Справа № 211/4187/14-к
Провадження № 1-кп/211/48/15
В и р о к
і м е н е м У к р а ї н и
23 червня 2015 року Довгинцівський районний суд м. Кривого Рогу Дніпропетровської області в складі:
головуючого судді ОСОБА_1
при секретарі ОСОБА_2 , ОСОБА_3
за участю: прокурора ОСОБА_4
потерпілих ОСОБА_5 , ОСОБА_6 ,
ОСОБА_7
адвоката ОСОБА_8
розглянувши у відкритому судовому засіданні кримінальне провадження № 42014040720000003 по обвинуваченню
ОСОБА_9
ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Кривого Рогу, українця, громадянина України, з вищою освітою, одруженого, маючого двох неповнолітніх дітей ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , працюючого директором ТОВ «Монолітбудмонтаж», не судимого, проживаючого по АДРЕСА_1 ;
у вчинені кримінального правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 172 КК України,
в с т а н о в и в:
ОСОБА_9 , будучи засновником товариства з обмеженою відповідальністю (далі ТОВ) «Монолітбудмонтаж» (ЄДРПОУ 36608424), розташованого по вул. Леоніда Бородича 15А в Довгинцівському районі в м. Кривому Розі, обіймаючи посаду директора зазначеного товариства, був наділений повноваженнями виконувати адміністративно - господарські і організаційно - розпорядчі функції вказаного підприємства, мав право приймати на роботу та звільняти з роботи працівників зазначеного товариства.
Діючи з метою ухилення від сплати обов`язкових платежів і відрахувань з доходів співробітників, ОСОБА_9 вирішив, грубо порушуючи законодавство про працю, використовувати найману працю працівників без офіційного оформлення з ними трудових правовідносин.
В період часу з грудня 2011 року по листопад 2013 року ОСОБА_9 з корисливих мотивів, в своїх особистих інтересах незаконно без належного оформлення трудових відносин прийняв на роботу ОСОБА_5 , в період часу з вересня 2013 року по грудень 2013 року незаконно без належного оформлення трудових відносин прийняв на роботу ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , найману працю яких використовував під час проведення будівельних робіт на різноманітних об`єктах в м. Кривому Розі, с. Нива Трудова Апостоловського району Дніпропетровської області та м. Ялта.
Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них причин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Статтями 2, 21, 24. 48, 253 КЗпГІ України передбачено, що:
«...Працівники реалізують право на працю шляхом укладення трудового договору про роботу на підприємстві, в установі, організації або з фізичною особою. Працівники мають право на відпочинок відповідно до законів про обмеження робочого дня та робочого тижня і про щорічні оплачувані відпустки, право на здорові і безпечні умови праці, на об`єднання в професійні спілки та на вирішення колективних трудових конфліктів (спорів) у встановленому законом порядку, на участь в управлінні підприємством, установою, організацією, на матеріальне забезпечення в порядку соціального страхування в старості, а також у разі хвороби, повної або часткової втрати працездатності, на матеріальну допомогу в разі безробіття, на право звернення до суду для вирішення трудових спорів незалежно від характеру виконуваної роботи або займаної посади, крім випадків, передбачених законодавством, та інші права, встановлені законодавством.»;
«Трудовий договір це угода між працівником і власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом чи фізичною особою, за якою працівник зобов`язується виконувати роботу, визначену цією угодою, з підпорядкуванням внутрішньому трудовому розпорядку, а власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган чи фізична особа зобов`язується виплачувати працівникові заробітну плату і забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором і угодою сторін.
Працівник має право реалізувати свої здібності до продуктивної і творчої праці шляхом укладення трудового договору на одному або одночасно на декількох підприємствах, в установах, організаціях, якщо інше не передбачено законодавством, колективним договором або угодою сторін ... »;
«Трудовий договір укладається, як правило, в письмовій формі. Додержання письмової форми є обов`язковим: ...6) при укладенні трудового договору з фізичною особою; 7) в інших випадках, передбачених законодавством України... Укладення трудового договору оформляється наказом чи розпорядженням власника або уповноваженого ним органу про зарахування працівника на роботу... Трудовий договір вважається укладеним і тоді, коли наказ чи розпорядження не були видані, але працівника фактично було допущено до роботи.»;
«Трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника. Трудові книжки ведуться на всіх працівників, які працюють на підприємстві, в установі, організації або у фізичної особи понад п`ять днів. Трудові книжки ведуться також на позаштатних працівників при умові, якщо вони підлягають загальнообов`язковому державному соціальному страхуванню. Працівникам, що стають на роботу вперше, трудова книжка оформляється не пізніше п`яти днів після прийняття на роботу. До трудової книжки заносяться відомості про роботу, заохочення та нагороди за успіхи в роботі на підприємстві, в установі, організації; відомості про стягнення до неї не заносяться. Порядок ведення трудових книжок визначається Кабінетом Міністрів України.»;
«Особи, які працюють за трудовим договором (контрактом) на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання або у фізичної особи, підлягають загальнообов`язковому державному соціальному страхуванню ».
Відповідно до статті 35 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»роботодавець зобов`язаний: 1) під час перевірки правильності використання коштів Фонду та достовірності поданих роботодавцем даних, зазначених у пункті 2 цієї частини, надавати посадовим особам територіальних органів центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, необхідні документи та пояснення з питань, що виникають під час перевірки; 2) подавати центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, в установленому порядку відповідно до законодавства відомості про: прийняття на роботу працівників; розмір заробітної плати та використання робочого часу працівників;виплату застрахованим особам допомоги по частковому безробіттю; використання коштів Фонду за іншими визначеними цим Законом напрямами..
Відповідно до статті 11 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню підлягають: 1) громадяни України, іноземці (якщо інше не встановлено міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України) та особи без громадянства, які працюють на підприємствах, в установах, організаціях, створених відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, у філіях, представництвах, відділеннях та інших відокремлених підрозділах цих підприємств та організацій, в об`єднаннях громадян, у фізичних осіб - підприємців та інших осіб (включаючи юридичних та фізичних осіб - підприємців, які обрали особливий спосіб оподаткування (єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок) на умовах трудового договору (контракту) або працюють на інших умовах, передбачених законодавством, або виконують роботи на зазначених підприємствах, в установах, організаціях чи у фізичних осіб за договорами цивільно-правового характеру.
Відповідно до статті 2 Закону України «Про відпустки» право на відпустки мають громадяни України, які перебувають у трудових відносинах з підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, виду діяльності та галузевої належності, а також працюють за трудовим договором у фізичної особи (далі - підприємство).
Відповідно до статті 30 Закону України «Про оплату праці» роботодавець зобов`язаний забезпечити достовірний облік виконуваної працівником роботи і бухгалтерський облік витрат на оплату праці у встановленому порядку.
Згідно інструкції про порядок ведення трудових книжок, затвердженої постановою Кабінету міністрів України № 58 від 29.07.1993 року до трудової книжки вносяться: відомості про працівника: прізвище, ім`я та по батькові, дата народження; відомості про роботу, переведення на іншу постійну роботу, звільнення; відомості про нагородження і заохочення.
ОСОБА_9 в порушення вказаним норм права, з метою незаконного ухилення від платежів до Пенсійного фонду, фонду соціального страхування від тимчасової непрацездатності, податку з доходів та соціальних платежів зазначеним вище працівникам не зробив відповідних записів в їх трудових книжках, не видав наказів про прийняття їх на роботу, не відраховував обов`язкових відрахувань з нарахованої заробітної плати.
В судовому засіданні підсудний ОСОБА_9 вину у вчинені злочину визнав частково та пояснив, що ОСОБА_5 він знав з 2006р. за іншим місцем роботи. Коли він організовував ТОВ «Монолітбудмонтаж», ОСОБА_12 попросив взяти його на роботу, що він і зробив. Зарплату він йому платив, коли працювали на «Сухій Балці».
ОСОБА_6 та ОСОБА_13 він вперше побачив в серпні 2013р, вони були в нього на співбесіді, але на роботу він їх не приймав, вони домовлялися з іншими особами про роботу.
Незважаючи на часткове визнання, вина підсудного у вчинені злочину доказується крім його пояснень поясненнями потерпілих, свідка, матеріалами кримінального провадження.
Потерпілий ОСОБА_5 в судовому засіданні пояснив, що наприкінці листопада початку грудня 2011р. він приїхав в Кривий Ргі, подзвонив ОСОБА_14 , якого знав раніше, той запропонував йому роботу. Він працював на різних об`єктах, за різними спеціальностями по лінії будівельного фаху. Офіційно він не був працевлаштований, гроші за роботу йому давав особисто ОСОБА_15 .
Потерпілий ОСОБА_6 пояснив, що його в 2013р. запросили працювати в ТОВ «Монолітбудмонтаж» для будівництва водопроводу для свинарника в с. Нива Трудова. Виконробом в нього був ОСОБА_12 , в село на своєму авто їх возив ОСОБА_16 . Працював він 4,5 місяці. Заробітну плату платили частками, видавав головний інженер. а за останній місяць взагалі не заплатили.
В листопаді їх направили до м. Ялта, дали на квитки 200 гривень. Там вони пропрацювали три тижні, платили по 50 гривень через день. Вони розмовляли з головним інженером стосовно заробітної плати, той обіцяв заплатити, але так і не заплатили і по теперішній день.
Потерпілий ОСОБА_7 пояснив, що він працював на іншій фірмі, головний інженер ОСОБА_16 запросив його в ТОВ «Монолітбудмонтаж» для будівництва свинарника в с. Нива Трудова, він погодився. Пізніше він познайомився з ОСОБА_15 . Виконробом в них був ОСОБА_17 . Працювали 4,5 місяці, гроші не платили. Вони почали обурюватися, тоді стали платити. Зарплату видавав ОСОБА_16 , один раз йому особисто видав зарплату ОСОБА_15 . Він також працював в м. Ялта. Офіційно він не був прийнятий на роботу. Розмову про заборгованість вели з ОСОБА_16 , а ОСОБА_18 при цьому стояв у нього за спиною.
Свідок ОСОБА_19 пояснила, що була знайома з ОСОБА_14 і за його проханням виконувала в його офісі деякі роботи з постачання, готувала звіти. Також вона видавала гроші працівникам ТОВ «Монолітбудмонтаж». Гроші їй давав ОСОБА_16 , який казав, кому, скільки і за що треба платити. Вона оформляла відрядження в м. Ялту.
Потерпілі ОСОБА_20 та ОСОБА_21 підтвердили пояснення свідка в частині того, що отримували гроші від неї. При цьому ОСОБА_20 пояснив, що вона видавала йому гроші в присутності ОСОБА_16 та ОСОБА_18 .
Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців ТОВ «Монолітбудмонтаж» зареєстрований в цьому реєстрі за адресою АДРЕСА_2 , директором підприємства є ОСОБА_9 (т.1 а.с.28-30).
За повідомленням управління Пенсійного фонду України в Довгинцівському районі м. Кривого Рогу серед застрахованих осіб, які перебували в трудових відносинах з ТОВ «Монолітбудмонтаж» і отримували заробітну плату, відсутні прізвища ОСОБА_22 , ОСОБА_6 та ОСОБА_13 (т.1 а.с.18-21).
Згідно акту перевірки ТОВ «Монолітбудмонтаж», проведеної 18-19.06.2014р. територіальною державною інспекцією з питань праці у Дніпропетровській області, незважаючи на заперечення ОСОБА_9 про роботу на вказаному підприємстві ОСОБА_22 , ОСОБА_6 та ОСОБА_13 , факт наявності трудових відносин з ними підтверджується документально. Прізвище ОСОБА_22 є в переліку працівників, які проходили перевірку знань. Він проходив медичний огляд за направленням директора ТОВ «Монолітбудмонтаж», наказом № 15 від 10.09.2012р. був призначений старшим по виробництву робіт на об`єкті «Реконструкция жилых и хозяйственных строений в Центрально-Городском районе по ул. Вахтангова, 10 г. Кривой Рог…». Перечислені інші накази, в яких є прізвище ОСОБА_23 заяви ОСОБА_6 та ОСОБА_13 на видачу грошових коштів від 19.11.2013р. (т.1 а.с.108-127).
Таким чином, суд вважає безспірно встановленим, що підсудний грубо порушив законодавство про працю, використовуючи найману працю ОСОБА_22 , ОСОБА_6 та ОСОБА_13 без належного їх працевлаштування, що підтверджується поясненнями потерпілих, свідка ОСОБА_24 та перерахованими письмовими доказами.
Дії ОСОБА_9 судом кваліфікуються за частиною 1 статті 172 КК України за ознаками: інше грубе порушення законодавства про працю.
Вирішуючи питання про покарання, суд враховує ступінь тяжкості вчиненого злочину, особу підсудного, обставини, що пом`якшують та обтяжують покарання.
Вчинений злочин відноситься до злочинів невеликої тяжкості.
Раніше ОСОБА_9 не судимий, на обліку у психіатра та нарколога не перебуває, має на утриманні двох неповнолітніх дітей (т.2 а.с.59-65 довідки, запит, копії свідоцтв про народження).
Пом`якшуючих, обтяжуючих покарання обставин не встановлено.
Враховуючи викладене, суд вважає, що покарання повинно бути обрано у виді штрафу.
ОСОБА_14 звернувся з заявою про застосування до нього Закону України «Про амністію у 2014 році». Ця заява підлягає задоволенню.
Відповідно до пункту «в» статті 1 Закону України «Про амністію у 2014 році», який набрав чинності 19.04.2014р., із змінами, які набрали чинності 14.05.2014р., звільняються від відбування покарання у виді позбавлення волі на певний строк та від інших покарань, не пов`язаних з позбавленням волі, засуджені за умисні злочини, які не є тяжкими або особливо тяжкими відповідно до статті 12 Кримінального кодексу України, та за злочини, вчинені з необережності, які не є особливо тяжкими відповідно до статті 12 Кримінального кодексу України особи, не позбавлені батьківських прав, які на день набрання чинності цим Законом мають дітей, яким не виповнилося 18 років, дітей-інвалідів та/або повнолітніх сина, дочку, визнаних інвалідами.
ОСОБА_14 вчинив злочин, який не є тяжким або особливо тяжким відповідно до статті 12 Кримінального кодексу України. Згідно свідоцтвам про народження він має двох синів ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ,. Тому до нього може бути застосований Закон України «Про амністію у 2014 році».
Керуючись ст.ст.370,374 КПК України, суд
п р и с у д и в:
визнати ОСОБА_9 винним у вчинені злочину, передбаченого частиною 1 статті 172 КК України, та призначити йому покарання у виді штрафу в розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 850 (вісімсот п`ятдесят) гривень в дохід держави.
Відповідно до пункту «в» статті 1 Закону України «Про амністію у 2014 році» звільнити ОСОБА_9 від призначеного покарання.
Речові докази: три поліетиленових пакети з документами, чотири комп`ютерні блоки, ноутбук, які знаходяться в кімнаті речових доказів Довгинцівського РВ КМУ, після набрання вироком законної сили повернути ТОВ «Монолітбудмонтаж»; копії документів, які перебувають в матеріалах кримінального провадження, залишити в матеріалах кримінального провадження.
На вирок протягом 30 днів з дня його проголошення може бути подана апеляційна скарга в апеляційний суд Дніпропетровської області через Довгинцівський районний суд.
Суддя: ОСОБА_1
Суд | Довгинцівський районний суд м.Кривого Рогу |
Дата ухвалення рішення | 23.06.2015 |
Оприлюднено | 17.03.2023 |
Номер документу | 45546756 |
Судочинство | Кримінальне |
Кримінальне
Довгинцівський районний суд м.Кривого Рогу
Бардін О. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні