Справа № 610/1949/15-ц
2-о/610/51/2015
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03.07.2015 року Балаклійський районний суд Харківської області в складі :
головуючого - судді Носова Г.С.,
при секретарі - Пархоменко С.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за заявою ОСОБА_1, за участю заінтересованої особи - Відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Балаклійського районного управління юстиції Харківської області про встановлення факту, що має юридичне значення,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася до суду із заявою, в якій просить встановити факт смерті її матері ОСОБА_2, померлої 15.03.2015 року в м. Ялті Республіки Крим, на тимчасово окупованій території. В обґрунтування своєї заяви зазначає, що 15.03.2015 року в м.Ялті Республіки Крим померла її мати - ОСОБА_2. ЇЇ мати мала у приватній власності дві земельні ділянки та будиночок розташований на земельній ділянці. Звернувшись до нотаріуса, щоб оформити свої права на спадкове майно, вона надала свідоцтво про смерть матері, видане Ялтинським міським відділом запису актів громадянського стану Департаменту запису актів громадянського стану Міністерства юстиції ОСОБА_3 Крим, в якому вказане місце смерті ОСОБА_2 - м. Ялта Республіка Крим Російська Федерація . Їй було роз'яснено, що даний документ, виданий непередбаченим законом органом, є недійсним та не створює правових наслідків, та Балаклійською державною нотаріальною конторою не визнається.
В судове засідання заявник не з"явилася, надала заяву про розгляд справи без її участі, просила заяву задовольнити.
Від заінтересованої особи - Відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Балаклійського районного управління юстиції Харківської області надійшла заява про розгляд справи без участі їхнього представника, просили винести рішення на розсуд суду.
Перевіривши матеріали справи, суд приходить до висновку, що заява підлягає задоволенню за таких підстав.
Зі змісту ст.3 ЦПК України вбачається, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорювальних прав.
Згідно п.5 ч.2 ст.234 ЦПК України , суд розглядає в порядку окремого провадження, зокрема, справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
У відповідності до п.8 ч.1 ст.256 ЦПК України суд розглядає справи, зокрема, про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Відповідно до п.13 постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31.03.1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» заяви про встановлення факту смерті особи в певний час (п.7 ст.273 ЦПК України ) приймаються до провадження суду і розглядаються за умови подання заявниками документів про відмову органів реєстрації актів громадянського стану в реєстрації події смерті. Заявник зобов'язаний обґрунтувати свою заяву посиланнями на докази, що достовірно свідчать про смерть особи у певний час і за певних обставин. При цьому слід мати на увазі, що встановлення з зазначених підстав факту смерті відрізняється від встановлення факту реєстрації смерті (яке провадиться на підставі п.4 ст.273 ЦПК і полягає у з'ясуванні, насамперед, обставин не самої події смерті, а її реєстрації в органах реєстрації актів громадянського стану) та від оголошення особи померлою, яке провадиться за правилами глави 35 ЦПК .
Судом встановлено, що згідно свідоцтва про народження серії 1-ВЛ № 376553 від 24.09.2014 року (виданого повторно) заявник народилася 17.06.1949 року, її батьками значаться ОСОБА_4 та ОСОБА_2 (а.с. 14).
09.05.1968 року ОСОБА_5 уклала шлюб із ОСОБА_6 і при реєстрації шлюбу змінила прізвище на «Ковальська», що підтверджується свідоцтвом про укладення шлюбу серії II-ЯК № 0306535 від 09.05.1968 року (а.с.15).
Також встановлено, що згідно свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 09.12.2013 року серія САК № 408476 матері зявника ОСОБА_2 належала на приватній власності земельна ділянка для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) площею 0,25 га, кадастровий номер 6320282003:00:000:0060 ( а.с.18).
Згідно свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 09.12.2013 року серія САК № 408477 матері заявника ОСОБА_2 належала також на праві приватної власності земельна ділянка для ведення особистого селянського господарства площею 0,15 га, кадастровий номер 6320282003:00:000:0061 ( а.с.19).
На початку 2015 року мати заявника ОСОБА_2 перебувала в м. Ялта Республіки Крим, де захворіла та 15 березня 2015 року померла, що підтверджується довідкою № 415 від 17.03.2015 року виданої Ялтинським міським відділом запису актів громадянського стану Департаменту запису актів громадянського стану Міністерства юстиції ОСОБА_3 Крим (а.с.16).
Між тим, відповідно до ст.ст. 1 , 3 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» ОСОБА_3 Крим є тимчасово окупованою територією. Тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України. Статтею 9 цього Закону передбачено, що будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Як встановлено, ОСОБА_1 мала намір оформити спадщину після смерті матері. При зверненні до Балаклійської державної нотаріальної контори ОСОБА_1 подала свідоцтво про смерть ОСОБА_2, видане державними органом Російської Федерації, в якому вказана дата смерті ОСОБА_2, 15.03.2015 року і місце смерті - м. Ялта Республіка Крим Російська Федерація (а.с.17), на що отримала роз'яснення нотаріуса, що таке свідоцтво є недійсним згідно ч.3 ст.9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» (а.с. 9).
Статтею 17 ч.1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» передбачено, що у разі порушення положень цього Закону державні органи України застосовують механізми, передбачені законами України та нормами міжнародного права, з метою захисту миру, безпеки, прав, свобод і законних інтересів громадян України, які перебувають на тимчасово окупованій території, а також законних інтересів держави Україна.
Згідно ст.17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: 1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; 2) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою. Державна реєстрація смерті проводиться за останнім місцем проживання померлого, за місцем настання смерті чи виявлення трупа або за місцем поховання.
Оскільки заявник ОСОБА_1, яка є громадянкою України, проживає в ІНФОРМАЦІЯ_1; її мати - ОСОБА_2, також була громадянкою України та перебувала на тимчасово окупованій території України - в м.Ялта Республіки Крим, де померла 15.03.2015року, про що була видана довідка про причину смерті; видана органом державної влади Російської Федерації, свідоцтво про смерть згідно ч.3 ст.9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» є недійсним, відтак вказана обставина унеможливлює отримання дочкою померлої свідоцтва про смерть в органах державної реєстрації актів цивільного стану України, тому з метою захисту законних прав та інтересів громадянки України - ОСОБА_1 необхідно встановити факт смерті її матері ОСОБА_2 на тимчасово окупованій території України - в м.Ялта Республіки Крим, що необхідно для оформлення спадщини.
Керуючись ст.ст. 212-214 , 234 , 235 , 256-259 ЦПК України , Законом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» ,Законом України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» , суд -
ВИРІШИВ:
Заяву задовольнити.
Встановити факт, що ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, померла 15 березня 2015 року у місті Ялті, Республіки Крим на тимчасово окупованій території.
Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Харківської області через Балаклійськиий районний суд Харківської області протягом 10 днів з дня його проголошення, а особами, які не були присутніми в судовому засіданні під час проголошення судового рішення - протягом 10 днів з дня отримання копії цього рішення.
СУДДЯ
Суд | Балаклійський районний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 03.07.2015 |
Оприлюднено | 09.07.2015 |
Номер документу | 46101820 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Балаклійський районний суд Харківської області
Носов Г. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні