти, згідно офіційного сайту Лізингодавця за адресою в мережі Інтернет: http://www.rla.com.ua (п.4.5 Договору).

Згідно п.4.6 договору, оплата всіх платежів здійснюється в національній валюті України - гривнях, шляхом перерахування грошових коштів на рахунок Лізингодавця.

Пунктом 4.8 договору передбачено, що всі додаткові послуги, визначені в Загальних умовах (Додаток 4 до цього Договору), а також ті, які не визначені цим Договором та необхідність в яких може виникнути у Лізингоодержувача, оплачуються Лізингоодержувачем окремо за тарифами лізингодавця, розміщеному на офіційному сайті позивача, з адресою : http://www.rla.com.ua .

Згідно з Загальними умовами фінансового лізингу - Додаток №4 до Договору (далі - Загальні умови), Лізингоодержувач сплачує поточні лізингові платежі щомісяця авансом до 8 числа поточного місяця на підставі рахунку Лізингодавця, направленого на вказану в Договорі у новій редакції електронну адресу Лізингоодержувача або за допомогою факсимільного зв'язку. При чому, у разі неотримання рахунку Лізингодавця до 5 числа поточного місяця Лізингоодержувач зобов'язаний звернутися до Лізингодавця та отримати свій рахунок самостійно. В цьому випадку Лізингоодержувач зобов'язаний оплатити рахунок до 10 числа поточного місяця (п.5.3, п.5.4 Загальних умов).

Крім того, відповідно до п.6.1. Загальних умов Лізингодавець має право в односторонньому порядку змінити суму лізингових платежів у наступних випадках (включаючи, але не обмежуючись):

- п. 6.1.1. У випадку зміни встановленого на день укладення Договору розміру ставки EURIBOR на період 3 місяці (якщо в п. 1.8 Договору Сторони обрали валюту - Євро) або розміру ставки USD LIBOR на період 3 місяці (якщо в п. 1.8. Договору Сторони обрали валюту - Долари СІЛА) розмір комісії змінюється відповідно за кожний з періодів лізингу починаючи з такого чергового періоду лізингу. При цьому для визначення LIBOR на період 3 місяці застосовується календарний квартал;

- п.6.1.2. У випадку зміни чинного законодавства щодо лізингової діяльності Лізингодавця, системи оподаткування, розміру податків, зборів, обов'язкових платежів, пов'язаних з Предметом лізингу та/або виконанням Лізингодавцем своїх обов'язків за Договором.

- п.6.1.3. У разі перевищення розміру комісії Лізингодавця за Договором над подвійною обліковою ставкою Національного банку України, встановленою на день нарахування такої комісії за період, який минув з дня нарахування попереднього лізингового платежу за цим Договором, розраховану від вартості Предмета лізингу, комісія у складі лізингового платежу підлягає збільшенню на суму, яка дорівнює розміру ПДВ за ставкою 20%, нарахованому на таке перевищення.

- п.6.1.4 В інших випадках, визначених Договором та додатками до нього, в тому числі у разі виникнення у Лізингодавця додаткових витрат, які виникли в період дії цього Договору та пов'язані з ним.

Відповідно до п. 6.3 Загальних умов, змінений за правилами п.п. 6.1, 6.2 Загальних умов, розмір лізингових платежів зазначається у відповідному рахунку Лізингодавця та підлягає сплаті Лізингоодержувачем у безспірному порядку.

В порушення умов договору, відповідач свої зобов'язання за Договором виконував неналежно, систематично порушуючи встановлені п.п. 1.1, 4.1-4.9 Договору, п.п. 5.1-5.5, п. 8.1.4 Загальних умов фінансового лізингу (Додаток №4 до Договору) щодо сплати лізингових платежів.

Відповідно до п.п.6.1.2. п.6.1. Договору, Лізингодавець має право достроково, в односторонньому порядку, розірвати договір фінансового лізингу та/або вилучити у Лізингоодержувача предмет лізингу у безспірному порядку, у випадках, коли Лізингоодержувач, зокрема, не сплатив лізинговий платіж (частково або у повному обсязі) та прострочення сплати становить більше 30 днів.

24.12.2013 р. листом за вих. № 2169-12/2013 Позивач повідомив Відповідача про дострокове припинення Договору, у зв'язку з односторонньою відмовою ТОВ «Райффайзен Лізинг Аваль» (Лізингодавця) від Договору. Даний лист був отриманий Відповідачем разом із загальним рахунком на сплату заборгованості №20065266/12/2013 від 24.12.2013 р. і розшифровкою до нього. Дані документи вручені Лізингоодержувачу, що підтверджується відміткою останнього на листі за вих. № 2169-12/2013.

Таким чином, ТОВ «Райффайзен Лізинг Аваль» в односторонньому порядку відмовилось від договору, оскільки Лізингоодержувачем порушено свої зобов'язання, тобто не виконало договір належним чином, а у Лізингоодержувача при цьому виник обов'язок перед Лізингодавцем відповісти за зобов'язаннями Лізингоодержувача. Предмет лізингу був повернутий Лізингодавцю.

Згідно із п.6.4. Договору, у разі припинення або розірвання цього Договору та/або вилучення Предмета лізингу всі витрати, пов'язані з вилученням Предмета лізингу та його подальшою реалізацією здійснюються за рахунок Лізингоодержувача або відшкодовуються Лізингодавцю Лізингоодержувачем в повному обсязі.

Відповідно до п. 6.6. Договору, у разі припинення або розірвання цього Договору та/або вилучення Предмета лізингу Лізингоодержувач відшкодовує Лізингодавцю всі витрати, пов'язані з вилученням Предмета лізингу.

Згідно п.п.8.1.17 Загальних умов фінансового лізингу (додаток №4 до Договору) у разі дострокового припинення Договору Лізингоодержувач зобов'язаний повернути предмет лізингу та сплатити Лізингодавцю платежі, визначені п.п. 10.3.2. цих Загальних умов.

Пунктом 10.3.2 Загальних умов фінансового лізингу (додаток №4 до Договору) встановлено, що у разі дострокового припинення Договору Лізингоодержувач зобов'язаний сплатити Лізингодавцю наступні платежі:

6.1.2. комісію за дострокове припинення Договору в розмірі 2 % від суми непогашеної вартості Предмету лізингу, визначеної за правилами ч.5 п.п.10.3.2. цих Загальних умов;

6.1.3. нараховані за Договором штрафні санкції (штраф, пеня);

6.1.4. суми, які відшкодовують витрати Лізингодавця та не були сплачені Лізингоодержувачем;

6.1.5. заборгованість по поточних лізингових платежах та нарахованих штрафних санкціях;

6.1.6. заборгованість Лізингоодержувача зі сплати вартості Предмета лізингу, визначена за правилами п.5.9 цих загальних умов для лізингового періоду, який слідує за періодом вилучення (повернення) предмета лізингу або в якому має місце дострокове припинення договору.

Отже, після одностороннього розірвання Договору фінансового лізингу, у" зв'язку із порушенням Лізингоодержувачем його умов, на нього покладається обов'язок сплати сум, визначених за умовами Договору, зокрема, п. 10.3.2. Загальних умов фінансового лізингу.

Станом на день подачі позову до суду борг відповідача перед позивачем складає 139 947,65 грн. (з урахуванням вартості продажу лізингового майна, що склав 164 719,68 грн.), з яких: 125 576,57 грн. - залишок боргу по сплаті лізингових платежів та вартості предмета лізингу, 2138,47 грн. - комісія за дострокове припинення договору, 12 232,61 грн. - заборгованість по виставленим рахункам на дату розірвання договору, які позивач просив суд стягнути з відповідача, з урахуванням сплаченого судового збору у розмірі 2798,95 грн.

Вказаний договір є підставою для виникнення у його сторін господарських зобов'язань, а саме майново-господарських зобов'язань згідно ст. ст. 173, 174, 175 Господарського кодексу України, ст. ст. 11, 202, 509 Цивільного кодексу України, і згідно ст. 629 Цивільного кодексу України є обов'язковим для виконання сторонами.

Відповідно до ч. 1 статті 292 Господарського кодексу України лізинг - це господарська діяльність, спрямована на інвестування власних чи залучених фінансових коштів, яка полягає в наданні за договором лізингу однією стороною (лізингодавцем) у виключне користування другій стороні (лізингоодержувачу) на визначений строк майна, що належить лізингодавцю або набувається ним у власність (господарське відання) за дорученням чи погодженням лізингоодержувача у відповідного постачальника (продавця) майна, за умови сплати лізингоодержувачем періодичних лізингових платежів.

Згідно ст. 806 Цивільного кодексу України за договором лізингу одна сторона (лізингодавець) передає або зобов'язується передати другій стороні (лізингоодержувачеві) користування майно, що належить лізингодавцю на праві власності і було набуте ним без попередньої домовленості із лізингоодержувачем (прямий лізинг), або майно, спеціально придбане лізингодавцем у продавця (постачальника) відповідно до встановлених лізингоодержувачем специфікацій та умов (непрямий лізинг), на певний строк і за встановлену плату (лізингові платежі). До договору лізингу застосовуються загальні положення про най'.: (оренду) з урахуванням особливостей, встановлених цим параграфом та законом. До відносин, пов'язаних з лізингом, застосовуються загальні положення про купівлю-продаж та положення про договір поставки, якщо інше не встановлено законом.

Частина 2 ст. 1 Закону України «Про фінансовий лізинг» передбачає, що за договором фінансового лізингу лізингодавець зобов'язується набути у власність річ у продавця (постачальника) відповідно до встановлених лізингоодержувачем специфікацій та умов і передати її у користування лізингоодержувачу на визначений строк не менше одного року за встановлену плату (лізингові платежі).

Факт виконання позивачем своїх зобов'язань по Договору та передачі майна у лізинг підтверджується матеріалами справи (акт приймання-передачі 01.03.2012 р.).

Статтею 762 Цивільного кодексу України визначено, що за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму. Плата за користування майном може вноситися за вибором сторін у грошовій або натуральній формі. Форма плати за користування майном встановлюється договором найму. Плата за користування майном вноситься щомісячно, якщо інше не встановлено договором. Наймач звільняється від плати за весь час. протягом якого майно не могло бути використане ним через обставини, за які він не відповідає

Відповідно до ч. 1 ст. 16 Закону України «Про фінансовий лізинг» сплата лізингових платежів здійснюється в порядку, встановленому договором, а пунктом 3 ч. 2 ст. 11 Закону України «Про фінансовий лізинг» передбачено, що лізингоодержувач зобов'язаний своєчасно сплачувати лізингові платежі.

Відповідно до ч. 1 ст. 530 Цивільного кодексу України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Відповідно до статті 806 ЦК України за договором лізингу одна сторона (лізингодавець) передає або зобов'язується передати другій стороні (лізингоодержувачеві) у користування майно, що належить лізиигодавцю на праві власності і було набуте ним без попередньої домовленості із лізингоодержувачем (прямий лізинг), або майно, спеціально придбане лізингодавцем у продавця (постачальника) відповідно до встановлених лізингоодержувачем специфікацій та умов (непрямий лізинг), на певний строк і за встановлену плату (лізингові платежі).

До договору лізингу застосовуються загальні положення про найм (оренду) з урахуванням особливостей, встановлених цим параграфом та законом.

До відносин, пов'язаних з лізингом, застосовуються загальні положення про купівлю-продаж та положення про договір поставки, якщо інше не встановлено законом.

Особливості окремих видів і форм лізингу встановлюються законом.

Статтею 628 ЦК України передбачено, що сторони мають право укласти договір, в якому містяться елементи різних договорів (змішаний). До відносин сторін у змішаному договорі застосовуються у відповідних частинах положення актів цивільного законодавства про договори, елементи яких містяться у змішаному договорі, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті змішаного договору.

Отже, договір фінансового лізингу поєднує в собі елементи договорів оренди та купівлі-продажу. У зв'язку із цим лізингові платежі включають як плату за надання майна у користування, так і частину покупної плати за надання майна у власність лізингоодержувачу по закінченні дії договору. Така ж позиція викладена у постанові Верховного Суду України № 11/5005/2290/2012 від 01.10.2013р.

Відповідно до ч. 2 ст.193 ГК України, кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язань, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.

Відповідно до ст. 173 ГК України, один суб'єкт господарського зобов'язання повинен вчинити певну дію на користь іншого суб'єкта, а інший суб'єкт має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.

Згідно ст. 33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини справи, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

На підставі викладеного, враховуючи вищенаведене, позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.

Позивач також просив суд стягнути з відповідачів сплачений судовий збір у розмірі 2798,95 грн.

Відповідно до ст. 49 ГПК України суми, які підлягають сплаті за витрати, у тому числі вартість адвокатських послуг, пов'язані з розглядом справи, при задоволенні позову, покладаються на відповідача.

Керуючись ст.ст. 173, 193 ГК України, ст.ст. 525, 526, 530, 625, 629, 712, 714 ЦК України, ст.ст. 22, 33, 49, 81-1, 82-85 ГПК України, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з Малого приватного підприємства «Нікон'С Прайд Інтернешнл» (код ЄДРПОУ 20065266, 01015 м. Київ, вул. Цитадельна 6/8) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Райффайзен Лізинг Аваль» (04073, м. Київ, проспект Московський 9, корп.5, код ЄДРПОУ 34480657) 125 576 (сто двадцять п'ять тисяч п'ятсот сімдесят шість) грн. 57 коп. - залишок боргу по сплаті лізингових платежів та вартості предмета лізингу, 2138 (дві тисячі сто тридцять вісім) грн. 47 коп. - комісія за дострокове припинення договору, 12 232 (дванадцять тисяч двісті тридцять дві) грн. 61 коп. - заборгованість по виставленим рахункам на дату розірвання договору та 2 798 (дві тисячі сімсот дев'яносто вісім) грн. 95 коп. - судового збору.

Видати наказ відповідно до ст. 116 ГПК України.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

(Повний текст рішення складено 12.06.2015р.)

Суддя В.І.Мельник

СудГосподарський суд міста Києва
Дата ухвалення рішення08.06.2015
Оприлюднено23.06.2015
Номер документу45202084
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —910/6757/15-г

Рішення від 08.06.2015

Господарське

Господарський суд міста Києва

Мельник В.І.

Ухвала від 23.03.2015

Господарське

Господарський суд міста Києва

Мельник В.І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні