ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
36000, м. Полтава, вул.Зигіна, 1, тел. (0532) 610-421, факс (05322) 2-18-60, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16.06.2015 р. Справа №917/821/15
за позовом Прокурора Чутівського району Полтавської області, вул.Леніна-24а, смт.Чутове, Полтавська область, 38800 в інтересах держави в особі Іскрівської сільської ради Чутівського району Полтавської області, вул.Леніна-1, с.Іскрівка, Чутівський р-н., Полтавська область, 38821
до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, АДРЕСА_1
про стягнення 4815,10грн.
Суддя Кльопов І.Г.
Представники:
від прокуратури : Мушук Т.В.
від позивача: не з"явились
від відповідача: не з"явились
У судовому засіданні 16.06.2015р. оголошено вступну та резолютивну частини рішення відповідно до ст.85 ГПК України.
СУТЬ СПРАВИ: Розглядається позовна заява Прокурора Чутівського району Полтавської області в інтересах держави в особі Іскрівської сільської ради про стягнення з відповідача фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 боргу у розмірі 4815,10грн. заборгованості за Договором оренди від 01.06.2008р.
Представник прокуратури позовні вимоги підтримує у повному обсязі.
Представник Іскрівської сільської ради у судове засідання не з"явився, причини неявки суду не повідомив.
Відповідач представництво у судове засідання вдруге не забезпечив, вимог суду не виконав, причин щодо цього суду не повідомив. Останній відповідно до пп. 3.9.1 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 18 від 26.12.2011р. "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" був належним чином та завчасно повідомлений про дату, час і місце проведення судового засідання, про що свідчать повідомлення про вручення поштового відправлення - вказаних ухвал суду.
Відповідно до пп. 3.9.2 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 18 від 26.12.2011р. "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" у випадку нез'явлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору.
В зв'язку з тим, що необхідних для вирішення спору доказів наявних в матеріалах справи достатньо для розгляду справи, а неявка відповідача не перешкоджає розгляду справи по суті, то справа розглядається без участі представника відповідача за наявними в ній матеріалами на підставі ст. 75 ГПК України.
Розглянувши матеріали справи, всебічно, повно та об'єктивно дослідивши і оцінивши подані позивачем докази, на які він посилався як на підставу своїх вимог, заслухавши представника прокуратури, суд, встановив:
01.06.2008 року між Іскрівською сільською радою Чутівського району Полтавської області в особі сільського голови ОСОБА_3 (Орендодавець) та фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 (Орендар) укладено Договір оренди приміщення бані-сауни з підсобними приміщеннями (Договір).
Відповідно до п.п. 1.1 Договору Орендодавець передає, а Орендар приймає у строкове платне користування окреме індивідуально визначене майно - приміщення бані-сауни загальною площею 131,40 м 2 за адресою: Полтавська область, Чутівський район, с Іскрівка, одноповерхового будинку
Згідно п.п. 3.3, 3.4 вказаного Договору розмір орендної плати за користування майном за кожен наступний місяць визначається шляхом корегування розміру плати за попередній місяць на індекс інфляції. На момент укладення договору розмір орендної плати складав 79 грн. 45 коп. за місяць та 455 грн. 40 коп., за рік. Перерахування орендної плати проводиться починаючи з 1 червня 2008 року в термін до 5 числа кожного місяця за наступний місяць на розрахунковий рахунок Орендодавця.
Відповідно до п. 7.1 Договору строк оренди нежитлового приміщення закінчується 01.06.2023 року.
Пунктом 4.1.12 Договору передбачено обов'язок Орендаря своєчасно і в повному обсязі перераховувати на рахунок Орендодавця орендну плату.
Відповідно до Акту приймання-передачі в оренду нежитлового приміщення підписано сторонами 01.06.2008 року, Орендодавець передав, а Орендар прийняв частину приміщення сільського профілакторію бані-сауни загальною площею 131,40 м 2, яке знаходиться на балансі Іскрівської сільської ради Чутівського району Полтавської області
Як вбачається з матеріалів справи, відповідач орендну плату вчасно не сплачував, внаслідок чого у нього виникла заборгованість у розмірі 4815 грн. 10 коді.
З метою досудового врегулювання питання щодо сплати вказаної суми, Орендодавцем на адресу Орендаря направлено вимоги від 19.09.2013 року за № 02-17/149 від 05.03.2014 року, за № 02-17/35 та за № 02/12/61 від 07.04.2015 року щодо термінового погашення заборгованості по орендній платі.
Відповіді на претензію відповідач не надав, суму боргу не сплатив.
при вирішенні спору, суд виходить з наступного.
Підставою виникнення цивільних прав та обов'язків, у тому числі щодо відшкодування кредиторові або іншій, ocoбі збитків (шкоди), є зобов'язання, які виникають з угод або в наслідок заподіяння шкоди, що передбачено ст. 11 ЦК України. Згідно ч. 1 ст. j 2: Закону України «Про оренду державного та комунального майна», під орендою, розуміється засноване на договорі строкове платне користування майном, і необхідним орендареві для здійснення підприємницької т# іншої діяльності.
Статтею 759 ЦК України передбачено, що за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується, передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк. Законом можуть бути передбачені особливості укладення т|а виконання договору найму (оренди).
У ст. 762 ЦК України зазначене про те, що за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої!встановлюється договором найму. Плата за користування майном вноситься щомісячно, якщо інше не встановлено договором.
Частиною 3 статті 18 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» передбачено, що орендар зобов'язаний вносити орендну плату своєчасно і у повному обсязі.
Орендар за користування об'єктом оренди вносить орендну плату незалежно від наслідків господарської діяльності (ч. 1 ст. 19 Закону України «Про оренду державного, та комунального майна»),
У відповідності до п. 1 та п. 7 ст. 193 Господарського кодексу України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за!відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Не допускаються одностороння відмова від виконання зобов'язання, крім випадків, передбачених законом, а також відмова від виконання або відстрочка виконання з мотиву, що зобов'язання другої сторони за іншим договором не було виконано належним чином.
Згідно ст. ст. 525, 526 ЦК України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог -відповідно до звичаїв і дідового обороту, або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускаються якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до ч.1 ст. 530, ЦК України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов'язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події.
У відповідності до ст. 610 ЦК України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
У разі порушення зобов'язання настают правові наслідки, встановлені договором або законом,що передбачено ст. 611 ЦК України.
Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання а6o не виконав його у строк, встановлений договором або законом (ст. 612 ЦК України).
Відповідно до ст. 629 ЦК України, договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Відповідно до ч. 5 ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування» органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до Закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, у тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти npaвa, комунальної і вченості у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичний; особам, здавати їх в оренду, продавати і купувати,, використовували як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та і передаються у користування і оренду.
Відповідно до ст. 121 Конституції України, ст. 36-1 Закону України «Про прокуратуру» на прокуратуру покладається представництво інтересів держави в судах у випадках визначений законом.
Згідно ст. 36-1 Закону України «Про прокуратуру» представництво прокуратурою інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, передбачених законом.
Підставою представництва в суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень інтересів держави.
Тобто, органом, уповноваженим державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах виступає, Іскріврька сільська рада Чутівського району Полтавської області, яка у свою чергу заходи представницького характеру по вказаному факту не вживала, тобто вказані інтереси залишаються незахищеними і, що є підставою для звернення з позовом прокуратури Чутівського району до суду.
У даному випадку порушення інтересів держави полягає в тому, що несвоєчасна сплата орендної плати за користування нежитловим приміщенням - об'єктом комунальної власності, призводить до недоотримання коштів від оренди майна бюджетом, що не дає можливості у повній мірі фінансувати соціальні потреби населення та реалізовувати програми захисту соціально незахищених верств населення села.
Таким чином, прокурор Чутівського району звертається до суду із позовною заявою в інтересах органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинам - Іскрівської сільської ради Чутівського району Полтавської області.
Відповідно до статті 4-3 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності.
Згідно з пунктом 4 частини третьої статті 129 Конституції України та статтями 33, 34 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу, господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи, обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Допустимих доказів в спростування наведеного чи будь-яких обґрунтованих заперечень по суті спору відповідач суду не надав.
Проаналізувавши матеріали справи, оцінивши надані докази, суд дійшов висновку, що позовні вимоги обгрунтовані, підтверджені матеріалами справи та підлягають задоволенню.
Відповідно до ст.49 ГПК України судовий збір, від сплати якого позивач у встановленому порядку звільнений, стягується з відповідача в доход бюджету.
На підставі матеріалів справи та керуючись ст.ст. 43, 49, 82-85 ГПК України, суд, -
В И Р І Ш И В :
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, АДРЕСА_1, реєстраційний номер ФОП ЄДР НОМЕР_1
- на користь Іскрівської сільської ради Чутівського району Полтавської області, вул.Леніна-1, с.Іскрівка, Чутівський р-н., Полтавська область, 38821 (код ЄДРПОУ 21047201, р/р 31422000500507, МФО 831019 в УДКУ в Чутівському районі) заборгованість за Договором оренди від 01.06.2008р. у розмірі 4815,10грн.;
- в доход УДКСУ у м.Полтаві, 22030001, код отримувача за ЄДРПОУ - 38019510, р/р 31214206783002, банк отримувача ГУДКСУ у Полтавській області, код банку отримувача 831019, коду класифікації доходів бюджету 22030001 - 1827,00_грн. судового збору.
Видати наказ після набрання цим рішенням законної сили.
Повний текст рішення складено: 17.06.2015р.
Суддя Кльопов І.Г.
Суд | Господарський суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 16.06.2015 |
Оприлюднено | 30.06.2015 |
Номер документу | 45457982 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Полтавської області
Кльопов І.Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні