Справа № 761/5156/15-ц
Провадження №2/761/3625/2015
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
(заочне)
30 квітня 2015 року Шевченківський районний суд м. Києва у складі:
головуючого судді Юзькової О.Л.,
при секретарях Звонцовій О.І., Асановій Л.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м. Києві справу за позовом ОСОБА_1 до Державного науково - будівельного госпрозрахункового підприємства «Інвестбуд-3000» про визнання майнових прав на об'єкт інвестування та заборону вчиняти дії,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернулися до суду з позовом, мотивуючи свої вимоги тим, що 01.11.2005 р. між ним та Державним науково-виробничим підприємством «Центр «Будінвест», як забудовником, якого згідно договору №1\10-08 від 01.10.2008 р. було змінено на відповідача, укладено договір інвестування будівництва квартири у житловому будинку АДРЕСА_1. Вищевказаний договір укладений, позивачем з метою отримання у власність квартири АДРЕСА_1 На виконання договірних правовідносин позивач зобов'язався у якості інвестора внести грошові кошти у встановлені договорами строк та розмірах, а відповідач зобов'язався збудувати об'єкт інвестування згідно п. 1.2, 1.3 договору інвестування № 26 та після розрахунку і введення будинку в експлуатацію, надати інвестору необхідні документи, в тому числі акт прийому-передачі квартир для послідуючого оформлення її у власність інвестора. Позивач виконав взяті на себе зобов'язання та сплатив грошові кошти у розмірі 557 872 грн. 35 коп., що підтверджується квитанціями банку, квитанціями до прибуткових касових ордерів та довідкою відповідача від 10.12.2013 р. Відповідно до п. 1 додатку №1 до договору інвестування строк закінчення будівництва і здачі об'єкта в експлуатацію - 4 кварталі 2008 р. Проте, в порушення умов договору відповідачем будинок не здано і не введено в експлуатацію. Позивач, згідно до вимог чинного законодавства є власником майнових прав, які не визнаються відповідачем. За таких обставин позивач просить визнати за ними майнові права на отримання у власність квартири площею 112,83 м.кв. НОМЕР_2 після завершення будівництва та введення в експлуатацію багатоповерхового будинку за адресою: АДРЕСА_1 та заборонити Державному інвестиційно - будівельному госпрозрахунковому підприємству «Інвестбуд - 3000» (код ЄДРПОУ: 31171450), що знаходиться за адресою: 03113, м. Київ, провул. Артилерійський, 7-А, здійснювати без згоди позивачадії щодо переоформлення (у тому числі відчуження, передачі у найм, передачі у заставу, обтяження іншим чином) майнових прав на квартиру площею 112,83 м2 АДРЕСА_1.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просив суд задовольнити. Не заперечує проти ухвалення заочного рішення.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про день та час розгляду справи повідомлявся належним чином, причини неявки в судове засідання не повідомив. Заяв та клопотань від нього в адресу суду не надходило.
Суд, керуючись вимогами ст. ст. 169,224 ЦПК України, вражає за можливе розглянути справу за відсутності представника відповідача на підставі наявних в справі доказів, ухваливши заочне рішення, отримавши на це згоду представника позивача.
Вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню частково, виходячи з наступного.
Відповідно до положень ст. 626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
В судовому засіданні встановлено, що 01.11.2005 р. між Державним науково - виробничим підприємством «Центр «Будівельник» та ОСОБА_1 було укладено договір № 26 інвестування будівництва квартири у житловому будинку АДРЕСА_1
За умовами вказаного договору інвестування Державне науково - виробниче підприємство «Центр «Будівельник», як забудовник, у порядку, передбаченому вказаним договором, зобов'язався надати необхідні документи, в тому числі акт прийому-передачі та передати квартиру у власність позивача, а позивач зобов'язався прийняти об'єкт інвестування та сплатити забудовнику інвестицію. Загальна сума договору згідно пункту 3.2 договору склала 998233 грн., які потрібно було сплатити в наступні строки: - до 01.06.2006 р. - 25% від суми договору; - до 01.11.2007 р. - 73% від суми договору; - після обміру БТІ - 2% від суми договору. Право власності на квартири, які є предметом договору, виникає з моменту введення житлового будинку в експлуатацію, передачі квартир по акту прийому-передачі та оформлення позивачем квартир у власність згідно чинного законодавства
Листом Державного інвестиційно - будівельного госпрозрахункового підприємства «Інвестбуд - 3000» вих. 238/1-08 від 01.10.2008 р. позивача повідомлено про те, що згідно договору № 1/10-08 від 01.10.2008 р. на передачу прав замовника (забудовника) відбулася заміна замовника (забудовника) будівництва житлового будинку з паркінгом та блоком соціально - побутового призначення по АДРЕСА_1. Надалі, замість ДНВП «Центр Будінвест» замовником (забудовником) будівництва житлового будинку з паркінгом та блоком соціально - побутового призначення по АДРЕСА_1 буде Державне інвестиційно - будівельне госпрозрахункове підприємство «Інвестбуд - 3000».
26.09.2011 р. між державним інвестиційно-будівельним госпрозрахунковим підприємством «Інвестбуд-3000» та ОСОБА_1 та ОСОБА_2 було укладено угоду про заміну сторони у договорі інвестування. Сторони домовились, що ОСОБА_1, як інвестор, передає свої права та обов'язки сторони по договору № 26 від 01.11.2005 р., у частині інвестування будівництва однокімнатної квартири НОМЕР_3, новому інвестору ОСОБА_2, у зв'язку з чим остання набуває з моменту підписання даної угоди, права та обов'язки сторони договору інвестування у частині інвестування будівництва однокімнатної квартири НОМЕР_3. Державне науково - виробничим підприємством «Центр «Будівельник» надає згоду ОСОБА_1 на передачу своїх прав за договором інвестування у частині інвестування будівництва однокімнатної квартири НОМЕР_3.
10.11.2011 р. між Державним інвестиційно - будівельним госпрозрахунковим підприємством «Інвестбуд - 3000» та ОСОБА_1 було укладено угоду про передачу прав та обов'язків забудовника за договором № 26 інвестування будівництва квартири у житловому будинку АДРЕСА_1від 01.11.2005 р. Відповідно до п. 1 вказаної угоди позивач погоджується з тим, що Державне науково - виробниче підприємство «Центр Будінвест» передало, а Державне інвестиційно - будівельне підприємство госпрозрахункове «Інвестбуд - 3000» прийняло від Державного науково - виробничого підприємства «Центр Будінвест»: незавершене будівництво житлового будинку з паркінгом та блоком соціально - побутового призначення по АДРЕСА_1 права і обов'язки Державного науково - виробничого підприємства «Центр Будінвест» перед пайовиками, які інвестували кошти у будівництво об'єктів та будівельними, проектними та іншими організаціями, що були задіяні в процесі будівництва об'єктів.
Згідно з п. 2 даної угоди позивач погодився, що у зв'язку з передачею прав Державним науково - виробничим підприємством «Центр Будінвест» до Державного інвестиційно - будівельного госпрозрахункового підприємства «Інвестбуд - 3000» функцій забудовника житлового будинку з паркінгом та блоком соціально - побутового призначення по АДРЕСА_1 Державне інвестиційно - будівельне підприємство «Інвестбуд - 3000» стає стороною договору 26 інвестування будівництва квартири у житловому будинку АДРЕСА_1від 01.11.2005 р.
Пункт 4 даної угоди визначає, що відповідач погоджується, що усі платежі, які були здійснені позивачем на рахунок Державного науково - виробничого підприємства «Центр Будінвест» на умовах Договору інвестування є належним виконанням зобов'язань позивача по Договору.
Відповідно до п. 1.1. договору інвестування позивач (інвестор) за рахунок наявних у нього коштів бере участь у фінансуванні будівництва квартир, які знаходяться в будинку за адресою: АДРЕСА_1, з метою отримання у власність квартир в новозбудованому будинку після здачі будинку в експлуатацію.
Пункт 1.2 договору інвестування встановлює, що квартири НОМЕР_3 та НОМЕР_2 у жилому будинку АДРЕСА_1 загальна проектна площа квартири НОМЕР_3 складає 80,79 кв.м.; загальна проектна площа квартири НОМЕР_2 складає 116,88 кв.м. Поверх 10- й. Орієнтовний строк введення будинку в експлуатацію - 3 квартал 2007 р.
Пунктом 3.2. договору інвестування встановлено, що на 01.07.2005 р. інвестиційна вартість квартири НОМЕР_3 складає 407989,00 грн., у тому числі ПДВ 67998,00 грн.; інвестиційна вартість квартири НОМЕР_2 складає 590244 грн., у тому числі ПДВ 98374 грн., при курсі НБУ - 5,05 за 1 умовну одиницю. За умовну одиницю приймається долар США по курсу НБУ в гривнях на день проплати. Остаточний розрахунок за фактичні площі буде проведений згідно технічного паспорту БТІ.
Пункт 2.2 договору інвестування встановлює обов'язок забудовника після виконання Інвестором п. 3.3 і введення будинку в експлуатацію, надати інвестору необхідні документи, в тому числі акт прийому - передачі квартир для послідуючого оформлення її у власність Інвестора відповідно до розпорядження КМДА № 1820 від 31.08.2001 року.
Пункт 2.2.5. договору інвестування зобов'язує інвестора протягом 20 (двадцяти) календарних днів після внесення інвестором інвестицій в повному обсязі видати інвестору довідку про внесення інвестицій згідно з п. 3.2. протягом 30 (тридцяти) календарних днів після введення будинку в експлуатацію та виконання п. 2.2.1, 2.4.4. договору передати інвестору проінвестовані ним квартири по акту приймання - передачі.
Пункт 4 договору інвестування встановлює, що право власності на квартири, які є предметом цього договору, виникає у інвестора з моменту введення житлового будинку в експлуатацію, передачі інвестору квартир по акту прийому - передачі та оформлення Інвестором квартир у власність згідно чинного законодавства.
Пункт 4.3. договору інвестування встановлює, що для оформлення права власності на квартири, які є предметом цього договору забудовник надає інвестору всі необхідні документи для оформлення інвестором у міських державних установах свідоцтва про право власності.
01.11.2007 р. було укладено додаток 1 до договору інвестування, відповідно до якого у зв'язку з введенням будинку в експлуатацію у 4 кварталі 2008 року, Державне науково-виробниче підприємство «Центр «Будінвест» та позивач дійшли згоди щодо внесення змін до термінів сплати інвестиційних внесків. Остаточний внесок за «об'єкт» інвестування у розмірі 384 911 грн. (у т.ч. ПДВ - 64 151,83 грн.) ОСОБА_1 вносить до 05.12.2008 р.
02.07.2013 р. відповідачем, позивачем та ОСОБА_2 було підписано додаткову угоду до договору інвестування, відповідно до якої сторони домовились, що ОСОБА_1 передає частину своїх прав та обов'язків сторони за договором інвестування у частині фінансування будівництва двокімнатної квартири НОМЕР_2 (загальна проектна площа квартири 116, 88 кв.м.) будинку за адресою: АДРЕСА_1 на користь ОСОБА_2, а саме передає права та обов'язки на 4,05 кв.м. на користь ОСОБА_2 на умовах цієї додаткової угоди.
Відповідно до п. 2.1 даної додаткової угоди однокімнатна квартира НОМЕР_3 збільшила загальну проектну площу з 80,79 кв.м. на 84,84 кв.м. за рахунок зменшення двокімнатної квартири НОМЕР_2 з 116, 88 кв.м. на 112,83 кв.м. На що надано згоду відповідачем, відповідно до п. 2.4 даної додаткової угоди.
За таких обставин, судом встановлено, що позивач є інвестором квартири НОМЕР_2 площею 112,83 кв.м. у багатоквартирному житловому будинку АДРЕСА_1, 10-й поверх.
Згідно до приписів ст. 509 ЦК України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити грошові кошти тощо) або утриматись від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Відповідно до ст. 526 ЦК України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Судом встановлено, що позивач належним чином виконав взяті на себе зобов'язання та протягом встановленого договором та додатковими угодами строку перерахував грошові кошти у розмірі 557872 грн. 35 коп. відповідачу, що підтверджується копіями квитанцій до прибуткових касових ордерів, копіями банківських квитанцій, копією договору дорученням б/н від 01.11.2005 р. між позивачем та ОСОБА_3 (повірений позивачем) про здійснення розрахунок згідно п. 3.3 договору інвестування, долученими до матеріалів справи.
Як вбачається з довідки Державного інвестиційно-будівельного госпрозрахункового підприємства «Інвестбуд-3000» від 10.12.2013 р вих. 45/14-13 про виконання умов договору ОСОБА_1 будучи інвестором за договором № 26 від 01.11.2005 р. про інвестування будівництва квартири у житловому будинку АДРЕСА_1 здійснив інвестиційний внесок у сумі 557 872 гривень 35 коп.
Відповідно до акту звірки взаєморозрахунків між відповідачем та позивачем за договором інвестування вих. № 32/ 11-13 від 21.11.2013 р., зобов'язання з боку позивача згідно з п. 3 договору інвестування виконані в повному обсязі. Станом на дату підписання даного акту позивачем сплачено 100 % від вартості майна, вказаного в п.3 договору інвестування, яка становить 557872 (п'ятсот п'ятдесят сім тисяч вісімсот сімдесят дві грн. 35 коп.), що є остаточною вартістю майна.
Таким чином, сплата інвестування будівництва квартири площею 112,83 кв.м.
НОМЕР_2 житловому будинку АДРЕСА_1 відбулася в повному обсязі. Позивач, як інвестор за договором інвестування повністю виконав свої зобов'язання за договором.
Встановлено, що на день розгляду справи, в порушення взятих на себе зобов'язань відповідачем, будинок АДРЕСА_1 не введено в експлуатацію, що підтверджується довідкою наданою відповідачем вих. 17/06-08 від 17.02.2008 р. про стан готовності житлового будинку з підземним паркінгом за адресою: АДРЕСА_1. Згідно якої квартири будинку підготовлені під чистове опорядження, планується виконання робіт по підключенню будинку до зовнішніх мереж, готовність будинку та паркінгу складає 90 %.
Доказів, які б свідчили про виконання Державним інвестиційно - будівельним госпрозрахунковим підприємством «Інвестбуд - 3000» взятих на себе зобов'язань по договору під час розгляду справи отримано не було.
З правовідносин, які склалися між сторонами, можливо зробити висновок, що такі правовідносини регулюються Законом України «Про інвестиційну діяльність».
Відповідно до ч. 5 ст. Закону України «Про інвестиційну діяльність», інвестор має право володіти, користуватися і розпоряджатися об'єктами та результатами інвестицій відповідно до законодавчих актів.
Згідно до ст. 4 Закону України «Про інвестиційну діяльність», об'єктами інвестиційної діяльності можуть бути будь - яке майно, а також майнові права.
Відповідно до положень ст. 190 ЦК України майном, як особливим об'єктом вважаються окрема сукупність речей, а також майнові права та обов'язки, при цьому майнові права визнаються речовими правами.
Згідно з положень 2 ст. 131 ЦК України, право власності на новостворене нерухоме майно (житлові будинки, споруди, тощо) виникає з моменту завершення будівництва. Якщо право власності на нерухоме майно відповідно до закону підлягає державній реєстрації, право власності виникає з моменту державної реєстрації.
До завершення будівництва (створення майна), як це встановлено ч. 3 ст. 331 ЦК України, особа вважається власником матеріалів, обладнання тощо, які були використані в процесі цього будівництва.
За положеннями п. 2 Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 461 від 13.04.2011 р.., прийняття в експлуатацію об'єктів, що належать до І-ІІІ категорії складності, та об'єктів, будівництво яких здійснено на підставі будівельного паспорта, проводиться шляхом реєстрації Державною архітектурно-будівельною інспекцією та її територіальними органами поданої замовником декларації про готовність об'єкта до експлуатації.
Відповідно до листа Міністерства юстиції України № 19-50-2309 від 22.06.2007 р. квартира є об'єктом інвестування в об'єкті будівництва, який після завершення будівництва стає окремим майном. До завершення будівництва про інвестованого об'єкта нерухомого майна (квартири) та прийняття його до експлуатації інвестору належать майнові права.
Таким чином, суд приходить до висновку, що до завершення будівництва про інвестованого позивачем об'єкту нерухомості - квартири загальною проектною площею 112,83 кв. м. НОМЕР_2 багатоповерхового житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 на 10 поверсі і прийняття будинку в експлуатацію, позивачу, як інвестору, належать майнові права на цей об'єкт нерухомого майна.
Зважаючи на те, що відповідачем не виконуються належним чином взяті на себе зобов'язання, з урахуванням того, що готовність будинку АДРЕСА_1, за довідкою №17/06-08 від 17.02.2008 р., складає 90 %, суд вважає, що вимоги позивача в частині визнання майнових прав підлягають задоволенню.
З іншого боку суд не знаходить підстав для задоволення вимоги позивача в частині заборони Державному інвестиційно-будівельному госпрозрахунковому підприємству "Інвестбуд-3000" здійснювати без згоди ОСОБА_1 дій щодо переоформлення (у тому числі відчуження, передачі у найм, передачі у заставу, обтяження іншим чином) майнових прав на квартиру АДРЕСА_1, оскільки вимогами чинного законодавства України не передбачено вирішення спору на майбутнє.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд керується положеннями ст. 88 ЦПК України.
Виходячи з наведеного, керуючись ст. ст. 3,10,11,57,60,88,169,212-215,224-226 ЦПК України, ст. ст. 177,190,331,526,530, Законом України «Про інвестиційну діяльність», суд -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати за ОСОБА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1, майнові права на отримання у власність квартири під НОМЕР_2 (будівельний номер) на 10-му поверсі, загальною проектною площею 112,83 кв. м., за адресою АДРЕСА_1.
В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Стягнути з Державного науково - будівельного госпрозрахункового підприємства «Інвестбуд-3000» (код ЄДРПОУ 31171450) на користь ОСОБА_1 судовий збір, у розмірі 3654 грн. 00 коп.
Заочне рішення може бути оскаржено позивачем шляхом подачі апеляційної скарги до Апеляційного суду м. Києва через суд першої інстанції протягом десяти днів з дня його проголошення. Позивач, який не був присутнім в судовому засіданні під час проголошення судового рішення, може подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом десяти днів з дня отримання його копії. В разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржено в загальному порядку.
Суддя:
Суд | Шевченківський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 30.04.2015 |
Оприлюднено | 07.07.2015 |
Номер документу | 46031760 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Шевченківський районний суд міста Києва
Юзькова О. Л.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні