Справа № 567/588/15-ц
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 липня 2015 року м. Острог
Острозький районний суд Рівненської області у складі:
головуючий суддя - Назарук В.А.
секретар - Марченко І.В.
з участю
позивача ОСОБА_1
розглянувши в відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Острозької міської ради Рівненської області про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за законом,
в с т а н о в и в :
в Острозький районний суд з позовом до Острозької міської ради Рівненської області про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за законом звернувся ОСОБА_1 Зазначив, що його батькові ОСОБА_2 належали житловий будинок, який знаходиться в АДРЕСА_1 та земельна ділянка площею 0,0625 га, яка знаходиться в АДРЕСА_1 та призначена для будівництва та обслуговування зазначеного житлового будинку, право на які посвідчено договором купівлі-продажу від 22.04.2005 року.
Вказуючи на те, що після смерті батька він спадщину прийняв та отримав свідоцтво на право на спадщину на житловий будинок, який знаходиться в АДРЕСА_1, однак повністю скористатись своїм правом спадкоємця не може, так як його батько за життя не встиг подати необхідні документи для реєстрації придбаної земельної ділянки у встановленому законом порядку, так як ІНФОРМАЦІЯ_1 помер, просить визнати за собою як спадкоємцем за законом ОСОБА_2 право власності на земельну ділянку площею 0,0625 га, яка знаходиться в АДРЕСА_1 та призначена для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, кадастровий номер НОМЕР_1, зазначаючи, що постановою нотаріуса від 27.05.2015 року йому відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом.
У судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги в повному об'ємі і просить суд визнати за ним в порядку спадкування за законом після смерті батька право власності на земельну ділянку розміром 0,0625 га, яка розташована в АДРЕСА_1.
Зазначив, що 22.04.2005 року його батько ОСОБА_2 придбав у власність житловий будинок, який знаходиться в АДРЕСА_1 та земельну ділянку площею 0,0625 га, яка знаходиться в АДРЕСА_1 та призначена для будівництва та обслуговування зазначеного житлового будинку.
Пояснив, що після придбання зазначеного майна батько тяжко захворів і ІНФОРМАЦІЯ_1 помер, не встигнувши належним чином оформити права на земельну ділянку. Спадкоємцями батька за законом є він та його матір ОСОБА_3, яка від спадщини відмовилась на його користь. Зазначив, що братів та сестер немає і є єдиним спадкоємцем батька, як такий, що в 6-тимісячний строк після його смерті прийняв спадщину. Одночасно, пояснив, що нотаріусом на його ім'я було видано свідоцтво про право на спадщину за законом на житловий будинок з надвірними будівлями, який знаходиться в АДРЕСА_1, оскільки право власності на зазначене майно було зареєстровано належним чином, а у видачі свідоцтва про право на спадщину на земельну ділянку, на якій розташовано зазначений будинок, було відмовлено так як його батько ОСОБА_2 із-за хвороби не зміг подати необхідні документи для реєстрації придбаної земельної ділянки у встановленому законом порядку.
Зазначаючи, що вказана земельна ділянка входить до складу спадщини, що відкрилась після смерті ОСОБА_2, просить позов задоволити.
Представник Острозької міської ради Рівненської області в судове засідання не з'явилась, подала до суду заяву про визнання позову та просить розглянути справу в її відсутність.
Суд, вислухавши позивача, вивчивши матеріали справи, вважає, що позов доведений і підлягає задоволенню.
В судовому засіданні встановлено, що у власності ОСОБА_2 перебував житловий будинок з надвірними будівлями та земельна ділянка площею 0,0625 га, що знаходяться в АДРЕСА_1.
Належність ОСОБА_2 зазначеного майна підтверджується договором купівлі-продажу від 22.04.2005 року, який був нотаріально посвідчений нотаріусом Острозької районної державної нотаріальної контори та зареєстрований в реєстрі прав власності на нерухоме майно.
В той же час, в судовому засіданні встановлено, що даних про належну реєстрацію права власності на земельну ділянку за вказаним договором немає.
Статтею 125 ЗК України визначено, що право власності на земельну ділянку виникає після одержання її власником документа, що посвідчує право власності та його державної реєстрації.
Уклавши 22.04.2005 року договір купівлі-продажу житлового будинку та земельної ділянки, ОСОБА_2 важко захворів і державну реєстрацію права власності на земельну ділянку не провів.
Зі свідоцтва про смерть НОМЕР_2, виданого відділом реєстрації актів цивільного стану Острозького районного управління юстиції встановлено, що ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1.
Позивач, відповідно до ст.. 1222, 1258, 1261 ЦК України є спадкоємцем ОСОБА_2 за законом, оскільки є його сином, у визначений ст.. 1268 ЦК України звернувся до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини, а інший спадкоємець ОСОБА_3 в цей же термін відмовилась від спадщини на користь позивача.
Відповідно до ст.. 1225 ЦК України, право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення. До спадкоємців житлового будинку, інших будівель та споруд переходить право власності або право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені. До спадкоємців житлового будинку, інших будівель та споруд переходить право власності або право користування земельною ділянкою, яка необхідна для їх обслуговування, якщо інший її розмір не визначений заповітом.
В судовому засіданні встановлено, що позивач після смерті ОСОБА_2, як його спадкоємець за законом, отримав в нотаріальній конторі свідоцтво про право на спадщину за законом на належні ОСОБА_2 житловий будинок та надвірні будівлі, які знаходяться в АДРЕСА_1.
Відповідно до постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 27.05.2015 року встановлено, що нотаріусом позивачу відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину на земельну ділянку, що знаходиться в АДРЕСА_1 у зв'язку з відсутністю правовстановлюючих документів на зазначене майно.
За ч.5 ст. 1268 ЦК України, незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини. В той же час, право власності на нерухоме майно у разі прийняття спадщини виникає у спадкоємця з моменту державної реєстрації речового права на нерухоме майно (стаття 19 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень"). Разом з тим, слід розмежовувати право на спадщину як майнове право (об'єкт спадкування) та виникнення права власності на спадкове майно як на об'єкт нерухомого майна.
Зазначеним Законом та нормами ЦК України визначено, що спадкоємець має право звернутися із заявою про державну реєстрацію переходу права власності до органу, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, після прийняття спадщини в порядку, передбаченому законом. Якщо ж право власності спадкодавця не було зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, правовстановлюючими є документи, що підтверджують підставу для переходу права власності в порядку правонаступництва, а також документи спадкодавця, що підтверджують виникнення у нього права власності на нерухоме майно (стаття 19 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень").
Оскільки відповідно до ч. 4 ст. 25 ЦК України цивільна правоздатність фізичної особи припиняється у момент її смерті, а відповідно до п. 11 ч. 1 ст. 346 ЦК України право власності припиняється зі смертю власника, що перешкоджає реєстрації за ОСОБА_2 права власності на майно, та враховуючи, що відповідно до норм ст. 1216, 1261 ЦК України ОСОБА_1 має право на спадщину після смерті його батька ОСОБА_2, то за ним як спадкоємцем за законом слід визнати право власності на земельну ділянку площею 0,0625 га, яка знаходиться в АДРЕСА_1 та призначена для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, кадастровий номер НОМЕР_1.
Одночасно, при вирішенні спору судом враховуються і норми ст.. 131 ЗК України, якою визначено, що громадяни мають право набувати у власність земельні ділянки на підставі міни, дарування, успадкування та інших цивільно-правових угод та ст.. 392 ЦК України, якою визначено, що власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою.
На підставі ст.. 25 п. 4, 346 ч.1 п. 11, 392, 1216, 1222, 1225, 1258, 1261, 1268 ЦК України, ст.. 125, 131 ЗК України, керуючись ст. 10, 57, 62, 212-215 ЦПК України, суд
вирішив:
позов задоволити повністю.
Визнати за ОСОБА_1 як спадкоємцем за законом ОСОБА_2 право власності на земельну ділянку площею 0,0625 га, яка знаходиться в АДРЕСА_1 та призначена для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, кадастровий номер НОМЕР_1.
Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Рівненської області через Острозький районний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня проголошення рішення.
Сторони, які не були присутніми під час проголошення рішення можуть подати апеляційну скаргу в цей же строк з дня отримання копії рішення.
Рішення набуває законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. В разі подання апеляційної скарги рішення якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя Острозького районного судуНазарук В.А.
Суд | Острозький районний суд Рівненської області |
Дата ухвалення рішення | 02.07.2015 |
Оприлюднено | 07.07.2015 |
Номер документу | 46014233 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Острозький районний суд Рівненської області
Назарук В.А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні