ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"19" червня 2015 р. Справа № 809/2057/15
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
Судді Григорука О.Б.
при секретарі Гринчишин Х.І.
за участю: представника позивача -ОСОБА_1, представник відповідача - не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом:
Відділення ВД Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань в м. Івано-Франківську
до відповідача: Відкритого акціонерного товариства "Стиль ВД"
про стягнення капіталізованих платежів в сумі 90471,81 грн.,-
ВСТАНОВИВ:
Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань в м. Івано-Франківську звернулося до суду з адміністративним позовом до Відкритого акціонерного товариства "Стиль ВД" про стягнення капіталізованих платежів в сумі 90471,81 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що на обліку у Фонді соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Івано-Франківську перебуває гр.ОСОБА_2 (07.11.1940 р.н.), яка отримала виробничу травму на підприємстві відповідача. У зв'язку з ліквідацією ВАТ "Стиль ВД" позивач звернувся до голови ліквідаційної комісії товариства з вимогою здійснити капіталізацію платежів на загальну суму 90471,81 грн. для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань даного суб'єкта господарювання щодо відшкодування шкоди, заподіяної життю і здоров'ю вказаному громадину. Проте, відповідач у добровільному порядку грошові вимоги позивача не визнав, що стало підставою для звернення до суду з адміністративним позовом про їх стягнення.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала з підстав наведених в позовній заяві, позов просила задовольнити повністю.
Відповідач в судове засідання не з'явився, направлена кореспонденція за адресою його місцезнаходження, яка зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, повернулася на адресу суду з відміткою пошти "підприємство відсутнє". Згідно правил ч.4 ст.33 КАС України у разі ненадання особами, які беруть участь у справі, інформації щодо їх поштової адреси судовий виклик або судове повідомлення надсилаються юридичним особам та фізичним особам - підприємцям - за адресою місцезнаходження (місця проживання), що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців. У разі відсутності осіб, які беруть участь у справі, за такою адресою вважається, що судовий виклик або судове повідомлення вручене їм належним чином. Виходячи з цього, на підставі ч.4 ст.128 Кодексу адміністративного судочинства України, судом продовжено розгляд справи за відсутності відповідача.
Розглянувши позовну заяву, заслухавши думку представника позивача, дослідивши та оцінивши подані докази, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що Відкрите акціонерне товариство "Стиль ВД" (правонаступник ВАТ "Івано-Франківська трикотажна фабрика") є платником страхових внесків у відділенні виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Івано-Франківську.
29 жовтня 1981 року із працівником відповідача ОСОБА_2 стався нещасний випадок, в результаті якого остання отримала травму із встановленням ІІІ групи інвалідності.
Справу потерпілої на виробництві передано до відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Івано-Франківську, яке постановою від 29 березня 2013 року №0907/688/688/9 призначило ОСОБА_2 щомісячну грошову допомогу в розмірі 322,23грн. безстроково (а.с. 35).
В судовому засіданні встановлено, що 19.09.2013 року в спеціалізованому друкованому засобі масової інформації "Бюлетень державної реєстрації" опубліковано оголошення про те, що 18.09.2013 року засновниками ВАТ "Стиль ВД" прийнято рішення про припинення підприємницької діяльності.
У зв'язку з цим, 17.10.2013 року відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Івано-Франківську направило голові ліквідаційної комісії ВАТ "Стиль ВД" заяву про визнання грошових вимог (капіталізованих платежів) на суму 90471,81грн. для розрахунку з потерпілою на виробництві ОСОБА_2 Крім того, до заяви додано розрахунок потреби в капіталізації коштів (а.с. 7-8).
Однак, відповіді про задоволення чи відхилення кредиторських вимог від ліквідаційної комісії ВАТ "Стиль ВД" на адресу позивача, так і не надходило.
З матеріалів адміністративної справи вбачається, що відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань в м. Івано-Франківську 25.12.2013 та повторно 06.04.2015 направляло на адресу відповідача заяви про надання інформації (а.с. 10-11).
Вирішуючи спір, суд виходив з наступного регулювання спірних правовідносин.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.112 Цивільного кодексу України у разі ліквідації платоспроможної юридичної особи вимоги кредиторів задовольняються у першу чергу щодо відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, та вимоги кредиторів, забезпечені заставою чи іншим способом.
Згідно із ст.1205 Цивільного кодексу України у разі ліквідації юридичної особи платежі, належні потерпілому або особам, визначеним статтею 1200 цього Кодексу, мають бути капіталізовані для виплати їх потерпілому або цим особам у порядку, встановленому законом або іншим нормативно-правовим актом.
У разі відсутності в юридичної особи, що ліквідується, коштів для капіталізації платежів, які підлягають сплаті, обов'язок щодо їх капіталізації покладається на ліквідаційну комісію на підставі рішення суду за позовом потерпілого.
Правову основу, економічний механізм та організаційну структуру загальнообов'язкового державного соціального страхування громадян від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які призвели до втрати працездатності або загибелі застрахованих на виробництві, визначено Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності".
Основними принципами страхування від нещасного випадку, зокрема, є: своєчасне та повне відшкодування шкоди страховиком; обов'язковість страхування від нещасного випадку осіб, які працюють на умовах трудового договору (контракту) та інших підставах, передбачених законодавством про працю, а також добровільність такого страхування для осіб, які забезпечують себе роботою самостійно, та громадян-суб'єктів підприємницької діяльності.
Відповідно до п.2 ч.2 ст.45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" роботодавець, як страхувальник, зобов'язаний своєчасно та повністю нараховувати і сплачувати в установленому порядку страхові внески до Фонду.
Положеннями ст.46 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" визначено, що фінансування Фонду соціального страхування від нещасних випадків здійснюється за рахунок, зокрема, капіталізованих платежів, що надійшли у випадках ліквідації страхувальників у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Таким чином, наведеними нормами Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" та ЦК України законодавець зобов'язує страхувальника проводити капіталізацію страхових виплат у всіх випадках ліквідації.
Порядок обчислення і сплати страхових внесків до Фонду визначений Інструкцією про порядок перерахування, обліку та витрачання страхових коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, затвердженою постановою правління Фонду від 12.07.2007 року № 36 (зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 01.08.2007 року за № 867/14134; чинною на час виникнення спірних відносин), пунктом 5.9 якої встановлено, що для покриття витрат Фонду потерпілим на виробництві, які працювали на підприємствах, що ліквідовані (якщо вони не мають правонаступника), кошти до Фонду сплачуються страхувальником згідно з Порядком капіталізації платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань підприємства-банкрута перед громадянами внаслідок заподіяння шкоди їх життю і здоров'ю, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 6 травня 2000 року №765.
Відповідно до п.1 вказаного Порядку здійснюється капіталізація платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань підприємства-банкрута відшкодувати шкоду, заподіяну життю і здоров'ю громадян, у тому числі застрахованих у Фонді соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань. Капіталізація платежів здійснюється щодо кожної особи з урахуванням заборгованості за попередні роки та необхідності виплати майбутніх платежів. Під час розрахунку сум цих платежів повинні враховуватися заробітна плата потерпілого, відсоток втрати професійної працездатності, витрати по догляду за потерпілим, на реабілітацію, протезування, придбання транспортних засобів та види соціальної допомоги відповідно до медичного висновку, необхідність сплати одноразової допомоги у зв'язку з травмою або професійним захворюванням, які можуть призвести до смерті потерпілого, а також інших виплат, передбачених законодавством.
Пунктом 3 вказаного Порядку капіталізація платежів, передбачених підпунктами 1-5 пункту 2 цього Порядку розраховується на період, що визначається як різниця між середньою тривалістю життя для чоловіків і жінок у країні та їх віком на момент здійснення капіталізації.
Аналогічні висновки щодо правових норм, які підлягають застосуванню у даних спірних правовідносинах, викладено в постанові Верховного Суду України від 26.06.2012 справа №21-156а12 за позовом Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Суми до ТОВ "Фрунзе - авто" про стягнення капіталізованих платежів.
Відповідно до Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців відповідач перебуває в стані припинення з 18.09.2013 (а.с. 39-42).
Таким чином, вимоги щодо капіталізації платежів здійснюються в межах ліквідаційної процедури.
Враховуючи вищенаведене, чинне законодавство не звільняє платоспроможності підприємства у разі їх ліквідації від фінансування Фонду соціального страхування від нещасних випадків шляхом внесення капіталізованих платежів.
Згідно із ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст.70 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмету доказування. Обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.
Згідно ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
На підтвердження заявленої суми позову позивачем було надано ряд документів, а саме: постанови щодо взяття на облік потерпілої та призначення їй страхових виплат, довідки з МСЕК про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності в процентах, акт про розслідування нещасного випадку на виробництві, довідки про заборгованість перед Фондом зі сплати страхових коштів у сумі 90471,81 та розрахунок потреби в капіталізації коштів для розрахунку з потерпілим на виробництві відповідача (а.с.35-38, а.с.8).
Однак, станом на момент розгляду справи відповідач не виконав обов'язку щодо сплати капіталізованих платежів в сумі 90471,81 грн.
За наведених обставин, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.
На підставі ст. 124 Конституції України, керуючись ст. ст. 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити.
Стягнути з Відкритого акціонерного товариства "Стиль ВД", код 00307282, на користь Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань в м. Івано-Франківську, код 25925319, капіталізовані платежі у розмірі 90471 (дев'яносто тисяч чотириста сімдесят одну) грн. 81 коп.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Постанова набирає законної сили в порядку та строки встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя: Григорук О.Б.
Постанова складена в повному обсязі 24.06.2015 року.
Суд | Івано-Франківський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 19.06.2015 |
Оприлюднено | 01.07.2015 |
Номер документу | 45545599 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Івано-Франківський окружний адміністративний суд
Біньковська Н.В.
Адміністративне
Івано-Франківський окружний адміністративний суд
Біньковська Н.В.
Адміністративне
Івано-Франківський окружний адміністративний суд
Григорук О.Б.
Адміністративне
Івано-Франківський окружний адміністративний суд
Григорук О.Б.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні