cpg1251 ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09.06.2015Справа №910/8997/15
За позовом: товариства з обмеженою відповідальністю "МАНУФАКТУРА ПОЛИХРОМ"
до: публічного акціонерного товариства "Банк "Фінанси та Кредит"
про розірвання договору та повернення грошових коштів 603 800,00 грн.
Представники
від позивача Марченко О.В. (дов. № 10-Д від 10.03.15); Тітов В.В. (наказ № 001-А від 02.12.14); від відповідачане з'явився; Суддя Шкурдова Л.М.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ :
Господарським судом розглядається справа за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "МАНУФАКТУРА ПОЛИХРОМ" до публічного акціонерного товариства "Банк "Фінанси та Кредит" про розірвання договору та повернення грошових коштів 603 800,00 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 18 грудня 2014 р. між товариством з обмеженою відповідальністю "МАНУФАКТУРА ПОЛИХРОМ" та публічним акціонерним товариством "Банк "Фінанси та Кредит", в особі начальника відділення № 43 філії "Центральне РУ" ПАТ "Банк "Фінанси та Кредит" було укладено Договір на розрахункове-касове обслуговування № 65282 (далі - договір). Відповідно до умов договору відповідач відкрив позивачу поточні рахунки для здійснення розрахунково-касових операцій відповідно до умов договору та вимог законодавства України, а клієнт зобов'язався здійснювати оплату наданих Банком послуг у розмірі, строки та в порядку, передбаченому цим договором. Так, відповідачем згідно платіжних доручень позивача була списана з рахунку позивача іноземна валюта в сумі 20 000 євро, що мала бути перерахована контрагенту позивача в Румунію, але до цього часу дані грошові кошти на рахунок контрагента не надійшли. Крім того, з метою купівлі валюти позивачем було перераховано відповідачу національна валюта в сумі 105 000,00 грн. на закупівлю євро. Однак, всупереч умовам договору операцію з купівлі євро відповідачем не було виконано. У зв'язку з систематичним невиконанням відповідачем своїх зобов'язань, передбачених договором та чинним законодавством України, на адресу відповідача було надіслано письмову заяву про розірвання договору та повернення грошових коштів, яка залишилась без задоволення. Таким чином позовні вимоги включають розірвання вказаного договору та зобов'язання відповідача повернути грошові кошти в розмірі 20 000 євро та 105 000 грн. позивачу
У судовому засіданні 09.06.2015р. було оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Враховуючи наявність доказів належного повідомлення відповідача про час і місце проведення судового засідання, відсутність доказів неможливості прибуття в судове засідання представника відповідача, достатність матеріалів для прийняття рішення по суті, суд відповідно до приписів ст. 75 Господарського процесуального кодексу України, розглядає справу за відсутності представника відповідача за наявними в справі матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, господарський суд, -
ВСТАНОВИВ:
18 грудня 2014 р. між товариством з обмеженою відповідальністю «МАНУФАКТУРА ПОЛИХРОМ» (клієнт) та публічним акціонерним товариством «Банк «Фінанси та Кредит» (банк) укладено Договір на розрахункове - касове обслуговування № 65282 (надалі Договір).
Відповідно до п.1.1. Договору банк відкриває клієнту поточні рахунки:
№ 26000421687401 в гривнях,
№ 26009421687402 в доларах США,
№26008421687403 в євро
для здійснення розрахунково-касових операцій відповідно до умов Договору та вимог законодавства України, а клієнт зобов'язався здійснювати оплату наданих Банком послуг у розмірі, строки та в порядку, передбаченому цим Договором.
Відповідно до п. 2.1. Договору банк здійснює розрахунково-касове обслуговування рахунків в операційний день Банку у порядку і на умовах, визначених чинним законодавством України.
В період з 06 по 11 лютого 2015 р. згідно платіжних доручень позивача відповідачем була списана з рахунку № 26008421687403 іноземна валюта в сумі 20 000 євро, що підтверджується банківськими виписками від 06.02.2015, 09.02.2015р., 10.02.2015р., 11.02.2015р.
Звертаючись з позовом до суду позивач вказує, що грошові кошти в розмірі 20 000 євро на рахунки контрагента позивача не надійшли.
З метою купівлю валюти платіжним дорученням № 3 від 02.02.2015 р. позивачем було перераховано Відповідачу згідно заявки № 2 від 02.02.2015 р. на закупівлю євро національна валюта в сумі 105 000 (Сто п'ять тисяч) гривень.
Як вбачається із банківської виписки від 02.02.2015 р. вище зазначену суму було списано з поточного рахунку Позивача та зараховано на рахунок Відповідача як кредиторську заборгованість на купівлю євро, однак операцію з купівлі євро відповідачем не було виконано.
Предметом розгляду по даній справі є стягнення грошових коштів в сумі 20 000 євро, 105 000 грн. та розірвання договору на розрахунково - касове обслуговування, укладеного між сторонами.
Проаналізувавши фактичні обставини справи, оцінивши представлені докази, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, враховуючи наступне.
Зобов'язання між сторонами виникли з договору на розрахунково-касове обслуговування № 65282 від 18 грудня 2014 р., що за своєю природою є Договором банківського рахунку.
Відповідно до ст. 1066 ЦК України за договором банківського рахунка банк зобов'язується приймати і зараховувати на рахунок, відкритий клієнтові (володільцеві рахунка), грошові кошти, що йому надходять, виконувати розпорядження клієнта про перерахування і видачу відповідних сум з рахунка та проведення інших операцій за рахунком.
Банк має право використовувати грошові кошти на рахунку клієнта, гарантуючи його право безперешкодно розпоряджатися цими коштами.
Банк не має права визначати та контролювати напрями використання грошових коштів клієнта та встановлювати інші, не передбачені договором або законом, обмеження його права розпоряджатися грошовими коштами на власний розсуд.
У відповідності до вимог статті 1068 Цивільного кодексу України банк зобов'язаний вчиняти для клієнта операції, які передбачені для рахунків даного виду законом, банківськими правилами та звичаями ділового обороту, якщо інше не встановлено договором банківського рахунка.
Банк зобов'язаний за розпорядженням клієнта видати або перерахувати з його рахунка грошові кошти в день надходження до банку відповідного розрахункового документа, якщо інший строк не передбачений договором банківського рахунка або законом.
Відповідно до п. 3.3.2 Договору, банк зобов'язався вести комплексне розрахунково касове обслуговування рахунків та виконувати за дорученням Клієнта розрахункові, касові та інші операції, які не суперечать та передбачені для даного виду розрахунків чинним законодавством України та банківськими правилами. Надання інших послуг, що безпосередньо не відносяться до розрахунково - касового обслуговування (кредитування, операції з цінними паперами, факторинг, лізинг та інші операції) здійснюються на підставі окремих договорів, укладених між банком та Клієнтом.
Згідно з п. 8.1 ст. 8 Закону України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні», банк зобов'язаний виконувати доручення клієнта, що міститься в розрахунковому документі, який надійшов протягом операційного часу, в день його надходження.
У разі надходження розрахункового документа клієнта до обслуговуючого банку після закінчення операційного часу банк зобов'язаний виконати доручення клієнта, що міститься в цьому розрахунковому документі, не пізніше наступного робочого дня.
Відповідно до пункту 2.19 Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті розрахункові документи, що надійшли до банку протягом операційного часу, банк виконує в день їх надходження. Розрахункові документи, що надійшли після операційного часу, банк виконує наступного операційного дня.
Згідно з пунктом 1.4 Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті операційний час - це частина операційного дня банку або іншої установи - члена платіжної системи, протягом якої приймаються від клієнтів документи на переказ і документи на відкликання, що мають бути оброблені, передані та виконані цим банком протягом цього самого робочого дня. Тривалість операційного часу встановлюється банком або іншою установою - членом платіжної системи самостійно та зазначається в їх внутрішніх правилах.
Статтею 526 Цивільного кодексу України встановлено, що зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Порушення відповідачем договірних зобов'язань щодо належного проведення розрахунково - касових операцій за дорученням клієнта підтверджується зверненням до Банку з вимогами про здійснення перерахування грошових коштів. Вмотивованого відхилення неможливості виконання відповідачем перерахування коштів за вищевказаними платіжними дорученнями останнім позивачу не було надано.
Обмеження прав клієнта щодо розпоряджання грошовими коштами, що знаходяться на його рахунку, не допускається, крім випадків обмеження права розпоряджання рахунком за рішенням суду або в інших випадках, встановлених законом, а також у разі зупинення фінансових операцій, які можуть бути пов'язані з легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванням тероризму, передбачених законом (ст. 1074 Цивільного кодексу України).
Як встановлено судом, з метою купівлю валюти платіжним дорученням № 3 від 02.02.2015 р. позивачем було перераховано відповідачу згідно заявці № 2 від 02.02.2015 р. на закупівлю євро національна валюта в сумі 105 000 (Сто п'ять тисяч) гривень та як вбачається із банківської виписки від 02.02.2015 р. вище зазначену суму було списано з поточного рахунку позивача № 26000421687401 та зараховано на рахунок відповідача як кредиторську заборгованість на купівлю євро. Доказів купівлі банком євро на користь позивача відповідачем суду не надано, як і не надано доказів повернення позивачу грошових коштів в розмірі 105 000,00 грн.
Судом також встановлено, що грошові кошти в розмірі 20 000 євро списані з рахунку позивача № 26008421687403 і перераховані на рахунок контрагента позивача лише під час розгляду справи судом, що підтверджується позивачем в поданій заяві від 08.06.2015 року та банківською випискою від 08.06.2015 року.
З огляду на те, що спір у справі в частині стягнення з відповідача 20 000 Євро станом на час розгляду справи судом відсутній, відповідно до п. 1-1 ч. 1 ст. 80 ГПК України, господарський суд припиняє провадження в частині стягнення з відповідача 20 000 євро.
Відповідно до ч.ч. 1, 3 ст. 1075 Цивільного кодексу України, договір банківського рахунка розривається за заявою клієнта у будь-який час. Залишок грошових коштів на рахунку видається клієнтові або за його вказівкою перераховується на інший рахунок в строки і в порядку, встановлені банківськими правилами.
Судом встановлено, що позивач звертався до відповідача із заявою про розірвання договору, в якій повідомив про розірвання договору на розрахункове - касове обслуговування № 65282 від 18 грудня 2014 р., закриття всіх рахунків позивача, відкритих у відповідача, просив виконати платіжні доручення по рахунках: № 26000421687401, № 26009421687402, №26008421687403. Направлення вказаної заяви підтверджується фіскальним чеком.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 651 Цивільного кодексу України, зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.
Враховуючи положення законодавства та умови Договору щодо можливості розірвання договору банківського рахунку за заявою клієнта в разі неналежного виконання банком своїх зобов'язань по договору, суд вважає за можливе задовольнити вимоги позивача про розірвання договору на розрахункове - касове обслуговування № 65282 від 18.12.2014 та стягнення 105 000,00 грн.
Відповідно до ст.49 ГПК України якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони, господарський суд має право покласти на неї судовий збір незалежно від результатів вирішення спору.
Керуючись ст.ст. 33, 49, п.1ч.1 ст.80, 82-85 ГПК України, суд, -
В И Р І Ш И В :
1. Позов задовольнити частково.
2. Розірвати договір на розрахункове - касове обслуговування № 65282 від 18.12.2014 року, укладений між публічним акціонерним товариством «Банк «Фінанси та Кредит» (04050, м.Київ, вул.Артема, буд.60, код ЄДРПОУ 09807856) та товариством з обмеженою відповідальністю "МАНУФАКТУРА ПОЛИХРОМ" (04107, м.Київ, вул.Нагірна, буд.12, кв.51, код ЄДРПОУ 39530623).
3. Стягнути з публічного акціонерного товариства «Банк «Фінанси та Кредит» (04050, м.Київ, вул.Артема, буд.60, код ЄДРПОУ 09807856) на користь товариства з обмеженою відповідальністю "МАНУФАКТУРА ПОЛИХРОМ" (04107, м.Київ, вул.Нагірна, буд.12, кв.51, код ЄДРПОУ 39530623) 105 000 (сто п'ять тисяч) грн 00 коп та 13 294 (тринадцять тисяч двісті дев'яносто чотири) грн 00 коп - витрат по сплаті судового збору.
4. Провадження у справі в частині стягнення з публічного акціонерного товариства «Банк «Фінанси та Кредит» (04050, м.Київ, вул.Артема, буд.60, код ЄДРПОУ 09807856) 20 000 (двадцять тисяч) євро - припинити.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Суддя Шкурдова Л.М.
Повне рішення складено: 30.06.2015 р.
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 09.06.2015 |
Оприлюднено | 06.07.2015 |
Номер документу | 45978888 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Шкурдова Л.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні