cpg1251
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 червня 2015 р. Справа № 909/513/15
Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Кобрин О. М. , при секретарі судового засідання Левицький Ю.Д., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом: Управління Пенсійного фонду України
в Богородчанському районі Івано-Франківської області
вул.Шевченка, 64, смт.Богородчани,
Івано-Франківська область, 77701
до відповідача: Фермерське господарство "Світанок" в особі ліквідаційної комісії
вул.Благого, 1, с.Саджава, Богородчанський район,
Івано-Франківська область, 77717
про визнання кредитором з сумою вимог 72 969,34 грн та включення вимог до проміжного ліквідаційного балансу
за участю представників сторін:
від позивача: Мартинюк О.А. - завідувач юридичним сектором, (довіреність №2739/06 від 25.05.15);
від відповідача: не з"явився.
ВСТАНОВИВ: Управління Пенсійного фонду України в Богородчанському районі Івано-Франківської області звернулось до господарського суду Івано-Франківської області із позовною заявою до Фермерське господарство "Світанок" в особі ліквідаційної комісії про зобов"язання ліквідаційної комісії Фермерського господарства "Світанок" розглянути кредиторські вимоги Управління Пенсійного фонду України в Богородчанському районі Івано-Франківської області.
Ухвалою господарського суду Івано-Франківської області від 14.05.15 порушено провадження у справі та призначено розгляд справи в судовому засіданні на 26.05.15.
Ухвалою суду від 26.05.15 розгляд справи відкладено на 30.06.15, у зв"язку з нез"явленням в судове засідання повноважного представника відповідача, хоча був належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи.
До судового засідання 09.06.15 позивач надіслав заяву про зміну предмету позову та додаткові пояснення по справі. В судовому засіданні 30.06.15 судом прийнято та розглянуто вищевказану заяву та встановлено, що позивач, посилаючись на положення ст.22 ГПК України, просить змінити предмет позову, а саме: визнати УПФУ в Богородчанському районі кредитором Фермерське господарство "Світанок" із сумою кредиторських вимог 72969,34 грн. та включити заявлені вимоги до проміжного ліквідаційного балансу Фермерського господарства "Світанок". Дана заява разом з додатковими документами надіслана відповідачу поштовим зв'язком з описом вкладення, копія повідомлення про вручення 13.06.15 долучено до матеріалів справи.
Відповідно до ч.4 ст.22 ГПК України позивач вправі до прийняття рішення по справі
збільшити розмір позовних вимог за умови дотримання встановленого порядку досудового врегулювання спору у випадках, передбачених статтею 5 цього Кодексу в цій частині, відмовитись від позову або зменшити розмір позовних вимог. До початку розгляду господарським судом справи по суті позивач має право змінити предмет або підставу позову шляхом подання письмової заяви.
З огляду на викладене та той факт, що розгляд справи по суті розпочато не було, суд вважає за необхідне прийняти до розгляду заяву позивача щодо зміни предмету позову та розглядати справу в обсязі вказаної заяви.
В судове засідання 30.06.15 з'явився представник позивача, підтримав позовні вимоги та пояснив, що за Фермерське господарство "Світанок" має заборгованість із обов"язкових платежів до Пенсійного фонду, зокрема, щодо відшкодування витрат із виплати та доставки пільгових пенсій, призначених відповідно до п.2 Прикінцевих положень ЗУ "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування" та ст.13 ЗУ "Про пенсійне забезпечення". Прийнявши до уваги опублікування в Бюлетені державної реєстрації юридичних оридичних осіб та фізичних осіб-підприємців повідомлення про рішення засновників (учасників) юридичної особи про припинення юридичної особи - Фермерського господарства "Світанок", позивач 13.03.15 звернувся до відповідача із кредиторською вимогою на суму 63 149,68 грн., що складається із заборгованості за 2014 рік та за січень - лютий 2015 року. 21.04.15 УПФУ в Богородчанському районі заявлена до боржника додаткова кредиторська вимога на суму 9 819,66 грн. за березень - квітень 2015 року. Заявлені позивачем кредиторські вимоги боржником не розглянуті, до реєстру вимог кредиторів не включені та не погашені. За таких обставин, представник позивача, з урахуванням заяви про зміну предмету позову, просить в судовому порядку визнати УПФУ в Богородчанському районі кредитором Фермерського господарства "Світанок" із сумою кредиторських вимог 72 969,34 грн. та включити заявлені вимоги до проміжного ліквідаційного балансу Фермерського господарства "Світанок".
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, хоча відповідач був належним чином повідомлений про час, дату і місце розгляду справи, що підтверджується повідомленням відділення пошти про вручення ухвали суду, відзив на позов не подав, позовні вимоги не заперечив. За таких обставин суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності представника відповідача.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у відповідності до ст.43 ГПК України, заслухавши представника позивача, суд встановив, що в Бюлетені державної реєстрації юридичних та фізичних осіб-підприємців №310(5) від 23.02.15 (а.с.7-8) розміщено повідомлення про рішення засновників (учасників) юридичної особи про припинення юридичної особи - Фермерського господарства "Світанок". Заборгованість Фермерського господарства "Світанок" складається із сум обов"язкових платежів до Пенсійного фонду із відшкодування витрат із виплати та доставки пільгових пенсій, призначених відповідно до п.2 Прикінцевих положень ЗУ "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування" та ст.13 ЗУ "Про пенсійне забезпечення". Позивач 13.03.15 звернувся до відповідача із кредиторською вимогою на суму 63149,68 грн., що складається із заборгованості за 2014 рік та за січень - лютий 2015 року. В подальшому 21.04.15 УПФУ в Богородчанському районі заявлена до боржника додаткова кредиторська вимога на суму 9819,66 грн. за березень - квітень 2015 року.
Однак, свої зобов'язання по розгляду кредиторських вимог та включенню їх до реєстру вимог кредиторів відповідач не виконав.
Як підтверджується матеріалами справи, згідно рішення №3 Фермерського господарства "Світанок" від 11.02.15 вирішено: у зв"язку із відсутністю господарської діяльності ліквідувати ФГ "Світанок", призначити ліквідаційну комісію, головою якої обрано Сенчак Є.Й. Відповідно до відомостей з протоколу строк, визначений засновниками (учасниками) юридичної особи, що прийняли рішення про припинення юридичної особи, для заявлення кредиторами своїх вимог - два місяці з дня опублікування повідомлення про прийняття зазначеного рішення. Дата опублікування, як вже зазначалось вище, - 23.02.15. Згідно витягу з ЄДР юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців станом на 04.03.15 ФГ "Світанок" (код 30353476) перебуває в стані припинення за рішенням засновників.
Матеріалами справи підтверджено, що кредиторська вимога на суму 63 149,68 грн. була надіслана позивачем відповідачу (голові ліквідкомісії Сенчак Є.Й.) органами поштового зв"язку рекомендованим листом (повідомлення вручено особисто відповідачу 19.03.15 - витяг з сайту "Укрпошти"). Додаткові кредиторські вимоги на суму 9 819,66 грн. також були направлені відповідачу рекомендованим листом з повідомленням про вручення, одержано відповідачем особисто, про що свідчить поштове повідомлення (а.с..20).
Таким чином, як слідує із матеріалів справи ФГ "Світанок" свої зобов'язання по сплаті відшкодування витрат із виплати та доставки пільгових пенсій не виконало, від розгляду кредиторських вимог Управління Пенсійного фонду України в Богородчанському районі Івано-Франківської області ухиляється. За розрахунками позивача, станом на 25.04.2015р. заборгованість складає 72 969,34 грн. Розрахунки заборгованості містяться в матеріалах справи (а.с.13, 21).
З огляду на викладене, матеріали справи та пояснення представника сторін, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню частково, зважаючи на наступне.
Статтею 104 Цивільного кодексу України встановлено, що юридична особа припиняється в результаті передання всього свого майна, прав та обов'язків іншим юридичним особам - правонаступникам (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або в результаті ліквідації. Юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.
Статтею 105 Цивільного кодексу України встановлено, що учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, зобов'язані протягом трьох робочих днів з дати прийняття рішення письмово повідомити орган, що здійснює державну реєстрацію. Учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, відповідно до цього Кодексу призначають комісію з припинення юридичної особи (комісію з реорганізації, ліквідаційну комісію), голову комісії або ліквідатора та встановлюють порядок і строк заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється. До комісії з припинення юридичної особи (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії) або ліквідатора з моменту призначення переходять повноваження щодо управління справами юридичної особи. Голова комісії, її члени або ліквідатор юридичної особи представляють її у відносинах з третіми особами та виступають у суді від імені юридичної особи, яка припиняється.
Відповідно до частини 6 ст.105 Цивільного кодексу кожна окрема вимога кредитора, зокрема щодо сплати податків, зборів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, страхових коштів до Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування, розглядається, після чого приймається відповідне рішення, яке надсилається кредитору не пізніше тридцяти днів з дня отримання юридичною особою, що припиняється, відповідної вимоги кредитора.
Відповідно до положень ч.8 ст.111 Цивільного кодексу України ліквідаційна комісія (ліквідатор) після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами складає проміжний ліквідаційний баланс, що включає відомості про склад майна юридичної особи, що ліквідується, перелік пред'явлених кредиторами вимог та результат їх розгляду. Виплата грошових сум кредиторам юридичної особи, що ліквідується, у тому числі за податками, зборами, єдиним внеском на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та іншими коштами, що належить сплатити до державного або місцевого бюджету, Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування, провадиться у порядку черговості, встановленому статтею 112 цього Кодексу.
Відповідно до ч.3 ст.112 ЦК у разі відмови ліквідаційної комісії у задоволенні вимог кредитора або ухилення від їх розгляду кредитор має право протягом місяця з дати, коли він дізнався або мав дізнатися про таку відмову звернутися до суду із позовом до ліквідаційної комісії. За рішенням суду вимоги кредитора можуть бути задоволені за рахунок майна, що залишилося після ліквідації юридичної особи.
Пунктом 13 інформаційного листа ВГС України від 07.04.2008 р. N 01-8/211 «Про деякі питання практики застосування норм Цивільного та Господарського кодексів України» встановлено, що за змістом статей 111, 112 ЦК України ліквідаційна комісія діє не від власного імені, а від імені юридичної особи як її орган. Отже, в частині другій статті 112 ЦК України йдеться про звернення до суду з позовом до юридичної особи в особі її ліквідаційної комісії. Такі спори підвідомчі господарським судам.
Правова позиція ВГСУ у подібних справах сформована за результатами розгляду справ № 908/1735/13, №920/1556/13.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом, позивачем дотриманий порядок та строк звернення до суду з відповідним позовом відповідно до частини 3 статті 112 Цивільного кодексу України.
По суті кредиторських вимог Управління ПФУ в Богородчанському районі слід вказати наступне.
Виключно Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначаються: принципи та структура системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування; коло осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню; перелік платників страхових внесків, їх права та обов'язки; порядок нарахування, обчислення та сплати страхових внесків; стягнення заборгованості за цими внесками.
Пунктом 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлено, що до запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди: особам, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення". При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.
Інструкція про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затверджена Постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 року за № 21-1, встановлює обов'язок підприємств здійснювати відшкодування витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Відповідно до п.в), д) і ж) ст.13 ЗУ " Про пенсійне забезпечення" 6 - ти колишнім працівникам ФГ "Світанок" було призначено пільгові пенсії (а.с.31-33). Позивачем також надано копії документів, на підставі яких було призначено пенсію таким особам (а.с.45-74).
Оскільки працівникам ФГ "Світанок" призначена пенсія за віком на пільгових умовах у відповідності до пунктів "д", "в" та "ж" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", виплата та доставка яких здійснена позивачем за 2014 рік та січень-лютий 2015 у сумі 63 149,68 грн., суд приходить до висновку, що відповідач зобов'язаний здійснювати відшкодування витрат Пенсійного фонду України на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
Стаття 129 Конституції України відносить до основних засад судочинства змагальність сторін, яка, зокрема, проявляється в тому, що, як зазначається в частині 1 статті 33 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Статтею 34 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтвердженні певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
З урахуванням вимог статті 43 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
При розгляді судом кредиторських вимог позивача встановлено, що у встановлений для заявлення кредиторами СТзОВ "Верховини" строк у ліквідаційній процедурі, позивач подав вимоги на суму 63149,68, що складають суму заборгованості станом березень 2015 року, тобто включають вимоги по відшкодуванню пільгових пенсій за січень та лютий 2015 року. Як описано вище, дана вимога є правомірною та підлягає до задоволення. Пізніше, 21.04.15 позивачем була заявлена додатково сума кредиторських вимог у розмірі 9 819,66 грн. за період березень - квітень 2015 року. Судом не береться до уваги сума боргу, що нарахована за березень та квітень 2015 року, оскільки на цей час уже тривала ліквідаційна процедураФГ "Світанок". При цьому, суд виходить з наступного.
Як уже вказувалось вище, в Бюлетені державної реєстрації юридичних та фізичних осіб-підприємців №310(5) від 23.02.15 (а.с.7-8) розміщено повідомлення про рішення засновників (учасників) юридичної особи про припинення юридичної особи - Фермерського господарства "Світанок". Відповідно з моменту прийняття такого рішення розпочалась ліквідаційна процедура стосовно ФГ "Світанок" та з моменту розміщення відповідного оголошення в силу дії ст.105 Цивільного кодексу України, розпочався строк заявлення кредиторами своїх вимог. За правилами ст.111 Цивільного кодексу України з цього моменту припиняється господарська діяльність підприємства, припиняються повноваження органів управління, проводиться повна інвентаризація майна, відбувається стягнення та погашення заборгованості, працівники звільняються, закриваються філії та представництва, рахунки в банках. По закінченні строку заявлення кредиторами своїх вимог ліквідаційна комісія складає проміжний ліквідаційний баланс, що включає відомості про склад майна юридичної особи, що ліквідується, перелік пред'явлених кредиторами вимог та результат їх розгляду (ч.8 ст.111 ЦКУ).
Виходячи із системного аналізу норм цивільного законодавства щодо припинення юридичних осіб, слід вказати на те, що вимоги кредиторів формуються станом на момент початку ліквідаційної процедури, мають бути заявлені та розглянуті у встановлений строк. Відповідно тільки заявлені та визнані ліквідаційною комісією вимоги мають погашатись за рахунок коштів та майна юридичної особи, що ліквідується. У ліквідаційній процедурі в юридичної особи, що ліквідується, виникають тільки ті зобов'язання, що безпосередньо пов'язані із виконанням заходів ліквідаційної процедури.
Відповідно до ч.9 ст.111 ЦКУ виплата грошових сум кредиторам юридичної особи, що ліквідується, у тому числі за податками, зборами, єдиним внеском на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та іншими коштами, що належить сплатити до державного або місцевого бюджету, Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування, провадиться у порядку черговості, встановленому статтею 112 цього Кодексу.
Позивач при поясненні підстав нарахування сум заборгованості у період після введення ліквідаційної процедури щодо ФГ "Світанок" вказує на те, що законодавством про пенсійне забезпечення не передбачено такої підстави припинення нарахування відшкодування пільгових пенсій як початок ліквідаційної процедури підприємства. За таких обставин, суд вважає за необхідне наголосити на необхідності застосування до спірних правовідносин не тільки вузькоспеціалізованих законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення, але і норм Цивільного кодексу України щодо такого способу припинення юридичної особи як ліквідація. В Україні уже сформована у судовій практиці правова позиція щодо неправомірності нарахування органами Пенсійного фонду України відшкодування пільгових пенсій в період ліквідаційної процедури, що вводиться судом у справах про банкрутство, саме з огляду на те, що з моменту початку ліквідаційної процедури у боржника нових зобов'язань не виникає (постанови Верховного суду України від 13.05.14, 18.03.14, 08.04.14).
В процесі ліквідації юридичної особи, що здійснюється за рішенням її власника, застосовується аналогічна правова позиція. Нормами Цивільного законодавства України (ст.111, 112) встановлено чіткий порядок формування, заявлення, розгляду та погашення кредиторських вимог юридичної особи, що ліквідується, при цьому можливості заявлення та погашення вимог, що виникли в ліквідаційній процедурі впродовж всього строку ліквідаційної процедури - не передбачено.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що відсутні підстави для визнання та внесення до проміжного ліквідаційного балансу вимог позивача, що складаються із нарахованих сум відшкодування пільгових пенсій після початку ліквідаційної процедури ФГ "Світанок", тобто за березень, квітень 2015 року в сумі 9 819,66 грн.
Відтак, з огляду на викладене, суд вважає за необхідне визнати Управління Пенсійного фонду України в Богородчанському районі Івано-Франківської області кредитором Фермерського господарства "Світанок" з сумою вимог 63 149,68 грн. та включити вимоги Управління Пенсійного фонду України в Богородчанському районі Івано-Франківської області в розмірі 63 149 гривень 68 копійок до проміжного ліквідаційного балансу товариства. В решті позову - відмовити.
Оскільки, позов поданий Управлінням Пенсійного фонду України в Богородчанському районі Івано-Франківської області, яке звільнене від сплати судового збору, спір виник внаслідок неправильних дій відповідача, відповідно до частин 4, 5 статті 49 Господарського процесуального кодексу України судовий збір підлягає стягненню з відповідача в дохід бюджету.
Керуючись ст.104, 105, 111, ч.3 ст.112 Цивільного кодексу України, ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", п.2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ст.22, 33, 34, 43, 49, ст. 82 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
позов задовольнити частково.
Визнати Управління Пенсійного фонду України в Богородчанському районі Івано-Франківської області (вул.Шевченка, 64, смт.Богородчани, Івано-Франківська область, 77701; і.к. 20551073) кредитором Фермерського господарства "Світанок" (вул.Благого, 1, с.Саджава, Богородчанський район, Івано-Франківська область, 77717; і.к.30353476) з сумою вимог 63 149 гривень 68 копійок та включити вимоги Управління Пенсійного фонду України в Богородчанському районі Івано-Франківської області в розмірі 63 149 гривень 68 копійок до проміжного ліквідаційного балансу Фермерського господарства "Світанок".
Стягнути з Фермерського господарства "Світанок" (вул.Благого, 1, с.Саджава, Богородчанський район, Івано-Франківська область, 77717; і.к.30353476) 1 218 гривень 00 копійок судового збору в дохід державного бюджету (отримувач коштів - Управління Державної казначейської служби України у м. Івано-Франківську Івано-Франківської обл.; код отримувача 37952250; банк отримувача - Головне управління Державної казначейської служби України в Івано-Франківської обл. ; МФО - 836014; рах. 31219206783002; код класифікації доходів бюджету - 22030001; призначення платежу: Судовий збір, Господарський суд Івано-Франківської області, код ЄДРПОУ 03499939).
В решті позову - відмовити.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Повне рішення складено 03.07.15
Суддя Кобрин О. М.
Виготовлено в КП "Діловодство спеціалізованого суду"
Суд | Господарський суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 30.06.2015 |
Оприлюднено | 09.07.2015 |
Номер документу | 46182054 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Івано-Франківської області
Кобрин О. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні