cpg1251
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
36000, м. Полтава, вул.Зигіна, 1, тел. (0532) 610-421, факс (05322) 2-18-60, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30.06.2015 р. Справа №917/35/15
за позовом Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Полтавагаз", вул. Козака, 2-а, м.Полтава, 36020
про стягнення 16401,11грн.
Колегія суддів: головуючий суддя Кльопов І.Г., суддя Ціленко В.А.., суддя Паламарчук В.В..
Представники сторін:
від позивача: Гречко С.І.
від відповідача: не з"явився
У зв"язку з перебуванням судді Іванко Л.А. у відпустці та тимчасової непрацездатності судді Іваницького О.Т. протоколом автоматичної зміни складу колегії суддів від 26.06.2015р. склад суду змінено, суддю Іванко Л.А.. замінено суддею Ціленко В.А., суддю Іваницького О.Т. замінено суддею Паламарчук В.В.
Суть спору: Розглядається позовна заява про стягнення з відповідача заборгованості за природний газ у сумі 16401,11грн.
Відповідач позов не визнає посилаючись на необґрунтованість вимог.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши представника позивача, колегія суддів встановила:
Між ПАТ "Полтавагаз" (Постачальник) та СТ "Тростянець" (Споживач) 28 грудня 2012 року був укладений договір на постачання природного газу за регульованим тарифом №566.
Відповідно до даного договору постачальник постачає природний газ споживачу в обсягах і порядку, передбачених договором для забезпечення потреб споживача, а споживач зобов"язується оплачувати постачальнику вартість газу і надані послуги у розмірах, строках, порядку та на умовах, передбачених договором.
Відповідно до п.3.2 догвору, облік обсягів газу, що постачається на умовах договору, здійснюється згідно з Правилами обліку природного газу під час його транспортування газорозподільними мережами, постачання і споживання, затвердженими наказом Міністерства паливи та енергетики України від 27.12.2005 року №618.
Пунктом 3.4 договору передбачено, що постачальник має право перевіряти роботу вузлів обліку, установлених у споживача, у тому числі за допомогою еталонних пересувних вимірювальних комплексів, а також вимагати позачергової перевірки вузлів обліку спеціально уповноваженим органом у сфері метрології.
Як зазначає позивач, 31.10.2014р. представниками ПАТ "Полтавагаз" було проведено обстеження вузла обліку відповідача та виявлено, що лічильник газу Октава G-4 заводський номер 341828 2011 року випуску має ознаки втручання в роботу газового лічильника; по наслідкам перевірки було складено акт про виявлення порушень №28.10.14/П-1 від 28.10.2014р., в якому зазначено опис виявлених порушень в роботі лічильника; споживач від підпису в акті відмовився, а тому акт був підписаний представниками товариства.
Позивач також зазначає, що 31.10.2014р. лічильник газу Октава G-4 заводський номер 341828 2011 року випуску представниками ПАТ "Полтавагаз" був демонтований для проведення експертизи.
По наслідкам експертизи лічильника, було складено акт №8781 від 31.10.2014р., в якому зазначено, що виявлено втручання в роботу лічильника шляхом пошкодження пломби суматора.
З врахуванням цього ПАТ "Полтавагаз" здійснило розрахунок обсягу спожитого природного газу по проектній номінальній потужності газового обладнання, яке працювало через лічильник природного газу Октава G-4 заводський номер 341828 2011 року випуску, вартість якого і просить стягнути за даним позовом.
При вирішенні спору суд виходить з наступного
Відповідно до договору №566г від 28.12.2012р. позивач постачає природний газ (далі - газ) відповідачу (споживачу) в обсягах і порядку, передбачених договором для забезпечення потреб споживача, а споживач оплачує постачальнику вартість газу і наданих послуг у розмірах, строках, порядку та на умовах, передбачених договором.
Згідно пунктів 5.3.4, 5.3.5, 5.3.6 договору відповідач зобов'язаний забезпечувати збереження та цілісність засобів вимірювальної техніки (далі - ЗВТ) і пломб на них та на газовому обладнанні; забезпечувати доступ уповноважених представників постачальника для огляду; негайно повідомляти постачальника про недоліки в роботі ЗВТ (вихід з ладу, несправність, пошкодження, в т.ч. пломб).
Пунктом 3.4 договору передбачено, що постачальник має право перевіряти роботу вузлів обліку, установлених у споживача у тому числі за допомогою еталонних пересувних вимірювальних комплексів, а також вимагати позачергової перевірки вузлів обліку спеціально уповноваженим органом у сфері метрології.
Згідно пункту 3.7 Правил користування природним газом, затверджених постановою НКРЕ №1181 від 13.09.2012р. (далі - Правила користування) за збереження і цілісність комерційних та дублюючих вузлів обліку та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування відповідає власник (користувач), на території (у приміщені) якого вони встановлені. В іншому випадку за збереження і цілісність комерційних та дублюючих вузлів обліку та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування відповідає газорозподільне (газотранспортне) підприємство.
Пунктами 3.12.1, 3.12.2, 3.12.5 Правил користування передбачено, що сторони договору мають право контролювати правильність експлуатації ЗВТ у будь-який час доби. У разі виникнення між сторонами спірних питань щодо технічних, у тому числі метрологічних, характеристик ЗВТ сторони договору мають право вимагати проведення експертиз або позачергової повірки ЗВТ. Перерахунки обсягу споживання (розподілу) транспортування природного газу проводяться у випаду непридатності до застосування (несправності) ЗВТ за результатами експертизи, повірки та/або технічної перевірки вузла обліку. За наявності виявлених та документально підтверджених фактів втручання в роботу ЗВТ, що призвело до викривлення результатів вимірювань обсягу споживання (розподілу) транспортування газу, здійснюється відповідний перерахунок згідно з пунктами 3.12.3, 3.12.4 цього пункту.
Згідно пунктів 3.12.3, 3.12.4 вказаних правил перерахунки обсягу споживання (розподілу) транспортування природного газу проводяться за період відсутності (несправності) ЗВТ, починаючи з дати проведення останньої перевірки комерційного вузла обліку газу або з дати зняття ЗВТ до моменту встановлення повірених ЗВТ, з урахуванням кількості годин роботи газового обладнання споживача. У разі якщо такі перевірки не проводились або немає актів про зняття ЗВТ перерахунки проводяться за період, починаючи з розрахункової доби поточного календарного місяця або з моменту пуску газу після планових та інших відключень у поточному місяці, які здійснювались спільно з газорозподільним/газотранспортним підприємством. Якщо власником комерційного вузла обліку газу є споживач, перерахунки обсягу споживання (розподілу) транспортування природного газу за період відсутності (несправності) ЗВТ здійснюються газорозподільним/газотранспортним підприємством за показами дублюючого вузла обліку, а у разі відсутності дублюючого вузла обліку - за проектною номінальною потужністю неопломбованого газового обладнання (до якого здійснюється газопостачання) з урахуванням кількості годин роботи газового обладнання споживача.
Пунктом 3.12.11 Правил користування встановлено, що за будь-яких перевірок у разі виявлення недоліків, що впливають на результати вимірювань об'єму газу (помилки в розрахунках об'єму розподіленого/протранспортованого газу, відсутність чи вихід з ладу вимірювальних перетворювачів параметрів газу і перепаду тиску, витоки газу в імпульсних лініях до перетворювачів тиску газу та перепаду тиску, виявлення факту несанкціонованого втручання в конструкцію чи в роботу вузла обліку, використання конфігурації обчислювача, яка не відповідає документації на комерційний вузол обліку газу тощо), представник сторони, яка здійснює перевірку комерційного вузла обліку газу, разом з відповідальною за його технічний стан особою складає двосторонній акт про порушення цих Правил. Акт, підписаний представниками сторін, є підставою для проведення перерахунків об'ємів прийнятого-переданого газу. Перерахунки здійснюються в порядку, передбаченому у пунктах 3.12.3, 3.12.4 цього пункту або в умовах договору. У разі відмови представника сторони договору, яка перевіряється, від підписання акта акт підписується тільки представником сторони, яка здійснює перевірку комерційного вузла обліку газу, в односторонньому порядку. В акті робиться відмітка про відмову іншої сторони договору від підписання.
Виходячи з наданої позивачем копії акту №31-10П1 від 31.10.2014р. представниками ПАТ "Полтавагаз" було проведено обстеження лічильника природного газу Октава G-4 заводський номер 341828 2011 року випуску та виявлено, що він має ознаки втручання в роботу газового лічильника шляхом пошкодження пломби суматора. В даному акті зроблена відмітка про відмову іншої сторони договору від підписання акту.
Зазначені правила, як і інші нормативні акти та умови договору не позбавляють такий акт доказової сили в разі відмови іншої сторони договору від підписання акту, та не позбавляють позивача (постачальника) права на перерахунок у встановленому порядку об'ємів прийнятого-переданого газу.
З врахуванням цього посилання відповідача на те, що акт не підписаний відповідачем не можу бути враховані.
Згідно наданої позивачем копії акту від №31-10П1 від 31.10.2014р. лічильник газу був демонтований для проведення позачергової повірки чи експертизи та проведена його експертиза, якою встановлено, що пошкоджена пломба суматора і стрічка газового суматора вільно знімається з суматора.
Непридатність лічильника до застосування підтверджено також і наданою позивачем копією довідки державного підприємства "Полтавський науково-технічний центр стандартизації, сертифікації та метрології" №8781 від 31 жовтня 2014 року.
Правилами обліку природного газу під час його транспортування газорозподільними мережами, постачання та споживання, затвердженими наказом Мінпаливаенерго України №618 від 27.12.2005р. (далі - Правила обліку) встановлено, що у разі виникнення між сторонами суперечливих питань щодо технічних, у тому числі метрологічних, характеристик ЗВТ сторони договору мають право вимагати проведення позачергової або експертної повірки ЗВТ територіальними органами Держспоживстандарту України. Якщо результати повірки ЗВТ не підтверджують відповідність технічних, у тому числі метрологічних, характеристик ЗВТ нормованим (негативні результати повірки), оплата за проведення позачергової або експертної повірки цих ЗВТ здійснюється їх власником, а в разі отримання висновків про відповідальність технічних, у тому числі метрологічних, характеристик ЗВТ нормованим (позитивні результати) - стороною, яка вимагала проведення їх повірки. Перерахунки об'єму протранспортованого газу проводяться у випадках непридатності до застосування (несправності) ЗВТ за результатами перевірки технічного стану комерційного вузла обліку газу. Перерахунки об'єму протранспортованого газу проводяться за період відсутності (несправності) ЗВТ, починаючи з дати проведення останньої перевірки комерційного вузла обліку газу або з дати зняття ЗБТ до моменту встановлення повірених ЗВТ, з урахуванням кількості годин роботи газового обладнання споживача. У разі, якщо такі перевірки не проводились або немає актів про зняття ЗВТ, перерахунки проводяться за період, починаючи з контрактної доби поточного календарного місяця або з моменту пуску газу після планових та інших відключень у поточному місяця, які здійснювались спільно з обліковою організацією. Якщо власником комерційного вузла обліку газу є споживач, перерахунки об'єму протранспортованого газу за період відсутності (несправності) ЗВТ здійснюються обліковою організацією за проектною номінальною потужністю неопломбованого газового обладнання з у рахуванням кількості годин роботи газового обладнання споживача. Контрактна година - умовне чисельне значення часу початку доби. Для комерційного обліку газу контрактна година встановлюється газотранспортним підприємством. Контрактна доба - проміжок часу у 24 години, що починається з контрактної години. (пункти 3, 5.12, 5.13 Правил обліку).
Крім того, у додатку №1 до додаткової угоди від 31.12.2013р. до договору сторони визначили, що режим роботи споживача становить 24 години на добу. Цим же додатком визначені номінальні витрати газу на кожен газоспоживний прилад.
Посилаючись на те, що додатком №1 до договору законтрактовано режим роботи споживача у розмірі 12 годин на добу, відповідач не врахував, що додатковою угодою №1 від 31.12.2013р. сторонами внесені зміни в додаток №1 до договору, та визначено режим роботи споживача - 24 години на добу.
Посилання відповідача на порушення позивачем встановленого ДСТУ 2708:2006 порядку подання ЗВТ на повірку та неправомірне направлення позивачем лічильника газу на повірку, оскільки саме власник (відповідач) повинен подавати лічильник на повірку, а також на те, що ПАТ "Полтавагаз", не повідомило СТ "Тростянець", про час і місце проведення повірки, чим умисно усунуло товариство, від можливості скористатися правом, бути присутнім в якості зацікавленої сторони під час проведення повірки приладу обліку газу, безпосередньо контролюючи хід проведення повірки, під час її здійснення не може бути враховане, оскільки:
- правила користування розмежовують поняття "експертиза засобів вимірювальної техніки" та "повірка засобів вимірювальної техніки" (п.1.3 Правил);
- ЗВТ був поданий на експертизу, а не на повірку;
- відповідач не обґрунтував обов'язок позивача повідомляти відповідача про час і місце проведення експертизи;
- відповідач не навів жодних пояснень щодо причин, з яких відповідач, як власник ЗВТ, сам не передав його на експертизу та відповідно до пункту 5.3.6 договору не повідомив постачальника про пошкодження.
Посилаючись на самовільне вилучення позивачем приладу обліку відповідач не навів та не надав доказів можливості такого самовільного вилучення і не спростував доводів представника позивача, щодо неможливості доступу його представників до приладу обліку без представників відповідача, з врахуванням місцезнаходження лічильника.
Відповідно до статті 4-3 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності.
Згідно з пунктом 4 частини третьої статті 129 Конституції України та статтями 33, 34 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу, господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи, обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Доказів в спростування наведеного чи будь-яких обґрунтованих заперечень по суті спору відповідач суду не надав.
З врахуванням викладеного позов обґрунтований та підлягає задоволенню.
Судові витрати, згідно статті 49 ГПК України, покладаються на відповідача.
На підставі матеріалів справи та керуючись ст.ст. 43, 49, 82-85 ГПК України, колегія суддів, -
В И Р І Ш И Л А:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з споживчого товариства «Тростянець» (Полтавський район, с.Великий Тростянець, вул.Дзержинського,9, р/р 26007100644 в КБ "Аваль банк", МФО 380805, код ЄДРПОУ 31894182) на користь публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Полтавагаз» (36020, м.Полтава, вул.Козака, 2-а, п/р 2600530103545 в філії - Полтавське управління ПАТ "Державний ощадний банк України", МФО 03351912) 16 401,11 заборгованості за газ та 1827,00грн. витрат по судовому збору.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Повне рішення складено 02.07.2015р.
Головуючий суддя І.Г. Кльопов
Суддя В.А. Ціленко
Суддя В.В. Паламарчук
Суд | Господарський суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 30.06.2015 |
Оприлюднено | 07.07.2015 |
Номер документу | 46061762 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Полтавської області
Кльопов І.Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні