Ухвала
від 15.06.2015 по справі 584/308/15-а
ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

cpg1251

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 червня 2015 р.Справа № 584/308/15-а Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Рєзнікової С.С.

Суддів: Бегунца А.О. , Старостіна В.В.

за участю секретаря судового засідання Машури Г.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в Путивльському районі Сумської області на постанову Путивльського районного суду Сумської області від 27.04.2015р. по справі № 584/308/15

за позовом ОСОБА_1

до Управління Пенсійного фонду України в Путивльському районі Сумської області

про визнання протиправними дій органу державної влади та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИЛА:

Позивач, ОСОБА_1, звернувся до Путивльського районного суду Сумської області з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Путивльському районі Сумської області, в якому просив суд:

- визнати відмову в перерахунку пенсії Управління Пенсійного фонду України в Путивльському районі Сумської області щодо включення в заробітну плату для обрахунку пенсії матеріальну допомогу на оздоровлення та індексацію, і у виплаті ОСОБА_1 пенсії як державному службовцю з 25 квітня 2014 року протиправною.

- зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Путивльському районі Сумської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії як державному службовцю з 25 квітня 2014 року на підставі довідок Управління соціального захисту населення Путивльського району Сумської області №06 та №07 від 24 квітня 2014 року про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати.

- зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Путивльському районі Сумської області здійснити перерахунок та виплати ОСОБА_1 пенсію за останні 24 календарні місяці роботи починаючи з 25 квітня 2014 року.

В обґрунтування своїх вимог позивач посилався на те, що матеріальна допомога на оздоровлення та індексація, які виплачувались, є частиною заробітної плати та виплачувалися за рахунок та у межах фонду оплати праці, передбаченого в Державному бюджеті України, а також, враховувалися при обчисленні середнього заробітку, на них нараховувався єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а тому вони повинні враховуватись при обчисленні розміру пенсії державного службовця.

Постановою Путивльського районного суду Сумської області від 27.04.15 року позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Путивльському районі Сумської області про визнання протиправними дій органу державної влади та зобов'язання вчинити дії задоволено.

Визнано відмову в перерахунку пенсії Управління Пенсійного фонду України в Путивльському районі Сумської області щодо включення в заробітну плату для обрахунку пенсії матеріальну допомогу на оздоровлення та індексацію, і у виплаті ОСОБА_1 пенсії як державному службовцю з 25 квітня 2014 року протиправною.

Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Путивльському районі Сумської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії як державному службовцю з 25 квітня 2014 року на підставі довідок Управління соціального захисту населення Путивльського району Сумської області №06 та №07 від 24 квітня 2014 року про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати.

Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Путивльському районі Сумської області здійснити перерахунок та виплати ОСОБА_1 пенсію за останні 24 календарні місяці роботи починаючи з 25 квітня 2014 року.

Відповідач, не погодившись з постановою суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати вказану постанову та прийняти нову, якою відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги відповідач посилається на порушення судом першої інстанції при прийнятті рішення норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного, на його думку, вирішення спору судом першої інстанції.

Сторони в судове засідання апеляційної інстанції не з'явилися, про дату, час та місце апеляційного розгляду справи повідомлені належним чином, причини неявки не повідомили.

Відповідно до ч. 4 ст. 196 КАС України, неприбуття в судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час та місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.

Відповідно до ч. 1 ст. 41 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги, рішення суду першої інстанції, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що з 25 квітня 2014 року ОСОБА_1 призначено пенсію за віком як державному службовцю, щомісячно в сумі 1463 грн. 493 коп., що підтверджується розпорядженням №162924 від 30 квітня 2014 року, довідкою №7 від 24 квітня 2014 року про складові заробітної плати (посадовий оклад, надбавка за ранг, або кваліфікаційні класи, або класний чин, або спеціальні звання, або дипломатичний ранг, надбавка (винагорода) за вислугу років), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», довідкою №6 від 24 квітня 2014 року про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням на пенсію), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» та довідкою про суму заробітної плати, на яку нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та інші виплати (а.с.9,10,11-13,14-15).

12 грудня 2014 року ОСОБА_1 звернулась до УПФУ у Путивльському районі з заявою про перерахунок та виплату їй пенсії як державному службовцю за останні 24 календарні місяці роботи на підставі довідки №05-07 від 24 квітня 2014 року про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяці роботи підряд перед зверненням з пенсією), включити в заробітну плату для обрахунку пенсії матеріальну допомогу на оздоровлення та індексацію та здійснити перерахунок і виплату пенсії, як державному службовцю з 25 квітня 2014 року (а.с.16).

Листом УПФУ у Путивльському районі від 18 грудня 2014 року ОСОБА_1 було повідомлено, що відповідно до положень Закону України «Про державну службу» матеріальна допомога на оздоровлення та індексація не є складовими заробітної плати державного службовця, тому вони не враховуються при обчисленні пенсії (а.с.17).

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що посилання позивача на те, що суми матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати, на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування включаються до складу заробітної плати державного службовця, враховується при обчисленні розміру його пенсії, є обґрунтованим, оскільки перевага має надаватись не положенням Закону України В«Про державну службуВ» та Закону України В«Про оплату праціВ» , які щодо спірних відносин є загальними, а спеціальним нормам, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин - ст. 41 Закону України В«Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхуванняВ» та ст. 66 Закону України В«Про пенсійне забезпеченняВ» .

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, враховуючи наступне.

Відповідно до ст.2 Закону України «Про оплату праці», основна заробітна плата - це винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов'язки). Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців. Додаткова заробітна плата - це винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій. Інші заохочувальні та компенсаційні виплати - виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Ч.2 ст. 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входить до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до ч.1 ст. 66 цього Закону, до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Ст.41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Таким чином, заперечення представника відповідача у суді першої інстанції про те, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати, не враховуються при обчисленні розміру пенсії державного службовця, оскільки такі види виплат не включаються до складу заробітної плати державного службовця, тому не підлягають врахуванню при перерахунку пенсії, колегія суддів не бере до уваги.

Враховуючи зазначене, у спірних правовідносинах слід надати перевагу нормам ст. 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення", які є спеціальними в питаннях призначення та перерахунку пенсії державного службовця, а не положенням Закону України "Про державну службу", який щодо спірних правовідносин є загальним. Тобто, аналіз наведених положень законів дає підстави для висновку, що матеріальна допомога для оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально побутових питань та індексація заробітної плати входять до системи оплати праці державного службовця, який повинен враховуватись при призначенні пенсії.

Відповідно до «Переліку видів виплат, що здійснюються за рахунок коштів роботодавців, на які не нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 грудня 2010 р. №1170, матеріальна допомога для оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально побутових питань та індексація заробітної плати не відносяться до виплат, на які не нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Крім того, відповідно до довідки № 01 Управління соціального захисту населення Путивльської районної державної адміністрації Сумської області від 15 квітня 2015 року в період з 01 квітня 2009 року по 31 березня 2014 року з суми нарахувань заробітної плати, в яку входили індексація, матеріальна допомога на оздоровлення, надбавки та інші виплати, були нараховані та сплачені внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01 січня 2011 року єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в повному обсязі (а.с.48).

Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що суми матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати, на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування включаються до складу заробітної плати державного службовця, враховується при обчисленні розміру його пенсії, є обґрунтованим, оскільки перевага має надаватись не положенням Закону України В«Про державну службуВ» та Закону України В«Про оплату праціВ» , які щодо спірних відносин є загальними, а спеціальним нормам, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин - ст. 41 Закону України В«Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхуванняВ» та ст. 66 Закону України В«Про пенсійне забезпеченняВ» .

Суд першої інстанції належним чином оцінив надані докази і на підставі встановленого, обґрунтовано задовольнив адміністративний позов.

Відповідно до ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним та обґрунтованим.

Колегія суддів вважає, що постанова Полтавського окружного адміністративного суду від 27.04.15 року відповідає вимогам ст. 159 КАС України, а тому відсутні підстави для її скасування та задоволення апеляційних вимог відповідача.

Відповідно до ч. 1 ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

На підставі викладеного, колегія суддів, погоджуючись з висновками суду першої інстанції, вважає, що суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення фактичних обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.

Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду не спростовують.

Керуючись ч. 1 ст. 41, ст.ст. 160, 167, 195, 196 п.1 ч.1 ст.198, ч.1 ст. 200, п.1 ч.1 ст. 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Путивльському районі Сумської області залишити без задоволення.

Постанову Путивльського районного суду Сумської області від 27.04.2015р. по справі № 584/308/15-а залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя (підпис)Рєзнікова С.С. Судді (підпис) (підпис) Бегунц А.О. Старостін В.В. Повний текст ухвали виготовлений 17.06.2015 р.

СудХарківський апеляційний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення15.06.2015
Оприлюднено23.06.2015
Номер документу45206553
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —584/308/15-а

Ухвала від 29.10.2015

Адміністративне

Харківський апеляційний адміністративний суд

Зеленський В.В.

Ухвала від 13.10.2015

Адміністративне

Харківський апеляційний адміністративний суд

Зеленський В.В.

Ухвала від 13.10.2015

Адміністративне

Харківський апеляційний адміністративний суд

Зеленський В.В.

Ухвала від 21.09.2015

Адміністративне

Харківський апеляційний адміністративний суд

Зеленський В.В.

Ухвала від 31.08.2015

Адміністративне

Путивльський районний суд Сумської області

Гриценко П. П.

Ухвала від 15.06.2015

Адміністративне

Харківський апеляційний адміністративний суд

Рєзнікова С.С.

Ухвала від 04.06.2015

Адміністративне

Харківський апеляційний адміністративний суд

Рєзнікова С.С.

Ухвала від 04.06.2015

Адміністративне

Харківський апеляційний адміністративний суд

Рєзнікова С.С.

Постанова від 27.04.2015

Адміністративне

Путивльський районний суд Сумської області

Данік Я. І.

Ухвала від 01.04.2015

Адміністративне

Путивльський районний суд Сумської області

Данік Я. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні