Рішення
від 22.06.2015 по справі 904/3930/15
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

cpg1251

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

22.06.15р. Справа № 904/3930/15 за позовом Приватної організації "Українська ліга авторських і суміжних прав", м. Київ

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Савалан, лтд", м. Дніпропетровськ

про стягнення 29 888 грн. 53 коп.

Суддя ЗАГИНАЙКО Т.В.

Представники:

від позивача : Ластовін О.С. - представник, дов. від 29.09.2014р. б/н;

Гаврилов О.М. - представник, дов. від 25.05.2015р. б/н;

від відповідача: не з'явився, про час та місце судового засідання був повідомлений належним чином.

СУТЬ СПОРУ:

Позивач просить стягнути з відповідача 29 888 грн. 53 коп., що складає 21 000 грн. 00 коп. - заборгованості за Договором від 01.06.2012р. №35/06/12, 1 813 грн. 06 коп. - пені, 898 грн. 58 коп. - річних та 6 176 грн. 89 коп. - інфляційних нарахувань.

Позивач у письмових поясненнях (вх. №39841/15 від 22.06.2015р.) зазначає, що відповідачем в порушення договору не виконувались обов'язки щодо надання звітів про використання музичних творів, а також повідомляє, що договір було укладено, він не є нікчемним, недійсним не визнавався та розірваним не був.

Відповідач відзиву на позов та інших витребуваних господарським судом документів не надав, його представник у судове засідання не з'явився, поштове повідомлення суду про час і місце судового засідання, спрямоване на адресу відповідача, зазначену в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, було повернено відділенням поштового зв'язку через невручення у зв'язку відсутністю реєстрації адресата (а.с. 25-27).

За змістом статті 64 ГПК, зокрема, в разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом (абзац 3 пункту 3.9.1 постанови пленуму Вищого господарського суду України від 26 грудня 2011 року N 18 „Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції").

Оригінали документів, оглянуті у судових засіданнях, відповідають копіям, залученим до матеріалів справи.

Клопотання про технічну фіксацію судового процесу за допомогою технічних засобів представниками позивача заявлено не було.

У судовому засіданні було оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Дослідивши матеріали справи, вислухавши пояснення представників позивача, господарський суд, -

ВСТАНОВИВ:

01.06.2012р. між позивачем - Приватною організацією "Українська ліга авторських і суміжних прав" (надалі - УЛАСП), та відповідачем - Товариством з обмеженою відповідальністю "Савалан, лтд", як користувачем, було укладено Договір №КБР-35/06/12 (надалі - Договір), відповідно до преамбули якого УЛАСП є організацією, що має повноваження надавати дозвіл (невиключне право) на використання в комерційній діяльності музичних творів, в тому числі, усіх необхідних майнових прав для їх використання, що використовуються, та здійснювати збір винагороди (роялті) за таке використання на підставі Свідоцтва про реєстрацію в якості організації колективного управління майновими правами суб'єктів авторського права, виданого Державним департаментом інтелектуальної власності Міністерства освіти і науки України за № 19/2011 від 24.01.2011р.; сторони погоджуються, що укладають даний договір з метою забезпечення здійснення єдиних виплат за використання в комерційній діяльності музичних творів, що сприятиме поліпшенню захисту об'єктів авторського та суміжного права на території України, а також полегшенню організації виплат роялті суб'єктам авторського та суміжного права.

Цей договір набирає чинності з моменту його підписання Сторонами і діє до 31.12.2012 року, а в частині невиконаних фінансових зобов'язань, фінансових санкцій, та будь-яких інших зобов'язань до їх повного виконання (пункт 5.1 Договору).

Згідно з пунктом 5.2 Договору у випадку, якщо жодна з сторін не повідомить письмово іншу сторону про припинення дії договору протягом місяця до настання зазначеної в пункті 5.1 дати припинення дії договору, дія договору вважається подовженою на той самий строк і на тих же умовах; таке повідомлення має бути надіслане засобами поштового зв'язку (рекомендованим листом), при цьому належним доказом повідомлення є квитанція відділу поштового зв'язку із зазначенням вказаних в цьому договорі поштових реквізитів сторони, на адресу якої направлено листа.

Як вбачається Договір було укладено на сім місяців з 01.06.2012р. до 31.12.2012р. Матеріали справи не містять, а сторонами не надано доказів в підтвердження припинення дії даного Договору відповідно до пункту 5.1 Договору, тому Договір було продовжено на тих же умовах та на той самий строк - на сім місяців - до 31.07.2013р.

Відповідно до пункту 2.1 Договору користувач здійснює в комерційній діяльності музичних творів (далі-твори), а УЛАСП надає користувачу, на умовах, визначених цим Договором, дозвіл (невиключне право) на таке використання, в тому числі, усіх необхідних майнових прав для використання творів, та здійснює збір винагороди (роялті); користувач зобов'язується виплачувати винагороду (роялті) УЛАСП, відповідно до даного договору та закону.

Відповідно до Додатку №1 до Договору користувач здійснює використання творів у кафе „1001 ніч" (Дніпропетровськ, Набережна Леніна, 29-г).

У пункті 1.1 Додатку №2 до Договору сторони узгодили, що розмір щомісячної винагороди нараховується відповідно до приписів Постанов КМУ №71, 72 від 18.01.2003 року, але в будь-якому випадку має складати не менше 600 грн. 00 коп. за кожен заклад користувача, зазначений у відповідних додатках до договору.

Відповідно до п. 2.3 Договору користувач зобов'язується перерахувати на поточний рахунок УЛАСП винагороду (роялті), узгоджену сторонами у відповідних додатках до цього договору, не пізніше ніж за 5 днів до початку місяця, за який здійснюється платіж; не зважаючи на дату укладення договору, користувач здійснює виплату винагороди за весь місяць (календарний період), в якому було укладено договір; платіж здійснюється не пізніше трьох календарних днів після підписання цього договору.

Як вбачається у період з червня 2012 року по липень 2013 року у відповідача перед позивачем виникла заборгованість зі сплати орендної плати за Договором у сумі 8 400 грн. 00 коп. (14 місяців х 600 грн. 00 коп.).

На момент розгляду справи доказів погашення заборгованості перед позивачем за Договором відповідачем не надано.

Згідно статті 526 Цивільного кодексу України зобов'язання повинні виконуватися належним чином відповідно до вимог договору та вимог Цивільного кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Частинами 1 та 2 статті 193 Господарського кодексу України передбачено, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору; не допускається одностороння відмова від виконання зобов'язань; кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу; порушення зобов'язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.

Згідно статті 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Статтею 611 Цивільного кодексу України встановлено, що у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема сплата неустойки.

Відповідно до частин 1, 3 статті 549 Цивільного кодексу України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання; пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.

Згідно із частиною 1 статті 230 Господарського кодексу України штрафними санкціями визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.

У пункті 2.6 Договору сторони передбачили, що у разі прострочення користувачем виконання грошового зобов'язання по договору, УЛАСП має право нарахувати пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діяла у відповідний період, за кожен день такого прострочення.

Таким чином, після перерахунку пеня становить 614 грн. 43 коп. (з 05.06.2012р. по 26.12.2013р.).

При розрахунку пені судом враховано, що:

- перший платіж за червень місяць повинен був здійснений до 04.06.2012р.;

- відповідно до частини 6 статті 232 Господарського кодексу України нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано.

Статтею 625 Цивільного кодексу України передбачено, що боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання; боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Отже, після перерахунку інфляційні нарахування становлять 6 074 грн. 66 коп. (з липня 2012р. по квітень 2015р.), а річні - 587 грн. 03 коп. (з 05.06.2012р. по 10.04.2015р.).

При розрахунку інфляційних нарахувань судом враховано положення пункту 3.2 постанови пленуму Вищого господарського суду України від 17 грудня 2013 року N 14 „Про деякі питання практики застосування законодавства про відповідальність за порушення грошових зобов'язань", відповідно до якого розмір боргу з урахуванням індексу інфляції визначається виходячи з суми боргу, що існувала на останній день місяця, в якому платіж мав бути здійснений, помноженої на індекс інфляції, визначений названою Державною службою, за період прострочення починаючи з місяця, наступного за місяцем, у якому мав бути здійснений платіж, і за будь-який місяць (місяці), у якому (яких) мала місце інфляція. При цьому в розрахунок мають включатися й періоди часу, в які індекс інфляції становив менше одиниці (тобто мала місце дефляція).

Суд також звертає увагу позивача на помилковість його думки про те, що Договір на момент подання позову є діючим та строк його дії визначається періодом з 01.06.2012р. по 31.12.2015р., оскільки пунктом 5.2 Договору передбачена можливість тільки одного подовження строку дії Договору шляхом письмового повідомлення однією із сторін іншої сторони протягом місяця до настання дати, зазначеної у пункті 5.1 Договору, а у пункті 5.1 Договору передбачена тільки одна дата - 31.12.2012р. Зазначене виключає можливість автоматичного подовження після 31.07.2013р., оскільки така дата пунктом 5.1 Договору не передбачена.

З урахуванням викладеного позовні вимоги підлягають частковому задоволенню .

Відповідно до статті 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати у справі слід покласти на відповідача у повній сумі, оскільки з його вини спір доведено до суду.

Керуючись статтями 49, 82-85, 116 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Савалан, лтд" (49038, м. Дніпропетровськ, вул. Горького, 3; ідентифікаційний код 20246074) на користь Приватної організації "Українська ліга авторських і суміжних прав" (02002, м. Київ, вул. Микільсько-Слобідська, 2-Б, оф. 287; ідентифікаційний код 373966233) 8 400 грн. 00 коп. - заборгованості, 614 грн. 43 коп. - пені, 6 074 грн. 66 коп. - інфляційних нарахувань, 587 грн. 03 коп. - річних та 1 827 грн. 00 коп. - витрат по сплаті судового збору.

В решті позову відмовити.

Видати наказ.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення суду може бути оскаржене протягом десяти днів з дня підписання рішення шляхом подання апеляційної скарги до Дніпропетровського апеляційного господарського суду через господарський суд Дніпропетровської області.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

СУДДЯ Т.В. ЗАГИНАЙКО

Дата підписання рішення,

оформленого відповідно до статті 84 ГПК України,

„24„ червня 2015р.

СудГосподарський суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення22.06.2015
Оприлюднено02.07.2015
Номер документу45706817
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —904/3930/15

Рішення від 22.06.2015

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Загинайко Тетяна Володимирівна

Ухвала від 09.06.2015

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Загинайко Тетяна Володимирівна

Ухвала від 12.05.2015

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Загинайко Тетяна Володимирівна

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні