Рішення
від 18.06.2015 по справі 910/10106/15
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА

cpg1251 ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18.06.2015Справа №910/10106/15 За позовом Публічного акціонерного товариства «Комерційний банк «Актив Банк» в особі Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення тимчасової адміністрації Шевченка О.В.

до Товариства з обмеженою відповідальністю «Корн»

про стягнення 15209972,61 грн.

Суддя Маринченко Я.В.

Представники сторін:

від позивача - Кузьмік Д.В. (представник за довіреністю);

від відповідача - не з'явився.

ВСТАНОВИВ:

У квітні 2015 року Публічне акціонерне товариство «Комерційний банк «Актив Банк», в особі Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення тимчасової адміністрації Шевченка О.В., звернулося до Господарського суду міста Києва з вказаним позовом.

Позовні вимоги обґрунтовані несвоєчасним виконанням відповідачем умов кредитного договору № 0930/01 від 30.09.2013 щодо повернення кредиту та сплати відсотків за його користування, внаслідок чого за відповідачем утворилася заборгованість в сумі 15209972,61 грн., з яких 13900000 грн. - прострочена заборгованості за кредитом, 1309972,61 - прострочена заборгованість за відсотками.

З метою досудового врегулювання спору позивач звертався до відповідача з вимогою про повернення кредитних коштів, однак відповідач зазначену вимогу залишив без відповіді та задоволення.

На підставі викладеного позивач звернувся до суду з позовом про стягнення з відповідача 13900000 грн. простроченої заборгованості за кредитом, 1309972,61 грн. простроченої заборгованість за відсотками, що в цілому складає 15209972,61 грн.

У судовому засіданні представник позивача підтримав заявлені вимоги.

Відповідач відзив на позовну заяву не подав, уповноваженого представника у судове засідання не направив, хоча про час і місце його проведення повідомлений у встановленому законом порядку.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.

Судом встановлено, що 30.09.2013 між ПАТ «Комерційний банк «Актив Банк» (далі - позивач, Банк) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Корн» (далі - відповідач, Клієнт) договір про здійснення кредитних операції № 0930/01 (далі - договір), відповідно до умов якого Банк зобов'язався відкрити позичальнику кредитну лінію (відновлювальну) із лімітом 14700000 грн., з метою поповнення обігових коштів Клієнта, а Клієнт зобов'язався використовувати кредитні кошти за призначенням, сплачувати кошти за користування кредитом та повернути банку кредит в повному обсязі в порядку та у строки, обумовлені договором (розділ 1 договору).

Сторони погодили, що строк виконання зобов'язання з повернення кредитних коштів та сплати процентів наступає 29.09.2014.

Пунктом 3.1 розділу 1 договору сторони визначили, що процентна ставка за кредитом дорівнює 20 відсотків річних в валюті кредиту.

Графік погашення кредитної лінії встановлений розділом 1 договору.

Відповідно до п. 6.2 договору, сума процентів, що підлягають сплаті, нараховується щоденно на фактичну суму заборгованості Клієнта за кредитом станом на кінець кожного дня і за фактичну календарну кількість днів користування кредитом з дня надання кредиту (включаючи цей день) по день повного погашення заборгованості за кредитом (не враховуючи цей день), якщо інше не передбачено умовами договору. Нарахування процентів в останній робочій день календарного місяця здійснюється також за останні календарні дні цього ж календарного місяця, що не є робочими днями. Нарахування процентів в перший робочий день календарного місяця здійснюється також за перші календарні дні цього ж календарного місяця, що не є робочими днями. Нарахування процентів здійснюється із розрахунку фактичної кількості днів у році та фактичної кількості днів у місяці.

Згідно з п.п. 8.1, 8.2, 8.6 договору, погашення кредиту може проводитися в порядку, передбаченому договором, шляхом безготівкових перерахувань Клієнтом грошових коштів на користь Банка або шляхом договірного списання Банком відповідних сум з рахунків Клієнта. В кожну дату, в яку Клієнт зобов'язаний сплатити будь-яку суму за умовами договору, Клієнт надає таку суму Банку шляхом перерахування її на рахунок Банку, який Банк визначив для такої цілі. Якщо платіж належить до сплати у день, який не є робочим днем, то такий платіж повинен бути здійснений в день, наступний за ним, що є робочим днем того ж календарного місяця, а якщо такого робочого дня нема - то в останній робочий день такого календарного місяця. Всі платежі, що здійснюються Клієнтом для виконання кредитного договору, вважаються належним чином виконаними в момент зарахування грошових коштів на рахунок Банку, що визначений для такої мети, відповідно до умов договору.

Відповідно до ст. 1054 Цивільного кодексу України, за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти.

До відносин за кредитним договором застосовуються положення про позику, якщо інше не встановлено цим параграфом і не випливає із суті кредитного договору.

Згідно з нормами ч. 1 ст. 1048 ЦК України, позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюються договором. Якщо договором не встановлений розмір процентів, їх розмір визначається на рівні облікової ставки Національного банку України. У разі відсутності іншої домовленості сторін проценти виплачуються щомісяця до дня повернення позики.

У відповідності до положень ст. 1049 ЦК України, позичальник зобов'язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем, на виконання умов договору, надано відповідачеві кредит в сумі 14700000 грн. Зазначена обставина підтверджується розпорядженням про видачу кредиту від 30.09.2013 та меморіальним ордером № 15628 від 30.09.2013 на суму 14700000 грн.

У подальшому відповідачем частково погашено заборгованість за кредитом на суму 800000 грн.

Судом встановлено, що позичальник у порушення умов кредитного договору № 0930/01 від 30.09.2013 не виконав взяті на себе зобов'язання щодо вчасного повернення кредиту та сплати відсотків за користування кредитом в строк, обумовлений графіком погашення заборгованості, внаслідок за ним утворилася прострочена заборгованість перед банком з повернення кредиту в сумі 13900000 грн. та прострочена заборгованість зі сплати відсотків в сумі 1309972,61 грн., що підтверджується наявною в матеріалах справи випискою по особовим рахункам відповідача, станом на 13.05.2015, за період з 30.09.2013 по 13.05.2015, та розрахунком заборгованості, наданим позивачем.

З метою досудового врегулювання спору позивач звернувся до відповідача з вимогою про дострокове повернення кредиту (вих. № 450/11 від 17.02.2015), яку обґрунтував несвоєчасним виконанням останнім умов кредитного договору щодо повернення кредиту та сплати відсотків за його користування, однак відповідач вимогу банку не виконав.

Відповідно до статті 193 Господарського кодексу України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.

Зазначене також кореспондується зі статтями 525, 526 ЦК України, відповідно до яких зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Стаття 629 ЦК України передбачає, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Відповідно до статті 610 ЦК України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Пунктом 10.2.1 розділу 10 договору сторони погодили, що Банк має право в односторонньому порядку вимагати від Клієнта достроково повернути наданий Клієнтові кредит в повному обсязі. Клієнт зобов'язаний, незважаючи на інші положення договору, виконати зазначену вимогу Банку і повернути отриманий кредит в повному обсязі разом із нарахованою платою за користування кредитними коштами і штрафними санкціями, що підлягають сплаті Клієнтом на користь Банку в строк, не пізніше 30 календарних днів з дня направлення Банку Клієнтом відповідної вимоги.

Факт порушення відповідачем умов договору належним чином доведений матеріалами справи.

Згідно зі статтею 33 ГПК України, обов'язок доказування тих обставин, на які посилається сторона, як на підставу своїх вимог і заперечень, покладається на цю сторону.

Відповідачем не надано суду належних та допустимих доказів на спростування викладених у позові обставин.

З огляду на викладене, вимоги позивача про стягнення з відповідача 13900000 грн. простроченої заборгованості за кредитом, 1309972,61 грн. простроченої заборгованості за відсотками, за кредитним договором № 0930/01 від 30.09.2013, підлягають задоволенню.

На підставі положень ст. 49 ГПК України, витрати по сплаті судового збору в сумі 73080 грн. покладаються на відповідача у повному обсязі в дохід Державного бюджету України.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 49, 75, 82 - 85 ГПК України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Корн» (04070, м. Київ, вул. Борисоглібська, буд. 3; ідентифікаційний код 31628467) на користь Публічного акціонерного товариства «Комерційний банк «Актив-Банк» (04070, м. Київ, вул. Борисоглібська, буд. 3; ідентифікаційний код 26253000) 13900000 (тринадцять мільйонів дев'ятсот тисяч) грн. 00 коп. простроченої заборгованості за кредитом, 1309972 (один мільйон триста дев'ять тисяч дев'ятсот сімдесят двi) грн. 61 коп. простроченої заборгованості за відсотками.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Корн» (04070, м. Київ, вул. Борисоглібська, буд. 3; ідентифікаційний код 31628467) в дохід Державного бюджету України (р/р 31215206783001, Одержувач: Головне управління Державної казначейської служби України у м. Києві, Банк одержувача: Головне управління Державної казначейської служби України у м. Києві, МФО 820019, ідентифікаційний код 37993783, код платежу: 22030001) судовий збір у розмірі 73080 (сімдесят три тисячi вісімдесят) грн. 00 коп.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Суддя Я.В. Маринченко

СудГосподарський суд міста Києва
Дата ухвалення рішення18.06.2015
Оприлюднено30.06.2015
Номер документу45457444
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —910/10106/15

Ухвала від 19.03.2018

Господарське

Господарський суд міста Києва

Маринченко Я.В.

Ухвала від 01.03.2018

Господарське

Господарський суд міста Києва

Маринченко Я.В.

Ухвала від 22.02.2018

Господарське

Господарський суд міста Києва

Маринченко Я.В.

Постанова від 28.02.2017

Господарське

Вищий господарський суд України

Шевчук C. Р.

Ухвала від 31.01.2017

Господарське

Вищий господарський суд України

Шевчук C. Р.

Ухвала від 23.01.2017

Господарське

Вищий господарський суд України

Євсіков О.O.

Ухвала від 26.12.2016

Господарське

Вищий господарський суд України

Євсіков О.O.

Ухвала від 13.12.2016

Господарське

Вищий господарський суд України

Євсіков О.O.

Ухвала від 17.11.2016

Господарське

Господарський суд міста Києва

Маринченко Я.В.

Ухвала від 08.11.2016

Господарське

Господарський суд міста Києва

Маринченко Я.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні