Справа № 368/1068/15-ц
Провадження № 2/368/396/15
Рішення
іменем України
"26" червня 2015 р. Кагарлицький районний суд Київської області під головуванням судді Закаблука О.В., розглянувши в порядку письмового провадження у м. Кагарлик Київської області справу за позовом ОСОБА_1 до Жовтневої сільської ради Кагарлицького району Київської області про поновлення строку на відчуження земельної ділянки, -
В С Т А Н О В И В :
08.06.2015 року на адресу Кагарлицького районного суду Київської області надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Жовтневої сільської ради Кагарлицького району Київської області про поновлення строку на відчуження земельної ділянки, яка подана її представником ОСОБА_2, в якій представник позивачки просить суд винести рішення, яким:
- поновити громадянці ОСОБА_3 Федерації ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1, строк, та встановити 1 рік на відчуження земельної ділянки площею 3,3884 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована Київська область Кагарлицький район Жовтнева сільська рада, кадастровий номер 3222283600:02:306:0006, згідно державного акту на право на земельну ділянку серія ЯЖ №911235 від 21.09.2010 року;
- поновити громадянці ОСОБА_3 Федерації ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, строк та встановити 1 рік на відчуження земельної ділянки площею 0,2796 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована Київська область Кагарлицький район Жовтнева сільська рада, кадастровий номер 3222283600:33:307:0023, згідно державного акту на право на земельну ділянку серія ЯЖ №911236 від 21.09.2010 року.
Автоматизованою системою документообігу суду на підставі ч. 3 ст. 11 - 1 ЦПК України для слухання даної справи був визначений суддя Кагарлицького районного суду Закаблук О.В.
12.06.2015 року Кагарлицьким районним судом на підставі ст.ст. 122, 127 ЦПК України відкрито провадження у справі та призначено справу до слухання.
В судове засідання, яке відбулося 26.06.2015 року, представник позивачки, - ОСОБА_2 не з»явився, проте, на адресу Кагарлицького районного суду надійшла письмова заява представника позивачки, в якій він просить суд слухати справу без його участі, вимоги, викладені в позовній заяві, підтримує в повному обсязі.
В судове засідання представник відповідача, - Жовтневої сільської ради Кагарлицького району Київської області не з»явився, проте, на адресу Кагарлицького районного суду надійшла письмова заява відповідача, в якій він просить суд слухати справу без участі представника, позовні вимоги визнає.
Вивчивши матеріали справи, суд вважає за можливе на підставі ч. 2 ст. 197 ЦПК України розглянути справу за відсутності осіб, які беруть участь у справі без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу, ухвалити рішення на підставі наявних у справі доказів та позовні вимоги позивача задовольнити, обґрунтовуючи своє рішення наступним.
Згідно ч. 2 ст. 197 ЦПК України фіксування судового засідання технічним засобом здійснює секретар судового засідання або за розпорядженням головуючого інший працівник апарату суду. У разі неявки в судове засідання осіб, які беруть участь у справі, чи в разі якщо відповідно до положень ЦПК України розгляд судом здійснюється судом за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Фактичні обставини справи, встановлені в судовому засіданні, та застосування до них норм матеріального та процесуального права.
03.10.2001 року помер ОСОБА_4.
На момент смерті ОСОБА_4 згідно сертифікату на право на земельну частку (пай) серії КВ №024294 від 31.08.1996 р. мав право на земельну частку (пай) у землі, яка перебувала у колективній власності колективного сільськогосподарського підприємства ім. Шевченко с. Жовтневе Кагарлицького району Київської області, розміром 3,83 в умовних кадастрових гектарах.
Згідно ст. 530 Цивільного кодексу УРСР 1963 року (який діяв на момент смерті ОСОБА_4В.) при відсутності спадкоємців першої черги або при неприйнятті ними спадщини, а також в разі, коли всі спадкоємці першої черги не закликаються до спадкування, успадковують у рівних частках: брати і сестри померлого, а також: дід та бабка померлого як з боку батька, так і з боку матері (друга черга).
Згідно ч. 2 ст. 1223 Цивільного кодексу України (який діє на момент розгляду справи), у разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також: у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261 - 1265 цього Кодексу.
За життя ОСОБА_4 не було складено заповіт на своє майно, в тому числі і на вищезазначену земельну частку (пай).
Згідно ст. 1262 Цивільного кодексу України у другу чергу право на спадкування за законом мають рідні брати та сестри спадкодавця, його баба та дід як з боку батька, так і з боку матері.
Після смерті ОСОБА_4 із спадкоємців першої черги ніхто не залишився, залишилась лише його рідна сестра, - ОСОБА_1 (далі - Позивач).
Згідно ст. 548 Цивільного кодексу УРСР 1963 року для придбання спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв. Прийнята спадщина визнається належною спадкоємцеві з моменту відкриття спадщини.
Згідно ст. 549 Цивільного кодексу УРСР 1963 року визнається, що спадкоємець прийняв спадщину, якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини. Зазначені в цій статті дії повинні бути вчинені протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.
Протягом шестимісячного строку встановленого ст. 549 Цивільного кодексу УРСР 1963 року, Позивач звернулась до Сквирської районної державної нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини ОСОБА_4
У зв'язку з прийняттям спадщини державним нотаріусом Сквирської районної державної нотаріальної контори 14.03.2003 р. було видано Позивачу свідоцтво про право на спадщину за законом, згідно якого Позивач успадкувала право на земельну частку (пай) у землі, яка перебувала у колективній власності колективного сільськогосподарського підприємства ім. Шевченко с. Жовтневе Кагарлицького району Київської області, розміром 3,83 в умовних кадастрових гектарах.
На підставі свідоцтва про право на спадщину за законом від 14.03.2003 р., реалізовуючи своє право на земельну частку (пай,) Позивачем було отримано державний акт на право на земельну ділянку серія ЯЖ №911235 від 21.09.2011 року площею 3,884 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована за адресою: Київська область, Кагарлицький район, Жовтнева сільська рада, та державний акт на земельну ділянку ЯЖ №911236 від 21.09.2011 року площею 0,2796 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована за адресою: Київська область, Кагарлицький район, Жовтнева сільська рада.
За змістом ст. ст. 41, 64 Конституції України кожен має право володіти, користуватися, розпоряджатися своєю власністю.
Між тим, право власності на землю належить до основних Конституційних прав та свобод, що не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 2 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», іноземці та особи без громадянства мають ті ж права та свободи та виконують ті ж обов'язки, що і громадяни України, якщо інше не передбачено Конституцією, цим та іншими законами України, а також міжнародними договорами України.
Відповідно до ч. 4 ст. 81 Земельного кодексу України землі сільськогосподарського призначення, прийняті у спадщину іноземними громадянами, а також особами без громадянства, протягом року підлягають відчуженню.
В той же час необхідно зазначити, що відповідно до приписів пункту 15 розділу X «Перехідні положення» до набрання чинності законом про обіг земель сільськогосподарського призначення, але не раніше 1 січня 2016 року, не допускається: купівля - продаж земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної та комунальної власності, крім вилучення (викупу) їх для суспільних потреб; купівля-продаж або іншим способом відчуження земельних ділянок і зміна цільового призначення (використання) земельних ділянок, які перебувають у власності громадян та юридичних осіб для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, земельних ділянок, виділених в натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв) для ведення особистого селянського господарства а також: земельних часток (паїв), крім передачі їх у спадщину, обміну земельної ділянки на іншу земельну ділянку відповідно до закону та вилучення (викупу) земельних ділянок для суспільних потреб, а також крім зміни цільового призначення (використання) земельних ділянок з метою їх надання інвесторам - учасникам угод про розподіл продукції для здійснення діяльності з і такими угодами.
Таким чином, чинним законодавством України не передбачена заборона на продовження строку для відчуження земельної ділянки згідно до ч. 4 ст. 81 3емельного Кодексу України.
Зі змісту ст. 152 Земельного кодексу України слідує, що держава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту прав власності на землю. Власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь - яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавлення права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків. Одним із шляхів здійснення захисту прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки є визнання права.
Позивач є громадянкою ОСОБА_5, що проживає в ІНФОРМАЦІЯ_2.
Державні акти на право власності на земельну ділянку були видані 21.09.2011 року, тому строк відчуження земельних ділянок, який передбачений ч. 4 ст. 81 Земельного кодексу України, закінчився 21.09.2012 року.
Позивач не змогла реалізувати свій обов'язок на відчуження земельних ділянок, оскільки не було покупця, та строк відчуження пройшов.
Позивач надала довіреність ОСОБА_2 з правом продажу, однак покупця не було. На даний час Позивач знайшла покупця на придбання земельних ділянок, тому вона звертається до суду із заявою про поновлення строку на відчуження земельних ділянок для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, щоб реалізувати свої права та обов'язки щодо відчуження земельних ділянок.
Враховуючи вищевикладене, керуючись ст.ст. 81, 152 ЗК України, ст.ст. 215, 218 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Позов ОСОБА_1 до Жовтневої сільської ради Кагарлицького району Київської області про поновлення строку на відчуження земельної ділянки, - задовольнити.
Поновити громадянці ОСОБА_3 Федерації ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1, строк, та встановити 1 рік на відчуження земельної ділянки площею 3,3884 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована за адресою: Київська область, Кагарлицький район, Жовтнева сільська рада, кадастровий номер земельної ділянки 3222283600:02:306:0006, згідно державного акту на право на земельну ділянку серія ЯЖ № 911235 від 21.09.2010 року.
Поновити громадянці ОСОБА_3 Федерації ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, строк, та встановити 1 рік на відчуження земельної ділянки площею 0,2796 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована за адресою: Київська область, Кагарлицький район, Жовтнева сільська рада, кадастровий номер 3222283600:33:307:0023, згідно державного акту на право на земельну ділянку серія ЯЖ № 911236 від 21.09.2010 року.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 10 днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення рішення можуть подати апеляційну скаргу протягом 10 днів з дня отримання копії цього рішення.
Апеляційна скарга подається апеляційному суду через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до ч. 1 ст.223 ЦПК України.
Суддя: О.В. Закаблук
Суд | Кагарлицький районний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 26.06.2015 |
Оприлюднено | 02.07.2015 |
Номер документу | 45727374 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Кагарлицький районний суд Київської області
Закаблук О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні