Рішення
від 15.06.2015 по справі 909/428/15
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

cpg1251

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

15 червня 2015 р. Справа № 909/428/15

Господарський суд Івано-Франківської області у складі: судді Фанди О.М., при секретарі судового засідання Поліводі С.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом: Приватного акціонерного товариства "Страхова група "ТАС", пр.-т Перемоги, 65, м. Київ, 03062; адреса для листування: вул. Б. Хмельницького, 42, оф. 44, м. Київ, 01030

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "Шум-Транс", вул. Промислова, 2, м. Долина, Івано-Франківська область,77500

про стягнення суми страхового відшкодування у розмірі 5 546 грн. 04 коп.

за участю представників сторін:

від позивача: не з"явився

від відповідача: не з"явився

встановив: Приватне акціонерне товариство "Страхова група "ТАС" (далі - позивач) звернулось до господарського суду Івано-Франківської області із позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Шум-Транс" (далі - відповідач) про стягнення суми страхового відшкодування у розмірі 5 546 грн. 04 коп.

Позовні вимоги обгрунтовані приписами статей 993, 1172, 1187, 1188, 1191, 1192 Цивільного кодексу України та ст.33 Закону України "Про обов"язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів".

Представник позивача в судове засідання не з"явився, однак направив суду клопотання вх. № 9187/15 від 11.06.15 про розгляд справи без участі його повноважного представника, а також повідомив суду, що при написанні позовної заяви було допущено технічну помилку в прохальній частині позовної заяви щодо відповідача, у зв"язку із чим фактичним відповідачем по справі просить вважати ТзОВ "Шум-Транс".

Представник відповідача своїм конституційним правом на захист прав і охоронюваних законом інтересів не скористався, явки уповноваженого представника в судові засідання жодного разу не забезпечив, хоча про дату, час та місце судового розгляду належним чином повідомлений ухвалами 22.04.15 та 03.06.15, що підтверджується відміткою відділу документального забезпечення суду на зворотньому боці зазначених ухвал та наявним в матеріалах справи повідомленням про вручення поштового відправлення вх.№6224/15 від 08.06.15. Будь-яких клопотань про відкладення розгляду справи від відповідача до суду не надходили.

Відповідно до ч.3 ст.22 ГПК України, сторони зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами, виявляти взаємну повагу до прав і охоронюваних законом інтересів другої сторони, вживати заходи до всебічного, повного та об'єктивного дослідження всіх обставин справи.

Згідно з пунктом 3.9.2 постанови пленуму Вищого господарського суду України 26.12.2011 N 18 "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" з наступними змінами, у випадку нез'явлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору.

Враховуючи викладене, суд вважає, що вжив всі залежні від нього заходи для повідомлення сторін належним чином про розгляд судової справи і забезпечення їх явки в судове засідання для реалізації ними права на судовий захист своїх прав та інтересів, що дає підстави для висновку суду щодо розгляду справи в порядку, передбаченому статтею 75 ГПК України.

Розглянувши матеріали справи із врахуванням вимог Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод стосовно розгляду справи упродовж розумного строку, всебічно і повно з"ясувавши всі обставини, на яких ґрунтуються вимоги, давши оцінку доказам, які мають значення для справи, суд вважає за правильне взяти до уваги наступне.

05 листопада 2012 року між ПАТ "Страхова група "ТАС" (позивач по справі) та ТзОВ "Шум-Транс" (відповідач по справі) укладено договір обов"язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів №АЕ/0314361, згідно умов якого позивач застрахував цивільну відповідальність відповідача перед третіми особами (забезпечений транспортний засіб - автомобіль "Вольво", д.н АТ 7671 АА).

01 грудня 2012 року у місті Львів на а/д Київ-Чоп 558 км +400 м сталася дорожньо-транспортна пригода за участю автомобіля "Вольво",номерний знак АТ 7671 АА, яким керував Курило Віталій Григорович та автомобіля "Кіа", номерний знак. ВС 5868 СТ, яким керував Собашко Іван Тарасович.

Внаслідок зазначеної ДТП автомобіль "Кіа", номерний знак ВС 5868 СТ отримав механічні пошкодження, що підтверджується наявними в матеріалах справи копіями Довідки ДАІ №12417 від 03.12.12 та страхового акта №27119Р/09/2013 від 04.02.2013.

На заяви №01006/09/2013/53 про настання випадку підставі страхового акта №27119Р/09/2013 від 04.02.2013 позивачем виплачено страхове відшкодування в розмірі 5 546 грн.04 коп.

19 листопада 2013 року позивач надіслав відповідачу Лист-вимогу №122 ТАС про погашення регресної заборгованості. відповіді на яку позивачем не отримано.

Частиною 1 ст. 11 ЦК України передбачено, що цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки.

Статтею 979 ЦК України встановлено, що за договором страхування одна сторона (страховик) зобов'язується у разі настання певної події (страхового випадку) виплатити другій стороні (страхувальникові) або іншій особі, визначеній у договорі, грошову суму (страхову виплату), а страхувальник зобов'язується сплачувати страхові платежі та виконувати інші умови договору.

Згідно з ст. 990 ЦК України страховик здійснює страхову виплату відповідно до умов договору на підставі заяви страхувальника або іншої особи, визначеної договором, і страхового акта (аварійного сертифіката).

Страховий випадок - це подія, передбачена договором страхування або законодавством, яка відбулася і з настанням якої виникає обов'язок страховика здійснити виплату страхової суми (страхового відшкодування) страхувальнику, застрахованій або іншій третій особі (ст. 8 ЗУ "Про страхування").

Позивачем дорожньо-транспортну пригоду визнано страховим випадком, з настанням якого виник обов'язок страховика виплатити страхове відшкодування.

Приписами статті 9 ЗУ "Про страхування" передбачено, що страхове відшкодування - страхова виплата, яка здійснюється страховиком у межах страхової суми за договорами майнового страхування і страхування відповідальності при настанні страхового випадку. Страхове відшкодування не може перевищувати розміру прямого збитку, якого зазнав страхувальник. Непрямі збитки вважаються застрахованими, якщо це передбачено договором страхування. У разі коли страхова сума становить певну частку вартості застрахованого предмета договору страхування, страхове відшкодування виплачується у такій же частці від визначених по страховій події збитків, якщо інше не передбачено умовами страхування.

Згідно з частиною 1 статті 16 Закону України "Про страхування" договір страхування - це письмова угода між страхувальником і страховиком, згідно з якою страховик бере на себе зобов'язання у разі настання страхового випадку здійснити страхову виплату страхувальнику або іншій особі, визначеній у договорі страхування страхувальником, на користь якої укладено договір страхування (подати допомогу, виконати послугу тощо), а страхувальник зобов'язується сплачувати страхові платежі у визначені строки та виконувати інші умови договору.

В силу п.33.1.4 ст.33 Закону України "Про обов"язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів" У разі настання дорожньо-транспортної пригоди, яка може бути підставою для здійснення страхового відшкодування (регламентної виплати), водій транспортного засобу, причетний до такої пригоди, зобов'язаний невідкладно, але не пізніше трьох робочих днів з дня настання дорожньо-транспортної пригоди, письмово надати страховику, з яким укладено договір обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності, повідомлення про дорожньо-транспортну пригоду встановленого МТСБУ зразка, а також відомості про місцезнаходження свого транспортного засобу та пошкодженого майна, контактний телефон та свою адресу. Якщо водій транспортного засобу з поважних причин не мав змоги виконати зазначений обов'язок, він має підтвердити це документально.

За змісом ст.38 цього ж закону страховик після виплати страхового відшкодування має право подати регресний позов до страхувальника або водія забезпеченого транспортного засобу, який спричинив дорожньо-транспортну пригоду, якщо він не повідомив страховика у строки і за умов, визначених у підпункті 33.1.2 пункту 33.1 статті 33 цього Закону.

Статтею 27 Закону України "Про страхування" унормовано, що до страховика, який виплатив страхове відшкодування за договором майнового страхування, у межах фактичних затрат переходить право вимоги, яке страхувальник або інша особа, що одержала страхове відшкодування, має до особи, відповідальної за заподіяний збиток. Наведена правова норма кореспондується зі ст.993 Цивільного кодексу України : до страховика, який виплатив страхове відшкодування за договором майнового страхування, у межах фактичних витрат переходить право вимоги, яке страхувальник або інша особа, що одержала страхове відшкодування, має до особи, відповідальної за завдані збитки.

Відповідно до ст. 1191 ЦК України особа, яка відшкодувала шкоду, завдану іншою особою, має право зворотної вимоги (регресу) до винної особи у розмірі виплаченого відшкодування, якщо інший розмір не встановлений законом.

Отже, розмір регресного відшкодування, право вимоги якого виникло у позивача, визначається його фактичними витратами (платежами) як страховика, які здійснені на користь страхувальника.

Юридична або фізична особа відшкодовує шкоду, завдану їхнім працівником під час виконання ним своїх трудових (службових) обов'язків (ст.1172 Цивільного кодексу України).

Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона по справі повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.

В супереч вказаній вище нормі відповідач доводи позивача не спростував, доказів погашення заборгованості суду не подав.

Таким чином, беручи до уваги матеріали справи, керуючись вищезазначеними нормами законодавства, враховуючи вину працівника відповідача та той факт, що відшкодування позивачем виплачено, суд приходить до висновку про обґрунтованість вимоги позивача щодо відшкодування шкоди в розмірі 5 546 грн. 04 коп. в порядку регресу.

За правилами, встановленими ст.49 Господарського процесуального кодексу України, судовий збір по справі слід відшкодувати позивачу за рахунок відповідача.

Керуючись ст. 124 Конституції України, ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ст.9, 16, 27 Закону України "Про страхування", ст.33, 38 Закону України "Про обов"язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів", ст.ст.979, 990, 993, 1191, 1172 Цивільного кодексу України та керуючись ст. ст. 33, 43, 49, 75, ст. ст. 82 -85 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

в и р і ш и в :

позов приватного акціонерного товариства "Страхова група "ТАС" до Товариства з обмеженою відповідальністю "Шум-Транс" про стягнення сплаченого страхового відшкодування в розмірі 5 546 грн.04 коп. задовольнити.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Шум-Транс" (вул. Промислова, 2, м. Долина, Івано-Франківська область,77500, код ЄДРПОУ 36092363) на користь приватного акціонерного товариства "Страхова група "ТАС" (м. Київ, проспект Перемоги, 65, код ЄДРПОУ 30115243) - 5 546 грн. 04 коп. (п"ять тисяч п"ятсот сорок шість гривень чотири копійки) сплаченого страхового відшкодування та 1 827 грн. 00 коп. (одну тисячу вісімсот двадцять сім гривень) судового збору.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Повне рішення складено 19.06.15

Суддя Фанда О. М.

Виготовлено в КП "Діловодство спеціалізованого суду"


Кудлейчук О. В. 19.06.15

СудГосподарський суд Івано-Франківської області
Дата ухвалення рішення15.06.2015
Оприлюднено24.06.2015
Номер документу45350857
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —909/428/15

Ухвала від 26.12.2019

Господарське

Господарський суд Івано-Франківської області

Фанда О. М.

Ухвала від 17.12.2019

Господарське

Господарський суд Івано-Франківської області

Фанда О. М.

Рішення від 15.06.2015

Господарське

Господарський суд Івано-Франківської області

Фанда О. М.

Ухвала від 03.06.2015

Господарське

Господарський суд Івано-Франківської області

Фанда О. М.

Ухвала від 22.04.2015

Господарське

Господарський суд Івано-Франківської області

Фанда О. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні