cpg1251 ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15.04.2015Справа №910/3188/15-г
За позовом Приватного підприємства «Гранд-Мед»
до Оболонської районної в місті Києві Державної адміністрації
за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Комунального підприємства «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Оболонського району м. Києва»
про зобов'язання вчинити дії
Суддя Яковенко А.В.
Представники сторін:
від позивача -Вдовиченко О.М. дов. №б/н від 04.02.2015р. від відповідача - від третьої особи - Кучерявий О.О. дов. №104-25 від 06.01.2015р. Ларченко К.В. дов. №б/н від 27.03.2015р.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Позивач - Приватне підприємство «Гранд-Мед» звернулося до Господарського суду міста Києва з позовною заявою до Оболонської районної в місті Києві Державної адміністрації про виконання обов'язку щодо прийняття майна з оренди, крім того просив судові витрати у розмірі 1 218,00 грн. також покласти на відповідача.
Позовні вимоги мотивовані тим, що у зв'язку із закінченням строку дії Договору оренди нежитлових приміщень №128 від 30.12.2011 відповідач ухиляється від прийняття об'єкту оренди.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 16.02.2015 порушено провадження у справі №910/3188/15-г та призначено справу до розгляду на 25.03.2015.
В судовому засіданні 25.03.2015 оголошено перерву до 01.04.2015 відповідно до вимог ст. 77 Господарського процесуального кодексу України.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 01.04.2015 залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача Комунальне підприємство «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Оболонського району м. Києва» та відкладено розгляд справи №910/3188/15-г на 15.04.2015 відповідно до вимог ст. 77 Господарського процесуального кодексу України.
Представник позивача в судове засідання 15.04.2015 з'явився, надав пояснення по суті справи, відповідно до яких просив суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві.
Представник відповідача в судове засідання 15.04.2015 з'явився, надав пояснення по суті справи, відповідно до яких просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі з підстав, викладених у відзиві.
Представник третьої особи у судове засідання 15.04.2015 з'явився, надав пояснення по суті справи, відповідно до яких просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі з підстав, викладених у відзиві.
На підставі статті 75 Господарського процесуального кодексу України справа може бути розглянута за наявними в ній матеріалами.
За результатами дослідження доказів, наявних в матеріалах справи, суд в нарадчій кімнаті, у відповідності до ст. ст. 82-85 ГПК України, ухвалив рішення у справі №910/3188/15-г.
Відповідно до статті 85 Господарського процесуального кодексу України в судовому засіданні 15.04.2015 судом проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд міста Києва, -
ВСТАНОВИВ:
30.12.2011 між Дочірнім підприємством «ЕКОС» (далі - Орендодавець) та Приватним підприємством «Гранд-Мед» (далі - Орендар, Позивач) укладено Договір оренди нежитлових приміщень №128 (далі - Договір).
Відповідно до п. 1.1. Договору Орендодавець передає, а Орендар приймає у тимчасове платне користування приміщення (далі - Приміщення).
Згідно з п.п. 1.2.-1.3. Договору Приміщення знаходиться за адресою: м. Київ, вул. Малиновського №4. Загальна площа Приміщення складає 52,20 кв.м.
Приписами п. 3.1.-3.2. Договору передбачено, що приймання-передача Приміщення, що орендується, здійснюється двосторонньою комісією, що складається із уповноважених представників сторін. Приміщення, що орендується, повинне бути передане Орендодавцем та прийняте Орендарем протягом 30 (тридцяти) календарних днів з моменту підписання даного Договору.
Сторони погодили, що при передачі Приміщення, що орендується, складається Акт приймання-передачі, який підписується уповноваженими представниками сторін. Приміщення, що орендується, вважається переданим в оренду з моменту підписання Акту приймання-передачі (п.п. 3.3.-3.4. Договору).
Пунктом 4.1. Договору передбачено, що термін оренди становить до 31.12.2012 без права його пролонгації та викупу Приміщення.
Положеннями пункту 7.2.1. Договору встановлено, що Орендар зобов'язаний протягом 3-ох днів з дня підписання даного Договору прийняти, а у разі закінчення терміну дії даного Договору, передати Орендоване Приміщення Орендодавцю за Актом приймання-передачі, та здійснити остаточний розрахунок у разі наявності заборгованості по оплаті орендної плати.
Згідно з п.п. 8.1.-8.2. Договору після закінчення терміну оренди, Орендар зобов'язаний протягом 3 (трьох) календарних днів повернути Приміщення Орендодавцю згідно Акту приймання-передачі. Повернення Приміщення здійснюється двосторонньою комісією, що складається з уповноважених представників сторін і оформлюється Актом приймання-передачі. У випадку ухилення Орендаря від підписання Акту приймання-передачі з оренди, Орендодавець має право в односторонньому порядку підписати вищевказаний Акт, при цьому Приміщення буде вважатись переданим з оренди.
Пунктом 9.5. Договору встановлено, що в разі залишення Орендарем Приміщення без письмового попередження, а також без складання Акту приймання-передачі з оренди, Орендар несе повну матеріальну відповідальність за нанесений у зв'язку з цим збиток та не отриману вигоду. При цьому, Орендар не звільняється від внесення орендної плати за два місяці оренди згідно п. 9.4. даного Договору.
На виконання умов Договору передача об'єкта оренди відбулася 31.12.2011, що підтверджується належним чином засвідченою копією Акту приймання-передачі, підписаного уповноваженими представниками сторін та скріпленого печатками підприємств.
Спір у справі виник у зв'язку з тим, що після припинення дії Договору Відповідач орендоване приміщення від Позивача не прийняв, на листи про укладення договору оренди на новий строк належним чином не відреагував, у зв'язку з чим, на думку Позивача, в останнього відсутні обов'язки стосовно сплати орендних платежів, а майно, відповідно, підлягає поверненню.
Судом встановлено, що укладений між сторонами Договір за своєю правовою придою є договором оренди, а відтак між сторонами виникли правовідносини, які підпадають під правове регулювання Глави 58 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), Закону України «Про оренду державного та комунального майна».
Вказаний договір є підставою для виникнення у його сторін господарських зобов'язань, а саме майново-господарських зобов'язань згідно ст. ст. 173, 174, 175 Господарського кодексу України (далі - ГК України), ст.ст. 11, 202, 509 ЦК України, і згідно ст. 629 ЦК України є обов'язковим для виконання сторонами.
Частиною 1 ст. 173 ГК України визначено, що господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.
Згідно ст. 759 ЦК України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.
Частиною 1 ст. 793 ЦК України передбачено, що передання наймачеві будівлі або іншої капітальної споруди (їх окремої частини) оформлюється відповідним документом (актом), який підписується сторонами договору. З цього моменту починається обчислення строку договору найму, якщо інше не встановлено договором.
В судовому засіданні представник третьої особи вказував, що безпосередньо третя особа на момент вирішення спору є балансоутримувачем Приміщення і, відповідно, саме з нею має узгоджуватися питання стосовно сплати орендних платежів та повернення Приміщення.
З цього приводу судом встановлено наступне.
Розпорядженням Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) «Про безоплатне прийняття відомчого житлового фонду, службового житла, зовнішніх інженерних мереж ПАТ «ХК «Київміськбуд» №1605 від 12.09.2012 до комунальної власності територіальної громади міста Києва прийнято безоплатно відомчий житловий фонд та передано до сфери управління районних в місті Києві державних адміністрацій згідно з додатком №1 до розпорядження (Перелік відомчого житлового фонду, що приймається до комунальної власності територіальної громади міста Києва та передається до сфери управління районних в м. Києві державних адміністрацій), зокрема, об'єкт житлового фонду за адресою: по вул. Малиновського, 4 (позиція 18 додатку № 1 (Перелік) до розпорядження № 1605).
Пунктом 7 вказаного розпорядження визначено, Головному управлінню житлового господарства виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) спільно з Головним управлінням комунальної власності м.Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), ГолоСіївською, Дарницькою, Деснянською, Дніпровською, Оболонською, Печерською, Подільською, Святошинською, Солом'янською, Шевченківською районними в м. Києві державними адміністраціями здійснити приймання-передачу майна, зазначеного у пунктах 1-5 цього розпорядження.
На виконання вказаного розпорядження Оболонською районною в місті Києві державною адміністрацією (далі - Відповідач) видано розпорядження №524 від 09.10.2012 «Про прийняття на баланс комунальних підприємств житлово-комунального господарства Оболонського району міста Києва будинків ПАТ «ХТ «Київміськбуд», пунктом 1.1 якого визначено, що комунальному підприємству «Житлосервіс «Приозерне» Оболонського району у м. Києві прийняти з 01.11.2012 року від ЖУ «Лівобережне ДП «ЕКОС» ПАТ «ХК «Київміськбуд на баланс житлові будинки згідно з додатком 4 до цього розпорядження.
Як вказує Позивач, у наступному з'ясувалося та, як вбачається з позиції №18 Переліку відомчого житлового фонду, що приймається до комунальної власності територіальної громади міста Києва та передається до сфери управління районних в місті Києві державних адміністрацій, що є додатком до розпорядження №1605 від 12.09.2012 виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) та додатку 1 до Розпорядження №524 від 09.10.2012 Оболонської районної в місті Києві державної адміністрації, орендоване ПП «Гранд-Мед» відповідно до Договору нежитлове приміщення загальною площею 52.20 кв.м. за адресою: м. Київ, вул. Малиновського, 4 до комунальної власності територіальної громади м. Києва та до сфери управління Оболонської районної в місті Києві державної адміністрації, як і на баланс КП «Житлосервіс «Приозерне» не передавалось.
Статтею 5 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» встановлений перелік суб'єктів, що можуть бути орендодавцями державного та комунального майна, а саме:
- Фонд державного майна України, його регіональні відділення та представництва - щодо цілісних майнових комплексів, підприємств, їх структурних підрозділів та нерухомого майна, а також майна, що не увійшло до статутних фондів господарських товариств, створених у процесі приватизації (корпоратизації), що є державною власністю;
- органи, уповноважені Верховною Радою Автономної Республіки Крим та органами місцевого самоврядування управляти майном, - щодо цілісних майнових комплексів підприємств, їх структурних підрозділів та нерухомого майна, яке відповідно належить Автономній Республіці Крим або перебуває у комунальній власності;
- підприємства - щодо окремого індивідуально визначеного майна (крім нерухомого), а з дозволу органів, зазначених в абзацах другому та третьому цієї статті, - також щодо структурних підрозділів підприємств (філій, цехів, дільниць) та нерухомого майна.
Відповідно до ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах «та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду.
Відповідно до п. 2.1 Положення про оренду майна територіальної громади міста Києва, затвердженого рішенням Київської міської ради від 22.09.2011 за №34/6250, орендодавцями майна територіальної громади міста Києва уповноважено виступати:
- Головне управління комунальної власності м. Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (далі - Головне управління) - щодо цілісних майнових комплексів комунальних підприємств, їх структурних підрозділів та нерухомого майна, а також майна, що не увійшло до статутних капіталів господарських товариств, створених у процесі приватизації (корпоратизації);
- районні в місті Києві державні адміністрації (далі - райдержадміністрації) - щодо майна, яке передане їм в управління;
- комунальні підприємства, установи та організації - щодо нерухомого майна, загальна площа якого не перевищує 200 квадратних метрів на одне підприємство, установу, організацію, та іншого окремого індивідуально визначеного майна, яке закріплено за ними на праві господарського відання або оперативного управління.
Правовий статус балансоутримувача майна встановлено ст. 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», відповідно до якої: балансоутримувач будинку, споруди, житлового комплексу або комплексу будинків і споруд (далі - балансоутримувач) - власник або юридична особа, яка за договором з власником утримує на балансі відповідне майно, а також веде бухгалтерську, статистичну та іншу передбачену законодавством звітність, здійснює розрахунки коштів, необхідних для своєчасного проведення капітального і поточного ремонтів та утримання, а також забезпечує управління цим майном і несе відповідальність за його експлуатацію згідно з законом;
Відповідно до ч. 1 ст. 770 ЦК України у разі зміни власника речі, переданої у найм, до нового власника переходять права та обов'язки наймодавця.
Як зазначалося раніше, п.п. 8.1.-8.2. Договору передбачено, що після закінчення терміну оренди, Орендар зобов'язаний протягом 3 (трьох) календарних днів повернути Приміщення Орендодавцю згідно Акту приймання-передачі. Повернення Приміщення здійснюється двосторонньою комісією, що складається з уповноважених представників сторін і оформлюється Актом приймання-передачі. У випадку ухилення Орендаря від підписання Акту приймання-передачі з оренди, Орендодавець має право в односторонньому порядку підписати вищевказаний Акт, при цьому Приміщення буде вважатись переданим з оренди.
Відповідно до частин 1, 2 статті 193 ГК України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов'язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.
За змістом статті 526 ЦК України, зобов'язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно ст. 527 ЦК України, боржник зобов'язаний виконати свій обов'язок, а кредитор - прийняти виконання особисто, якщо інше не встановлено договором або законом, не випливає із суті зобов'язання чи звичаїв ділового обороту.
Відповідно до ч. 1 ст. 530 ЦК України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов'язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події.
Згідно вимог ст. 599 ЦК України зобов'язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.
Як зазначалося раніше, факт приймання-передачі об'єкту оренди підтверджується підписаним між сторонами Актом приймання-передачі Приміщення від 31.12.2011, але у матеріалах справи відсутні докази повернення указаного об'єкту оренди Позивачем та його прийняття Відповідачем.
Позивач Листом (вих. №27 від 18.12.2012) звернувся до Відповідача з пропозицією на укладення договору оренди на новий строк. Відповідач відповіді на лист не надав.
Оскільки сторонами не надано суду жодних доказів продовження дії Договору або укладення нового договору на новий строк, суд приходить до висновку що вказаний Договір оренди нежитлових приміщень №128 від 30.12.2011 припинив свою дію з 01.01.2013.
Відповідно до с. 610 ЦК України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Статтею 629 ЦК України встановлено, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Згідно з ч. 1 ст. 785 ЦК України у разі припинення договору найму наймач зобов'язаний негайно повернути наймодавцеві річ у стані, в якому вона була одержана, з урахуванням нормального зносу, або у стані, який було обумовлено в договорі.
Приписами ч. 2 ст. 795 ЦК України повернення наймачем предмета договору найму оформляється відповідним документом (актом), який підписується сторонами договору. З цього моменту договір найму припиняється.
Відповідно до ч. 1 ст. 27 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» у разі розірвання договору оренди, закінчення строку його дії та відмови від його продовження або банкрутства орендаря він зобов'язаний повернути орендодавцеві об'єкт оренди на умовах, зазначених у договорі оренди.
Враховуючи те, що Договір оренди нежитлових приміщень №128 від 30.12.2011 припинив свою дію 01.01.2013 у зв'язку із закінчення строку, на який його було укладено, новий договір оренди сторонами не укладався, у Позивача відсутні правові підстави для користування об'єктом оренди.
Згідно ст. 32 Господарського процесуального кодексу України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Згідно частини 2 статті 34 Господарського процесуального кодексу України обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що вимоги Приватного підприємства «Гранд-Мед» про зобов'язання Оболонської районної в місті Києві Державної адміністрації прийняти орендоване Приміщення є законними, обґрунтованими, доведеними та такими, що задовольняються судом у повному обсязі.
У відповідності до п. 2 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України №6 від 23.03.2012 "Про судове рішення" рішення господарського суду має ґрунтуватись на повному з'ясуванні такого: чи мали місце обставини, на які посилаються особи, що беруть участь у процесі, та якими доказами вони підтверджуються; чи не виявлено у процесі розгляду справи інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин; яка правова кваліфікація відносин сторін, виходячи з фактів, установлених у процесі розгляду справи, та яка правова норма підлягає застосуванню для вирішення спору.
Відповідно до положень ст. 49 ГПК України витрати, пов'язані з розглядом справи, у якому позовні вимоги задоволеному у повному обсязі, покладаються на Відповідача.
За таких обставин, на підставі викладеного, керуючись ст.ст. 32, 33, 34, 49, 75, 82-85, Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва, -
В И Р І Ш И В:
1. Позов задовольнити у повному обсязі
2. Зобов'язати Оболонську районну в місті Києві державну адміністрацію (04205, м. Київ, вул. Маршала Тимошенко, буд. 16; код ЄДРПОУ 37371727) прийняти від Приватного підприємства «Гранд-Мед» (04212, м. Київ, вул. Малиновського, буд. 4; код ЄДРПОУ 30313056) шляхом підписання Акту приймання-передачі приміщення загальною площею 52,20 кв. м., розташованого за адресою: м. Київ, вул. Малиновського, буд. 4 - за Договором оренди нежитлових приміщень №128 від 30.12.2011.
3. Стягнути з Оболонської районної в місті Києві державної адміністрації (04205, м. Київ, вул. Маршала Тимошенко, буд. 16; код ЄДРПОУ 37371727) з будь-якого рахунку, виявленого державним виконавцем під час виконання рішення суду, на користь Приватного підприємства «Гранд-Мед» (04212, м. Київ, вул. Малиновського, буд. 4; код ЄДРПОУ 30313056) витрати зі сплати судового збору у розмірі 1 218,00 грн.
4. Після набрання рішенням законної сили видати накази.
5 . Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
6. Дата складання повного тексту рішення 30.04.2015.
Cуддя А.В.Яковенко
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 15.04.2015 |
Оприлюднено | 24.06.2015 |
Номер документу | 45307507 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Яковенко А.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні