Рішення
від 02.08.2010 по справі 2о-30/10
МАШІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Машівський районний суд Полтавської області

Справа № 2о - 30/2010 рік

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

02 серпня 2010 року. Машівський районний суд Полтавської області в складі:

головуючого - судді Кравець С.В.

за участю: секретаря Кульчицької І.М.

заявника ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Машівка цивільну справу за заявою ОСОБА_1, заінтересовані особи Дмитрівська сільська рада Машівського району Полтавської області, Машівська державна нотаріальна контора про встановлення факту проживання однією сім'єю не менше п'яти років до часу відкриття спадщини, -

в с т а н о в и в :

У травні 2010 року заявник звернувся до суду з зазначеною заявою, посилаючись на те, що 13.07.2008р. померла його мати ОСОБА_2, а 31.07.2009р. помер її співмешканець ОСОБА_3, які проживали без реєстрації шлюбу з 1985 року. ОСОБА_2, її мати ОСОБА_4 та співмешканець ОСОБА_3 були членами колгоспного двору по вул. Леніна в с. Калинівка і матері при житті був виданий державний акт на право власності на землю для обслуговування вказаного будинку та ведення особистого підсобного господарства. Крім цього, ОСОБА_3 є власником земельної ділянки площею 6, 03 га. Після смерті осатннього він звернувся в нотаріальну контору з заявою про прийняття спадщини про що було заведено спадкову справу, однак було рекомендовано звернутися до суду для встановлення черговості права на спадкування. Оскільки мати з 2002 року була паралізованою, а ОСОБА_3 хворів на церебральний атеросклероз і не міг проживати окремо, а тому вони проживали у його господарстві в с. Сахнівщина і він за ними доглядав. Після смерті матері стан ОСОБА_3 погіршився, а тому над ним 28.08.2008р. було встановлено опіку і опікуном був призначений саме він. Оскільки він постійно проживав з матір'ю та її співмешканцем більше 5 років, був пов'язаний спільним побутом, опікувався над ОСОБА_3, матеріально забезпечував, а тому вважає себе спадкоємцем 4 черги за законом. У зв'язку з наведеним заявник просить встановити факт проживання однією сім'єю зі спадкодавцем ОСОБА_3

У судовому засіданні заявник підтримав заяву просить її задоволити, при цьому уточнив, що просить встановити факт проживання сім'єю з ОСОБА_3 не менше 5 років до часу відкриття спадщини та пояснив, що з 1985р. його мати почала спільно проживати сім'єю без укладення шлюбу з ОСОБА_3 У 2002р. матір паралізувало, а тому її та її співмешканця він з дружиною ОСОБА_5 забрали доглядати до себе в с. Сахнівщина, де батьки і проживали до дня смерті. При цьому ним також у 2008р. над ОСОБА_3 була встановлена опіка. Ще при житті останній повідомляв що у нього нібито є діти, але до вони проживають, їхні дані йому не відомі, на похоронах їх не було. За час проживання він з дружиною в однаковій мірі опікувалися як над його матір'ю, так і над її співмешканцем.

Представники заінтересованих осіб в судове засідання не з'явилися направили заяви з проханням справу слухати без їх участі, представник Дмитрівської сільської ради не заперечує проти задоволення заяви, представник нотаріальної контори покладається на розсуд суду.

Суд, заслухавши пояснення заявника, свідка, вивчивши матеріали справи та дослідивши надані докази, прийшов до наступного висновку.

Судом установлено, що 13 липня 2008 року померла мати заявника ОСОБА_2 ( а.с. 5, 8 ).

31 липня 2009 року помер ОСОБА_3 ( а.с. 6 ), після якого спадкоємці першої та третьої черг за законом не відомі. 28.08.2008р. заявник ОСОБА_1 був призначений опікуном ОСОБА_3 у зв'язку з його неповною дієздатністю (а.с. 12 ).

Відповідно до ст. 1258 ЦК України - спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово.

Згідно довідки Машівської державної нотаріальної контори від 02.03.2010р., 02.12.2009р. була зареєстрована заява ОСОБА_1 про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 та заведена спадкова справа № 307, але заявнику для отримання свідоцтва про спадщину необхідно в судовому порядку визначити черговість у спадщині ( а.с. 15 ).

З матеріалів справи убачається, що після смерті ОСОБА_3 відкрилася спадщина на належну йому на праві власності земельну ділянку площею 6, 03 га розташованої в с. Калинівка Дмитрівської сільської ради Машівського району Полтавської області ( а.с. 13 ).

Допитана в судовому засіданні свідок ОСОБА_6 показала, що проживає в с. Сахнівщина і заявник є її сусідом. Десь восени 2002р. свою матір та її співмешканця ОСОБА_3 він перевіз з с. Калинівка до себе додому та разом з дружиною ОСОБА_5 їх доглядали. Інколи, коли сусідки вдома не було допомагала і вона. У батьків була окрема кімната, дружина заявника готувала їсти, стирала, разом вони вели господарство, і ОСОБА_3, коли дозволяло здоров'я також допомагав по господарству.

У суду немає підстав ставити під сумнів показання цього свідка і таких доказів суду не надано.

Крім цього, вказані свідчення свідка не суперечать довідці Сахнівщинської сільської ради № 139 від 18.05.2010р., відповідно до якої ОСОБА_2 та її співмешканець ОСОБА_3 з осені 2002 року у зв'язку з погіршенням стану здоров'я проживали без реєстрації в сім'ї сина ОСОБА_1, вели спільне господарство. Сім'я останнього доглядала за майном батьків в с. Калинівка ( а.с. 11 ).

Як видно з довідки Дмитрівської сільської ради від 19.05.2010р. ОСОБА_3 дійсно до дня смерті був зареєстрований в ІНФОРМАЦІЯ_1, але з 2002 року постійно проживав в с. Сахнівщина ( а.с. 10 ).

Згідно ст. 1264 ЦК України - у четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім'єю не менш як п'ять років до часу відкриття спадщини.

Частиною 2 ст. 3 Сімейного кодексу України передбачено, що сім'ю складають особи, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки.

Поняття члена сім'ї визначено у Рішенні Конституційного Суду України N 5-рп/99 від 03.06.1999р. у справі за конституційними поданнями Служби безпеки України, Державного комітету нафтової, газової та нафтопереробної промисловості України, Міністерства фінансів України щодо офіційного тлумачення положень пункту 6 статті 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», частин четвертої і п'ятої статті 22 Закону України «Про міліцію» та частини шостої статті 22 Закону України «Про пожежну безпеку» (справа про офіційне тлумачення терміна «член сім'ї»), відповідно до якого членами сім'ї можуть бути визнані й інші особи за умов постійного проживання разом з суб'єктом права на пільги і ведення з ним спільного господарства, тобто не лише його (її) близькі родичі (рідні брати, сестри, онуки, дід, баба), але й інші родичі або особи, які не перебувають між собою у безпосередніх родинних зв'язках ( неповнорідні брати, сестри; зять, невістка; вітчим, мачуха; опікуни, піклувальники, пасинки, падчерки та інші).

У зв'язку з наведеним суд вважає, що заявник та померлий 31 липня 2009 року ОСОБА_3 в період з осені 2002 року по день смерті останнього, тобто не менше п'яти років, проживали однією сім'єю, вели спільне господарство, були пов'язані спільним побутом та мали взаємні права та обов'язки, а тому суд приходить до висновку, що зібрані у справі докази та їх оцінка вказують на наявність підстав для задоволення заяви ОСОБА_1

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 60, 212-215, 218, 256 ч. 2, 259 ЦПК України, ст. ст. 1258, 1264 Цивільного кодексу України, ст. 3 Сімейного кодексу України, суд, -

в и р і ш и в :

Заяву ОСОБА_1, заінтересовані особи Дмитрівська сільська рада Машівського району Полтавської області, Машівська державна нотаріальна контора про встановлення факту проживання однією сім'єю не менше п'яти років до часу відкриття спадщини - задоволити.

Встановити факт проживання однією сім'єю не менш як п'ять років до часу відкриття спадщини ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_3, який помер 31 липня 2009 року.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Апеляційного суду Полтавської області через Машівський районний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження

Суддя Машівського районного суду С.В. Кравець

СудМашівський районний суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення02.08.2010
Оприлюднено03.08.2015
Номер документу45848764
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —2о-30/10

Ухвала від 07.06.2010

Цивільне

Кременчуцький районний суд Полтавської області

Клименко С. М.

Ухвала від 24.06.2010

Цивільне

Кременчуцький районний суд Полтавської області

Клименко С. М.

Ухвала від 12.08.2010

Цивільне

Кременчуцький районний суд Полтавської області

Клименко С. М.

Рішення від 12.08.2010

Цивільне

Рогатинський районний суд Івано-Франківської області

Лошак О. О.

Рішення від 03.07.2010

Цивільне

Коростенський міськрайонний суд Житомирської області

Рафальський Й. Л.

Рішення від 18.12.2009

Цивільне

Іллічівський міський суд Одеської області

Журавель П. І.

Ухвала від 29.04.2010

Цивільне

Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області

Гейруш В. Б.

Рішення від 02.03.2010

Цивільне

Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області

Гейруш В. Б.

Рішення від 13.04.2010

Цивільне

Погребищенський районний суд Вінницької області

Скрицький Л. П.

Рішення від 02.08.2010

Цивільне

Машівський районний суд Полтавської області

Кравець С. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні