Рішення
від 25.06.2015 по справі 908/1856/15-г
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

номер провадження справи 5/55/15

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25.06.2015 Справа № 908/1856/15-г

За позовом: Спільного українсько-естонського підприємства у формі товариства з обмеженою відповідальністю В«Оптіма-Фарм, ЛТДВ» (01103, м. Київ, вул. Кіквідзе, буд. 18-а)

До відповідача: Приватного підприємства В«Фірма В«ФармацеяВ» (83100, м. Донецьк, бул. Шевченка, буд. 16)

про стягнення 772 791,48 грн.

Колегія суддів господарського суду Запорізької області у складі:

Головуючий суддя Проскуряков К.В.,

Судді Мірошниченко М.В.,

ОСОБА_1

Представники сторін:

Від позивача: ОСОБА_2, довіреність № 23/05/15 від 23.05.2015

Від відповідача: ОСОБА_3, довіреність № б/н від 19.11.2014

СУТНІСТЬ СПОРУ:

23.03.2015 до господарського суду Запорізької області надійшла позовна заява Спільного українсько-естонського підприємства у формі товариства з обмеженою відповідальністю В«Оптіма-Фарм, ЛТДВ» до Приватного підприємства В«Фірма В«ФармацеяВ» про стягнення 772 791,48 грн.

Ухвалою суду від 23.03.2015 позовну заяву прийнято до розгляду та порушено провадження у справі №908/1856/15-г, справі присвоєно номер провадження - 5/55/15, розгляд якої призначено на 22.04.2015. Ухвалою суду від 22.04.2015 у зв'язку із неявкою у судове засідання представника відповідача, не надання ним витребуваних судом документів, необхідністю витребування додаткових документів, розгляд справи відкладено на 14.05.2015. Ухвалою від 14.05.2015 № 908/1856/15-г розгляд справи відкладено на 25.05.2015. Ухвалою суду 25.05.2015 продовжено строк розгляду справи №908/1856/15-г на п'ятнадцять днів до 08.06.2015, оголошено перерву до 08.06.2015.

Розпорядженням керівника апарату господарського суду Запорізької області №01-04/190/15 від 08.06.2015 справу №908/1856/15-г, у зв'язку зі складністю предмету спору, передано на колегіальний розгляд у складі: головуючий суддя Проскуряков К.В., судді: Смірнов О.Г., Топчій О.А.

Ухвалою від 08.06.2015 справу прийнято до свого провадження, судове засідання призначено на 25.06.2015.

Розпорядженням керівника апарату господарського суду Запорізької області №01-04/249/15 від 25.06.2015 у зв'язку з перебуванням судді Топчій О.А. на лікарняному, справу №908/1856/15-г передано на колегіальний розгляд у наступному складі: головуючий суддя Проскуряков К.В., судді: Мірошниченко М.В., Смірнов О.Г.

Ухвалою від 25.06.2015 справу прийнято до свого провадження, судове засідання призначено на 25.06.2015.

У судовому засіданні 25.06.2015 судом оголошено вступну та резолютивну частину рішення.

За клопотанням представників сторін розгляд справи здійснювався без застосування технічних засобів фіксації судового процесу.

Позивач позовні вимоги підтримав в повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві. Суду надано пояснення: 28.10.2010 між Спільним українсько-естонським підприємством у формі товариства з обмеженою відповідальністю «Оптіма - Фарм, ЛТД» та Приватним підприємством «Фірма «Фармацея» було укладено договір поставки № 403, відповідно до якого постачальник зобов'язується поставити і передати у власність покупцеві, а покупець прийняти та оплатити певний товар, асортимент, кількість та ціна якого, зазначені в видаткових накладних, які є його невід'ємною частиною. Позивач виконав свої зобов'язання в повному обсязі. Відповідач, в свою чергу, отриманий товар не сплатив, у зв'язку з чим утворилась заборгованість у розмірі 643 992, 90 грн. Також, позивач просить суд стягнути з відповідача 20 % за користування чужими грошовими коштами, нарахованими згідно п. 10.4. договору. Просить позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

Відповідач позовні вимоги визнає в повному обсязі, суду надано письмовий відзив, в якому зазначено, що під час розгляду справи відповідачем частково сплачено суму основного боргу у розмірі 19 431, 72 грн.

Розглянувши та дослідивши документи, заслухавши представників сторін, колегія суддів

ВСТАНОВИЛА:

Відповідно до ч. 1 ст. 509 Цивільного кодексу України, зобов'язанням є право відношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

Згідно ст. 193 Господарського кодексу України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутністю конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Не допускається одностороння відмова від виконання зобов'язань. Аналогічні норми містяться в ст.ст. 525, 526 Цивільного кодексу України.

Відповідно до ст. 629 ЦК України, договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Договір, укладений сторонами з дотримання вимог, необхідних для чинності правочину, у тому числі відповідно до чинних нормативно-правових актів, має обов'язкову силу для сторін. Будучи пов'язаними взаємними правами та обов'язками (зобов'язаннями), сторони не можуть в односторонньому порядку відмовлятись від виконання зобов'язання.

Як вбачається з матеріалів справи, 28.10.2010 між Спільним українсько-естонським підприємством у формі товариства з обмеженою відповідальністю «Оптіма - Фарм, ЛТД» (далі - постачальник) та Приватним підприємством «Фірма «Фармацея» (далі - покупець) було укладено договір поставки № 403 (далі - договір), відповідно до п. 1.1., 1.2., 1.2.1. якого постачальник зобов'язується поставити і передати у власність покупцеві, а покупець прийняти та оплатити певний товар, асортимент, кількість та ціна якого, зазначені в видаткових накладних, які є його невід'ємною частиною.

Предметом поставки є наступний товар: лікарські засоби та вироби медичного призначення.

Пунктами 2.1. - 2.3. договору передбачено, що поставка товару здійснюється окремими партіями, кількість та асортимент товару в яких, визначається сторонами шляхом оформлення замовлень відповідно до умов, викладених у розділі 3 («Умови поставки товару») цього договору.

Загальна кількість та асортимент товару, що поставляється за договором, складається з кількості та асортименту товару, погоджених сторонами та вказаних в підписаних видаткових накладних на передачу товару.

Одиниці виміру для кожного виду товару вказуються в видаткових накладних на передачу (поставку) кожної партії товару.

Відповідно до п.п. 3.1. - 3.4., 3.7. - 3.11., 3.13 договору поставка товару здійснюється окремими партіями, відповідно до поданих покупцем та погоджених постачальником замовлень на поставку товару.

Асортимент, кількість, ціну товару, умови оплати кожної партії товару покупець вказує в замовленні на поставку відповідної партії товару.

Замовлення на поставку відповідної партії товару подається покупцем за допомогою електронних або факсимільних засобів зв'язку, або телефоном.

Постачальник в строк, що не перевищує 2 робочих днів від дати отримання замовлення покупця на поставку відповідної партії товару розглядає направлене замовлення та погоджується на поставку (часткову поставку) відповідної партії товару або відхиляє замовлення.

При здійсненні оплати товару з відстроченням платежу, поставка та передача замовленого товару постачальником покупцю здійснюється не пізніше 4 робочих днів від дати погодження замовлення покупця постачальником, за умови наявності такого замовленого товару на складі постачальника.

При здійсненні оплати товару шляхом попередньої оплати, поставка та передача замовленого товару постачальником покупцю здійснюється протягом 2 робочих днів від дати зарахування коштів на банківський рахунок постачальника.

Датою поставки товару є дата отримання відповідної партії товару покупцем. Місцем поставки є місце поставки товару, вказане покупцем в замовленні на поставку відповідної партії товару.

Доказом передачі товару покупцю є видаткова накладна на поставку окремої партії товару, що підписана уповноваженою особою покупця та містить відбиток печатки (штампу) покупця.

Передача товару уповноваженій особі покупця здійснюється постачальником на підставі довіреності, виданої покупцем на ім'я такої уповноваженої особи з посиланням на номер і дату даного договору. При централізовано-кільцевих поставках товару покупцю їх відпуск постачальником може здійснюватись без довіреності, якщо одержувач товару за підписом керівника і головного бухгалтера покупця, повідомив постачальника про зразок печатки (штампу), якщо матеріально-відповідальна особа, що буде приймати товар, завіряє на супровідних документах (накладній) свій підпис про одержання товару.

Разом з товаром постачальник передає покупцю один оригінальний примірник видаткової накладної та один оригінальний примірник податкової накладної на поставку товару.

В видатковій накладній обов'язково вказується номер та дата укладення цього договору, а також асортимент, кількість, ціна та загальна вартість товару.

Постачальник буде вважатися таким, що виконав зобов'язання з поставки товару, якщо він поставив товар в місце поставки, зазначений у замовленні покупця, із усією супроводжувальною документацією, яка вимагається чинним законодавством України та цим договором, і якщо внаслідок приймання товару було встановлено, що товар повністю відповідає вимогам, передбаченим законодавством України, умовам замовлення покупця та цьому договору.

Відповідно до п.п. 5.1., 5.3. - 5.5. договору ціна за одиницю товару визначається (погоджується) сторонами на підставі прайс-листа постачальника, що діє на момент замовлення товару покупцем, в якому наведено перелік (асортимент) товару, що є предметом поставки відповідно до цього договору, та його ціна. Зміна та/або оновлення такого прайс-листа, а також направлення його покупцям, здійснюється за правилами постачальника.

Ціни кожної одиниці товару вказуються у видаткових накладних на поставку кожної партії товару.

Загальна сума по договору складається із всіх договірних вартостей по всіх видаткових накладних до даного договору.

Вартість кожної партії товару обчислюється виходячи з кількості одиниць асортименту товару у відповідній партії та вартості кожної одиниці асортименту товару та вказується в видатковій накладній на кожну окрему поставку.

Пунктами 6.1. - 6.3. договору передбачено, що оплата покупцем товару за цим договором здійснюється шляхом попередньої оплати або з відстроченням платежу. При цьому порядок оплати товару за цим договором (попередня оплата чи оплата з відстроченням платежу) обирається покупцем при поданні замовлення на поставку.

При здісненні покупцем оплати товару за даним договором з відстроченням платежу строк, протягом якого покупець зобов'язаний здійснити оплату за товар на користь постачальника, вказується постачальником у видатковій накладній на товар, який поставляється. При цьому перебіг такого строку починається від дати поставки товару покупцю, що вказана у видатковій накладній. Надання постачальником покупцю рахунку-фактури для оплати товару з відстроченням платежу не є обов'язковим.

При здійсненні покупцем оплати товару за цим договором шляхом попередньої оплати, така оплата має бути здійснена протягом 2 банківських днів з дня отримання покупцем рахунка-фактури.

Згідно п. 7.1. договору партія товару вважається переданою постачальником та прийнятою покупцем за кількістю - шляхом перевірки та порівняння відповідно до кількості місць, вказаної в товарно-супровідних документах на партію товару. Претензії на внутрішньо тарну недостачу товару приймаються і розглядаються постачальником тільки у випадку, якщо вони заявлені покупцем не пізніше наступного дня від дати отримання товару та належного оформлення такої недостачі відповідно до положень «Инструкции э порядке приемки продукции производственно-технического назначения и товаров народного потребления по количеству» П-6 від 15.06.1965. У випадку визнання претензії постачальник до поставляє або замінює такий товар на умовах, зазначених в п. 3.3., п. 3.4. цього договору. у випадку неможливості допоставки або заміни такого товару постачальником з будь-яких причин, покупець повертає такий товар постачальнику з оформленням всіх необхідних документів.

Відповідно до п. 10.4. договору за умови прострочення покупцем строків оплати за товар за цим договором, він повинен сплатити постачальнику суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення та проценти за користування чужими грошовими коштами у розмірі 20 % від простроченої суми оплати.

В матеріалах справи містяться довіреності №№ 1 - 3, якими визначено матеріально-відповідальних осіб на отримання товару, що поставляється шляхом централізовано-кільцевих перевезень (І т. а.с. 22 - 24).

В матеріалах справи містяться видаткові накладні, підписані обома сторонами, що підтверджують поставку товару (І т. а.с. 25 - 151).

Позивач просить стягнути з відповідача суму основного боргу у розмірі 643 992, 90 грн.

Однак, як вбачається з матеріалів справи, відповідачем під час розгляду справи було сплачено суму основного боргу частково у розмірі 19 431, 72 грн., що підтверджується платіжними дорученнями, які містяться в матеріалах справи (ІІ т. а.с. 92-94, 104). На підставі викладеного, колегія суддів приходить до висновку про необхідність припинення провадження у справі з власної ініціативи на підставі п. 1-1 ст. 80 ГПК України у зв'язку із відсутністю предмету спору.

Таким чином, сума основного боргу підлягає задоволенню частково у розмірі 624 561, 18 грн.

Позивач просить стягнути з відповідача проценти за користування чужими грошовими коштами у розмірі 128 798, 58 грн., згідно з розрахунком.

Відповідно до п. 10.4. договору за умови прострочення покупцем строків оплати за товар за цим договором, він повинен сплатити постачальнику суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення та проценти за користування чужими грошовими коштами у розмірі 20 % від простроченої суми оплати.

Розрахунок 20 % за користування чужими грошовими коштами перевірено колегією суддів, є вірним та відповідає вимогам чинного законодавства.

За таких обставин, колегія суддів вважає вимоги позивача обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню частково.

Судові витрати покладаються на відповідача.

Керуючись ст. 49, п. 1 - 1 ст. 80, ст.ст. 82 - 85 Господарського процесуального кодексу України, колегія суддів

ВИРІШИЛА:

1. Позов задовольнити частково.

2. Стягнути з Приватного підприємства В«Фірма В«ФармацеяВ» (83100, м. Донецьк, бул. Шевченка, буд. 16, п/р 26004301756973 філіал ГУ «Промінвестбанку» в Д.О., МФО 334635, код ЄДРПОУ 20358175) на користь Спільного українсько-естонського підприємства у формі товариства з обмеженою відповідальністю В«Оптіма-Фарм, ЛТДВ» (01103, м. Київ, вул. Кіквідзе, буд. 18-а, п/р 26003012817821 в Укрексімбанку м. Києва, МФО 322313, код ЄДРПОУ 21642228) суму основного боргу у розмірі 624 561 (шістсот двадцять чотири тисячі п'ятсот шістдесят одна) грн. 18 коп., 20 % за користування чужими грошовими коштами у розмірі 128 798 (сто двадцять вісім тисяч сімсот дев'яносто вісім) грн. 58 коп., судовий збір у розмірі 15 455 (п'ятнадцять тисяч чотириста п'ятдесят п'ять) грн. 83 коп. Видати наказ.

3. В частині стягнення суми основного боргу у розмірі 19 431, 72 грн. провадження у справі припинити.

Головуючий суддя К.В. Проскуряков

Суддя М.В. Мірошниченко

Суддя О.Г. Смірнов

Рішення господарського суду набирає чинності протягом 10 днів із дня його підписання.

Рішення оформлено і підписано згідно із вимогами ст. 84 ГПК України 30.06.2015

СудГосподарський суд Запорізької області
Дата ухвалення рішення25.06.2015
Оприлюднено06.07.2015
Номер документу45903272
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —908/1856/15-г

Рішення від 25.06.2015

Господарське

Господарський суд Запорізької області

К.В. Проскуряков

Ухвала від 25.06.2015

Господарське

Господарський суд Запорізької області

К.В. Проскуряков

Ухвала від 08.06.2015

Господарське

Господарський суд Запорізької області

К.В. Проскуряков

Ухвала від 25.05.2015

Господарське

Господарський суд Запорізької області

К.В. Проскуряков

Ухвала від 14.05.2015

Господарське

Господарський суд Запорізької області

К.В. Проскуряков

Ухвала від 22.04.2015

Господарське

Господарський суд Запорізької області

К.В. Проскуряков

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні